Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

sussanah
19. črc 2010

@hankazamecnikova tyjo, tak to jsi moc sikovna, za chvili budete urco bez dokrmu 😵 Pokud uz ted si nekdy ani nevezme cely nabizeny, tak ma urco mlicka az az. Za chvili te bude otravovat, jak ti porad kape mliko, uvidis 😀 😀

hankazamecnikova
19. črc 2010

@blka Jojo, Bára má takový tlustý červený obojek. Ale termoska tam byla taky 🙂 Máš pravdu, doktorka byla minule úplně v šoku, jak Vašíček vypadal. A já to taky pěkně obrečela, když nám pak i hrozili, že si ho nechají v nemocnici. Proto už nechci tu výživu zanedbat a chci vědět, kolik toho Vašík ode mě má a kolik můžu ubrat na příkrmu. Protože jako nejvíc mě teda štve to vaření dokrmů v noci, fakt. Ale už mám strach jen tak něco vynechat...

vafle
19. črc 2010

@crawler příští rok otevírají v ostravě dálkové.....praxi si uděláš během studia ale to je to co je problém s dítětem nevím nevím jinak je celkem jedno jestli děláš denní nebo dálkové.....protože předpokládám že jsi na rodičovské dovolené a mohlo by ti být jedno jestli jsi ve škole pátek sobota neděle nebo pondělí úterý středa (rozdíl mezi dálkovým a prezenčním) největší záběr byl právě ta praxe to jsem nezvládala ani jíst a spát natož dělat něco doma....
Na voš už PA není, Jinak prý mají dálkové i v Budějovicích ale o tom nic nevím.

blka
19. črc 2010

@hankazamecnikova Aha, tak to jo 😉
To ti věřím, žes to obrečela i to, že nechceš nic zanedbat. Když tě ta kojenecká váha bude uklidňovat, že budeš vědět, kolik toho vypije,tak to bude jen dobře. Já jsem ji nechtěla, protože by mě stresovala. Ale já jsem ji nepotřebovala. Ty jsi v jiné situaci 😉
A ještě pořád je Vašík tak hodně spinkací?

sussanah
19. črc 2010

@hankazamecnikova ta priprava dokrmu je fakt otrava, jak ja byla rada, ze uz nemusime 😝 My jsme vecer vodu prevarili a do flasky si rovnou uz dali um, v noci jsem to jen smichala a lahvicku dala do horke vody, coz se behm kojeni prohralo tak akorat.Uz aby vam prisla ta vaha, uvidis, ze hnedka uklidnis, u me to byl ucineny lek 😵 A cura a kaka ti pres den normalne? Na tom se tekutiny poznaji nejlepe 😉

blka
19. črc 2010

@vafle Aha, ale bývala i na VOŠ, že? Tak si to pamatuju dobře 🙂 . Já jsem totiž po gymplu chtěla jít na PA (mamka mi to vymluvila) a měla jsem pocit, že to byla VOŠ, ale teď jste mě tady znejistěly.

vafle
19. črc 2010

@hankazamecnikova můžu vědět kam chodíte k pediatrovi..

vafle
19. črc 2010

@blka ano na voš byl obor porodní asistentka a je to otázka asi 4 let co ho zrušili....postupně se mají rušit voš jako takové ale zatím jsou DiS. sestry a jsou i DiS. porodní asistentky z dřívějška....to sou ty co mají VOŠ. Ale většinou si dodělávají bakaláře (je to hlavně kvůli EU aby bylo jednotné vzdělávání a tím i možnost pohybu pracovních sil)

blka
19. črc 2010

@vafle Aha, aha, tak to jo 😉 . Mají rušit VOŠ 😕 ? A proč? Titul DiS. znám, taky "vlastním" 😀

