Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

vilibalda
17. led 2011

@tanuki KOmbinovaný studium probíhá na každé škole i fakultě jinak, např. Sociální pedagogika na PedF MU je 2x do měsíce vždy patek odpoledne a sobota dopoledne (navíc to jsou často přednášky, kde není nutné chodit), Učitelství pro 1. stupeň nebo pro MŠ je každý týden celý pátek, na ESF MU bývá výuka o víkendech, ale netuším jak často a překvapilo mě FSS, kde se snad učilo jen 3x za semestr vždy jeden den (možná 2 dny, ale i tak mi to přišlo málo). Kamarád dělal kombinovaně astrofyziku na PřF a měl normálně s prezenčníma studentama povinná cvičení, jen na přednášky nemusel chodit (ale to nemusí ani ti prezenční 😀 ), takže to bylo k ničemu a nedalo se to zvládnout.
A pokud máš jednu úspěšnou školu za sebou, můžeš studovat další někde i zadarmo. Na MU se dříve platilo asi 3000 za semestr (což tak moc není) a teď to má většina oborů s poplatkem 0,- Kč, takže se vlastně neplatí nic 🙂

aemmi
17. led 2011

@mitote jsem si to myslela 😀 ale at se to jmenuje tak, nebo onak, u nás mají hodně cvičení a přednášek blokově, třeba 3x za semestr, ale je to na celý páteční odpoledne, něco proběhne třeba jen jednou, ale je to na celou sobotu, takže tak...přednášky povinný samozřejmě najsou, cvika jo...takže, že by to bylo vyloženě samostudium se říct nedá 😅

mitote
17. led 2011

@k.ate no u nas jine nez prezencni a kombinove neexistuje a kobinove je jednenebo dva dny jednou za mesic...manzel mel na VUT taky kombinovane a mel ho obtyden dva dny

mitote
17. led 2011

no holky soc ped a por na FF stejne dalkove nejde a psychoterap studia na fss taky ne takze ja to mam jasny, budu se proste domlouvat s uciteli, jeslti muzu na prednasky s prckem, stejne prednasky nejsou povinne a cvika v tomhle predmetu jsou minimalne, spise vubec

deelfinek
17. led 2011

@blka
Já jsem dělala ještě vyšší por.as a je to obor krásný,ale práce je občas dost o nervy,takže kdybych si měla vybrat znovu,asi bych do toho už nešla 🙂 Ale taky hodně záleží na lidech,kteří vám tu práci bud hodně zprotiví,což se stalo mě nebo přiblíží,bude vás moc bavit a budete ji mít ráda.

butt
17. led 2011

@tanuki sprtam sprtam, tohle zkouskovy je nekonecny ☹ a jak si uzivas posledni dny uceni? 😀

butt
17. led 2011

@k.ate gratuluju k tehu 😵

blka
17. led 2011

@anysek85 Já si taky myslím, že je lepší studovat s menším miminkem. Přece jenom spí více času, než roční dítko. To většinou spí 1x denně, což jsou třeba 2 hodiny (někdy ani to ne) a to si maminka chce většinou odpočinout. Aspoň já 😀 . A když mi Mareček spával 2x denně po hodině, tak jsem po uspání rychle letěla k učení, ať něco stihnu, mezitím několikrát za ním a večer se ještě učit... Fakt je to lepší s miminkem.

blka
17. led 2011

@k.ate Gratuluju k miminku 🙂

mitote
17. led 2011

@butt ani mi nemluv, to je vzdy njehorsi mesic ty zkousky

tanuki
18. led 2011

@butt spíš poslední týdny 😝 Zajímavý pocit..přemýšlela jsem, jaký by to bylo se vůbec neučit a čekat, na co si po 6,5letech studia vzpomenu 😀

No, já bych měla nejblíž pobočku VŠE, management, což se asi hodí vždy, ale obávám se, že já a ekonomie by byl velký problém-matika..grafy.. nic moc pro mě!

lakshmi
18. led 2011

první semestry jsem do školy skoro nemusela, od druháku jsme měli povinné semináře, ale opravdu jen jednou za čas 🙂 ale dál se taky nechystám studovat a vás, co tomu opravdu dáváte, moc obdivuju! Tanuki, jsi fakt frajerka, muž sekl s medinou v prváku 🙂

tanuki
19. led 2011

@lakshmi když vidíš některé hloupé doktory, tak je jasné, že ta škola nemůže být zas tak těžká 😀

tanuki
19. led 2011

ach jo, stále se nejsem schopná konstruktivně učit, přitom mám 191otázek 😅 😝 😝 😝

janeyzelvicka
19. led 2011

@vilibalda Ještě se vrátím k tomu kombinovanýmu na FSS, tam to je fakt jak píšeš. Ale tam někdy i denní vypadá jako kombinované 😀

