Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

janika7
9. lis 2008

Ahojky, ja jsem na UK FSV verejna a socialni politika. Jsem na to zvedava, protoze mi nepovolili kombinovany studium, ale jsem na dennim. Myslim, ze to za ty dva roky nemam sanci stihnout, takze u ted pocitam s tim, ze VS neni rychlokurz a predmaty si planuju na 3 roky. No uvidime. Jinak sranda je, ze bakalarskou promoci mam v breznu (UK potrebuje 6 mesicu na vytisteni diplomu!!!) a to mam i termin porodu, tak jsem na sebe zvedava🙂

tanuki
10. lis 2008

andreášku, máš nádherného synovečka 😉

janiko, já jsem taky na denním, jediné plus, že mám školu 2zastávky busem 🙂 ale budu muset sehnat hlídání..Původně jsem chtěla na rok přerušit, ale pak mi tchýně vysvětlila, že s neběhajíím prckem toho zvládnu víc 😀

Jani, zrovna včera jsem na to myslela - to ti přijde pozvánka do schránky??? Já nevěděla, že sdse tam bere i rodina 😅 včera tu byl tchán, tak taky sranda - zas nám mluvil do bytu "samozřejmě si to udělejte jak chcete, ale já bych....a to Vám radím upřímně" 😀 😀 😀 on je bezvadnej, ale nenaslouchá 😀 takže Martin mu popsal svou vizi a on mu vzápětí řekl to samé jako svou vizi 😀 😀 😀
Jo a taky se rozhodli nám od kamaráda koupit vozík za kolo-dobrý, ale jiný než jsem chtěla a Martin teď na mě kouká jako na největšího vraha, že nejsem nadšená..Njn, ale když my máme vše půjčené/poděděné - naše je akorát plenkoá výbava a matračka, tak tohle měla být velká investice
chtěla jsem koupit přes bývalého v USA levněji tento
http://voziky-za-kolo.cz/_c50001_l3_p167236_/vo...
a budeme mít tento http://voziky-za-kolo.cz/_c50001_l3_p167197_/vo...

rozdíl je, že ten druhý nemá brzdu a je těžší

janeyzelvicka
10. lis 2008

Vítán nově příchozí 🙂

To je taky super, jak někdo něco koupí, ale takové, co chce on a nedívá se na přání rodičů...
Jo, ta pozvánka přišla normálně do schránky. já nevím, teď si říkám, že bych snad byla radši, kdybychom vůbec nikde nebyli nebo to nikomu neříkali a šli bysme si tam sami. Fakt jsem si připadala jako: "Kam až sahají Hujerovi?" 😠

Včera jsem měla totální depku, protože ono to vypadá, že všichni ze sestavy naši - tchánovci, tedy kromě mého tatínka, se chovají tak, jakože já = mladá matka = neschopná matka. Pořád samé rady, doporučení, nevěřícné pohledy.
Když měla Kikuša na plínce vaječinu, tak se tchán vyděsil, jakože jakto, proč má průjem. tak jsem mu vysvětlila, že ty kojené děti to tahle mívají, ale vypadalo to, jak by mi snad nevěřil, až když mu to švagrová potvrdila, tak jako pokýval hlavou. Asi já to zatajuju a určitě je nemocná 😠
Jak by nikdo nebral v potaz, že jsem se na příchod mimča připravila, ty hodiny, co jsem hledala různé věci na netu, knížky, co jsem přelouskala... Tchýně, že slyšela od nějaké doktorky, že nosítka jsou nevhodná a křiví páteř. Tak jsem řekla, že klokanky jistě, ale my nemáme klokanku. Hmmm... ale stejně to teď vypadá, že mám nevhodné nosítko a proč ji chuděru v tom trápíme.
Mamka zas, že ji přece nesmím posazovat. To už jsem vyjela, kdy jsem ji jako posazovala, že to bych nikdy nedělala a naopak každého, kdo ji třeba posadil (kámoška, co nemá děti a tak se v tom nevyzná, ale i tchánovci!!!), jsem upozornila a poprosila, ať ji dají jinak. A máma, no že na tom vítání to vypadalo tak, jakoby seděla... hahaha 😠 😠 chvíli byla o mě opřená, ale to skoro ležela, a to bylo max tak pár vteřin, protože pak chtěla jinak.
A cokoli řeknu, stejně neberou v potaz. Řeknu, že je teplo, netřeba dávat čepičku, ale jakoby mě neslyšeli, mamka s tchýní ji stejně rvou na hlavu.
Tchánovci se ptali, jesi budem dávat náušničky, tak jsme řekli, že ne a tchán, no že on viděl tehdá v řecku takové krásné, zlaté... haha, to bude takové to "zlato", jak po dni odleze... tak to bych jí fakt dala do uší!!!
No a rady některých, nenoste, nechovejte, rozmazlíte, to už si radši ani nepamatuju.
Prostě si připadám jako totální looser!!! ☹

