Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

tanuki
16. srp 2009

jo, máme ty kikko hračky, takovou tu trumpetku, která vypadá jak ježek v kleci. je úžasná, ale dost křehká 🙂 mimi s tím mlátí..tak asi spíš ty chrastítka na malé mimi budou lepší.
A taky nevím, co si mám myslet o těch dřevěných hračkách, co mají dřevěné kuličky..máme je, ale mám z nich pořád trochu strach!

misicko, tak to by mohlo vyjít 😀

k.ate
16. srp 2009

tanuki - na ty kikko hračky jsme právě koukali a přemýšlím, že to mrňousovi koupíme 😀 Já nevím, proč musí vůbec takový sajrajty existovat a člověk je pak musí řešit bych je vymazala a byl by klid 😀

Jinak já byla na studijním a uvidíme, jak to pujde vyřešit s rozvrhem (paní, co rozvrhy dělá byla na dovolené)... Navrhli nám ať jde jeden z nás na kombinovaný, ale to je kravina nebo ať přeruším studium, což je taky blbost, protože bychom tím přišli o stipendia a přidavky na dítě atd... ☹ S tím kombinovaným jsme říkali, že když by na něj šel manža, musel by jít dělat, tak se na studijním divili, že přece to tak není, ale jednak by za něj nikdo neplatil sociální a zdravotní a pak bez těch stipendií bychom byli docela dost bez peněz... Tak uvidím, jak to skončí...

tanuki
16. srp 2009

no já z toho mám taky vítr, jak to bude příští rok s hlídáním.. rozhodla jsem se, že si letos dodělám 2-3zk, co mi zbývají z letoška+půlku státnic. No uvidíme, budu muset obíhat profesory, protože rozkládám ročník a ty státnice bych si "přibrala" ..ale ti, co byli na stáží v zahraničí to dělají běžně, tak snad to nebude problém. Ale to hlídání, to bude boj..potřebuju sehnat nějkaou milou maminku, co hlídá svoje dítzě a na 2-3dopoledne by si přebrala Verču 😔

kukuca
17. srp 2009

Ahoj holky, tak se koukám že jste se ponořily už do řešení dalšího školního roku, ještě jsou prázdniny klíííd 🙂 Ale já taky řeším skoro všechno dopředu 🙂
Vyrojily se mi dvě otázečky, tak mi snad ty zkušenější poradí. Kde jste kojily ve škole? MY tam nemáme žádný dětský koutek, nic, jen vestibul se židlema a stolama a ten je pro dvě třídy, je to průchozí. A o přestávkách tam bývá dost lidí, tak tam 😕 Záchody nehrozí, tam je věčně narváno..Jako mrňata tam včetně profesorů ve škole(mimo třídy) nikomu nevadí, ale já jsem dost stydlín a kojit tak nějak za pochodu mezi lidma.hmm...

A už přemýšlím jak to bude s vánocema..Chtěla bych malýho nosit v šátku od miminka(al kočárek taky máme).Zrovna na svátky vánoční budu zhruba končit šestinedělí, a tchýně dělá rodinnej oběd každoročně a zva děcka s partnerama.Bydlíme vedle v baráku, přes zahradu, ale jak to vyřešit na těch několik hodin?Chtěla ych ho mít i u nich v šátku, ale to je asi blbost?Nějak nevím co s tak malým miminkem a v šítku bych ho měla nejradši, bude ještě malej a nerada bych aby ho všichni omatlávali atd.

majatob
17. srp 2009

ahojte studentky 🙂 muzu za vama? ja uz jsem se teda do studia pustila zodpovedne....ale do toho jeste z minulyho semestru 😀 😀 😀

k.ate
17. srp 2009

tanuki - já doufám, že se hlídání vyřeší, manžova ségra tu bude studovat taky a i jeho sestřenka nám nabídla občasný hlídání... A moje babičky taky 😀 Tak to ňák poslepujem, ve čtvrtek se jdem poptat na ten rozvrh, tak uvidíme 😀

