Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

blka
9. črc 2010

@hankazamecnikova Já si myslím, že je lepší, že sis to zapsala všechno. Takhle si budeš říkat, zkusím to. Kdybys to neměla ani zapsané, tak tě nebude nic motivovat k tomu to aspoň zkusit. Já jsem v zimě uvažovala o státnicích v září. Pak nám oznámili, že není možné si ty státnice jen tak přeložit. Kdo nepůjde teď, tak až příští rok. Tak jsem si řekla, zkusím to a ono to nějak dopadne. A jak to dopadlo 😎 ?
To jste dobré, že s mamkou půjdete. Já su taková, že bych šla až, jak mi řekli. Pak se ozvi 😉 . Hlavně, jak na vás koukali, že tam jste, když tam být nemáte. To mě zajímá, ten jejich přístup...

tanuki
9. črc 2010

ahoj, tak už to mám úspěšně za sebou 🙂 sice vyhodila kamarádku přede mnou, ale aspoň může jít znova už příští týden.

crawler a kolik jsi jich teď už zvládla? 😵
hani taky si myslím, že je to dobře, jak ty to vlastěn budeš mít s hlídáním?

crawler
9. črc 2010

@blka půjdu v lednu😉 dřív ta možnost nebyla tak bych šla opravdu až v květnu s o rok mladšíma...takhle vím ještě o pár spolužácích (co byli pryč na erasmu) a ti půjdou taky v lednu🙂

obla
9. črc 2010

@tanuki GRATULUJUUUUUUUUUUU !!!! 😵

crawler
9. črc 2010

@tanuki taky moc gratuluju🙂 No dělala jsem 3zk každý týden jednu :-/ Ekonomie, Politická geografie a na závěr antropologie náboženství...Učila jsem se každou volnou chvilku i s malým u prsa🙂) ale nevyspání udělalo své čili za 3, druhá zk taky za 3, ale pak si malej v noci pospal 6 hodin, já nečerpala síly a poslední zk za 1- 😀

blka
9. črc 2010

@tanuki Super,šikulka 🙂

@crawler Tak to je super, že půjdeš se spolužákama. V lednu, to bude Fratnišek mít tak 10 měsíců? To bude dobrý. Navíc tam budou ty vánoce - sice plno návštěv, ale aspoň bude dost možností k hlídání 😉

Já,když o tom přemýšlím, tak si myslím, že je to studium jednodušší s takhle malým dítkem než třeba s 2-letým. Ale to by mohla srovnat Tanuki a Janey 😉

blka
9. črc 2010

@crawler 3 nebo 1- to je jedno, hlavně že jsi to zvládla 🙂

butt
9. črc 2010

@tanuki super, gratuluju!!!!

crawler
9. črc 2010

@butt já tě taky šmírovala na BRMS 😀DD obdiv? to nepřeháněj - kdybys viděla, jak se každodenně tvářím na chudáka manžu, jak hysterčím, brečím den co den, že to nezvládnu...tak to není hodno obdivuju...Ještě že je manža hrozně shovívavej - jinak bych Ti řekla, že to za to nestálo - zkoušky jsem sice udělala, ale byl to šílený stres, napětí a odnášel to manža...a taky to má velký odíl na tom, že se mi začalo ztrácet mlíko a kojím jen s dokrmem :-/

ale dost o mě...nebudu (nemám čas bohužel, jinak bych ráda) všechno dočítat - tak co holky, jak se cítíte při přenášení??? pro mě to byla nejhorší část těhotenství, na porod jsem čekala jako na smilování...a nejhorší bylo, že jsem na něj neaktivně čekala - bylo mi zle i fyzicky, tak se nějaké moc aktivity nedaly, navíc jsem byla celou dobu bez manži (byla jsem u rodičů, abych to měla do porodky blízko)...Moc vám držím pěsti holčinky a věřte, že až to přijde a to malé budete chovat a bude v noci krmit a krmit a přebalovat a přebalovat, tak budete ještě rády vzpomínat!!!😀DD to abych vás povzbudila🙂
@hankazamecnikova to je normoš - já měla taky velké pauzy mezi ko při přenášení...monitor byl ok, tak to neřešili..já vyšilovala u primáře, ale ten mi řekl, že žádná zkažená voda neexistuje a miminku se daří dobře, tak ať na něj trpělivě čekám...a ono se fakt rozhoupalo samo...indukce nade mnou sice visela, ale jsem ráda, že k ní nedošlo, páč jsem byla tak zabetonovaná, že by to bylo kruté (to mi řekl i primář) - mě na 3cm otevřely kontrakce, které se rozjely prasknutím plodovky a pak už nepomohl ani klistýr ani infuze s oxytocinem...ale co je podstatné - dneska se holky nemusíte bát - můžete mít u sebe partnera a oni z vás to mimi prostě dostanou, takže víte, že na konci je sladká odměna...hlavně se ničeho nebojte!!! není totiž čeho!🙂

crawler
9. črc 2010

@blka šjujda...fakt? já že plánuju dělat magistra a k tomu bych ráda ještě něco...moc jsem toužila po porodní asistentce - ta je na 3 roky, ale to bych musela dojždět na dálkové do ostravy a to by asi byl mazec...nevím...☹

tanuki
9. črc 2010

díky, no noc byla super - šla jsem spát v 0:30, vastávala v 5:30 a Veru se za tu dobu munimálně 3krát vzbudila 😠 i když poslední noci byly super!