tanuki
10. lis 2008

tchýně dnes také měla poznámky - ke kolíbání malé před usnutím..že by měla usnout sama v postýlce..tak jsem řekla, že budeme tvrdí, ale ne u tak malého miminka..tak se ušklíbla - že na to, co říkala ještě budeme vzpomínat. Ale mje mamča zrovna dnes četla v knížce, kterou jsem tam u ní zapomněla, že 3týdenní miminko pláče v postýlce, protože potřebuje cítit lásku. Přesně takhle to vidím, probudí se někde, je tam sama, ještě si uvědomí, že je počůraná...! a začne plakat..
A které nosítko teda máte vy?

janeyzelvicka
11. lis 2008

Jakou knížku jsi tam zapomněla? 😉
my máme nosítko alpino, zatím ji nosím jakoby v kolíbce 🙂

tanuki
12. lis 2008

nějaká o těhotenství a těch věcech potom 😀 My uvažujeme o té manduce - teď mám teda objednaný babyvak, snad se jí v něm bude líbit. V šátku nic moc.
Jinak teď bojujeme s plísní prý máme víc větrat 😠 haha, máme jít tam skoro tak 2m2, takže větrání nepomůže..a v té zimě..No, každopádně už bydlíme ve 2+kk, protože s dítěte v té ložnici být nemůžeme..takže jsme se přestěhovali do obýváku a dětského, ještěže tak..

janeyzelvicka
12. lis 2008

Mě se manduca líbí, viděla jsem ji naživo v bráně v brně, ale přišla mi taková hodně vyztužená a velká, takže já bych se s ní ke kompu asi nesložila... ale na výlety - super!!!

nám taky furt povídaj o plísni - jeden den - zatopte si, budete mít plíseň, jak furt sušíte, další den - netopte moc, na spaní má být spíš chladno... tak fakt nevím 😠
dá se to nějak zničit, ta plíseň? Já tchánovcům a našim odvětila, že samozřejmě děláme všecko proto, aby se neobjevila, a tchán na mě jak kobra na králíka: no bo jarek je na to alergický 😀 😠 tak zaprvé nikdy nic takového neříkal, a zadruhé myslím že to je trochu hypochondricky přehnané... nemyslím celkově s alergií na plísně, ale zrovna u něho. on totiž smrká naprosto pořád a vždycky.

tanuki
13. lis 2008

no asi nic moc..jojo, už taky komentovali, plíny (jinak pozitivně) tak jsem jim vysvětlila, že jsem v ložnici nikdy nesušila, že jen v dětském..a tam se nová plíseň neobjevila 😝
Chjo, musím dotáhnout nějakou objednávku plenkos do konce. Jak používáme na noc natahovací vlňáky, a máme čč 70 a ne 80átky, tak nám ty výtvory na snappku vůbec nedrží, takže dávám čč do něčeho zapínacího bavnněného, kterého je ale nedostatek 😀
Jinak veru nám vyrostla za dva týdny o 2cm a přibrala 400g. Ale já nejvíc vnímám zvětšující se hlavičku. Tu jsem si přeměřila a má 38cm. Při porodu řekli 34, ale do propouštěcí zprávy napsali 35, tak fakt nevím, ale i 3cm za 4týdny mi připadá "hustý".
Jo a vůbec teď nestíhám 🙂 lítáme sem tam, dnes nikam nejdeme, protože nám udělali dlažbu (já mám tradiční výčitky, že jsem vybrala blbě, ale ono nebylo z čeho vybírat!!!! měli jsme totiž vybrat rozměr 20*20, kterých tam měli 5ošklivých a jinak rozměr 30*30 tam měli výběr okolo 30typů a pár z nich bylo opravdu nádherných. Jistě si doevdeš představit, jak příjemné bylo procházet kolem krásných a v+d+t, že ty Neeeee)