mitote
19. led 2011

@tanuki muze sme rici co je konstruktivni uceni? nutne bych ho potrebovala :D

lakshmi
19. led 2011

Mě to taky nejde, v pátek mám zk, už ten předmět opakuju, taky bych na to potřebovala jít konstruktivně 🙂

tanuki
20. led 2011

No já mám tentokrát horzně rozházené otázky do 3kombinací a výsledkem je, že tu a tam něco udělám, ale vlastěn jsem toho zatím udělala dost málo.. Ale večra jsem si půjčila vypracované otázky od spolužačky, tak ais pojedu hlavně z toho. Jen škoda, že nepíše trochu úhledněji 😀
Lakshmi, tak ať se zadaří!

marki.s
21. led 2011

Ahojte holky! Jestli můžu mezi vás, ráda bych se zeptala, jestli tady někdo chodí na UTB do Zlína, konkrétně Management a ekonomika? Přerušila jsem, když jsem byla těhu, magisterské v Brně a teď uvažuju o dodělání, ale nejspíš ve Zlíně, je to blíž a jezdit s malým svištěm sem a tam by bylo náročné. Díky!

lakshmi
21. led 2011

Uf, tak se zadařilo 🙂 mám to za sebou.
Tanuki, držím palce, ať to jde pěkně do hlavy. Já už teď budu číst jenom knížky o porodech 🙂 konečně můžu vyměnit s čistým svědomím Základy pedagogického výzkumu za Zázrak porodu 🙂

blka
22. led 2011

@lakshmi Gratuluju 🙂

tanuki
27. led 2011

taky gratuluju 🙂

Tak milé maminky, těhulky, zítra jdu naposledy do školy 😅 a to už zápočet mám ze dneška a teoreticky bych tam nemusela 😉 ale myslím, že se mi zítřejší program bude hodit.. Opravdu zvláštní pocit.. zajímavé je, že beru Verunku, jako takovou součást mého studia-že se mnou půlku zvládla a že snad i budoucí oslava promoce bude nejen moje, ale i její. Zatím mám plán, že to udělám v zoo 😀 Ještě tu státnici :-P

lakshmi
28. led 2011

Tanuki hlavně tobě patří velká gratulace! Moc si to užijte! To musí být krásný pocit. Verunka je šikovná 🙂

tanuki
28. led 2011

teď zatím užívání nebude, teď musí být intenzivní týden studia ☹ Kapacity nejsou, únava je 🙂

perca
29. led 2011

ahoj holky, můžu mít na vás dotaz? když jsem těhotná, ale letos končím bakaláře ale chtěla bych si dát rovnou i přihlášku na magisterské studium jak je to s mateřskou? kdybych studovala od podzimu dál denní studium tak budu dostávat i mateřskou? nevím jak to je a zajímá mě to 😉 děkuji za odpovědi, mějte se hezky

tanuki
30. led 2011

@perca jen rodičák od porodu... pokud jsi ke studiu nepracovala, tak automaticky tu - teď už úplně blbou 4letou variantu, ale dá se to na den přehodit na pracujícího partnera, který si vybere kratší variantu a přehodí to zpátky na Tebe.

verunka90
31. led 2011

Tak jsem chtěla změnu hned prubnout, ale zjistila jsem, že se to už bohužel změnilo...Od 1. 1. 2009 je právě z důvodu zneužívání této možnosti zákon změněn. Pokud chce otec dítěte nastoupit na rodičovskou dovolenou, aby provedl volbu délky Rodičovského příspěvku, musí skutečně nastoupit na mateřskou a pobírat PPM. Tato změna již pro otce ale znamená, že v době, kdy pobírá PPM nemůže vykonávat své zaměstnání.

Více na http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska...

vilibalda
31. led 2011

@verunka90 V době, kdy pobírá otec PPM nemůže vykonávat své zaměstnání, ale dle různých diskuzí taky na koníkovi lze, aby otec nastoupil na mateřskou pouze na víkend (nebo na jinou dobu kdy nepracuje). Prý to stačí. Zkus pročíst diskuze v sekci Paragrafy. Já s tím osobní zkušenost nemám.

perca
31. led 2011

tanuki: moc děkuji za odpověď, ale chápu správně že ikdyž budu studovat dál denní budu pobírat ten rodičák?

aemmi
31. led 2011

@perca jojo, budeš pobírat rodičák...

@verunka90 ještě loni na podzim to šlo, stačilo, aby nastoupil ne jeden den, nebo třeba víkend, ale ted to mění...