Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

barcaldine
2. únor 2010

Renat, dakujem za odpoveď a gratulaci 😉 .
Ja viem, že vela bude zavisiet od dietatka, ake bude a ako sa budem citit ja. Ale aj tak som chcela počut nazory viacerych mamiciek ktore študuju a musia sa zaroveň starat o detičky. Vela ich nepoznam, a nemam to s kym prebrat. I ked mam spolužiačku a ta ma ročnu dcerku a zatial to zvlada v pohode. Šlo mi skor tu skusenost s prave narodenym miminkom, kym si najdeme nejaky sposob ako spolu fungovat. Pozeram že maš 3mesčneho Kubika 🙂 krasne. Tiez blahozelam. A držim palce na štatnice.

renat2
2. únor 2010

barca: jasně 😉 holky také přispějí s trochou do mlýna...obecně to asi zvládat jde 🙂 ale opravdá závisí na miminku...a taky možná ještě typu školy, některé jsou náročnějí, je vyžadována praxe apod. určitě to nějak dopadne. Zkus ještě udělat co půjde a pak se raduj s miminka, po prvních okamžicích sama poznáš, zda to půjde, či ne a přerušení ti případně kdyžtak povolí i pak 🙂 ne??
Děkuji, snad to zvládneme 😉

adellaide03
2. únor 2010

Barca já jsem se učila jak v těhu (na státnice) tak i teď v zimě na další zkouškové a zvládala jsem to. Ale jak píše renat asi je to tím, že mám hodné miminko které moc nepláče a hezky spinká, takže držím pěsti aby si to taky zvládala.

barcaldine
2. únor 2010

Ďakujem holky, ste moc hodné 🙂 Ja sa este dohodnem s mladym v brušku a verim že bude počuvať. Renat,maš pravdu myslim že možem prerušit aj počas semestra. Ale to si ešte presne zistim na študijnom. Škola mi nepride prave až velmi naročna, hlavne teda nemame praxe ktore spominaš, takže to asi risknem. 😉

k.ate
2. únor 2010

Hani - už jsem tady psala, mně se malej narodil v září a uvítala bych, kdyby se narodil buď před zouškovým v letním nebo teď v zimním semestru. Prostě šestinedělí bylo pro mě úplně ideální, malej papal po třech hodinách a spal. Teď už ho štve, když je vzhůru a nikdo si ho nevšímá, když se otočí na bříško a nejde mu se otočit na záda... Když už se mu povede otočit na záda, zas ho štve, že mu nejde otočit se na bříško 😀 Takže tady je veselo mnohem víc, ale zvládat se to dalo. Víc mě teď ve zkouškovým brzdila moje lenost. Je ale fakt, že já tak nějak přemýšlím o tom, že si školu roztáhnnu na tři roky (letos jsem taky začala navazující magisterský studium), aby o bylo víc v pohodě, ale uvidíme 🙂

barčo - jinak já se taky učila těhu na státnice a zkoušky a teď znovu už s mrnětem na zkoušky a dá se to, sice něco se na první pokus nepodařilo, ale většinou to nebylo vinou malýho 🙂 😀 Já byla flákač pořád 😀 Určitě to za pokus stojí, učit se s mimčem dá, já si myslela, že to bude horší, ale všechny zkoušky jsem tenhle semestr dala 🙂

janeyzelvicka
2. únor 2010

barca, taky moc gratuluju 🙂 k tvému dotazu, mě potkalo něco podobného, zkouškové, když bylo malé 4 měsíce. A musím říct, že to bylo nejlehčí zkouškové, teda když nepočítám ty, když jsem nebyla těhu a s miminem. Malá ještě hodně spala, byla pohodář, dala jsem si ji do nosítka a mohla se v klidu učit. Teď je z ní běhající pomalu mluvící batole a dá se učit, leda když spí - což není tak často 😀 oa nějakém režimu u nás po třetím měsíci vůbec nemohla být řeč - ledaže spala čím dál míň a čím dál víc rozházeně 😀 😀
počkej, jak se to vyvrbí, nepřerušuj. Pokud by bylo malé nějaké plačtivé, můžeš přerušit i během semestru, ale zatím jeď co to dá 😉

