Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

isabella_fly
20. bře 2012

a kocky ake su vase deticky? mate pri nich aj volny cas, ci len vynimocne? ja si totiz myslim, ze mam pri malej az vela volneho casu

janeyzelvicka
20. bře 2012

@isabella_fly No, že bych volným časem přímo mrhala, to se říct nedá, ale zase nemůžu říct, že bych padala na hubu (malá už chodí ale dopo do školky, pokud nemám něco akutního do školy, klidně se můžu dvě hodiny dopoledne vyvalovat 😀 ). Zase jsem ale smířená s tím, že nějakou pěknou beletrii si do prázdnin nepřečtu (musela bych číst jen občas, jenže to zas pak zapomínám, co tam bylo 😅 😅 ).

samelia
20. bře 2012

Ahoj holky, přidávám se, jestli můžu 🙂 Momentálně sice nestuduju, ale už mám podanou další přihlášku a v červnu jdu na přijímačky. Jinak jsem studovala VŠ (bakalářské studium). Na konci prváku otěhotněla a v druháku v březnu přerušila na půl roku školu, neboť jsem v dubnu rodila a v květnu začlo zkouškové, a to jsem fakt nechtěla hrotit. Na zimní semestr jsem se vrátila a ve "třeťáku" dělala předměty už za zimní semestr třeťáku a v letním dodělávala druhák léto. Pak následující ak. rok jsem už dělala "jen" třeťák. Pak jsem brutálně rychle napsala bakuli, ale tak brutálně, že jsem se v den vytisknutí a svázání bakule do desek málem sesypala únavou (upozorňuji, že si za to můžu trochu sama, páč nechávám některé věci na poslední chvíli 😝 🙂 ) a pak už "jen" státnice, které u nás zpravidla neudělala na poprvé asi třetina až polovina lidí. Já si státnice taky tak nějak nechtěně protáhla (no, taky jsem jeden předmět nedala napoprvé = málo času na učení x blbá otázka x počáteční těhu = smrtící kombinace 😀 ), a protože já to musím mít vždycky s třešničkou na dortu 😀 , tak jsem je dělala týden po skončení šestinedělí s druhým prckem v náručí (navíc první malej nechodil do školky a byl doma, takže čas = opět nula ). Bez hlídání (které ale nebylo nijak důkladné, resp. trvalo tak dvě hoďky za daný den a kolikrát děti byly s hlídajícím doma v mé přítomnosti) bych to ale nejspíš nezvládla. A děti tedy nejsou žádní spavci a ještě k tomu jsou energeťáci, takže volný čas (resp. čas na učení = 00 nic 🙂 ). Přesto, protože jsem asi magor (?) jsem si podala přihlášku na navazující, takže uvidíme, zda mě přijmou a jak ty dva roky dám?! Jo, a abych si to zase okořenila, tak ještě chceme třetí miminko, takže to musím nějak časově skloubit a naplánovat, aby to vyšlo tak nějak přijatelně a nesekla jsem sebou. Do toho mám přivýdělek, takže volný čas opět 00 nic, ale fakt si vůbec nestěžuju. Já bych bez toho adrenalinu nemohla snad ani žít 🙂 😀 A na dětech to asi má následky - jsou děsně chytrý 🙂 Takže holky, jestli máte možnost, nebo jste prostě šílenci od přírody, jděte do toho! 😀 PS: Zakončuju to s velkým úsměvem, ale pravda je taková, že kolikrát jsem toho měla "plný trenky" a na konci třeťáku těsně před cílem jsem chtěla definitivně ukončit studium (asi to byly těhu hormony) 😝 , ale hodná paní za studijního mě přemluvila a jsem jí vděčná!

isabella_fly
21. bře 2012

@janeyzelvicka no ja teraz citam jednu knihu za druhou po veceroch a nebyt mm, tak snad citam denne dve knihy, alebo varim denne pre celu armadu, alebo ja neviem co, proste ked mm vymysla programy, tak sa tolko nenudim, ale ked je v praci v zahranici, tak len sedim na riti a vymyslam co by som robila, som sa tak aj k potahovanym tortam dostala a teraz robim rodine ked ma niekto o tortu poziada, ja vyslovene potrebujem zabijat cas 😀