kukuca - no já doufám, že ve škole kojit nebudu muset... Fakultu budem mít asi 100 m od kolejí, kde budem i bydlet, takže snad stihnu přebíhat tam s tím, jak se budem s manžou střídat... Jinak plánuju mít mlíčko doma ve flašce v pohotovosti a v případě nouze bude "kojit" manžel nebo ten, kdo bude mrňouse hlídat 😀

kukuca
17. srp 2009

k.ate, no já jsem to taky tak chtěla udělat, s tou lahví, ale kamarádka co má děti mi řekla, žemalý mimča si pak na tu lahev zvyknou a nechtějí kojit normálně. Že se jim to může zalíbit i když se to udělá občasně, tak z toho mám strach. U mě totiž přebíhání nehrozí.

janeyzelvicka
17. srp 2009

maji, neznáme se odněkud? 😀

misicko, tak to držím palce, snad to vyjde 🙂

k.ate, tanuki, přeju, ať to s rozvrhem nějak vyjde... a at se hlídání sežene.

ad kojení - kukuca, co byla malá se mnou ve škole, tak v dětském koutku... to jsem moc neporadila, co 😀 asi bych to řešila na záchodě, já se taky nerada "vystavuju" a to je asi nejschůdnější. Já na záchodě vždycky odsávala a doufala, že takový ten cvakací zvuk a stříknutí si všichni spletou s nějakým zblblým záchodem 😀 typuju, že moc studentek neodsává 😀 😀 😀 a třeba vám to (ted myslím i kate) pak už nepřijde, eventuálně někam vyběhnout ze školy, lavička, šátek přes sebe... i když mezi spolužákama bych to nerada dělala, to je fakt 😀
a s tím, že miminka si pak zvyknou na láhev - když jsem byla ve škole, krmil tak muž celý den. Měli jsme lahve od aventu, které mají být prý "nejpodobnější prsu", ale kdoví... já myslím, že pokud se to nedělá opravdu pořád, dejme tomu dokrm po každém kojení, tak si mimča nezvyknou... z lahve to teče líp, ale zas při kojení jsou mimča přitulená, cítí mamku, a to ony taky mají rády 😵 😵 kate, myslím, že se nemusíte lahve bát 😉 a kdo by láhev nechtěl, tak existujou i jiné metody, lžička, stříkačka (ta je asi nejlepší, tam se toho dá nabrat hodně)...

kukuca, s těma vánocema, proč bys mimi nemohla mít v šátku? uvidíš, neřeš to, budeš ho mít v šátku, kdyžtak si ho někdo půjčí, jestli budeš chtít, když ne, tak ne... nebo chvíli bude v kočárku... neboj, zatím to neřeš, fakt 😉

ono to plánování je taky na houby... já si plánovala, jak příští prázdniny chlap odejde na rodičák, abych mohla na praxi... jak budu příští semestr jezdit do školy ve čtvrtek a taky v úterý večer, protože stihnu malou předat mužovi, jak se vrátí z práce... a dneska jsme se dozvěděli, že muže propustí. Takže mám hlídání, že se mi ani nesnilo... ale ne že bych to až tak vítala 😢 😢

majatob
17. srp 2009

jee, jani, myslim, ze nezname 😀 prave jsem odeslala 4.mail ze sesti a na tri uz mi prisla odpoved, ze jsou ukoly ok a navrhli terminy zkousek 🙂

janeyzelvicka
17. srp 2009

Tak to jsi šikula 🙂 kdybys někdy potřebovala volný čas a martin nebyl k dispozici, kdykoli tobíka můžem pohlídat 🙂

k.ate
17. srp 2009

kukuca - my právě chcem nějaký ty lahve, který napodobujou to prso, co se i toho sání týče... Bude to pro nás nejschůdnější a v nejhorším budu odsávat a krmit jen z lahve... 🙂

janey - díky 🙂 Snad to nějak vyjde, uvidíme 🙂 S tím krmením doufám, že to tak u nás bude, pokud to pujde, chci samo kojit, takže to krmení z flašky by byla fakt jen nouzovka ,aby malej nemusel řvát hlady, když budu pryč... 😖

janeyzelvicka
17. srp 2009

Kate, já myslím, že to bude v pohodě 😉 já jednou zkusila sát z té lahvičky a připadalo mi, že to jde hrozně těžce. Naopak z mého prsa, když jsem třeba ze začátku kojila co 2-3 hodiny (mezitím malá spala), tak to šlo skoro samo 😀 (ne, že bych zkoušela sama sebe kojit, ale šlo to vidět 😀 ) A asi furt lepší strčit občas lahvičku, než běhat se řvoucím kojencem mezi fakultou a kolejí...

