Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

blahova_andrea
4. zář 2012

vůbec si nedovedu představit, že bych měla na mateřské studovat a upřímně obdivuju každou ženu, která to zvládne!

amazonka5
4. zář 2012

@janeyzelvicka 😀 no hlavně že to zvládáš!!!! A všechny tady podporuješ! Je fajn vědět že to opravdu jde! Teda aspoň někomu 😀 Pořád si říkám že je lepší studovat při dítěti než při práci. Tam je člověk celý den, pak nakoupit, uvařit, uklidit.... A doma s dítětem si to člověk udělá odpoledne, a když mrňous spí tak se i trochu poučí. Takové jsou aspoň mé představy, ale kdo ví co budu říkat později 😉

Tak to je Petra dobrá!!! Studovali oba s manželem a ještě děti, klobouk dolů!

amazonka5
4. zář 2012

@blahova_andrea Právě že já taky obdivuju tyhle ženské a proto se k nim od října přidávám 😀

amazonka5
4. zář 2012

Holky jak mám udělat aby se mi pod příspěvkama taky ukazovalo v kterém jsem týdnu (nebo kolik mám dětí)???

blahova_andrea
4. zář 2012

@amazonka5 Já se teda rozhodla si konečně na mateřské udělat řidičák, ale vejšku...vážně klobouk dolů.

horakovatereza
4. zář 2012

@amazonka5 Trochu naučí, když mrňous spí? 😝 Tak to mi šlo v minulém školním roce, když mu byly 3 měsíce až rok. Teď v dalším roce je to síla. Práve jsem dneska vytáhla tlustý šanon s materály na zkoušku a zase ho schovala. Když spal, tak jsem to musela využít k žehlení, protože Maximek lítá a nezastaví se a nemám odvahu žehlit s ním "bdícím",náhoda je blbec a neodpustila bych si, kdyby se mu něco stalo. Takže i když jsem podporovala studující, podpuruji je dál, akorát už asi nebudu jedničkář 😅

janeyzelvicka
4. zář 2012

@blahova_andrea Díky, ono to jde, já si nepřipadám jako nějaký hrdina nebo borec... 🙂

@amazonka5 nahoře máš Můj účet, pak Nastavení, a v zeleném pruhu Těhotenství a rodina.
Jj, při práci to musí být maso, obdivuju právě tu kamarádku, co studuje dálkově v Karviné, chodí do práce, pak obstarat domácnost, děti, a kdesi večer se až učit... a navíc na to byla víceméně sama, vdaná je teprve pár dní, i když jí její přítel hodně pomáhal, nebyl doma furt.

@horakovatereza Hehe, s jedničkama jsem se dávno rozloučila 😀 Je pravda, že období kolem roku a tak je pro studující matky naprostá katastrofa 😀 já se učila jen když jsem manžela vyšoupla na procházku nebo pak večer, dcera v tomhle období navíc moc nespala, takže nic moc 😀 Dramatické zlepšení okolo třetího roku - dcera na dopoledne ve školce, bez toho bych minulý semestr vůbec nedala.

blahova_andrea
4. zář 2012

@janeyzelvicka pro tedy rozhodně jsi, já bych výšku asi nedala ani za mlada bez dětí, natož s dvěma maličkýma, jako ty. Je teda fakt, že peníze na školu nemám, večer brzo odpadám a přes den žádnou pomoc nemám, takže mám pro sebe vždy výmluv dost 😀 Každopádně tobě přeji hodně sil, klidu, odhodlání a štěstí. Co budeš studovat?

