Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

janeyzelvicka
13. led 2010

Tak to já vůbec, já jsem doruda a možná to trošku zhnědne... ale většinou jsem jak malomocná, loupu se 😅

adellaide03
14. led 2010

Ahoj holky
Jane tak to je smůla, ale co člověk to přežije že?
Tak dneska už spal Denisek krásně do půl čtvrté. NApil se a hned usnul, pak se vzbudil o půl šesté, trochu si cucnul a usnul u nás v posteli a spinkal až do osmi a to jsem ho už musela vzbudit.

janeyzelvicka
14. led 2010

adél, tak to byla fajná noc 🙂 užívej si toho 😵

kukuca
14. led 2010

Adel,u nás taky noc pohodě,kéž by to tak zůstalo.
JInak nosítko už máme koupený 🙂 Byli jsme to zkoušet přímo s malým v obchodě,tam řval,ale protože jsme ho vzbudili a začal mít i hlad 😅 ALe doma už to zkouel manžel a líbí se mu to,zatím.

Holk jak to máte s tchýněma?Já ji mám hodně hodnou,bydlí v baráku ve stejné ulici, jsme skoro sousedi.Ale o poslední dobou nevydýchávám je,jak strašně šišlá na malýho,úplně se zajíká když na něho mluví 🙄 Já to chápu,je prvně babička,užívá si to,naši jou z malýho taky paf,ale tohle už je moc.Už na ní začínám mít alergii právě proto,jak je z něho rozteklá.Co až bude větší,bude to chápat..ona ho sežere 😕

janeyzelvicka
14. led 2010

Kukuc, u nás je to pro všecky prarodiče první vnouče... Tchýně je v pohodě, sice se někdy s tchánovcem diví, proč ji to a to ještě nedáváme, ale to si vyřešíme. Tchán je hrozně opatrný, Kris jde jen kolem stolu, a on už dává ruce na rohy, aby se nebouchla, pořád jí říká to: pozor, spadneš! tam nechod, ublížíš si... a tak... je fakt hrozně opatrný, až to někdy nedávám, ale tak co se dá dělat 🙂 moje mamka je z kris nadšená, a někdy taky má tendenci šišlat, mluvit s ní jak s cvokem, i když jí říkám, že to je už docela chápající bytost, s kterou se patří mluvit normálně... ale tím, že je to mamka, tak si to můžem vyřešit v pohodě, kdyby to byla tchýně, bylo by to horší. Můj taťka je v pohodě 😅

Jesi s ní máš dobrý vztah, tak jí to zkus jemně říct, at nešišlá, že on se to pak blbě naučí, jak ji bude odposlouchávat.. že je to malý inteligentní klučina a může s ním mluvit normálně.. 😉

adellaide03
14. led 2010

Kukuc u mě je to se vzatehm s tcýhí trošku složitější. Ona totiž bohužel dost pije a taky kvůli tomu přišla o práci. Snažím se s ní vycházet a i malého jí samozřejmě půjdčuju, dokonce ho hlídá i sama (to vím, že si nic nedá), ale ty vztahy bohužel nejsou nejlepší. Taky tchán mluvil o tom jak se těší na léto až jim ho na pár dní půjčím. To ale u mě nepřichází v úvahu. Dítě potřebuje do tří let maminku a já sama si taky nedokážu představit, že bych byla bez něj. Nedokážu si představit ani noc na tož pak několik dní. Do třech let určitě ne. A to šišlání mi u ní taky vadí. Někdy mám úplnou chuť jí říct ať toho nechá. Hezky mluvit to jo to neříkám, ale já sama na něj nešišlám tak mě to rozčiluje.

janeyzelvicka
14. led 2010

Adél, mám podobný názor jako ty, v létě tvému malému nebude ještě ani rok, to bych taky nepůjčila... Já vlastně byla doteď každou noc s Kris (kromě jedné noci - to jsem byla v Praze, ale byl s ní manžel, bylo to nedávno, a pak jednou ji uspávali naši u nich doma a já přijela o půlnoci, taky nedávno), jinak jsem s ní a zatím si moc nedokážu představit, že bych ji půjčila třeba na víc dnů...
Ona by to asi zvládla, já taky, ale... mám z toho takový zvláštní pocit.