majatob
17. srp 2009

jani, diky za nabidku, nastesti nez martin nastoupi na zusku mela bych mit vsechno hotovy 😀 doufam...zacinam se modlit 😀 😀

janeyzelvicka
19. srp 2009

dobré ráno, tak jak se máte? 🙂

cervena_vila
19. srp 2009

Ahoj holky mám jeden dotaz.
Mám školu přes celou republiku, asi 7h vlakem, když je dobré spojení.
Loni jsem přerušila v půlce čtyřletého studia ze zdravotních důvodů, teď řeším, jestli se vrátit či ne. Jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství, samozřejmě pracuji atd. Přerušit můžu ještě na rok. Když přeruším teď, mohla bych na nějaký individuál nastoupit asi s půlročním dítětem. Nebo přejít na dálkovou formu, která ale ještě není otevřená, to znamená zase od prváku (ale to by mi nevadilo, nejde mi o titul, ale obsah). Pak je druhá varianta, teď nějak doklepat jeden semestr a pak přerušit na rok, títěti by byl asi rok, když bych se tam pokusila vrátit. Problém samozřejmě je ta vzdálenost, jinde se to studovat nedá, na kolej už taky nepůjdu, když mám domácnost, manžela, práci... a těhotenské nálady 😉
Která varianta se vám zdá lepší? Neumím to posoudit, nedovedu si totiž ještě vůbec představit život s miminkem, natož s miminkem a školou najednou.
Můžete do IP? A nebo i sem, budu to sledovat.

petra.vavra
19. srp 2009

vila- já bych dodělala ten semestr. A pak se uvidí. Já jsem s Terkou absolvovala semestry tři a docela to šlo. Při zápočtech jsem i kojila a počítala dohromady, až ze mě měla i přednášející srandu, ale s malym mimčem to, dle mého názoru, jde snadněji, než s tím větším. Jdu od října dál, tak to bude docela mazec. Vzhledem k tomu, že doufám, že se nám zadaří další baby, tak to bude opět veselé....

janeyzelvicka
19. srp 2009

cervena_vila, tak to je docela dilema, protože školu máš hodně daleko...
Mě se s mimčem studuje dobře, ale platí, že čím je starší, tím to jde hůř...
Pokud máš školu tak daleko a chodila bys ještě semestr, moc si to neumím představit, kodrcat se skoro na konci těhu 7 hodin vlakem, mě by to tutově zabilo.
Dálková forma, to by se mi zas zdálo, že jsem ty roky studia ztratila...
Když by ses do školy vrátila, jak bys to pak řešila s mimčem? Jak často bys tam musela být? Jezdila bys s ním, nebo ho nechávala doma hlídat?

janeyzelvicka
19. srp 2009

petra, tak držím palce, at to ve škole jde 😉

akorát já si stejně nedokážu představit, že cervena_vila vozí mimčo do školy sebou, malé ještě, to cestu vlakem prospí, ale takový roční prcek, to buď bude skoro nemožné, anebo to bude trochu o nervy 😀

cervena_vila
19. srp 2009

No já si to právě taky moc nedovedu představit. Od rána to ve mně uzrálo asi takhle:
Říkám si, když přeruším ještě na rok, otevřou mi dálkové, víc než půlku předmětů budu mít hotovou, mohli by mi to všechno uznat, nebo aspoň to s dobrýma známkama, nemusela bych tam jezdit skoro vůbec... Asi to tak udělám, protože to cestování nevidím jako dobrý řešení, navíc v tomhle semestru je dost laborek a to se na individuál ošidit nedá, musela bych tam být každý týden.
No, a když mi to neotevřou... tak se s tím budu muset asi rozloučit.

