Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

janeyzelvicka
5. bře 2012

Aha, už jsem si to našla... no nic, tak taky půjdem přes manžela 🙂

luciik
5. bře 2012

@joelly Ahoj 😉 Mám taky vystudovanou vošku a teď jsem v prvním ročníku na výšce. Školu máme každou sobotu, takže hlídá manžel. Ale upřímně musím říct, že i s jedním dítětem je to dost obtížné. Přes týden manžel pracuje mimo, takže jsem na všechno sama a hlídání žádné nemám. Takže první zkouškové jsem zvládla s odřenýma ušima a uvidíme, jak půjde letní semestr. Ale přesto všechno nelituju. Je to příjemné odreagování, jen kdyby ty zkoušky nebyly tak náročné 😀 😉 Krom toho po třicítce se už učí mnohem hůř než ve dvaceti 😉

tanuki
5. bře 2012

Janey, no musím zjistit, jestli jen ty moje pani tam nejsou blbě informované...ale říakla jsem jim to dvakrát, že jsem pochopila, že odteď už můžou VŠICHNI a podle nich máme mít teda potvrzení příjmů, částu vynásobit 30, z toho 70% a podle toho, co vyjde si mám vymyslet částku, co chci měsíčně 😕 já myslela, že si prostě zvolím délku a podle toho budu mít těch 7 nebo 11tis.

janeyzelvicka
5. bře 2012

Já koukala na stránky ministerstva a tam je to tak, jak říkaj paní... no ale tak hlavně že můžem volit výši a délku a jde to snadněji než dřív...

butt
5. bře 2012

@tanuki ahoj 🙂 měla paní pravdu. záleží na denním vyměřovacím základu jednoho z rodičů ( v našem případě manžela). teoreticky mám nastudováno, prakticky se na to teprve chystám a nechce se mi 😀

tanuki
5. bře 2012

@butt ahoj, jak se máte?

@janeyzelvicka pamatuješ, jsme koukaly na nějaký článek a tam bylo, "že si i studentky budou moci..." No nic, přesně tak, hlavně, že můžeme, ale je to náročná administrativa.

butt
5. bře 2012

@tanuki jo myslím, že dobře 🙂 píšu diplomku a mám toho už plný zuby 😀 a co vy?koukám, že ten čas straně letí a mladší princezna je už strašně velka!jak zvládáš dvě děti? 🙂

janeyzelvicka
5. bře 2012

tan, jj, když maj manžely s příjmy, tak všechno jde 😀 😀

tanuki
6. bře 2012

takže se jen legalizovalo to, co se dělalo... 😉

@butt o čem se u Vás píše? Jojo, už to sedí a leze po bytě 😀 Mimi se moc užívám, jak ještě nezlobí 😉 Protože Verča je hrozně paličatá... Ale etda učits e mi vůbec nechce, máme průběžné testy, na minulý jsme nešla-klasika, nechalajsem to an poslední chvíli a děti měly rýmu, tentokrát jsem se (kupodivu) poučila a učím se docela průběžně...

crawler
12. bře 2012

ahoj holky🙂 jsem ostuda, že vás sem nechodím podporovat - od státnic jsem sem nepáchla a je tu kupa novinek - myslím tím miminka a těhulky🙂 velikááá gratulace!!!

@janeyzelvicka
@tanuki
holky, prosím vás, nevíte, zda lze změnit rodičák z našich povinných 4 let na 3? manžel má 2 roky odpracovaný, tak zda by to šlo nějak přes něj? já, že bysme rádi druhé miminko a mohli bysme navázat po 3 letech druhým rodičákem...

pokud o tom něco víte, tak díky za radu 😉

janeyzelvicka
12. bře 2012

@crawler Ahoj, abych se přiznala, teď o rodičáku nic moc nevím, o změny jsem se až tak nezajímala, protože já to stihnu tak akorát, jeden rodičák mi skončí a zhruba za pár dnů po jeho skončení nejspíš navážu rovnou s dalším...

