Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

k.ate
5. říj 2009

crawler - no máme vypsaný určitý témata, ze kterých si vybíráme, můžeme mít i vlastní téma, ale já nevim, co bych si vymejšlela, aby to nebylo moc lehký podle nich a navíc hledat si k tomu vedoucího práce... Prostě mi řpijde jednodušší si vybrat z těch už vypsaných témat 😀 Tohle mi navíc přišlo docela zajímavý 😀

crawler
5. říj 2009

tak to všude chodí jinak...u nás žádný témata nevypisujou - musíme si ho vymyslet, obhájit a když nám ho schválí, tak si sami musíme najít vedoucího...

prosím tě, poradíš mi s tím sociálním stýpkem, jak jsem psala výše? Díky moc🙂

k.ate
5. říj 2009

crawler - s tím dokladem, já normálně na sociálce řekla, že to potřebuju pro přiznání sociálního stípka a normálně mi dali papír, že mi přijmy nepřesahujou ten 1,5 násobek...

crawler
5. říj 2009

tak tady jsou nějaký trubky - taky jsem jim to takhle řekla a oni mi evidentně dali něco jinýho...achjo 😠 takže tam poběžím znovu... 😖 ach jak já "miluju" lítání po úřadech a vymáhání, aby mi něco dali 😀

janeyzelvicka
5. říj 2009

opožděně, crawler, mě to taky na sociálce dali, sice jsem na to už pak neměla nárok, ale řekla jsem název a chlap to hned vyjel, asi tam máte nějaké méně chápavé...

crawler
5. říj 2009

janey...jo, asi méně chápavé a to se o tom bavily 2 ouřednice ale jedna za 18 a druhá bez 2 za 20 😒 😀

janeyzelvicka
5. říj 2009

😀 😀 😀 😀 😀 a pak se tam má jít člověk radit s nějakou složitější situací 😀

crawler
5. říj 2009

no mi povídej 😀 to by mi tekly nervy🙂 a můžu se zeptat, kolik to soc.stýpko berete? já nemám šajnu, ale je to přes 1000kč?

janeyzelvicka
5. říj 2009

ach jo, mě urve... hledala jsem ve stipendiich, nevím, kolik je sociální na naší fakultě, vypadá to, že sociální stýpko jako takové není, jen pro postižené nebo dobré uchazeče, ale je tam stýpko pro studenty - rodiče. už jsem se zaradovala, jenže to vypadá tak, že to je pro děti narozené v roce 2009. No mě urve, beztak to platilo i minulý rok a my prošvihli pět tisíc 😢 😢 😢 😢

k.ate
5. říj 2009

crawler - u nás je 1620 na měsíc, ale vyplácej to čtvrtletně nebo teda loni bylo, nevim, jak to bude letos...

crawler
6. říj 2009

janey: sociální stýpko je podle mě ze zákona a musí ho poskytovat každá univerzita, tak se na to ještě poptej - je to pro ty, co nepřesahují ten 1,5 násobek ŽM...🙂

kate: díky, tak to je dost slušný - no to si nesmíme nechat ujít 😀DD

janeyzelvicka
6. říj 2009

crawler, tak my ho přesahujem, manžel dělá, jen jsem na to ze zvědavosti koukla. a fakt tam bylo jen o studentech co budou přijati a měli dobré výsledky přijímaček a nárok na socstýpko, a pak tělesně postižení, a pak rodiče. no, to je jedno...

crawler
7. říj 2009

aha...tak to promiň...já měla za to, že jsem o tom četla, ale když to přesahujete, tak teda o nic nepřicházíte..🙂 a jak se jinak máte? 🙂

janeyzelvicka
7. říj 2009

Jde to, práce do školy hodně, ale tak snad se to zvládne 🙂 muž nastupuje od práce příští středu. Tak jsem zvědavá.
Malá se už dost rozešla, chodí už teda pekelně rychle... kdysi jsme museli být u ní a ona se nás křečovitě držela, když dělala první krůčky, pak se držela a tahala nás svým směrem, no a teďka, když ji chytnem, tak vyškubne ruku a chce jít sama 😀 😀

tanuki
7. říj 2009

janey, to máme stejné-dnes jsem jí marně nabízela prst..zjištně-aby šla tím směrem, co jsme potřebovali..hned se ouštěla a šla opačným 😀

Jak Vás tak dočítám, tak mi dochází, že na těch 1,5násobek dosáhneme, když se Verunka narodila až v říjnu, tudíž jsme většinu roku rodičák nepobírali. Mně to došlo až teď 😀 Letos to teda nepodceníme, nebudeme dělat na poslední chvíli - loni se to nakupilo ☹ a podělalo. U nás to budou hodně velké peníze za celý rok - 2500*2*9měsíců 😵 😵 😵 ale nevím, vzhledem k tomu státnímu rozpočtu..předpokládám, že to zkrouhnou.