@samelia ja som podobna s tym adrenalinom a tiez som si tento rok podavala prihlasku, tak ak sa podari, od buduceho zacinam tiez mgr a tiez chcem uz druhe babo, tak mozeme s tym adrenalinom v krvi spolu debatit 😝 😀

samelia
21. bře 2012

@isabella_fly Určitě můžeme pak podebatovat, protože to bude asi opravdu nářez 🙂 Já bez toho adrenáče asi fakt nemůžu žít 😀

mischus
3. dub 2012

@samelia - Tak při čtení tvého dlouhého příspěvku jsem se fakt pobavila a zasmála. 😀 Taky jsi mě trochu nakopla, protože já mám před státnicemi (červen) a jsem teď ve stavu, kdy bych se fakt nejradši na všechno vysr.. Jako ještě mi chybí 4 zkoušky, dopsat bakalářku a to všechno do 17. 5. Ale to už je fakt nejzažší termín, chtěla bych to mít z krku dřív.. Ale jak jsi psala ty, za všechno si můžu sama, protože taky nechávám všechno na poslední chvíli. 🙂 No, a k celému tomuto studijnímu kolotoči mám doma ještě 8 měsíční holčičku. 🙂 Takže jsem na sebe v tom červnu zvědavá. Pokud teda stihnu dopsat tu bakalářku.. 🙂

samelia
3. dub 2012

@mischus Ono to teď možná vypadá bezvýchodně, ale zatni zuby, už to máš za pár a určitě to vyjde. A když ne hned, tak jednou prostě jo! Chce to pevné nervy, sebezapření! Měla jsem stavy, kdy jsem s tím chtěla definitivně praštit, ale zatla jsem zuby a bojovala. Dnes jsem ráda a vlastně jsem na sebe i hrdá, že jsem to všechno při dětech zmákla. Když jsi přežila porod, tak státnice už dáš 😀 Hodně štěstí a nevzdávej se! 😉

janeyzelvicka
4. dub 2012

@mischus Jj, určitě to zvládneš 😉 Vzdávacími stavy si určitě každý prošel, a nakonec jsme to zmákly 😉 😉

vilibalda
23. dub 2012

Ahoj holky, strašně dlouho jsem se tu neukázala a možná si na mě nikdo ani nevzpomene. Teď jsem měla hektické období a v pátek jsem konečně odevzdala diplomku. 🙂 Za měsíc mám státnice, tak jsem začala dávat dohromady otázky... je toho strašně moc, úplně jsem z toho vypadla, tak se jich hodně děsím ☹

hest
24. dub 2012

@samelia to rada ctu, jsem ve fazi, kdy bych mela psat bakalarku, jde to mizerne, vyprdla jsem ee na teorii a zkousim zacinat praktickou casti...uz bych rada do podzimu to ukoncila...strasne me to ubira psychickych sil..arada bych ee posunula da. Ale s dvouma prckama...

maudn
24. dub 2012

ahoj holky, kdysi jsem tu hledala rady, jestli se to dá zvládnout, nyní mám chlapečka na světě je pár dnů, narodil se dva měsíc před termínem, ve škole mám vyřízený individuální plán a podívám se tam někdy v září splnit zkoušky, pár seminárek ještě sepíši. Zatím jezdím za malým do nemocnice

janeyzelvicka
29. dub 2012

Ahoj, 🙂
@maudn, jak je malému? Už je doma? Doufám, že se máte všichni fajn 🙂

většinou tu teda hýřím spíš optimismem, ale poslední dny ve škole mě teda dost dodělávají, mám pocit, že se snažím a všecko je na prd... ☹

samelia
29. dub 2012

@hest Plně s tebou soucítím a dovedu si představit, jak ti je 😝 Já ke konci studia hrabala síly ani nevím odkud, ale pak jsem se zabejčila a řekla si, že už to musím dotáhnout, když jsem tomu tolik dala. Státnice jsem dodělávala po šestinedělí s druhým prckem v náručí a byla to děsná úleva, když jsem to udělala 🙂 Zkus najít poslední síly a hrstičku motivace, byla by škoda to vzdát takhle před cílem (já to málem vzdala, ale paní na studijním mě přemluvila a děkuju jí)! 🙂 PS: Jsem nepoučitelná a mám už podanou přihlášku na navazující a "v hledáčku" třetí hádě, ale musím to dobře naplánovat 😀