blka
19. črc 2010

@vafle A ty jsi z Olomouce nebo odkaď? V pase máš Ostrava, okres Olomouc 😅

vafle
19. črc 2010

Jo já vím to tak mám schválně pocházím z Ostravy a stavíme tam s manželem domeček a až to bude hotovo tak se stěhujeme. Teď dočasně bydlíme v bytě v Olomouci.
Jinak chtějí rušit zdravotnické voš aby byli buď zdravotničtí asistenti s maturitou nebo Bc. všeobecné sestry. Aby nebylo tolik pracovníku s rozdílným vzděláním.....problém se zařazováním do platebních tříd apod. A byly už i návrhy že se zruší všechny voš ale teď je stejně po volbách takže kdo ví....měli problém s tím že je to drahé...nevím

k.ate
19. črc 2010

@butt ahojky, právě jsem se chystala ti psát a teď vidim, že píšeš tady, já poslední dny nějak nestíhala (a nestíhám pořád ☹ ) Už se těšíme s Kubajzem, až někam zajdem 😀

Přejeme brzký uzdravení 🙂

hankazamecnikova
19. črc 2010

@blka řekla bych že je to lepší. budí se sám na krmení a přes den je i občas vzhůru... ted sem ho zrovna nakojila, mám prsa úplně vycucaná... a jdu asi spát, o půlnoci je další runda 😀

blka
20. črc 2010

@vafle Jo, tak to jo 😉
Aha, já jsem myslela rušit všechny VOŠ.

@hankazamecnikova To je dobře 😉 . Krmíš po 2 hodinách?

crawler
20. črc 2010

@hankazamecnikova to je fajn, že Vašíček spolupracuje!🙂 u nás byl totiž problém v Iškovi - já měla každou noc durh mokré pyžamo od mlíka, ale Išek se nechtěl přisát☹proto nám to pořád nejde rozkojit - už potřebuje skoro 200ml na jednu dávku a já jedu takřka od 0ml...Jinak jestli můžu poradit, tak já to dělám, tak, že si převařím kojo vodu, nechám trochu vychladnout, naleju do termosky a je to to nejrychlejší řešení - to oceníš hlavně v noci 😉

jinak mě Išek zase začal vstávat v noci po 2,5hodinách - asi růstovej spurtík, páč už jsme chodili spát v 8 a vstával mezi 4-5ranní...ted je to o půlnoci, ve 3 a v 5...pak už je většinou vzhůru...takže jsme ranní ptáčata - no já spíš vypadám jako vyvoraná myš ☹
@vafle pokud by denní studium bylo 3 dny a dálkové taky 3 dny, tak b\y to opravdu bylo jedno...Já chodím na vš v pardubiccích - to mám30minut vlakem a náne tady taky obor PA, ale jen denní, tak si zjistím asi nějaké bližší info, jak je to čassově náročné...a ta praxe je rozložená - jako třeba týden škola týden praxe? nebo je to nározově, že se chodí třeba 2 měsíce v létě na praxi a zbytek jen studium...?

hankazamecnikova
20. črc 2010

@blka Krmím každé tři hodiny, ale ono to kojení trvá třeba 45 minut, takže od konce kojení do dalšího jsou to vlastně hodiny dvě. A to se teda moc nevyspím... ale hlavně abych se rozkojila. Dnes v noci jsem se na příkrmy vykašlala a kojila Vašíka tak dlouho, dokud prostě neusnul. A dnes ráno přišla ta váha, tak jsem to zkoušela, nakojila jsem ho z jednoho prsu a 35 ml (údajně, kdo ví, jak to váží a já mám pracky levý...). K druhýmu prsu jsme se nedostali, protože se Vašík poblil. On se totiž hlásil o jídlo nějak moc brzo po předchozím kojení, tak se asi přežral 😀 Ale pak mi tu brečel jako divej, dokud jsem ho nedala spát na balkon. Jo a pořád mu jde od pusinky cítit jako by kyselý z bříška jak blinkal, je to normální?