horakovatereza
4. zář 2012

@janeyzelvicka bezva, takže to vypadá na žádost o prodloužení studia 😝

samelia
4. zář 2012

Ahoj holky, zdravím vás, koukám, že se tu zasejc trochu rozjela diskuze, tak se přidám po nějaké době zase i já. Zrovna 11.9. jedu na zápis na navazovák. Mám za sebou bc. antropologii a teď navazuji učitelstvím SŠ, geografie-ZSV. Je to upravená forma studia, takže v podstatě dálkově. Do toho dvě dětičky, při nich jsem dodělávala toho bakaláře a občas to bylo pěkné maso 😲 😀 Dnes už na to koukám s úsměvem, ale někdy jsem si tak nadávala, jestli to mám vůbec zapotřebí 😎 Ale velkou motivací je pro mě tím navyšovaným vzděláním i lepší (snad) budoucí finanční zajištění dětiček, abysme se zase nemuseli tak moc omezovat.
Jinak teď už by to měly být "jen" dva roky studia, ale mám do toho ještě přivýdělek a někdy na tom makám do dvou do noci a ráno v půl sedmé budíček, takže se spánkem to taky zrovna není paráda. Ještě je v plánu třetí mrně, tak jsem zvědavá, jestli budu za pár měsíců ještě takhle optimistická, ale zatím jsem plna naděje! 😀 Jen jsem fakt chtěla napsat, že opravdu asi jde všechno, ale někdy to stojí kýbl nervů 🙂 Takže hlavy vzhůru a s chutí do toho!! 😎

janeyzelvicka
4. zář 2012

@blahova_andrea Díky 🙂 Já mám vystudovanou žurnalistiku a mezinárodní vztahy (bakaláře) a teď dělám magisterské mezinárodní vztahy. Někdy je to fakt mazec 😀

@horakovatereza No, já s prodloužením počítám, už bakaláře jsem měla protaženého o rok, jinak by se to nedalo...

@samelia Do dvou do noci? Smekám. Fakt.

amazonka5
4. zář 2012

@janeyzelvicka tak tam to mám vyplněné už dávno a stejně se to nezobrazuje, nechápu proč?????
Já mám kamarádku která taky udělala vš v Karviné, s miminkem, podnikala, pracovala, a ještě čichla k podnikání, a všechno to zvládla, což moc nechápu ale mě to šíleně motivuje....

@blahova_andrea tak hodně štěstí ať řidičák zvládneš...

@horakovatereza nooooo to jsou zatím jen mé představy, uvidíme co bude 😀 a na jedničky se nechystám vůbec, mě stačí když prolezu...

@samelia teda ty jsi taky šílenec, chtít ještě 3 mimčo při škole, ale mě se to líbí a fandím ti, určitě to zvládneš!!!!

blahova_andrea
5. zář 2012

@amazonka5 díky...o ten strach nemám, to je moje maximální schopnost studia 🙂

malformatio
5. zář 2012

@amazonka5 jak to ta kamarádka zvládla? Já teď jdu do prváku na bc. kombinované studium a mám obavy, že to nedám. Pracuji na plný úvazek a doma skoro 18 měsíční prcek a hlídací babička daleko.

barca_r
5. zář 2012

Holky zdravím, pročítám si tady Vaši diskuzi a napadlo mne se poradit - jsem mamka tří dětí, nejmladší má téměř rok, starší už jsou ve škole. Po 18ti letech práce mne nebaví a mám touhu změnit obor - jak jinak než studiem, protože nic jiného než svou práci neumím. Tu sice dělám dobře, mám i dobré penízky, ale fakt už nemůžu. Tak mne napadlo se zkusit připravit na TSP (což nevím zda jsem schopna v 36 letech dokázat) a zkusit při MUNI formou kombinovaného studia speciální pedagogiku. Studujte to některá? Kdybych se dostala tak bude nejmladšímu dítěti dva roky a ještě musím na část úvazku pracovat. Jsem blázen? Nejsem na to už moc stará? Pořád si říkám, že mě čeká do 64 let ještě spousta let práce...