tanuki
13. lis 2008

jo a mám první "výchovný úspěch" - dítě v noci, když je nakojené a přebalené (třeba hned dvakrát za sebou 😀) tak samo usne..sice si nějakou dobu žbrblá a to jí stejně poslouchám a nespím, ale pak to stichne a spinká 😵 Zato večerní uspávání stojí za to - pláče, stěžuje si i s prsem v puse, to je strašný 😅

janeyzelvicka
13. lis 2008

Tak to my se potýkáme s chronickými neúspěchy 😀 no, není to tak hrozné, ale včera nějak nemohla usnout, povedlo se až o půl druhé v noci v naší posteli 😕 Nevím, trochu prděla, ale že by z toho musela vyvádět tolik... (no jo, brokolice, příště budu vědět 😠 )
já mám v plánu koupit ještě nějaké bum hugger a bamboo extra.
A Kika má teď hlavičku 40,5 cenťáků, taky myslím, že ji dost roste, všechny čepičky (které prostě podle vyjádření "rady starších" MUSÍ mít) už jsou jí malé.
A o žbrblání ani nemluv - naše žbrblá pořád a už dost nahlas... furt eaaaaa...ouuuuuug...heeeee... a podobné zvuky 😀 (a nejvíc tak kolem desáté večer)... ale zatím si na ten její "režim" nestěžuju, přes den je v pohodě a aspoň se učím, večer už jsme na ni dva 🙂

kocurek
13. lis 2008

Ahojky, tak jsme konecne udelala svpu 1.praci, zitra jen vytisknout a zaslat a cekat na vysledek a za mesic dalsi....Zitra si vas doctu, ale reknu vam, ze je to dost namahave a narocne....pres den se venovat mimisku,ktery vas nenecha ani chvili na pokoji, porad je v akci a vecer az usne, zasedat ke studiu...az do brzkych rannich hodin a v mem pripade se maly budi kolem 6. nejpozdeji....tak si dovedete predstavit, jak je clovek utahany...

Jinka maly s emi neustale budi v noci, nekdy 1x, ale nekdy i 5x a vice a to mi vzdy rikali, z epo 6.mesicich se to spravi a ted zase rikaji, ze az do 3 let...tak uvidime, i kdyz vcera mi maly spinkal az do 4 rana v kuse...asi citil, ze me ma nechat vyspat, kdyz ja se ulozila ve 3 rano.

janeyzelvicka
14. lis 2008

Malá má teď zajímavé období - vždycky kolem té 8 usla a pak jsem ji vzbudila na krmení kolem 12 a pak spala do rána... Teď taky usne v 8, ale pak se třeba kolem 9 probudí a nespí do 1... buď si něco žvatlá, horší je když už začne brečet, pak usne a zase se probouzí a je z toho rozmrzelá... Myslela jsem že je třeba přes den málo aktivní, tak si to večer nahrazuje, ale včera tu byla kamarádka a blbly spolu odpoledne dost, a i přes to v noci takový virvajz. Naštěstí dopoledne je zlatíčko...

Dneska jsme byli naposledy na kyčlích, už nemusíme chodit, no naštěstí... Jak by si z těch lidí dělali srandu, tak kontrola od 8 do 9, tak tam jdu ještě před 8, abych byla brzo doma, a pak doktor se uráčil ve třičtvrtě na 9 😒