Vím, že pokud bych si teď chtěla zvolit délku, tak to oficiálně půjde, protože manžel pracuje. Nejsem si ale jistá, jak u vás, když byste přešli na ten nový systém, jestli i tam jde, že si můžeš upravit délku kvůli tomu, že manžel pracuje... Určitě (snad teda) ti poradí na sociálce...

tanuki
12. bře 2012

@crawler mně teď na sociálce říkali něco o mužově práci v den porodu, to už pracoval? Mělo by to teď jít i legálně, žádné přehazování na pár dní...zkrácení a zase zpátky. Jen to teda je pak trochu míň peněz celkově...no, ale ta 4letá je hrozná, takže všechno lepší 😀

butt
12. bře 2012

@tanuki no u nás ty diplomky jsou u nás akový trapný 😀 přečteš knížky, napíšeš, co v nich bylo a co si o tom myslíš 😀 to je šikula, že lezí a sedě, to neznám, mám v tomhle opožděný dítě 😀 už ses poučila, jo? 😀 závidím, já dělmá stále vše na poslední chvíli 😀

@crawler je to tak, že pokud manžel splňoval podmínky v den narození dítěte, tak to teď můžeš odvozeně od něho změnit. ta podmínka je tuším odpracovaných (účast na nemocenským pojištění) nějakých 270(střílím od boka!) dnů v posledních dvou letech (to je v posledních dvou letech před narozením)

balet
12. bře 2012

Ahoj holky, předem bych vám chtěla říct, jaké jste šikuly, že zvládáte těhulkování a mimi při škole. 😉 Mě se to asi bude také týkat, tak jsem se vás chtěla zeptat, na jaké peníze (mateřská a pak rodičovská) mám jako studentka nárok. Jsem v pátém ročníku VŠ magisterské studium. Momentálně mám na rok studium přerušeno a za rok dělám už jen jednu ZK, obhajobu diplomky a státnice. Od gymplu mám každý rok brigády a poslední tři roky mám pracovní smlouvu na 40 hod. měsíčně. Nové zaměstnání už určitě mít do otěhotnění nebudu. Moc vám děkuji za odpovědi!!! 😉

janeyzelvicka
12. bře 2012

@balet Ahoj 🙂 nevím, jestli ti vzniká nárok na mateřskou, to asi záleží podle druhu smlouvy... pokud bys neměla mateřskou, tak budeš mít určitě rodičák od dne porodu - délku si můžeš vybrat, pokud tvůj manžel dostatečně dlouhou dobu pracoval...
No a nebo je potom varianta porodit do nějakých 270 dnů od úspěšného ukončení školy, to bys pak měla nárok i na mateřskou...
Koukni kdyžtak sem: http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4

kofinek
12. bře 2012

@crawler musis napisat ziadost na ssp, ze chces ist podla novej novely. stavajuci rodicia si mozu vybrat... 😉

balet
13. bře 2012

@janeyzelvicka Díky moc, určo tam juknu 🙂

p_i_x_i_e
17. bře 2012

Ahoj holky, omlouvám se, že Vám takto vstupuji do diskuse, ale mám prosbu a protože všechny studujete, tak jsem si říkala, že byste mi mohly být ochotné pomoci🙂 Nejsem maminka, ale studentka ano a píši diplomovou práci na téma otců na rodičovské dovolené. Chtěla bych Vás požádat o zprávu, pokud některá z Vás takové tatínka znáte. Součástí mé práce jsou i rozhovoru s tatínky a potenciální respondenty hledám i touto cestou. Pokus byste některá takového tatínka znala, moc prosím o zprávu o zprávu do IP, poslala bych bližší informace. Všem děkuji za ochotu a přeji mnoho štěstí při vašich studiích 🙂

llluckaaa
19. bře 2012

@joelly Ahoj, odpovídám trošku opozděně 😅 Jestli tě další studium láká, určitě se do toho pusť. Nebudem si nic nalhávat, občas je to dost náročné. Ale zvládat se to určitě dá, já se dvěma malými dětmi dojíždím do školy cca každých 14 dní 100 km na celý den, doma dělám úkoly a ve zkouškovém mám každý týden minimálně jednu zkoušku. Vůbec nelituji, že jsem se do dalšího studia pustila. Sice mám občas takové vzdávací tendence, ale manžel a spolužačky mě vždy podpoří 😉 Jo a ještě takové povzbuzení - úspěšnost/neúspěšnost ve studiu na naší škole není vůbec úměrná ani počtu děti, ani množstvím volného času ani dojezdovou vzdáleností. Záleží nejvíc na tom, jestli tě studium baví a zajímáš se o obor.