blka
20. črc 2010

@hankazamecnikova Aha 😉
S tím blinkáním nevím. Už si to nepamatuju, ale myslím, že kysele z pusinky Marečkovi cítit nebylo. A blinká ti moc? Mareček blinkal dost, ale ne obloukem. Kdyby to bylo obloukem, tak to asi není dobrý.

hankazamecnikova
20. črc 2010

@blka To ne, on si ublinkne často, ale malinko vždycky když je plnej... ale dneska si ublinkl trošičku víc. Asi to je tím, že jsem ho kojila "mimo rozvrh" a smíchalo se mu to v bříšku. Jak to zkouším dnes bez těch dokrmů, tak jsem nevěděla, jestli má dost, on se olizoval a nechtěl vůbec usnout, tak jsem mu dala prso, no on ho chtěl a pak právě si takhle blinknul.

blka
20. črc 2010

@hankazamecnikova Aha. Já si fakt nepamatuju, jestli mu smrdělo z pusinky, ale myslím, že ne. Kysele jsem to cítila,až to zaschlo na oblečení, plínce,...

crawler
20. črc 2010

naše blinkance teda taky smrděj až po delší době na vzduchu🙂 jinak 35ml takový mláďátku by mohlo stačit - nám tedy stačilo🙂 ale jen dokud měl žloutenku, pak to hupslo na 60ml (konec druhého týdne) a 3.týden už pil 80ml 🙂

sussanah
20. črc 2010

@hankazamecnikova s tim ublinkavani je to v norme, pokud je to obcas. My jsme meli reflux a pomerne silny, takze me zvracel i obloukem (dostrel cca metr ☹ Hlavni a nejdulezitejsi je poradne odrihnuti, i kdyz ti ttreba u prsa usne. Protoze jak se ty bublinky v zaludku nahromadi, tak to mliko, co jde na to, jde potom jak strela ven. Pokud se ti to bude opakovat, tak urcite si dej postylky do sikme polohy (cca 20-30stupnu) a odrihnout i behem krmeni (treba kdyz stridas prsa). Jinak smrdet to samoze smrdi, kdyz je to vylozene kysele i s pusinky, tak to bylo uz to mlicko trochu natravene, presne jak rikas, proste se mu to v brisku smichalo. Ja kvuli refluxu nemohla kojit driv jak po 2h, protoze jinak to litalo vsude 😒

hankazamecnikova
20. črc 2010

@sussanah Aha, díky za vysvětlení 🙂

@crawler No, je mu týden a podle doktorky by měl na jedno kojení mít 70 ml, takže to asi nestačí ☹ Teď jsem ho nakojila z obou a na váze přibylo 30 ml, takže zase 40 dokrm... ale v prsech ještě mlíko trochu mám. Asi jsem měla kojit dýl?

butt
20. črc 2010

ahojte holky 🙂 to je horzny, uz nemam vubec cas tu vysedavat 😀 jen hlaism, ze zijem, uzivamsi jedna druhou a jidlem taky pekne bojujem..dnes nam dr donesla pujcenou vahu, tak apson jsme trochu v obraze 🙂 jinak holky, jestli jse zvedavy na par fotek, tak pisnete do ip a ja vam dam odkaz 😉

sussanah
20. črc 2010

@hankazamecnikova tak 30ml je fakt malo 😒 Jak dlouho jsi ho kojila? A pustil se sam nebo usnul? Ale zas podle jednoho mereni bych nedelala zavery, me maly pil jedno kojeni treba polovinu davky a u druheho to dohnal a predehnal 😀 Rozhodujici je, kolik toho vypije celkem za cely den (coz by melo byt cca 1/6 vahy), takze bych byla s dokrmy opatrna. Pokud vylozene nekrici hlady, tak pockej do dalsiho krmeni, treba si podruhe vytahne, co potrebuje 😉
@butt jo holka to verim, ze toho casu neni nazbyt, znam duverne 😀 Ale neboj, bude lip. Ja se v sestineeli ridila heslem moji svagrove a to, ze kazdy dalsi den uz bude jen lip a lip. A byla to pravda 😎