Představte si, jedna známá studuje v Kalifornii, Arnold S. se rozhodl, že jednou z cest boje s bídnou finanční situací státu bude navýšení školného na univerzitách o 30% 😔 a to už celou dobu žije na dluh a ani nemá zdravotní pojištění 😔

janeyzelvicka
8. říj 2009

Někdo to tu psal, že mateřská v USA je 3 měsíce neplacené v lepším případě, v horším dva týdny neplacené, a když chtěl Obama zavést dva týdny placené, nařkli ho z komunismu 😀 😀

tanuki
8. říj 2009

no mně přijde nejsnesitelnější norský model- mateřská na rok+tatínek 2týdny po porodu. Ne, že bych si myslela, že by roční dítě už mělo být bez mámy..ale tak jako celkově. Na druhou stranu třeba Verunka by byla v jeslích/školce na dopoledne dost spokojená. Miluje děti... Ale ty 0,5úvazky bývají spíš 8-0-8-0..pátek teda nevím 😀 škoda...
dnes jsem jednu spolužačku přesvětčovala, ať si dítě pořídí na škole. Je to kariéristka s vysokým cílem, ale děti taky chce..zároveň co nejméně doma..na mateřské bude manžel. Mateřská před porodem je asi povinná, ne? Kate, nevíš..na sál se těhotná může nebo ne?No, vychází mi z toho nejlíp (pro ní) to dítě na škole 😀

janeyzelvicka
9. říj 2009

Dítě na škole by bylo fakt ideální pro tu spolužačku 🙂 já jsem zas za to, aby aspoň malé mimi mámu mělo, sice jak jsem viděla Jarka, jak se o malou staral, tak by to určo zvládl, ale nevím, připadalo by mi, že se o něco šidím. U ročního to už je něco jiného, na pár hoděk dopoledne by to určo zvládla 🙂

k.ate
9. říj 2009

tanuki - na sál jako operační? To netuším 🙂 Podle vyhlášek různejch by to asi vadit nemělo si myslim (aspoň, co jsem si četla skrz to moje elektro, když jsem byla těhu 😀 )

Jinak já si říkala, jestli nemít druhý ještě než doděláme toho inženýra... Jakože jedno mimi by se mnou v břiše dělalo bc. státnice a druhý by povýšilo rovnou na inženýra... 😀 Ale když vidim jak jsem teď vyřízená z malýho a ze všeho, nedokážu si představit mít k němu ještě dvou nebo tříletýho prcka... 😖

k.ate
9. říj 2009

Jinak my doma máme model, že já kojím, manža přebaluje 😀 Většinou 😀 Občas se manžovi přebalovat nechce (teda spíš v noci nebo ráno vstávat 😀 ), tak přebaluju malýho taky já, ale jinak to funguje takhle 😀 S tím,ž e manža zas zastupuje kojení, když jsem já ve škole na delší dobu 😀 Kolikrát mi přijde, že to zvládá líp než já... I když zas je pravda, že on v noci nemusí vstávat a většinou celou noc prospí...

janeyzelvicka
9. říj 2009

Kate, ty input, manžel output, jo? 😀 😀 U nás se tak prostřídáváme.
Taky přemýšlím o druhém, ale zatím to nejde srkz praxi příští rok, leda pak na mgr. Jenže zas čtyřletý rodičák... být prodavačka nebo já nevím co, tak to nebude vadit, ale přijít do zaměstnání ve třiceti s dvěma dětma a tím, že jsem o žurnalistice nebo mezinárodních vztazích slyšela naposled před pěti lety asi nebude úplně ono...
ideální by byla práce z domova 🙂

tanuki
9. říj 2009

já už jsem druhé mimi na škole zavrhla..leda žeby nehoda 😉 taky budu muset jít do práce, protože jsem ten typ, že bych z toho měla dost trauma, že to nezvládnu, kdybych měla po škole velké okno ☹ A nejvíc asi sobectví- jedno mimi teď nás moc neomezuje, máme prostor se jí dost věnovat a i dělat, co baví nás. 2mimi by mě pohltily zcela 😉 a no to jsme moc mladí.
Taky mi shodou oklností ta holka vyprávěla o jedné kamarádce, která má kolegyni, co teď ve 40ti poprvé nastoupila, doma 3děti..a moc to neumí 😖 No a k té holce...já bych taky měla vůči dítěti výčitky, už teď je malilinko mám 😉 ale zas v její situaci...vybrala si velmi zajímavý obor, kde je těžké se prosadit, ještě jako žena..a příprava na atestaci třeba 10let. a když nenastoupí hned po škole, tak jí nejspíš nevezmou 😠 😠 😠 prostě z toho nesmí vypadnout.