@crawler já měla 5kojících krizí, ale vždy jsme je častým přikládáním rozkojila...

Chjo, dítě ne a ne usnout a já jsem hotová 😖

butt
9. črc 2010

@crawler hahahaha 😀 😀 😀 jsem se ted nedavno shodla i s andelkou, ze se navzajem smirujeme 😀 😀 a obdivovat te stejne budu 😉 ja si to u sebe fakt neodkazu predstavit, delat zkousky tak brzo po porodu..(a to jsem jeste ani nerodila 😀 ) takze jsi proste urcite vyjimecna statcena zenska 😉 a je super, ze za tebou stoji tak bezvadnej chlap, ze to vse tak zvlada 😉
jinak u me se stridaji faze, kdy jsem nastvana, ze jeste nerodim a leze mi to na nervy, ale zrovna ted jsem nejaka vyrovnana a ani mi to nevadi 😀 rikam si, ze nejpozdeji za nejakych 10 dnu uz malou budu mit u sebe, tak ze to proste vydrzim 🙂
a jak rikas, dneska je o dobry, ze i kdyz porod nejde, jak ma, tak si s tim doktori vedi rady..i kdyz to skonci treba klestema, nebo cisarem..dulezity je, ze uz dnes u porodu nejde bezne o zivot 🙂

hankazamecnikova
9. črc 2010

@butt Tak jsem zpět. Byla jsem tam teda dost nervozní, ozvy byly v pořádku, akorát mi tvrdila sestra, že jsem 40+6, přitom jsem teda minimálně 41+0, spíš ještě o pár dní víc, tak jsem si už myslela, že neumím počítat. Mamka se pak ptala jednoho doktora z gynekologie a říkala mu můj termín podle utz a ten to potvrdil, že to tam sestry někde blbě spočítaly, i podle ms bych byla víc. A prý už po 39 tt je to pro mimčo v děloze akorát čím dál víc nebezpečný a mám jet fakt radši s každým podezřením hned do porodnice a v pondělí trvat na tom vyvolání. Doktorka, co mě prohlížela, říkala, že jsem už na 2 cm a hlavička pěkně sestoupila! Volaly ještě primářovi, že by mi to vyvolaly už zítra, ale nakonec prý až v to pondělí. Ale byla tam i vrchní sestra a ta se na mě tak koukla a říká: Ta přes víkend porodí sama 😀

butt
9. črc 2010

@hankazamecnikova to jsou samy dobry zpravy!a preju, aby ta sestra mela pravdu 😉

hankazamecnikova
9. črc 2010

@butt Já už fakt ani nevím, jestli se na ten porod těším, nebo se bojím, hlava se mi točí jako na kolotoči, tak bude asi nejlíp, když to budu mít co nejdřív za sebou a budu řešit kojení, pleny a, jak říká můj taťka, utírání jedné prdele pořád dokola 😀 A daly mi už rovnou ty papíry, co se vyplňují pak na příjmu, prej je mám vyplnit za domácí úkol přes víkend, ať se s tím pak nezdržujeme 🙂 Tak na to koukám, jestli si mám nechat ten epidurál? Já ani nevím, kdy mě něco naposled bolelo a jak jsem to snášela...

butt
9. črc 2010

@hankazamecnikova a co vsechno se vtech papirech tak vyplnuje krom epiduralu?no ja osobne bych se mu rada vyhla, ale nerikam, ze ho nechci v zadnym pripade, treba za nej budu nakonec vdecna 🙂

hankazamecnikova
9. črc 2010

@butt No právě, ale doufám, že když vyplním souhlas, tak to neznamená, že mi ho budou nutně cpát 🙂 Mám troje papíry, jeden je teda epidurál, tam jsou nejrůznější dotazy na nemoci a tak, druhý je poučení s hospitalizací, to je jen to kroužkování ano-ne, jestli jsi poučena o svých právech a kdo ti může nahlížet do dokumentace a třetí je souhlas s porodem 😀 tam se ptají na to, jestli souhlasíš s péčí... no nejvíc je toho u toho epidurálu.