hest
29. dub 2012

@samelia moc díky za podporu, je dobré vidět, že se to zvládnout dá. Docela mi pomohlo to, že jsem změnila téma práce, a tedy dělám něco, co snad bude mít praktické využití, tak mě to motivuje na tom pracovat..-) Takže praktickou část teď tvořím-) Snad ji do léta dodělám, i odučím a pak snad během léta najdu i nějakou teorii k tomu..mám dny kdy se mi střídá totální k.o. a depky, že studuji takových let a nic..s tím, že to dám, a půjdu na navazující na něco co mě konečně bude bavit-))) Mám poslední dva roky doma..tak musím na sobě začít makat..abych taky tu rodinu pomohla aspoň trochu živit..

maudn
30. dub 2012

@janeyzelvicka dnes, díky bohu 24.den po Sašíčkovém narození jsme doma (já teda byla doma ještě 2 týdny mezi tím) teď náš čeká kolotoč, teprve poznávám, co obnáší a návrat byl hrozný, saša hladovej, já nebyla schopna zavinout zavinovačku z prsou mi teklo na zem a všude kolem mléko, čekala jsem na sterilizátor než vysterilizuje klobouček, přestal jet monitor dechu...

tinka_21
30. dub 2012

Ahojte,
táto téma je tu síce už dlhšie ale doteraz aktuálna pre mnohé z nás, a tak sa pridávam aj ja.
Som v 6.týždni tehotenstva a zároveň v poslednom ročníku vysokej školy. Za normálnych okolností by som toto leto školu dokončila, takže by bolo všetko podľa plánu bez zbytočných prieťahov. Rozhodla som sa však školu predĺžiť ešte o rok, aby som popri tom mohla aj pracovať, takže od začiatku som si štúdium a jeho plán rozkladala na dlhšie obdobie. Študujem klasicky v dennej forme štúdia a popri tom pracujem na polovičný úväzok. Pred týždňom som však zistila že som tehotná, čo znamenalo, že sa kompletne zmenili moje plány. Tento letný semester už nejak dotiahnem. Cez leto chcem napísať diplomku. Na zimný semester mi však ostáva ešte jeden predmet, ktorý som si šetrila na záver, lebo som naň chcela dostatok času, no budem sa ho musieť vzdať, pretože nechcem chodiť do školy s veľkým bruchom, a navyše, ak by som rodila v decembri, tak by som ho ani nestihla dokončiť a ísť na skúšku 😀 Takže by to bolo viac na škodu ako na osoh 😀 Zamením ho preto asi za nejaký mimosemestrálny kurz v septembri, ktorý si odbijem za týžden, nech už to bude čokolvek. Drobček je prednejší 🙂 Jediné čo teda ostáva sú záverečné štátnice.... a na tie zrejme pojdem až ked bude drobček na svete, teda budúce leto. Chcela som sa vás preto opýtať, aké sú vaše skúsenosti s tým, či ste vobec mali čas popri bábätku sa učiť, a silu... ja si to zatiaľ neviem veľmi predstaviť. Čo si pamätám bábätká u nás v rodine, tak sa okolo nich dosť skákalo, a mamičky boli také unavené, že ked bábätko spalo, tak ten čas využili na spánok spolu s nimi.... Rozhodne sa ani jedna z nich nenudila, a ani nehýrila kopou voľného času. A to okolo bábätka skákali aj ďalší členovia rodiny... v mojom prípade to budem asi len ja, a môj priateľ... Starí rodičia nebudú v dosahu. Ďakujem za príspevky

janeyzelvicka
30. dub 2012

@maudn Ty jo, koukám divoký začátek... přeju, ať už je jen líp a užíváte si společné chvilky!!!