tanuki
14. lis 2008

jojo, u nás taky ordinují hoďku..no já poprvé zažila takovou tu grupu maminek bavící se výhradně o spinkání, papání, prdění 😉 ale dvě mi tam byly fakt sympatické..jedna plánuje koupit byt v naší oblasti, to by bylo fajn - potřebovala bych někoho sbalit na kočárkování.
Veru byla dnes vzhůru od 6..kukadla jak zrcadla, já klimbala 😅 a až když se vrátil Martin (má odedneška 6ti nedělí, tak to znamená ranní vizita a dom 😀) tak jsem se ptala, zda hmatali dělohu a koukali na šití..a ne, jen tam oxidovali za doktorem. Mimochodem ten doktor je rok po škole, a zná se s náma..a vůbec nic jim k tomu neřekl, nenechal je ni udělat a po vizitě se vypařil. Tak buď tam má zabíračku, jakožto začátečník..nebo je to blbec (což bezpochyby je a byl to taky jeden z důvodů, proč jsem nechtěla rodit u nás 😉 ) nicméně tento školní režim je fajn 😀 má to i příští týden, co já budu chodit do školy.....ehm....no odkládala jsem kontakt s přednostou, až jsem se k tomu ve středu nedostala, to byl strašný den, ve čtvrtek ráno jsme byli na kontrole u dr..to už jsem mu písla, ale neodpověděl mi. Tak tam půjdu v úterý na blint, snad mě nepošle do háje. Ale prý jsou ortopedi "laxní prasáci, co budou akorát rádi, že tam bude o jednu ženskou víc" tak uvidíme 😉
Včera byl opět šílený večer. taky jsem si říkala, jestli třeba není přespaná, protože pospávala celý den. Dokonce to došlo tak daleko, že Martin řekl, že jí necháme vyřvat..a vrznul jí do košíku, kde byla fakt klidnější než v mém náručí 😔 Na mě pořád akorát otvírala zobáček a přitom pila fakt hodně a věděla jsem, že hlad už mít nemůže. Nakonec jsem jí donutila dudat, to se zas rozčilovala, když vypadl 🙂 no a usnula v 11. Probudila se ve 3a nebyla počůraná (což se nám stalo asi poduhé v životě) a pít taky moc nechtěla..pak vstávala v 6, dvakrát se dost pokadila, počůrala.. No prostě nebýt pročůrané plenky, tak by asi spinkala vždy hezky 😀
Martin dnes pojal podezření, že jí (po něm) zůstanou modré oči..myslím, že je to ještě brzo soudit, ne?

kocurek
14. lis 2008

Tanuki-je dost brzy rict, jake oci ci barvu vlasu bude mit dite.Ja treba mela tmave hnede az cerne oci do 3 let a pak se zmenily na hnedo-zelene.
Musim ti rict, ze ta prace vytistena byla nadherna, na pocitaci je to jine, neosobni, ale na papire, kdyz to drzis v ruce, vse, co jsem zplodila, nadhera. Ted cekat na ohodnoceni a pomalu zacit delat dalsi, mam na to mesic.

Preji prijemny vikend vsem, jinak mame 4st v Madridu

kachnicka01
15. lis 2008

Ahojky holky, ja sem sem taky ze zacatku chodila - na tuhle diskuzi a ted jsem ve fazi, kdy dodelavam diplomku. Pisu ji o nas - holkach na materske a jeste mi chybi aspon 20 dotazniku, takze mi z toho jde hlava kolem ☹ ☹ ja Vas vsechny obeslu tou interni postou a ten dotaznik vam poslu, ju? Nevadi? Hrozne mi pomuze, kdyz mi ho vyplnite.. 🙂 Díky moc, Katka Jo kdybyste treba meli nejakou kamaradku, tak ji ho muzete taky preposlat... DEKUJU!

smardik
15. lis 2008

kachnicka já ti dotazník ráda vyplním a můžu ho dát ještě 2 kámoškám kdybys chtěla 🙂

kachnicka01
15. lis 2008

jojojo chci chci ja mam mail

Katerina.Kasprikova@seznam.cz

tak mi sem napis svuj mail (nebo mi ho napis interni postou, to je jedno 🙂 ), at ti muzu poslat prilohou ten dotaznik - interni postou tady nejdou posilat prilohy totiz ☹

DEKUJU MOOOOOC 🙂 🙂 🙂

kocurek
15. lis 2008

kachnicka01 : rada ti dotaznik vypnim, posli jej do interni posty.....papa z MAdridu

janeyzelvicka
16. lis 2008

kachnicka dotazník pošlu zítra, dneska jsem nějak mimo, kdoví co bych tam psala 😀

