Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

beruska1989
21. led 2012

ahojky holky, mám jeden dotaz jsem na mateřské na 4leté variantě, nemohla jsem si vybrat délku, v červnu končím ve škole absolutoriem, a na mateřské zůstanu ještě skoro 2 roky, jak to pak bude se zdravotním pojištěním nevíte? budu si to muset platit sama nebo to někam hlásit?

a pak mám dotaz ohledně sestřenice, má miminko a ted končí ve 3 ročníku vš v zimním semestru už ani nebyla na zkouškách a čeká že ji sami vyhodí, do toho bere sirotčí duchod dokud bude studovat, jenže ted bude teda končit a chce to nechat do června že to bude pobírat, protože v září davala potvrzeni o studiu a pak že jim jen zavolá že skončila v červnu tou závěrečnou zkouškou,( nevim jestli na vysoké je taky absolutorium? - já jsem na voš)
nebo by jim musela dodat nějakej ten diplom? díky moc🙂

dzej
21. led 2012

@beruska1989 pokud pečuješ o dítě do 7let věku celodenně, tak za tebe platí zdravotní pojištění stát. Ale jdi si na zdravotní poj. a oznam jim, že jsi dostudovala.

beruska1989
21. led 2012

@dzej a budu jim tam dávat nějaký potvrzrní ze školy nebo stačí jen nahlásit?

dzej
21. led 2012

@beruska1989 ze školy ne, to je nezajímá. Jen podepíšeš asi nějakej papír - oznámení, že jsi s dítětem doma. Oni si tě přesunou do jiné kolonky 😀. Kdybys byla zaměstnaná, hlásíš to v práci a oni to za tebe vyřídí.
s tou sestřenicí nevím, ale určitě diplom nebo tak se neodevzdává, pouze potvrzení o studiu.

xsuzzi
28. led 2012

Ahoj maminky. Ráda bych se vás chtěla zeptat, protože mě to docela šrotuje v hlavě a má z toho docela strach, vy co už miminko máte. Já tedy nestuduju VŠ, ale dálkově SŠ zdrávku, studium je, ale stejné. Jezdim jednou týdně a leden, červen mám zkouškové. Zajímalo by mě, protože se snažíme o druhé miminko, jaké jsou vaše miminka povahově? Myslim miminka studentek prostě, včera jsem četla někde článěk, že maminky co v těhu studovali, měli velmi uplakané nespící miminka min půl roku. Já měla a mám prvního andílka, spícího, smíška,to jsem, ale ještě nestudovala a těhotenství si moc užila, ale jsem velkej stresor, od doby co studuju jsem ve velkém stresu, už jenom z toho kdy se učit, každý den hledám čas, kdy můžu, na zkoušky chodim a téměř nedýchám, prostě to moc prožívám a stres mám opravdu veliký, takže se mě tato situace bude týkat. Říkala jsem to dnes manželovi a on mi říkal, že tomu nevěří, že ty co mají třeba miminko spící a smíškatý na net nepíšou, že ne všichni píší na net své zážitky, jasně, ale prý je to jen malé procento těch co napíší a věří tomu, že to je náhoda. No, ale já se bojim toho, že opravdu tím studiem v těhu s tresem z toho budu mít miminko uplakané a já asi takové miminko moc nezvládnu 😅 potřebuju mít pohodové dítě 😅 tak jsem se jen chtěl zeptat na zkušenosti a praxi a vlití naděje, že ne všechna miminka od studujích těhulek zákonitě musí být jen uřvánci 🙂 ráda bych, kdyby jste napsali vy všichni co už doma miminko máte mi napsali jaké máte zkušenosti a jestli opravdu jste měli ty miminka všechny uplakané 😅 nebo, že to prostě není školou a jsou i ty co mají miminka pohodová, spinkací, smějící 😀 vim, že to zní " divně" ale já to neumim moc jednoduše popsat, aby to neznělo jako, že jsem křáplá 😀 děkuju všem maminkám za příspěvky! 🙂

llluckaaa
28. led 2012

@xsuzzi Ahoj, to je ale zajímavý průzkum. Tak za mě - první dítě jsem měla hodně uplakané a nestudovala jsem, ale stresovala jsem se v práci. Druhé dítě (už jsem ti to v nějaké jiné diskuzi psala) se mi narodilo uprostřed zkouškového v prváku, kdy už jsem měla všechny zkoušky za sebou. Miminko je znatelně hodnější, aspoň mi to tak přijde 😅 Spolužačce se teď narodilo první dítě a zatím si na proplakané noci nestěžuje. Já myslím, že se toho nemusíš nějak zvlášť bát. Oni doktoři, když nedokážou vymyslet, co tvému dítěti je, že pořád tak pláče, tak ti řeknou, že je to určitě stresem v těhotenství nebo při porodu. Já mám kámošku a té první dítě probrečelo skoro celý první rok. A je to hrozná pohodářka, nevěřím, že by se v těhotenství stresovala. Asi záleží spíš na štěstí 😉