@tinka_21 Gratuluju k těhotenství 🙂 Já čas na učení při malé měla, teda s tím, že v některých obdobích to bylo horší, někdy lepší, někdy jsem taky měla horší semestr, jindy lepší... ale bc. studium jsem zvládla, magistr je teda oproti tomu peprný, i když mám víc času (malá je dopo ve školce), je taky o mnoho víc učení, takže momentálně doufám, že dokončím tenhle semestr (hlavně jeden těžký předmět, ten kdybych měla opakovat, tak si jdu asi hodit 😅 )...
Záleží samozřejmě na miminku, malá byla celkem v pohodě, i spala, synovec by byl zřejmě náročnější, přes den toho moc nenaspí a večer už se člověku až tak nechce, někdy nezbývá ale, než se překonat... řekla bych, že vše se ukáže, až se ti mimi narodí, ale věř, že bude spavé klidné mimi 🙂

tinka_21
30. dub 2012

@janeyzelvicka Ďakujem 🙂 Zatiaľ špekulujem a uvažujem, čo by bolo najlepšie. Mohla by som školu prerušiť, ale vravím si, že ked sa drobček narodí, ostane mi zo školy už len záverčná štátnica ak všetko pojde dobre 🙂 A asi by bolo najlepšie to zvládnut čo najrýchlejšie, lebo čím neskor, tým drobček bude väčší a väčší, a vyžadovať si viac pozornosti 😉 ešte popremyslam, ale zatial sa teda držím povodneho plánu 😉 Želám veľa radosti s očakávaným miminkom!

janeyzelvicka
30. dub 2012

@tinka_21 Díky 🙂
mně se taky nejlíp učilo, když byla malá úplné miminko, pamatuju si, jak jsem seděla u počítače, ona mi spala v nosítku, já ji jednou rukou držela a druhou rukou naklepala dvěma prsty celou seminárku o dvaceti stranách 😀 😀 jak začala lézt, musela jsem čekat, než přijde manžel, učit a psát něco, kdy se člověk musel soustředit, už se nedalo... 🙂

vilibalda
7. čer 2012

Ahoj holky, na konci května se mi podařilo odstátnicovat 🙂 Tak jsem myslela, že všechno hodím za hlavu, ale nabídli mi doktorské studium, tak váhám... Já teď v podstatě s miminkem jen psala diplomku a státnicovala. pokud jsem byla ve škole, tak jen proto, že jsem si zapsala 2 předměty navíc a nemusela jsem je splnit. Nedokážu odhadnout, jak to bude na doktorátu a taky případně, když budeme mít dalšího drobečka... Studujete někdo doktorát?

janeyzelvicka
7. čer 2012

@vilibalda Gratuluju 🙂

inna_s
7. čer 2012

Ahoj holky, taky bych se ráda přidala 🙂 Studuju bakaláře a právě dokončuju druhák, na jaře jsem si pěkně vypracovala projekt bakalářky do třeťáku, zapsala jsem si předměty do třeťáku, všechny zkoušky a zjistila jsem, že jsem těhotná 🙂 Teď jsem v 11.tt, termín mámv prosinci, cože je teda na prd - na začátku zkouškovýho 😀 Ale, co jsem se chtěla poptat, předpokládám, že bych zimní semestr zvládla absolvovat (výuku, jsem na denním), zkoušky bych si domluvila třeba po šestinedělí, ale spíš mi vrtá hlavou jak to udělat s bakalářkou a státnicema. Na státnice můžu jít až v září (2013), s tím, že bych se pokusila dodělat letňák s miminkem na krku, ale co ta bakalářka, tu budu muset stejně napsat někdy na jaře ne?? 😖 toho se právě obávám, že ji napsat nestihnu, resp. nezvládnu, tak nevím, jestli si i to napsání můžu nechat na příští léto a obhájit spolu se státnicema v tom září. Pokud tu je někdo s takovou zkušeností, budu ráda za názor a radu 🙂 Na studijním jsem ještě nebyla to řešit, předpokládám že tam zajdu až na podzim, ale ráda bych věděla jak moc mám stresovat kvůli tý bakalářce 🙂 díky moc 😉

janeyzelvicka
8. čer 2012

@inna_s Ahoj, každopádně gratuluju 🙂 a ohledně státnic a bakalářky - ono tak dopředu těžko říct 🙂 a nevím, jak to máte se školou a studijním řádem, u nás se třeba v září vůbec nestátnicuje (i když možná po nějaké hodně individuální domluvě ve specifických případech by se šlo domluvit, ale nikdy jsem o tom neslyšela), jen v červnu a lednu, takže spíš pozjišťuj, jak to máte přímo u vás - jestli můžeš obhajovat v září nebo ne... A u nás taky myslím platí, že prvně je třeba odstátnicovat, pak obhajovat, ale vy to můžete mít úplně jinak 😉