hanka, to samé platí i pro tebe 😉 holky, zatím to nevzdávejte, zařiďte se až podle miminka 😉

janeyzelvicka
2. únor 2010

Věřte mi, studovat s mimčem je fajn, nezakrňuje mi tak mozek, leda trošičku 😀 😀

blka
2. únor 2010

Barca, já jsem přerušovat nechtěla, protože mi přišlo, že bych se pak do školy už nevrátila. Možná jo, ale nechtěla jsem to. Nechtěla jsem přijít o kontakt se současnýma spolužákama, protože se špatně seznamuju. Tak jsem to riskla. Jsem si řekla, že ukončit to můžu vždycky. Tak být tebou to zkusím a uvidíš podle miminka 😉

barcaldine
2. únor 2010

Jee holky, ste vazne skvele 😀 dakujem za podporu. Ja to skusim, je vas tu tolko odvaznych, ja sa takisto nevzdam 😉
blka, presne pre tie duvody by som to nerada prerusila. Nasla som si skvelych kamaratov na škole a bola by škoda kontakty stratit.
janey, tiez zastavam nazor že nezaškodi sa venovat aj inemu oboru ako su plienočky, i ked sa na to teda veeelmi tešim, samozrejme 😉

hankazamecnikova
2. únor 2010

tak jooo, nevzdám to 😉 prostě asi prodloužím = rozvolním si tu námahu na dva roky pěkně místo jednoho, a možná si ještě k tomu pak v páťáku zažádám o individuální plán (nemáte některá zkušenost?), abych nemusela splnit všude předepsané absence a mohla se věnovat víc miminku 🙂 snad to všechno vyjde!!! protože na miminko se už mooooc těším 🙂

renat2
2. únor 2010

Jí souhlasím s Janey, i to byl jeden z důvodů, proč jsem chtěla dodělat školu během mateřské (i když jen ty jedny státnice a diplomka, snad to dopadne dobře)...abych "nezakrněla", občas jsou ty ženský na mateřský fakt "mimo", to se asi nemusíme přesvědčovat. A ono i tak trochu ten člověk změní hodnoty...
Nevím beru podle sebe:
1) první stásnice jsem dělala ještě během čtvrťáku (nebyla jsme těhotná) a bylo to pro mě nejdůležitější, hlavně je udělat
2) druhé státnice jsem dělala v těhotenství a říkala jsem si, hlavně se nestresovat, on to nějak dopadne, ale záleželo mi na tom, abych je udělala, prostě jsem chtěla
3) třetí státnice jdu dělat s prckem a je to to tom, že bych je moc chtěla udělat, ale člověk si řekne, že když se nezadaří, že se svět nezboří.....(škola je samozřejmě pro mě důležitá, potřebuji ji, toho jsem si vědoma, dodělat ji chci...ale opravdu, to že mám doma zdravé miminko je to nejdůležitější...
Navíc nevím, jak u vás na škole, ale u nás to je tak, že je to spíš o štěstí, na otázku, na náladu apod. bylo tomu tak i u zkoušek.

renat2
2. únor 2010

hani: já měla individuální plán, nebo spíš jsem se dohodla s vyučujícími od čtvrťáku, už jsem chodila do práce) a pochopili to, udělala jsem většinou seminární práci a dobrý....a tobě vyjdou podle mě vstříc kdyžtak taky 🙂

hankazamecnikova
2. únor 2010

mně vyšli vstříc už teď v prvním trimestru, když sem furt zvracela, tak mě taky v klidu nechali doma... pokud jim to nebude vadit i dál kvůli miminku, tak dobrý, a kdyžtak si zažádám u děkana, ale snad to teda nebude třeba. já sem vlastně chtěla ze školy spíš odejít a psala jsem jim maily a oni mě přesvědčovali, že to zvládnu a že můžu přijít klidně až na zkoušky...