crawler
21. črc 2010

@hankazamecnikova no já bych to tak nehrotila - každé dítě je úplně jiné!!!třeba na krabici od UM je, že by Išek měl pít litr mlíčka denně a on vypije za den tak 600ml a přitom přibírá 350g týdně...Já bych se řídila tím, zda pláče a otvírá pusinku na krmení a máš váhu, tak si ho vážit - nesmí hubnout a ani stagnovat, ale pokud bude pomalinku přibírat, tak bych mu dávala jen tolik, kolik si řekne a né striktně 70ml, apod. nám na přibírání ze začátku stačilo fakt jen těch 30ml...ale uvidíš...chápu, že je to stres - já se stresuju i teď, že nechci jíst. Vedra teď nebyly a Išek za celý den vypil z lahve jen 200ml. zbytek měl z prsa...v prsou toho přitom tolik nemám, ale řídím se počůranýma plínama - dokud jich je aspoň 6 za den, tak se snažím nestresovat - ostatně už je to svéhlavička a když jíst nechce, tak prostě nechce - v´čera mi to mlíko naprskal pomalu až do obličeje, protože jsem mu rvala lahev a on nechtěl😀DD

vafle
21. črc 2010

@crawler no ono to může být každý rok jinak předem se to bohužel zjistit nedá....jedině bys musela udělat přijímačky a pak až podle rozvrhu zjistit zda to zvládáš nebo ne. praxi jsme měli na denním o prázdninách vždy v kuse a 4 týdne v každém semestru taky v kuse. Dálkařky byly zatím jen porodní asistentky co si dodělávaly titul takže ty plnily jen výkony normálně v práci.....asi by to chtělo si zavolat na studijní tam by ti dali více informací.

hankazamecnikova
21. črc 2010

@crawler Na tom něco bude, dík za uklidnění 🙂 Byli jsme dnes u té doktorky a podle její váhy Vašík přibírá, sice pomalu, ale tak aspoň snad jistě... A řekla mi, že on je prostě velký miminko, ty přibírají pomalu a snadno se unaví. Tak mu prý mám dávat napít kdykoli bude chtít a podle toho, kolik bude tahat a vážit, ho večer dokrmit. To kojení je fakt věda, člověk má vysokou, načtení knížky... a stejně je pak všechno jinak, když se mlíko netvoří nebo miminko dost netahá.

@sussanah To on jak kdy, někdy usne, někdy se pustí a pak na nás z postýlky třeba ještě hodinu mžourá. Já ho ještě nemám tak přečtenýho, takže nikdy moc nevím, co zrovna dělat. Tak dnes prostě kojím a kojím a kojím, počítám jestli dost čůrá... a s dokrmy čekám až na večer. Děláme ale myslím pomalu pokroky. Třeba dnes jsem se naučila novou polohu, ve které se mi líp drží a mu se líp přisává 🙂

blka
21. črc 2010

@hankazamecnikova Super, že Vašík přibral 🙂 i to, že jsi našla polohu, která vám víc vyhovuje. Bude jenom líp 😉

butt
21. črc 2010

prisla jsem vas zas pozdravit 🙂
@sussanah mas upolnou pravdu, ze kazdy den je lip a lip 🙂 dokonce to snad i vypada, ze se mi rozjelo mliko a dokrm nebudem potrebovat! 😀
jinak holky je mozny, ze mi uz skoncily ocistky? 😕 nebo je mozny, ze maji jen pauzu..?vubec nevim, jak dlouho by vlastne mely trvat 😅

blka
21. črc 2010

@butt Tak u tebe to je i možné, když jsi byla na císaři. Oni te vyčistili už doktoři 😉 . Můžou trvat celé šestinedělí. Já jsem je měla 5 týdnů 😝