oktarina
8. čer 2012

@inna_s jé, tak to máme stejný (skoro), já dokončuju druhák a rodím v říjnu 🙂 akorát ty si dopředu, já ještě o bakalářce ani nezačala přemýšlet, ale na studijní si určitě zajdu, každá škola to má jinak, já ubvažuju i nad možností rozvolnění, jestli to ve třeťáku jde, ale chci tam jít až s pořádným bubnem, že bych jako měla silnější argumenty 🙂 v zimním semestru už to prý nijak nehrotí, tak doufám, že to bude v pohodě, kdybych nezvládala, mám v plánu přerušit a udělat za rok 🙂

inna_s
8. čer 2012

@oktarina 🙂 no právě, jako prvně mě napadla myšlenka přerušit studium ještě před porodem, ale to jsem si rozmyslela, protože bych nechtěla nastoupit na pracák, tak to chci zkusit jak to zvládnu či ne, max. peruším potom co už budu na rodičovský 🙂 bude to záhul, ale už se to nějak musí zvládnout, do toho se ještě v září máme brát tak to máme všechno pěkně po kupě 🙂

@janeyzelvicka u nás právě jsou státnice v červnu, v září i v lednu, takže s nima by to asi nebyl takový problém, otázky není těžký tak se naučit, mně jde hlavně o tu bakalářku, kdy ji mám napsat, jestli je nutný právě před tím červnovým termínem, nebo jestli to jde nějak domluvit a skloubit s těma státnicema, uvidím, poptám se ještě 🙂 studuju v Plzni na ZČU (ne práva 😀)

oktarina
8. čer 2012

@inna_s Tak to gratuluju k nadcházející svatbě 🙂 já nejprve zkusím "naplno", pak zkusím "rozvolnit" a teprve pak přerušit 🙂 Je mi to líto,pozapomínat...

janeyzelvicka
8. čer 2012

@inna_s Přesně tak, nač přerušovat dopředu 😉 A myslím, že pokud máte na fakultě vstřícné lidi (nevím, kdo by zrovna o tomhle rozhodoval - proděkan pro studium?), tak ti určitě vyjdou vstříc 🙂 A gratuluju k svatbě 🙂
Já to zatím zvládala bez omezení, jen s rozvolněním, uvidíme, co teď - v podzimním semestru asi nebudu moct do školy dojíždět, tak uvidím, co se semináři 😅

babulaka
12. čer 2012

ahoj holky,moc často se tady neobjevuji,ale tohle téma mě zaujalo🙂 Studovala (studuju) dálkově, ve třeťáku v dubnu se mi narodil chlapeček,BP jsem měla odevzdat do konce června - to šlo, malého jsem měla pod stolem a houpala ho nohou,přestože byl uřvané, uprděné miminko a já z něj šílela,zvládli jsme to.Státnice jsem dělala v září.Teď píšu DP (malému jsou už dva roky🙂, opět ji mám odevzdat do konce června....a jsem ve 4.měsíci:)) Takže státnice si švihnu koncem září s břichem až pod nos.Musím říct, že teď je to mnohem náročnější s časem,náš uličník kupodivu chce,abych se věnovala jemu a ne práci.Ještě že mám skvělého muže,který s prckem třeba na víkend odjede a já se můžu učit a psát.Už se těším,až budu mít hotovo!🙂Hodně štěstí a sil všem!

hest
3. črc 2012

@babulaka to jsi šikovná. Já bych měla psát BP teď s dvouma, a je to mazec, přeci jen s jedním malým miminem šla ta škola líp, se dvouma to jde hůř, ale hlavně sil ubývá..co jsi studovala?

samelia
3. črc 2012

Děvčata, nezoufejte, všechno se nějak vyvrbí 🙂 Já čekala prvního mrňouse na konci prváku a státnicovala po šestinedělí s druhým prckem a teď, po roce (dala jsem si "oddychovku"), jsem byla přijata na navazující studium a ještě mám v plánu souběžně třetí mrně (to vše jsem psala o kus výše už dříve). Jsem šílenec, já vím, ale jdu do toho a nedám se jen tak!!! 😎 😀 Jen jsem to tu chtěla trochu zoptimizovat a ujistit, že jde asi všechno 🙂 Držím vám palce, ať se i vaše studia daří!