V létě budu mít praxi, budu jakoby chodit do práce. No a tchánovci se nabídli, že by malou hlídali. Já si to moc nedovedu představit, aby tu jezdili každý den a večer zas zpátky domů je blbost (bydlí asi 40 km). Oni si asi myslí, že jim ji vždycky na pár dnů půjčím. Moc se mi do toho nechce, přijde mi divné, když ji hlídají jen přes den (tchýně, když jsem ve škole), ale přes noc to je přece jen něco jiného... Já nevím, šly byste do toho?

adellaide03
15. led 2010

Jane no já nevím, já jsem tady na to svůj názor psala. Myslím si, že děti by měly být minimálně do tří let s mámou a tátou. Přes ten den to neříkám na pár hodin se to dá, ale na víc dní si myslím, že to pro to dítě není dobré. Pokud by to tchánovcům nevadilo a jezdili by k vám každý den a pak zpátky tak proč ne ale asi je to hloupost, to by hodně projeli. A nemáš někoho jiného, že by Ti třeba malou hlídal přes den u Tebe než se vrátiš?

janeyzelvicka
15. led 2010

No jezdit tam a zpátky, nevím, podle mě to blbost je. Nikoho jiného tady nemám, kdo by mohl pohlídat... leda najmout nějakou slečnu na hlídání. Dřív jsme mysleli, že by šel muž na tu dobu na rodičák, ale teď už moc nechce, bojí se, že by ho pak vyhodili z práce.

blka
15. led 2010

Janey, a jak dlouhá to bude praxe? Nešlo by to, že by si vzal manža dovolenou? Kdyby byla tak 14 dní?

janeyzelvicka
15. led 2010

Ta praxe je tři měsíce...

adellaide03
15. led 2010

Tak to teda vůbec nemáš jednoduché. A tu praxi máš v rámci studia? Tu musíš dělat teď? A Tvojí rodiče bydlí daleko?

janeyzelvicka
15. led 2010

Jj, je to celosemestrální praxe a jde ji absolvovat v létě - což budu mít já. Moji rodiče bydlí taky 40 km, ale oba ještě pracujou.

crawler
15. led 2010

ahoj holky🙂

jane, no přeci jen je to už docela velká holka - sice bych ji taky nenechala na několik dní i nocí u prarodičů, ale co si zařídit nějakou paní na hlídání - jen na ten počet hodin, co budeš pryč? To by nešlo? Chtělo by to někoho důvěryhodného, ale jde to...a na ceně se jde domluvit a rozhodně by to vyšlo levněji než kdyby tchánovci měli každý den dojíždět...🙂

blka
15. led 2010

Janey, tak to je pech 😒 . To nevím, co bych dělala. A nevyšlo by levněji platit tchýni benzín, aby denně dojížděla než nějaká praní na hlídání?
Aha, tak teď čtu, že Crawler si myslí, že paní na hlídání bude levnější 🙂 . Já netuším, kolik stojí paní na hlídání. To bys měla asi celodenně klasicky jako práci, že? Nebylo by to jen na pár hodin denně nebo jo? Kdyby jo, tak by ta paní možná levnějí přišla.

crawler
15. led 2010

Určo záleží jak kde a komu by byla ochotna Jane Kris svěřit, ale třeba já viděla inzeráty, kde ty sazby nebyly nijak zlé - třeba 60kč za hodinu. A třeba VŠ studentka brigádnice by vyšla ještě lépe, nebo naopak paní, co si přivydělá k důchodu. No já beru, že ten benzín je drahej, ale i ten čas, který stráví na té cestě a to mi přijde zbytečný...Na druhou stranu je dítě v péči známých a ne cizích rukou...No, řešit bych to nechtěla ☹

U nás na univerzitě teď padl návrh, že by se zřídilo hlídání dětí přímo na univerzitě - jak pro studentky, tak pro učitelky. Nechtějí přijít o žádné penízky, co jim plynou ze studentů, ale nevím, jak rychle to případně zrealizují - pochybuji, že začnu magistra studovat s tím, že mám dítko kousek od sebe - bylo by to super, ale bude potřeba hodně úsilí to zrealizovat, ale potěšilo mě to, páč ten návrh přišel přímo od vedení katedry a konkrétně od CHLAPA! 😀

janeyzelvicka
15. led 2010

Nějaká dobrá paní nebo studentka, nad tím jsem taky už uvažovala, ale vážně jsme o tom ještě nemluvili. Ono by to tchánovci mohli pochopit špatně 😒 😒 tchýně autem nejezdí, takže by musela vlakem, což je tak za 100 Kč na den, kdyby si koupila nějakou sítovou, tak ještě levnějc... jenže oni zas řeknou, at jim ji necháme na dýl i přes noc. Občas by to šlo, ale nevím, jesi tak často, jak si představujou oni.
Měla by to být normální pracovní doba, na druhou stranu teď měli někteří spolužáci i kratší, tak se uvidí. No nějak to pořešíme, díky za nápady 🙂

U nás na fakultě je dětský koutek, ale kris v něm byla jen párkrát, je lepší, když ji nechám hlídat někým v ově než vozit do brna, ale být z brna, mám po starostech. Jestli chcete, mrkněte ww.fss.muni.cz/detko

tanuki
15. led 2010

janey, tak když se přestěhujete do většího, my na třeba týden přijedeme a pohlídáme 😉
No holky, s těma cenama to zas tak super není..co jsme měli hlídání v Prachaticích, tak za 100(ale platili tchánovci) a teď tyhle dva týdny jsme platili sousedce mamky 70/hod..a to jsem jí jí ještě vozila a nikam ona nemusela..a za ty 2týdny bez 3dnů jsem zaplatila 2700. 😔

janeyzelvicka
15. led 2010

tanuki, super 🙂 tedka ještě abysme se přestěhovali, že..
jj, když je to jednou za týden, tak se to dá, ale nechat si hlídat každý den dejme tomu osm hodin za stovku, to už je větší pálka... ale když se nedá nic dělat, tak není zbytí...