blka
2. únor 2010

Barca, určitě to zkus. Skončit můžeš vždycky, ale věřím, že to zvládneš 😉

Hanko, já mám individuál, právě kvůli absencím. My máme 3 trojhodinové přednášky za semestr a můžeme chybět jen jednou. Pokud chybíme víckrát, musíme napsat práci navíc. Což když mám individuál, se mě netýká 😎 . Tak to máš super vyučující, že tě podporovali 😉

Renat, dneska jsem o státnicích přemýšlela a pod tvůj 3. bod se můžu podepsat 😀

hankazamecnikova
2. únor 2010

to jo, jsou super... většinou. akorát zítra mám zrovna 3 zápočty u doktoranta, kterej mi asi jako jedinej tenkrát napsal, že mám teda přerušit nebo skončit, když to nestíhám ☹

janeyzelvicka
2. únor 2010

barca, hanka, a co vlastně studujete?

U nás je výhoda, že si můžem rozvrh víceméně rozhodit podle sebe, máme málo povinných předmětů, a dost povinně volitelných, takže u mě ani nikdo z vyučujících netuší, že mám mimčo.

hanka, s tím individuálem to má podle mě každá škola jinak, a máš fajn, že jsou vstřícní (víceméně). Doktorandi to asi moc žerou, víš jak, tak se zítřkem nestresuj 😉 on tě časem asi zpětně pochopí 🙂

k.ate
2. únor 2010

Hani - u mě to na začátku bylo podobný, dělám elektro, takže jsem měla z některých labin, coby těhu, prostě strach... Kvuli záření. Jedne předmět jsem si musela kvuli tomu změnit. Doporučil mi to sám garant, sice byl trošku arogantnější, ale nakonec ten předmět, co jsem dělala byl mnohem pohodovější (manža zůstal u toho původního a hezky se zapotil 😀), takže jsem byla i ráda. Jinak já jsem pořádně nikomu neřekla, že mimi máme... Vím, že spousta vyučujících by mi řekla, ať si přeruším... Přece jen holka, na elektru a s mimčem... Jen jednou jsem se omlouvala, protože manža byl něco vyřizovat a prostě to nestihl, abychom se vystřídali 😀 Tam to ten doktorand vzal v pohodě, ještě se mě na dalších cvikách ptal, jak se má malej... a jeden předmět měl bodovaný přednášky, tak tam jsme s manžou místo toho dělali projekt, aby nám vyučující dal i zbytek bodů (ten má mimčo o 10 měsíců starší, než náš malej, takže to bylo taky v pohodě)... Ale jinak jsem to nikde neříkala... Vlastně ještě u jedné zkoušky, když jsem potřebovala jít na řadu první (taky neelektro předmět)...
Teď prostě jedu, co jde, co nejde, neřeším a nechávám to bejt, však ono se to potom nějak vyvrbí 😀

hankazamecnikova
2. únor 2010

Studuju čínštinu a ukrajinštinu. Na jazycích je docházka důležitá, i když na ukrajinštině jsem sama na celém magisterském, takže bych měla individuální studium i bez těhotenství. Ty zápočty zítra mám na ukrajinštině, měla jsem tam jen nějaké konzultace a na ten nejtěžší předmět zítra žádnou konzultaci. Ale do mailu s požadavky k zápočtům mi ten doktorant napsal vždycky, jak požaduje dokonalou znalost 🙄 Sama jsem některé věci pochopila jen na půl a ty zbylé věci sice chápu, ale blbě se to učí. Tak asi počkám, jak se to vyvrbí, no...