filipatereza
5. zář 2012

Ahoj holky, já studuju medicínu a teď dělám poslední rok s prckem. S pomocí rodiny a manžela to jde zvládnout v pohodě. Je to o vůli a chuti a nutnosti...🙂Jednu státnici jsem dělala, když byly malé 3 měsíce, druhou když jí bylo šest a na třetí se teprve chystám...Od jejího třetího do šestého měsíce jsem navíc chodila denně na dopoledne do školy...
Všem maminkám držím palce a nebojte se, jde to zvládnout! Já to pak i brala jako oddych od mateřských povinností a možnost popovídat si s kamarádkami i o něčem jiném...🙂

janeyzelvicka
5. zář 2012

@barca_r Blázen jsi, ale to my všecky tady 😉 😉 😅 A stará určitě ne 😉 ad tvůj vybraný obor, obrať se na @adelka89, ta studuje přesně tohle, určitě by ti poradila 🙂

@filipatereza Palec hore 🙂 povzbudila jsi mě 🙂

martina26
5. zář 2012

Ahojda tak já mám dneska za sebou zápis do druháku na VOŠ pedagogické - předškolní pedagogika a před sebou posledních pár týdnů do posledního porodu. Prvák jsem zvládla za pomoci babiček a velké podpory manžela, teď mám individuální plán a snad to nějak půjde i dál.

amazonka5
5. zář 2012

@malformatio na to se jí ptám snad pokaždé 😀 prý jde o to jak si dokážeš čas zorganizovat....

@filipatereza smekám!!!! Jsi dobrá!! Přesně tohle potřebuju slyšet. 😉

@martina26 s 3 dětmi?!!! Tak to už chce vážně odvahu!!! Já mám termín porodu na konci září (první dítě) + v říjnu začíná škola, no to bude ještě sranda!

janeyzelvicka
6. zář 2012

@amazonka5 No, to bude taky problém, já si čas nějak organizovat neumím - už kolikátý rok po sobě mám diář a koukám do něho? Nekoukám. Kamarádce fakt všechna čest.
@martina26 Držím palce 🙂

kacikaci
6. zář 2012

ahojky, taky s epřidávám jako maminka na rodičovské a zároveň studující 🙂 nějak jsem na to po maturitě neměla náladu, a šla rovnou pracovat, práci jsem měla náročnou časově, fyzicky i psychicky, takže mi na studium moc času nezbylo, ani chuť, a tak jsem se rozhodla, že to zkusím při mateřské...na VŠ jsem děla přijímčky jako těhotná, v září jsem porodila a v říjnu poprvé šla do školy,dceři byly tři týdny..dělám spec. pedagogiku v Brně..a první ročník mám úspěšně za sebou za pomoci rodiny, hlavně manžel, babičky, dědové, i můj brácha se zapojil 🙂 teď už malá vyžaduje čím dál víc pozornosti, takže mám čím dál méně času pro sebe a studium, takže jsem moc zvědavá, jak druhý ročník dopadne..
@barca_r nikdy není pozdě na to, jít studovat...naopak..podle mě by se mě člověk vzdělávat celý život a udržovat svůj mozek tak v kondici..jinak co se týká kombinované studium na MUNI - rozvrh - jezdím do školy každých 14 dní - buď v pátek nebo v sobotu většinou to bývá na celý den, ale jsou to vesměs přednášky, takže žádná povinná účast, když chodit nechceš, nemusíš, jen se pak dostavíš ke zkoušce..ale některé přednášky stojí za poslech 🙂 takže se to dá zvládnout..kdybys měla nějaké dotazy, ptej se 🙂

vilibalda
6. zář 2012

Pokud má člověk hlídací babičku (či dobrou kamarádku), tak mi přijde studium jako dobrá forma odreagování a udržení se v mentální kondici (jinak člověk řeší jen miminkovské záležitosti a kojí). Mně pomohlo dítě k dokončení studia. Dokud jsem pracovala, nebyla jsem schopná dopsat diplomku. Povedlo se až s dítětem. Čas jsem měla až po večerech, ale po celodenním mentálně nenáročném programu okolo miminka, jsem večer zapojila mozek. Šlo to lépe než po 8 hodinách v práci. Je teda fakt, že jsem do školy s malou téměř nechodila (vše jsem měla hotové a dala jsem si něco navíc, co jsem mohla případně zrušit), ale i to by šlo zvládnout. Moje sestra teď končila školu s dvouletou holčičkou, která s ní jako malé kojené miminko (a babičkou) prostě trávívala jeden den v týdnu ve škole. Ale jako podstatné teda vidím bydlet ve městě, kde je škola (nebo tam mít aspoň rodiče, zázemí). Jinak bych si studium neuměla představit.