llluckaaa
19. bře 2012

@p_i_x_i_e Ahoj, ráda bych pomohla, ale nikoho takového neznám ☹

isabella_fly
19. bře 2012

ahojte kocky, ja sa planujem pustit do 2r. externeho studia, mam to len 30km od domu a malo by to byt len v soboty, pri nasej prvej dcerke si trufam uplne v pohode, uz nie je predsa taka malicka, lenze by som chcela coskoro aj druhe a je mozne, ze druhy z tych dvoch rocnikov uz budem mat aj druhe babatko, ako ste to zvladali?

llluckaaa
19. bře 2012

@isabella_fly Už jsem psala do jiné diskuze... Ale ještě jsem si vzpomněla na něco 😉 V prváku jsme rodily dvě svoje druhé dítě, ve druháku budou rodit další dvě spolužačky svoje první dítě a ve třeťáku se určitě někdo další přidá. Zatím studium všechny rodičky zvládají 🙂 Ale aby to nevypadalo, že máme školu zas tak jednoduchou. Začínalo nás 25 a půlce druháku už nás je o 6 míň.

isabella_fly
19. bře 2012

@llluckaaa no tak to je podla mna rovnako ci sa narodi babo, alebo nie, my sme zacinali v odbore asi 40 na matematike (mam matematiku a anglictinu pedagogicku, dalej chcem studovat len anglictinu aby si bola v obraze) a koncilo nas nieco pod 20 len bc studium, ale zasa mna to bavilo, tak som ziadne problemy nepocitovala, ziadne take, ze by som to chcela vzdat, dokonca pri dcerke sa ani nicoho extra narocneho neobavam, lebo anglictina ma naozaj vzdy bavila a bavi a aj studium mi slo ovela viac od ruky ako pri tej matike a vidim ako velke pozitivum, ze by som bola v skole len jeden den v tyzdni, lebo mna najviac zatazoval ten zabity cas tam, lebo velakrat mi tie prednasky nedali to co by som chcela, cize pre mna premarneny cas... len vravim, neviem ako s uplne malym babatkom, mozno najviac ma trapi kojenie, ze ako to riesit, ci by niekto siel so mnou a bol tam s babom a ja by som si odbiehala ako by ono potrebovalo papat...

janeyzelvicka
19. bře 2012

@isabella_fly Ahoj 🙂 já zůstala i při dítěti na denním, což bylo u nás na oboru poměrně exotické (řekla bych, že u obou mých oborů se očekává, že se lidi vrhnou spíš na kariéru, než na zakládání rodiny 😀 ), teď jsem na navazujícím a čekám druhé (zatím to nejde vidět, ale řekla bych, že za mými zády si leckdo asi bude klepat na čelo). Zatím to jde, dost lidí mi prorokovalo, už když jsem čekala první, že školu můžu zabalit, no a já se tam furt držím jak slepice flusu 😀 když má člověk hlídání aspoň na dobu, kdy je ve škole, a dobrou motivaci, tak myslím není problém 😉