Jinak ve středu mám test a dneska jsem zjistila, že a) jsem si nevšimla dalších 4 materiálů, které musím nastudovat, b) další dva, o kterých jsem předpokládala, že je dobráci před náma přeložili z angliny a jsou v poskytovně, tam nejsou. z angliny to přelouskat rozhodně nestihnu. Ach jo 😠

Aspoń že je zítra volno, zase vypalestruju Jarka s malou na procházku a bude klid... v noci na dnešek usla již kolem půlnoci... jaký úspěch 😀
Můžete mi někdo vysvětlit, co se děje s naprosto klidným usměvavým pohodovým miminkem po setmění, že když ji chceme uložit, spustí řev? Někdy nepomáhá ani náruč, včera tak řvala, že se až zalykala, ale furt jsem ji držela a nakonec se z toho uklidnila... V chytrých knížkách píšou, že do 3 měsíců se to spraví... no nevím, nám to ve 3 měsících začlo 😀 prostě origoš...

tanuki
16. lis 2008

tak mě teď dítě spí od 20:20, to snad není možné, to se ještě nestalo 😉 asi to máme za ten včerejšek - s přestávkama řev 18-24. Už jsem si taky chvíli poplakala s ní, když M. přišel s tím, že jí necháme vyplakat, že se unaví. Vydržela jsem to asi 2minuty, pak zas zoufala snaha jí pomoci. Nakonec usnula s náma v posteli. A já na to úplně zapomněla! Najdenou se probudím na druhém boku než jsem usínala a těsně za zády slíším Veru 😕
Asi budu muset koupit chránič na naší matraci, nebo tam bude spousta malých světlých flíčků od ublinknutí 😝

Jojo, matroše v aj, to se přelouskává dýl ☹ ale snad to ostatní bude stačit! Já si dnes chtěla vytisknout nějaký přehled k tomu na co teď budu chodit..jenže pc ennašel software k tiskárně a CD je někde u mamky. Ccccc minule se mi to nainstalovalo (jiná tiskárna) samo..a tak sjem naivně CD neřešila. Chjo.

čím utíráš prdku? Mně už i ty vlhčené ubrousky lezou krkem-kolik je z toho odpadu. Teda s těma plínama je celkem práce, ale já opravdu musím 🙂 před porodem jsem nakoupila 90ks těch Moltex eko..3-6kg, takže to teď dávám na procházky, abychom to vypotřebovali..no a zatím to skladuju v igelitce, protože mají být biodegradabilní a babička se nabídla, že je odveze na chatu na kompost 😀 tak by mě to zajímalo, zda se fakt rozloží..no a dnes jsem tu igelitku očíhávala a byla jsem z toho smutná, kolik toho je 😅 No a to máme ještě 70 3-6kg Pampersek od návštěvy 😅 😅 Kdyžtak to dám švagrové 🙂

janeyzelvicka
17. lis 2008

Mám pocit, že umím velké prd, všecko se mi to plete, že já blbec nezačala dřív ☹ asi si tu budem během zkouškového muset založit nějakou podpůrnou skupinu 😒

Tak včera usnula v pohodě, vykoupali jsme, pak se četla pohádka u nás v posteli, pak se krmila... no a když jsme jí dali do postýlky, tak usla v pohodě... tak nevím, jesi potřebuje chvíli pomuchlat... takže my nadšení, že brouk spí, jsme si říkali, že si dáme společnou sprchu... a tak různě... ještě jsme si spolu chvíli četli...
probudili jsme se v 5 ráno, v posteli, oblečení, když malá začla brečet hlady 😠

Utírám furt vlhčenýma ubrouskama, nevidím jinou možnost... zkoušela jsem ji třeba umýt pod umyvadlem, ale nemá to cenu... blbě se šteluje voda, takže jsem 5 minut jen točila kohoutkama, pak malou to umyvadlo studilo, ale nešlo ji tam jinak dát, mezitím voda zas změnila teplotu, malá se mrskala... děs 😠