butt
9. črc 2010

@hankazamecnikova souhlas s porodem 😀 😀 😀 😀 😀 tak hezky vyplnuj, mas aspon nejakej program, co? 😀

hankazamecnikova
9. črc 2010

@butt Jo, přesně, mám co dělat 🙂 Ona mi to ta sestřička dala beztak schválně "za domácí úkol", když viděla, jak jsem nervní a bylo jí jasný, že už doma jen sedím a čekám na porod 😀

crawler
9. črc 2010

@hankazamecnikova mě zase mamka říkala, že vyplnování pápírů v 1.době porodní bylo supr-že se aspon zabavila a nemyslela na bolest....já to vyplnovala napůl při přenášení na monitoru a napůl až při porodu a fakt to byloo odreagování...sorry, jak píšu, ale mám volnou jen levouzb ruku...na drhé mám iška 🙂

hankazamecnikova
9. črc 2010

@crawler Tak to já se musím odreagovávat už teď 😀 A na porodní box si budu muset vzít nějakou jinou zábavu... ale nevím teda co. Kromě manžela... že by křížovky? 😀

butt
9. črc 2010

@hankazamecnikova taky bych potrebovala nejakou takovou zabavu 😀 a teda predstava jak na porodnim boxu lustis krizovky me velmi pobavila 😀
ale tak si rikam, ze to vyplnovani mezi kontrakcema...no nevim, co jim tam vyplnim 😀

crawler
9. črc 2010

@hankazamecnikova haha - myslím, že by ses netrefila do rámečků 🙂) já tio nevím, co poradit...asi rozptylování manžou bude nejlepší...😉a já lízala nutelu😀

hankazamecnikova
9. črc 2010

@crawler To ti povolili? Já myslela, že jíst se nesmí... Ale stejně mám sbalený hroznový cukr, paní v lékárně říkala, že to jde stejně rovnou do krve 😀 Manžel nám do PDA, takovýho toho malýho minipočítačku do ruky, stáhnul různý hry, tak můžem hrát hry prej 🙂 Já tam teda stejně hraju dál jen karty 😀

hankazamecnikova
9. črc 2010

A prý porodní bolesti začínají na 3 cm a to už se může dát epidurál tu v těch papírech píšou... hm, tak to už jsem blízko, už jen jeden centimetr 😀 Ale já furt nevím jestli teda joooo nebo néééé 😵

blka
9. črc 2010

@crawler Ale tak třeba by to bylo v pohodě. To tě obdivuju, já su ráda, že to mám za sebou a se školou definitivně končím.
@hankazamecnikova Takže kontrola v pořádku? To je dobře. Ta vrchní je fajn 🙂 . Myslím ale, že jsi už klidnější, když víš, že nejpozdějí v pondělí porodíš, ne?
Já jsem epidurál neměla. Ptala se mě, když jsem byla otevřená na 6cm, jestli chci něco na bolest, jenže to moc nebolelo, tak jsem řekla, že ne. Ale pak mi stejně něco píchla - ani o tom nevím 😅
Ty papíry bych při bolestech vyplňovat nechtěla. My jsme je vyplňovaly tak půl hodiny 😝 . A samý "podstatný" věci.

hankazamecnikova
9. črc 2010

@blka Jojo, třeba jestli mám zubní protézu nebo šedý zákal 😀 A můžu epidurál odmítnout, když mě to nebude bolet, i když jim ho podepíšu? To asi jde spíš, než podepsat, že ho nechci, a pak ho najednou chtít, ne? Akorát teda... možná radši, aby mě to bolelo, než aby mi to ten epidurál třeba stopnul nebo prodloužil...

hankazamecnikova
9. črc 2010

A já to čtu, že: Tento výkon provádí šílený anesteziolog... a samozřejmě, že ne šílený, ale školený, už asi mám ten zákal 😀 😀 😀 😀 😀

sussanah
9. črc 2010

@hankazamecnikova si nedelej srandu s krizovkama, ja v prvni dobe porodni lustila doma sudoku 😀 😀 A bylo to super, vubec jsem nemyslela na to, kdy ma byt dalsi kontrakce, proste jsem jela cisla a kdyz to prislo, tak jsem si stoupla, prodychala kontrakci, zapsala cas a zase sup na balon. Takhle 2h vkuse a pak vana a pak jsme malem nestihli dojet do porodky 😀 Kdyz byl maly na svete a ja uz zasita, po kojena atd tak ho odnesli na detske (coz me doted mrzi ☹ a PA prisla s papirama, ze bychom je asi teda meli vyplnit, jestli teda souhlasime s porodem 😀
Jinak jist a pit se muze, ale stejne asi na nic extra velkeho chut mit nebudes. Hroznovy cukr je fajn nebo cokolada, jeslti mas rada (ale poradna, nejakych 70%) a hlavne piti 🙂

sussanah
9. črc 2010

@hankazamecnikova ad epidural, ja bych podepsala a vyplnila souhlas, at mas jistotu, ze muzes, pokud budes chtit. Nikdo ti ho nutit nebude, pokud si o neho nereknes, neboj 😉 Ale pokud pujde vsechno jak ma, tak si myslim, ze se ty bolesti daji prodychat, rozchodit. Ale to ma asi kazdy jiny, uvidis sama, jak budes reagovat 🙂