Zachvíli k nám přijedou kámoš s holkou na narozky, tak se těším, snad bude fajn večer 🙂

tanuki
15. led 2010

tak si to užijte!!!
my dnes spíme u babičky, koupila jsem V. Nasivin, snad se trochu vyspíme. Jj, za tu praxi jsme za hlídání dali asi 14000

janeyzelvicka
15. led 2010

tak to je pálka... 😒
tak hlavně klidnou noc!!!

tanuki
15. led 2010

spíš je zázrak, že jsme rok zvládli studovat "zadarmo"

Holky, jak je to..budu studovat, přesáhnu 26, zdravotní a soc. za mě bude platit stát, páč jsem na rodičáku?

blka
15. led 2010

Tanuki, tak to je pálka.

Janey, já se už teď děsím toho, až si tchánovci budou chtít brát Marečka na noc nebo na celé odpoledne 😅 . Já v ně nějak nemám důveru 😔 . I když by ho určitě pohlídali 100%, ne-li líp, ale strašně mi vadí, že kouří a v bytě to je cítit a to nemůžu překousnout 😒 . Ale stejně, až bude mít Mareček rozum, tak u nich bude chtít být a já s tím nic neudělám.

Tanuki, myslím, že by to měl platit stát, ale jistá si nejsu. Určitě by ti poradili někdě na úřadu práce na sociálním odboru kdybys tam zavolala.

k.ate
15. led 2010

janey - já jsem zvědavá, jak zvládnu praxi a jestli vubec nějakou najdu ☹ Jinak dětskej koutek můžu tiše závidět... 'My máme příští semestr zase dvě přednášky povinný a u starejch profesorů, takže se obávám, že to neprojde stejně lehce jak v zimním semestru ☹ No v nejhorším se na to vyprdnem na tu školu, pokud to nepůjde... :-/

janeyzelvicka
16. led 2010

Tanuki, myslím že stopro soc a zdravotní bude platit stát, jen ty pro něj už asi nebudeš student, ale matka na rodičáku. Viz třeba http://www.cpzp.cz/main/clanek.php?id=73

blka, já s tím problém neměla, někomu Kiku svěřit, ale mám v okolí jen důvěryhodné lidi... ale chápu tvoje výhrady. Nevím no, tchánovce k nekouření asi nepřemluvíš... je to škoda.

kate, dopředu se neděs, třeba budou starouší šťastní dědečkové, to se nějak vyřeší 😉

janeyzelvicka
16. led 2010

Ale to jsem vám chtěla napsat především: chtěli jsme si s kámošema objednat pizzu, tak manžel volá do Chachara, firmy, co tu rozvážejí pizzu po ostravě. No a chlap to tam zvedl a místo aby se představil "Chacharova pizza", tak řekl "Chacharova pi.a" 😀 😀 Manžel buch do smíchu, chlap se začal omlouvat 😀 Ještěže volal muž, já bych dalších 10 minut nebyla schopna slova 😀 😀 😀

k.ate
16. led 2010

janey - obávám se, že to nebude nic moc... ☹ s jedním už jsem měla tu "čest" na bakalářským a nemyslim si, že by měl pochopení... obecně ti starší profesoři maj na holky na elektru svůj náhled :-/ tím spíš, když budu chtít, aby se daly nějak "omluvit" ty přednášky, protože mám mimčo .-(

k.ate
16. led 2010

janey - jinak s tou pizzou... to mi připomnělo, když mamka jednou přišla domů a volala na mě od dveří "Petiii, přinesla jsem ti pi*ku" 😀 Já zahučela pod stůl smíchy a mamka se zděsila, co to z ní vypadlo, protože ona sprostě vůbec nemluví... Přinesla mi tehdy k obědu mallou pizzu...😀

blka
16. led 2010

Kate, ty teda ponocuješ 😉

Janey, já su matka závislačka 😅 . Poprvé, když jsem jela do školy, to byly malýmu 3 měsíce, tak jsem to obrečela 😅

Pizza super 😀 😀 😀

janeyzelvicka
16. led 2010

kate, jo tak, chlapi co si myslí, že tam ženský nemají co dělat? 😠 😠
s mamkou to je dobré 😀 😀

blka, já když jsem ze začátku odjížděla od malé, taky jsem měla hrozně blbý pocit... jak se má, jak se jí daří. Ale když jsem zjistila, že je spokojená, at už jsou to naše mamky, manžel, kamarádka, tak jsem si řekla, že pohoda a začala jsem se na chvíle strávené ve škole naopak těšit a beru to jako veget 😅