tanuki
17. lis 2008

a tak různě? 😉 😎 Jojo, to jsme na tom podobně - my máme sice pákovou baterii, ale taky šteluju doprava, doleva a teplota si dělá, co chce 😠
No jo, jenže já mám ty bloky= zkouškové průběžně, tak budu potřebovat podpůrnou skupinu průběžně 😀
Dnes tu byli dva spolužáci- pár..tak přijdou zas ve středu kočárkovat 🙂 Snad to vydržím-dnes poprvé kočárkovali ti tcháni a když odešli, tak se mi poVeru moc stýskalo, byla jsem nervózní, Martin chtěl dělat "a tak různě" a já nechtěla 😠 a usnula jsem, on naštvaný taky.. a když se vrátlili, tak jsem pro změnu byla nespokojená a velmi rozespalá 😀
Zítra jdu na 8:30do školy 😔

kocurek
17. lis 2008

Ahojky, tak ja utiram jeste nekdy vlhcenymi ubrousky, ale od narozeni, jak se maly pokakal, umyla jsem v umyvadle (otrela ubrouskem a obmyla), ted jde primo pod sprchu do vany, umyji zadecek a i on se citi lepe...na nocnicek jeste moc nechodime. Vsak mame jeste casu dost...V CR mam jinou baterii, jak zde, vse se da zvladnout, clovek si zvykne.
Budte rady, ze vam mimisek jeste spinka a neotaci se nebo primo nechodi, jako je to v mem pripade...neni chvilky, abych s emohla vrhnout na studium, jak po nocich... ☹

janeyzelvicka
17. lis 2008

kocurek už se na to psychicky připravuju, teď ji zatím najdu tam, kde ji odložím, ale za pár měsíců... ale spatřuju výhodu aspoň v tom, že máme malý byt a když sedím u počítače, jsem schopna vidět velmi podstatnou část pokoje a celou kuchyň... i když si nedělám iluze, že by to stačilo...

s "a tak různě" je stejně krize, chtít se chce, ale jaksi není příležitost... ti gynekologové tu antiko po šestinedělí chtěj předepisovat leda ze srandy ne? To je vidět, že ten můj mudr idealista nemá děti 😀 Vyjde to tedy velmi zřídka 😀

kocurek
17. lis 2008

janeyzelvicka
Ted to mas super, ale az ti zacne chodit, na pocitac s enedostanes, ja jej nesmim ani zapnout, maly hned k nemu jde a uz slysim, pisy,pisy, napiseme babi a tete....nejradeji by tukal a tukal...vytahoval kabel atd.....ale to te jeste neceka..

tanuki
18. lis 2008

kocourku a ty máš partnera Španěla?
Tak já jsem dnes byla na hoďku ve škole a utakla. Bohužel jsem si vybrala blbý kruh-je jich tam hodně..a prý můžu chodit, ale zkoušku až se svým kruhem 😠 = v lednu a tou dobou jsem chtěla dělat něco jiného..nehledě na to, že je lepší zk dělat, dokud to má člověk v trochu živé paměti. No vůbec nevím, jak to..ale momentálně mi je to docela šumák 😅

kocurek
18. lis 2008

tanuki: vychutnevej si mimiska a VSECHNY, HOLY, STRASNE RYCHLE TO UTECE. Maly uz ma 20 mesicu a je to jako vcera, kdy jsme rodila, neustale vs ev zive pameti. Kazdy dej je necim jiny, zajimavejsi....kdyz vam rekne po 1. mama, mami, maminko...jsou to nezapomenutelne chvilky. Jo, portner je Spanel.

kocurek
18. lis 2008

Nezmrznete, snezi uz i tam? Tady dnes dopo snezilo, bylo uplne bilo,ale uz to stalo, je jen 6st. Pisou na netu, ze v CR uz zacina vsude snezit, kalamity a doknce na vikend -7st.tady se ma taky ochladit. A to jiste reknete teple Spanelkso... 😵

janeyzelvicka
18. lis 2008

Ostrava hlásí 4 stupně, bez mráčku... na sníh to zatím nevypadá...
Ach jo, Jarek volal, že přijde pozdějc z práce, a to mají v 5 přijet naši, já se ještě potřebuju učit, všude bordel, malá se chce bavit... no nic no...

janeyzelvicka
18. lis 2008

Tak nakonec to dopadlo dobře, i uklidit jsme stihli 😀
Mamce jsem předala instrukce na zítra, tak snad to tu s malou zvládnou... a já to ve škole nějak nezvorám... tak zatím 😉