amazonka5
6. zář 2012

@janeyzelvicka vidíš a stejně to zvládáš i bez organizace 😉 takže všechno jde když se chce, a s tím diářem jsem na tom úúúplně stejně takže ráda slyším že i tak jde studovat školu 🙂

@kacikaci Ahoj jé tak já to mám tenhle rok stejné, na příjmačkách s břichem (sranda pozorovat ty pohledy) v září porod a říjen škola, naštěstí máme školu 2x za semestr na 3 dny. Tatínek i babičky mě podporují a prý budou pomáhat 😀

@vilibalda vidíš a Janey dojíždí z Ostravy do Brna už několik let a taky to zvládá!!!!! 😉

vilibalda
6. zář 2012

@amazonka5 Taky mám pocit, že školu dělá i prezenčně, ne? 😀
Já bych neuměla zmanažovat dítě do půl roku + školu v jiném městě (pokud bych tam neměla např. babičku a tím pádem brala dítě s sebou). Nedařilo se mi s odsávačkou, UM jsem nedávala a i kdyby, tak bych se bála, že se z lahvičky nebude umět najíst... Je tu rozhodně víc holek, co dojíždí, ale já si to neumím představit 🙂

janeyzelvicka
6. zář 2012

@amazonka5
@vilibalda Mně to zas přijde výhodné, že jsem fakt na jeden den vypadla do úplně jiného prostředí a cestou ve vlaku jsem věnovala učení, čas mezi hodinama třeba knihovně... A naštěstí s odsávačkou pohoda a malé to taky nevadilo.

kacikaci
6. zář 2012

@amazonka5 taky na mě koukali, cože to mám s tim břichem 😀 ale je nás tam nakonec víc, co teď rodily..takže je vidět, že se to dá zvládnout..já si neumím představit, že bych byla jen doma neměla jak zaměstnat mozek..

vilibalda
6. zář 2012

@janeyzelvicka To jsem myslela tím odreagováním, že člověk vypadne prostě jinam. 🙂 Navíc dítě si zvyká, že ho nehlídá pořád jen maminka, což je taky dobře.
Já pořád nevzdala to doktorské studium. Výuka je vždy jen ve čtvrtek odpoledne, tak by to i s 2 dětma mohlo jít. Nakojím případně o přestávce. Ale zase je to o tom, že do půl hodiny můžu být ze školy u dětí. 🙂 když už pak dítě jí a pije i něco jiného, tak už se dá zmizet i na dýl než 3 hodiny 🙂

janeyzelvicka
6. zář 2012

@vilibalda Tak to zní celkem fajn s tím doktorským 🙂 zkus 😉

@kacikaci
@amazonka5 Hehe, tak to já na našem oboru byla úplný exot - máme sice přímo ve škole dětský koutek (takže taková baby friendly fakulta), ale to využívaj spíš asi dálkařky... sranda taky je, že mi břicho nebylo dlouho vidět, takže někteří určitě nezaznamenali, že jsem těhotná 😀

1luciferka1
6. zář 2012

Ahoj holky, 22.9. jedu na záhajení studia posledního semestru, studuji ekonomiku a management na B.I.B.S. v Brně (jsem z Ostravy), začínáme Obchodním podnikáním a Manažerskými informačními systémy 😝 to bude opruz...neděláte tu některá stejný obor? Jinak já studovala na mateřské i střední školu 😀 a vše se dá zvládnout, holt se člověk po večerech nefláká u televize, ale bifluje a píše assignmenty 😉

janeyzelvicka
6. zář 2012

@1luciferka1 Ahoj, tak koukám, že máme stejnou vzdálenost - Ostrava-Brno 🙂 jezdíš taky s úžasnými vlaky čd? 😀