xsuzzi
28. led 2012

díky Luci 😵 jen tak dál 😅 😀 😵

perca
28. led 2012

beruska1989 nahlásíš na pojištovně, že si dostudovala a řekneš že si na mateřské, oni ti kdyžtak řeknou jestli máš donést nějaký papír 🙂 ohledně tvojí sestřenky - podle mě po ní budou chtít doklad o studiu, je to takový papír, že řádně ukončila studium a je tam doba, po kterou studovala, což pokud se nechá vyhodit tak mít nebude, po mě to chtěli na pojištovně tak bych se nedivila, kdyby to chtěli po ní na sirotčím
xsuzzi ahoj já jsem otěhotněla na konci zs ve 3. ročníku, na jaře jsem měla státnice a ne ledajaké! měli jsme 5x státnice vždy po 14 dnech plus obhajobu bc práce, takže záhul na nervy, ležení v knihách... a malej je úplně pohodové a hodné miminko, do magisterského jsem nastoupila 14 dní po porodu a dá se to zvládnout 🙂 můžu se zeptat proč "potřebuješ mít pohodové miminko"?

xsuzzi
28. led 2012

@perca - ju, super, moc děkuju za povzbudivý příspěvek, že to tedy není zásada, že musí být zákonitě plačtivé a nespící 😵 ani nevíš jak krásně se to čte 😅 😵
no proč, já bych na uplakané a nespící miminko neměla sílu 😅 myslim si, že bych byla úplně vyřízená a total, protože Peťka dal laďku moc vysoko, ale je fakt, že si uvědomuju, že standart to není, to je právě to nespící plačící miminko 🙂 ale já nevim, bojim se toho, že bych to nervově nedala 😀 Peťka je hodně nemocný a do toho škola a teď práce, což by odpadlo, ale do toho ještě to nespící půl roku uplakané miminko ... bych si myslim nedala, s nervama v háji 🙂 prostě se toho bojim, tak jsem ráda, za ty příspěvky, že tomu tak nemusí být 🙂 děkuju moc 🙂

janeyzelvicka
28. led 2012

@xsuzzi Ahoj, já bych se na nějaké teorie vykašlala 😉 měla jsem pohodovou dcerku, žádný uplakánek, a studium při ní šlo zvládnout. A proto si teď na navazujícím magistru pořizujem druhé 😉

xsuzzi
29. led 2012

Jani jako, že jsi celé její těhu studovala a nebyla uplakaná? 🙂 bezva 🙂
tak já vám nevím holky 🙂

janeyzelvicka
29. led 2012

Jj, celé těhotenství jsem studovala... což dělám doteď 🙂
Podle mě to je naprosto subjektivní, i ženské v práci můžou zažívat větší stresy než studentky... a znám i holky, co byly celé těhotenství doma (na nemocenské), mohly odpočívat a mají uplakané děti 🙂

anysek85
29. led 2012

@xsuzzi I kdyby bylo uplakané, tak si dáš pauzičku a za chvíli bude líp 🙂. Moje malý děsivě řvalo asi 2 měsíce v kuse - nevěděli jsme proč, řval, řval a řval a za celý den naspal max. půl hodiny. Celý dny jsem ho měla na rukách, s nervama fakt v prdeli.... 😔. Za dva měsíce se to začalo zlepšovat a teď je to max pohodový miminko, společenský, hodný, akorát teda dost vyžaduje pozornost, no 😅. Nicméně škola už zase v pohodě, jen jsem dala půl roku pauzu. Nevím ale na čem jsi. Já na pgs 😉, takže jen konzultace, volníčko, pohoda 🙂 a do toho jazykovka business en. Strategický je hlídání. Já mám mamku asi 2 min autem, ale jak to dělají ženský, co nemaj hlídání, to fakt nevím 🙂. Mamka mi pohlídá, navaří, na úklid jsem měla paní... prostě pohoda. Jen manžel je teda dost vytíženej, ale co se dá dělat... lepší než sedět na pracáku a chodit pro socku.

anysek85
29. led 2012

Jo a co se těhu s prvním týče, tak to byla celkem pohoda psychicky, ale zase jsem pracovala a to fakt tvrdě - a to až do 9. měsíce a pak ještě 2 týdny z domu, takže suma sumárum jsem si před porodem dáchla tak tejden. Tak možná proto řval. Nevím. Ale jen stresem to asi nebylo...toho jsem zas tak stráááášně moc neměla.

xsuzzi
29. led 2012

holky děkuju moc 🙂
any - no já bych se pauzičce chtěla trošku vyhnout, pokud to samozřejmě nepujde, budu muset, ale ráda bych, kdyby to šlo bez ní, protože pod námi neotevřeli ročník, takže bych musela přerušit na roky 2 :-/ což je děsně dlouhá doba, chtěla jsem dostudovat v průběhu rodičáku, takhle bych studovala ještě, když bych se pak vrátila do práce, což myslim s dvouma dětma a prací bych asi nezvládla, teď jsem vyřízená co jsem nastoupila do práce, že nestíhám nemám čas a to mám jedno dítě.
Holky já mám tolik otázek teď při tom druhém těhotenství, když se podaří 🙂 to první bylo tak v pohodě, bez stresů všechno a teď jsem z toho co bude a jak to uděláme vystreslá ještě před těhu 🙂 řeším tolik věcí, např. jak to budu dělat už jen ve chvíli, kdy otěhu, tak musim skončit v práci - jsem RHB pracovník na následné péči, takže zůstanu doma, což jse super, ale jak budu jezdit do školy, když od ledna jsou vycházky pouze 6 hodin, to nevim 😅 a další a další, pořád mi to šrotuje v hlavě, jak to všechno prostě bude 🙂