janeyzelvicka
2. únor 2010

hanka, tak budeme držet palce 🙂 páni, máš zajímavé obory 🙂

blka
2. únor 2010

Hani, zítra to zvládneš 😉
Hani, teda koukám, zajímavej předmět 😉

blka
2. únor 2010

Obor samozřejmě, ne předmět 😅

hankazamecnikova
2. únor 2010

Zajímavý, to jo... no ta ukrajinština je takový "z nouze obor", protože čínština byla jen jako dvouobor, tak jsem si k tomu vybrala něco lehkýho, kde byly lehké přijímačky 😉 a tak si to tam teďka musím užít až do konce. Ukrajinština jako jazyk mě baví, ale ta teorie je hnusná...

hankazamecnikova
2. únor 2010

děkuju za držení palců 🙂

barcaldine
2. únor 2010

Ja študujem Ekonomiku a management v MB. Zatial vyzeraju byt učitelia velmi ustretovy, ty s ktorymi som mala teraz zimny semester vedia že mimčo čakame, nedalo sa to zamaskovat 😀 a ked som sa ich pytala či im nebude prekažať že nebudem mať 100% učasť na prednaškach tak im to vobec neprekažalo. Skor ma bude zaujimat ako zareaguju učitelia novych predmetov ktore sme nemali, ale to si zistim u nich osobne, zajdem a opytam sa ich ako to bude z prednaskami. Ale myslim že problemy robit nebudu. Teda dufam 😝

renat2
2. únor 2010

blka: jsem ráda, že bod 3 😀 😀 asi platí obecněji, než jen u mě 🙂 člověk pak opravdu dost věcí přehodnotí...

hani: také budeme držet palce. Obor opravdu zajímavý, teda ta čínština, to tě obdivuji, mají tam to obrázkové písmo...jak se v tom někdo může vyznat? Ale asi jde o to taky jen se to naučit.
To snad lepší ta azbuka 🙂
Jinak přijde mi, že teorie u jakéhokoliv jazyka je příšerná, já do sebe teď cpu německou stylistiku, lexikologii, syntax, morfologii...fonetiku...a teda nevím, nevím.

Navíc jsme po očkování stále mrzutější (hexy plus synflorix) a zdá se mi i teplejší...tak jsem s tím naším prďolou musela ležet, než usne (ne že bych to nezalomila s ním 🙂

blka
2. únor 2010

Renat 😀 😉
Jak tak čtu, tak su ráda za ty svoje technický věci (a to nejsu technicky zaměřená 😀 ). Než se učit syntax, lexikologii a co já vím co ještě 😅
Renat, já maláho uspávám vždycky. Do minulého týdne na rukách, teď to sem tam klapne že spolu ležíme v posteli, ale někdy musím použít zase ruce. Ještě že nemáme obříka 😀

renat2
2. únor 2010

blka: já jsem blondýna - či-li technický antitalent 😀 😀 takže i když to je opruz, jsem ráda za ty ptákoviny, co jsem psala. Naštěstí druhý obor mám geografii, což mě baví na 100%, a psychologie a pedagogika se dala zvládnout. Bavíc mě to.
U nás spaní jak kdy, někdy usně sám, někdy u jídla (to ho nebudím, on stejně moc neříhá), někdy na ruce...a často miu sekunduji (a někdy usnu s ním 😀 , prostě jak situace žádá 😵

blka
2. únor 2010

Renat, já jsem taky blondýna (sice spíš už pochcaná sláma 😅 ) a taky su technický antitalent. Ale nějak jsem se k tomuto oboru přimotala a tak to studuju 😅

renat2
2. únor 2010

blka: 😀 😀 ale hlavně, že ti to jde...holt to v sobě máš 🙂

Tak já jdu zkusit ještě něco zopakovat, přeji hezký zbytek večera.

blka
2. únor 2010

Renat, to nevím, ale snažím se 😀 . Ať ti to jde do hlavy 😉