xsuzzi
19. bře 2012

Ahoj holky. Tak já jdu poreferovat a tak budu ráda, když mi řeknete i vás názor 🙂
Já se rozhodla, že dodělám tenhle ročník a pak přerušim, na dva roky tedy,pač pod námi není ročník,ale dohnalo mě to k tomuto rozhodnutí,protože. 10 listopadu mám termín, 3 týdny před a 1,5 měsíce po musim skončit. Tzn. že v půli října skončim a nastoupila bych v lednu na zkouškový. Za celý půl rok bych nemohla na praxi do nemocnice a poté bych si musela prodloužit zkouškový na unor březen a 5x tam jet s dvouměsíčním miminkem a někým kdo ho bude 7 hodin hlídat a vozit mi ho na kojení, v unoru, mrazu. POté bych si musela dopsat všechny testy od půli října do půlky prosínce, za 2,5 měsíce prostě plus v lednu zkouškový ze všech předmětů. Abych hned po narození hrotila a byla v nervech,že se musim učit hned,abych v lednu byla naučená na zkouškový,plus navíc všechny písemky cca 10 za těch 2,5 měsíce a do toho tu praxi svoji, každé pondělí s někym na celý den,aby mi vozil malý na kojení plus těch 5x praxi za to pololetí navíc. No tak sem došla k rozhodnutí,že tohle se zvládnout nedá, že na to nemám, že si přerušim a pak s rok a půl ročním mimi zas nastoupim. V klidu si užiju poslední trimestr, malé miminko a rodinu a pak zas nastoupim. Sice nebudu mít hotovo než mi skončí mateřská,rok mi bude chybět, budu bez práce,protože mi končí smlouva na konci roku, ale říkám si,že třeba je to poslední miminko, já budu studovat a ono mi vyroste ani nevim jak, že si ho ani neužiju,dyť malinký je jen chvilinku, ale škola, ta tady bude vždycky. Nevím tohle mě jakso uklidnilo,ta myšlenka, že to tak udělám,jenže pak sem se o to podělila s manželem a ten mi řekl,že proč to nezkusit,pokud ja byt půl procentní šance,že bych to zvládla,tak proč do toho nejít. No já, ale vim,že se to zvládnout nedá a nechce se mi to ani podstupovat. kamarádka mi zas říkala,že né,udělej si vklidu tenhle rok a přeruš, jdi cestou nejmenšího odporu 🙂 tak nevím. Co si myslíte. Vim,že to je na mě, ale myslíte,že dělám dobře nebo se to dá zvládnout? 🙂

janeyzelvicka
19. bře 2012

@xsuzzi Ahoj, já myslím, že děláš dobře... jasně, že existuje šance, že bys to dala, jak říká manžel, ale proč se zbytečně stresovat? Já měla první semestr po narození malé hooodně pohodový, pak jsem postupně najížděla, teď to taky musím domyslet, aby se to dalo zvládnout. Abys už teď furt myslela na to, kolik toho musíš stihnout, + pak mít třeba trochu náročnější mimi, to je na psychiatrii... radši menší cíle, jak se říká u nás v kraji, po kapce 😉 😉

xsuzzi
19. bře 2012

@janeyzelvicka já si to taky právě myslim. Děkuju 🙂 já bych z toho byla právě hotová už teď. Pořád bych myslela na to jak to zvládnu,že to tak nechci,že to bude mazec. Jasně, manžel má pravdu,neboli chápu ho,ale stejně si myslim,že to je tak nemožný to zvládnout a půl roku to zkoušet a pak to stejně zabalit mi příjde jako ztráta času. Já nevim,jestli se tohle prostě zvládnout dá, pokud by šlo jen o tu praxi,budiž,ale porodit a mít stresy z toho co probrali a z čeho psaly a to se učit od narození malýho, těch písemek šílených plus leden zkouškový,asi to tak nechci ☹ příjde mi,že se to ani nedá zvládnout prostě 🙂 ale je to škoda, to zase jo,měla bych hotovo a než by mi skončila mateřská,tak dostudováno s větší šanci na práci. Ale čert to vem, no né? Děti budou malý jenom teď a hrozně rychle vyrostou,tak proč si to neužít a hrotit to viď 🙂

janeyzelvicka
19. bře 2012

@xsuzzi Škoda neškoda, škoda by byla vystresovaná hysterická matka a vystresované mimi z toho 😉 a s tou prací, když budeš studovat dýl, třeba to přinese jiná pozitiva (te´d víc času na děti, pak třeba lepší pracovní podmínky, když už snad krize pomine a tak...).

xsuzzi
19. bře 2012

@janeyzelvicka díky 🙂

llluckaaa
19. bře 2012

@xsuzzi Ahoj, mně taky přijde rozumné školu přerušit. Jestli by to bylo moc náročné, tak to prostě nestojí za to se tolik stresovat. Záleží hlavně na tom, jak se na to cítíš, a nehrotit to. Já byla rozhodnutá, že s druhým dítětem školu přeruším a dám si aspoň rok klid a pak v pohodě dostuduju, jenže jsem pěkně utřela, protože se obor už nebude otvírat a já bych se neměla kam vrátit. Takže studuji pořád dál. Ale říkala jsem si, že pokud by mi studium dělalo velké problémy a já nějak hodně nestíhala, že to prostě vzdám. Studuju pro sebe a svoje potěšení a velké nervy a stres a děti až na druhém místě mi za dokončené studium určitě nestojí.