BTW Janey, Martin to teď zkouší s ejdnou celkem úspěšnou metalovou kapelou- jako kytarista 😀 se z něj picnu 😀

k.ate
9. říj 2009

janey - asi tak nějak 😀

Já přemýšlela o druhým, ale teď je asi ještě moc brzo po porodu a i když byl celkem v pohodě, nějak se mi do toho znovu nechce... 😀 Tak uvidíme... Jinak ono se nedá odejít z mateřské dřív? To musím bejt doma ty 4 roky? 😲 😕 Já mám taky strach, jak se chytnu... Je fakt, že to asi bude furt lepší, než kdybych měla mrně teď po tom magisterským studiu a měla bych větší okno, ale i tak... Přece jen mám obavy, že do elektra radši vezmou chlapa než ženskou s malým dítětem doma... Každopádně manža říkal, že kdyby se mi naskytla rozumná práce, bude radši doma s malým on a já bych šla pracovat, protože on že si nějakou práci najde vždycky, ale já jako ženská to budu mít těžší... Tak jsem zvědavá... 🙂

tanuki
9. říj 2009

kate, to je dobré 🙂 no u nás je to jasné- martin skončí dřív a bude nás živit 😀 "odejít" z mateřské můžeš kdykoliv..jen ty peníze propadnou, to samé, když dáš díět ve 3letech do školky, ten 4.rok, co bychom dostávali 3800propadne

janeyzelvicka
10. říj 2009

tanuki, přesně tak, já se těším, že povyroste a pojedem po stan a tak, bude to už zas takové akčnější. S dalším mimi by to nešlo, přesně tak, i výčitky... Víc mimi chci určitě, dobrým řešením by možná pak bylo později dvě rychleji po sobě.
U nás taky muž říkal, že kdybych měla něco hodně zajímavého, po nějaké rozumné době by mohl být s mimčem on 🙂 no a ten jeho krátkodobější přechod na rodičák v době mé praxe pořád plánujem 🙂

tanuki
10. říj 2009

tak to jsme asi jediní..M. řekl, že by na mateřské nevydržel 😀
Včera jsme vykysli na návštěvě, uspala jsem V., ale neměla jsem dudlíka, za hodinu se probudila..nešla uspat a jeli jsme dom taxikem 😝
Janey, příští léto máš tu praxi už? Musíme se někdy na to společné kempování dohodnout 😵
Jeje, koukám, že už nám nepřišly přídavky, že se to vlastně už teď musí obíhat, já podlehla tomu, že stipka až do 21.11... To mám teda dilema, jak s tím přiznáváním brigošky- si to nepamatuju..a v práci mají ten audit, to ze mě budou mít radost ☹

janeyzelvicka
10. říj 2009

Jojo, praxi mám příští léto, snad teda.

tanuki
11. říj 2009

teda mě to učení nejde... tak jsem se raději věnovala Veru šatníku 😀 vytáhla jsem tašku "80" a ještě dodávka od tchýně..bohužel se mé dva největší zdroje trošku kryjí a mám samé jaroletní kalhoty ☹ ale bundičky jsou, tak to je fajn. A spousta šatiček, začínám na nich trochu ujíždět- na chodící holčičce jsou roztomilé.
Předevčírem jsem na mimibazaru ulovila fajn kapsovky 😀 za 2týdny bude hlídat švagrová, chudák, to si užije, dva prcky okolo roku 😀

janeyzelvicka
11. říj 2009

vidíš, s šatníkem taky musím něco udělat, spousta věcí už má malých a další velké jsem ještě nevytáhla ze zásob... Veru má 80? Kika taky tak nějak, i 74 ještě ujdou. Dlužno říct, že stále nosí tričko s krátkým 0-3 měsíce 😀

tanuki
11. říj 2009

😀 no, krom toho, že to číslování je divné, tak už se schyluje na tu 80. Ale třeba jedna kamarádka z Itálie nás zásobuje benettonem a tam právě urostla z jednoho nádherného kabátku 74 a 2teplákovky 74jí jsou ještě dlouhé..člověk by čekal, že jedna firma v tom bude mít pořádek 😉
S učením se vracím do starých kolejí - když jsem bez V a mám klid, tak spím 😝 Už se mi ale stýská, tak jsem jí zavolala 😵