maddla
1. bře 2012

Ahoj holky, už to tady asi zaznělo několikrát, ale jsem teď strašně na vážkách. Mám dvě děti, druhé 10 měsíční a uvažuju o studiu na vysoké škole. Strašně se bojím, že to nezvládnu a že se nebudu moci tolik věnovat dětem. Měli jste také takové obavy a nakonec to bylo v pohodě 🙂? Moc děkuji za odpovědi!

janeyzelvicka
1. bře 2012

@maddla Ahoj, já po svých zkušenostech vím, že děti si čas vždycky najdou (když jako miminka brečí nebo jako starší mluví a chtějí si hrát, tak se těžko budu věnovat studiu), spíš bych měla obavy z toho, že nebudeš mít prakticky vůbec čas na sebe 😉 večer až děti usnou, žádný film, žádná kniha (nebo méně), ale skripta.....

maddla
1. bře 2012

Je to pravda, to si asi člověk musí ujasnit jestli mu to za to stojí, ale zase jsem si říkala, že jde spíš o zkouškové období nebo dálkové studium vyžaduje pravidelnou přípravu?

janeyzelvicka
1. bře 2012

@maddla Já jsem na denním (i když v praxi to vypadalo tak, že jsem jezdila jednou týdně), teďka mám teda přípravu v podstatě každodenní, jinak bych to nedala. Na dálkovém nevím, jak dalece se počítá s pravidelnou přípravou, možná to má taky každá škola po svém (nebo by toho najednou pak bylo tolik, že se stejně průběžně připravovat musíš, abys to dala). A co bys chtěla studovat?

maddla
1. bře 2012

Ekonomika a management, obor ekonomika podniku. Je to složitý rozhodnutí 🙂

maddla
1. bře 2012

Co studuješ ty?

janeyzelvicka
1. bře 2012

@maddla Mezinárodní vztahy - navazující magisterské. Na bakaláři jsem měla i žurnalistiku. 🙂

hest
1. bře 2012

@maddla ahoj upřímně, studovala jsem a narodilo se mi první, tak jsem ještě zkoušky dodělala, narodilo se mi druhé..zkoušky jsem dělala už velmi obtížně..a teĎ bych měla psát bakuli..a jedno běhá a zlobí a druhé už taky jen nespí a jde to velmi ztěžka..ubylo mi hlavně hodně sil..a času..ale pokud máš hlídání..tak do toho jdi..anebo vidina toho, že starší frkneš do školky..

xsuzzi
1. bře 2012

no holky, já jen jdu oznámit, vzhledem k mým předchozim starostem s tim jestli jsou miminka těhulek uřvánci 😅 že jsem těhotná 😅 tak jdu do boje teda no 😅 😀 😀 😀

llluckaaa
1. bře 2012

@xsuzzi Gratuluji! Přeji štěstí, ať všechno dobře vychází a ať patříš mezi vyvolené, které mají neplačící a spící miminko 😉

janeyzelvicka
1. bře 2012

@xsuzzi Gratuluju 🙂 Já nevím, jestli jsem to tady oznamovala - tedy: já také, ale už dlouho, to není novinka, spíš starinka 😅

xsuzzi
1. bře 2012

@llluckaaa
@janeyzelvicka
holky děkuju moc 😀 snad to zvládnu a miminko bude klidné a ne nervní 😀

@janeyzelvicka 😀 tak taky moc gratuluju 😀

joelly
5. bře 2012

Ahoj holky, můžu se přidat? Mám vystudovanou VOŠ s titulem DiS., přemýšlím, zda jít ještě do VŠ studia. Mám čtyřměsíční dceru a nedávno jsem objevila bezva způsob, jak si dodělat Bc. Probíhá tu na detašovaném pracovišti (nejsme univerzitní město) kurz celoživotního vzdělávání na 2 roky + navazující třetí rok, kdy vyučující z uni dojíždí také sem a během tohoto posledního roku se studium zakončí bakalářskou prací. Výuka 1x za 14 dní pátek odpol a sobota dopol, takže hlídat by mohl manžel, navíc to mám 10 min pěšky, takže nad tím vážně uvažuju. Máte to některá podobně, pokud ano, jak zvládáte? Mě jen trochu děsí myšlenka, jak to budu jednou zvládat se dvěma dětmi, chtěla bychom potom rovnou druhé. Díky 😉

tanuki
5. bře 2012

po dlouhé době zdravím :- )a posílám hodně sil studujícím!
Teda já myslela, že rodičáky jdou už přehazovat pro všechny...a na socce mi řekli, že to stejně musím udělat přes manžela 🙄

janeyzelvicka
5. bře 2012

tan, jakto? 🙄