janeyzelvicka
20. srp 2009

cervena_vila, to je asi dobré řešení, určitě ti ty předměty uznají... můžu se zeptat, co studuješ?
Asi to tak bude nejlepší, protože 7 hodin je dost, jezdit s mimčem by bylo fakt o nervy 😀 a nechávat ho, to bys ho asi musela stejně někomu nechat na hlídání na víc dnů, ne? Jen než by ses dokodrcala tam a zpátky, to máš půl dne...
Já studuju masaryčku v brně a jsem ráda, že když ráno vyjedu a večer se vrátím, tak v brně stihnu docela dost a stačí mít hlídání jen na jeden den, na víc si to zatím neumím představit...

tanuki
20. srp 2009

hehe, on je tu taky net 😉

Kuku, já to měla podobné, musela jsem kojit docela veřejně, většina lidí byla taktních, ale jeden přednášející se koukal 😝 😕 😠 ale s přehozenou plínou nebo šátkem přes rameno je to úplně diskrétní.
Láhev jsme používali tak jednou za 1-2týdny, zezačátku jsem z toho měla bobky, že nám to pokazí kojení, ale bylo to bez problémů. Lžičkou to byla katastrofa.
JInak my máme rozvrh stabilní = každé dopoledne.

Maji, tak tu nejsem jediná, kdo ještě zkouškuje 😀

majatob
20. srp 2009

tan, to nejsi a ja budu jeste dloooouho, az do konce zari ☹

kukuca
20. srp 2009

Tanuki, přesně no..měla jsem strach že by mi to mohlo pokazit kojení..Tak uvidím,radši neplánovat.Podle informací lidí z prváku Mgr. se prý v tom prosinci dělá jen jeden test na kterej tam musím být, jinak jsou to asi jen seminárky,ty napíšu dopředu. No a ten test musí vyjít tak ab bl malej najezenej 🙂

janeyzelvicka
20. srp 2009

kukuca, tak to vyjde 😉 anebo zkuste tu stříkačku, tam se dá na jeden zátah dát snad 20 ml? mimčo to má fajně v puse a není to opruz jako lžičkou...

cervena_vila
21. srp 2009

Studuju zemědělku v Lednici - vinařství, a jsem sic z vinařské oblasti, ale v severních Čechách 😀
Prostě obsah té školy je důležitější než bakalářský titul, ten si můžu nahnat celkem kdekoliv.
Díky za rady, pomohlo mi to utřídit si myšlenky. 🙂

tanuki
21. srp 2009

já řeším dilema, jestli až teď tu zkoušku neudělám, tak si dám druhý pokus..nebo zbytek prázdnin 😀 když rozkládám ročník, tak doufám, že mi uznají, že to mám odchozené (5týdnů) ojojoj....a budu se moci pak je nechat vyzkoušet!? Přeci jen to jsou manžovy poslední prázdniny 😉

janeyzelvicka
21. srp 2009

Poslední prázdniny? To spojení zní naprosto strašně 😠 😠 😠 😅

andreasek82
21. srp 2009

holky, taky dalkove studuju, ted jdu do tretaku.. mame temer dvoumesicni holcicku a plne kojim.. v rijnu zase nastup do lavic obcas o vikendech.. jak jste to delaly s kojenim??

majatob
21. srp 2009

andrea, ja jsem se vzdycky po dvou hodinach omluvila vyucujicimu,ze jdu kojit, sbalila se a na pul hodiny odesla 😀 nikomu to nevadilo 😀 😀 od pul roku je to pak jednodussi, aspon na ten obed nemusis 😉 co studujes?

janeyzelvicka
21. srp 2009

Já jsem si malou nechávala hlídat, a hlídači měli odstříkané mlíčko a krmili z lahvičky.
Do školy na vyučování jsem ji nebrala, i když by to asi bylo v pohodě. I když říct někomu během bloku, co trvá hodinu a půl, že se na půl hoďky vzdálím, to by mě asi zabili 😀 😀