Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

hankazamecnikova
18. srp 2010

@butt Takže pořád kloboučky? A kdybys je odstranila, neměla bys víc mlíka třeba?

butt
18. srp 2010

@k.ate skola neni to nejdulezitejsi 😉

@hankazamecnikova mela, ale mala se bez nich neprisaje, takze bohuzel...

blka
18. srp 2010

@butt Já jsem do školy odsávala v noci 😉 . To jsem měla prsa hodně nalitá. Popř. když bylo hodně mléka v tom prsu, ze kterého pil. A to, že jsi odsála 10 ml, hele, ne každému jde odsávat, někdo se s odsávačkou vůbec nepřátelí a navíc je to jiné "sání", než od miminka. Třeba ručně ti to půjde líp. Jenže to stříká všude, tak se to blbě odchytává 😅 a pak taky z toho dost bolí palec 😅

butt
18. srp 2010

@blka no jenze ja nemam nality prsa ani pres noc..a navic teda spanek nejsem ochtona vymenit za odstrikavani mlika 😅 (ja vim, jsem krkavci matka 😅) a tech 10 ml bylo zcasti odsavackou a zcasti rucne... tak to holt budu muset stradat po troskach..a videla jsem, ze nutrilon ma UM i po jedne davce, tak to asi nakoupim do zasoby a kdyz se mi nepovede odstrikat, tak holt dostane UM...

blka
18. srp 2010

@butt Já jsem v noci stejně kojila a když náhodou spal, tak mi mohly prsa prasknout, takže jsem odstříkala. V tom to bylo jednodušší 😉 . Určitě nejsi krkavčí matka, taky bych teď dala za spánek nevím co 😅 . Jasně, však ono se nic nestane, když dostane UM 😉

butt
18. srp 2010

@blka to ja prave neznam vubec... 😢 a diky, ze me nepovazujes za krkavci matku 😀

blka
18. srp 2010

@butt Myslím, že vůbec nevadí, že nemáš tak moc nalitá prsa, důležité je, že je v nich mlíčko, které Sašence stačí 😉

butt
18. srp 2010

@blka ja si taky prave rikam, ze o nality prsa ani nestojim 😀 a mala pribira dobre a je spokojena, takze ocividne mam mlika akorat..problem jen je to, ze nemam nic navic, co bych mohla odsat a uschovat..

hankazamecnikova
18. srp 2010

@butt Nalitý prsa nechtěj, podívej na mě. Jak já po nich toužila a co mám teď? Záněty 😀

butt
18. srp 2010

@hankazamecnikova vsak proto je nechci 😀 😀 😀

hankazamecnikova
19. srp 2010

@butt A víš, co je nejhorší? že ony ani nijak nalitý nevypadají. ani na omak třeba nic... pak najednou začnou brnět, úplně to skoro bolí a to už letím pro odsávačku a makám 😀

butt
19. srp 2010

@hankazamecnikova kdyby byly aspon pekne velky, co? 😀 😀

sussanah
19. srp 2010

teda holky, koukam, ze sestinedeli je v plnem proudu.. Nebojte, vsak ono se to zklidni 😉
@butt S tim ze nemas nalite prsa, fakt bud rada holka 😉 Odsavani do zasoby - ja taky zkousela v noci, nebo po kojeni jsem sbirala cely den (10-20ml po kojeni) a pak az vecer zamrazila davku dohromady, abych mela alepson neco. Pokud mas nabidku-poptavku vyrovnanou, tak bych to nedelala kazdy den, ale treba co 3 dny, at si postupne udelas zasobicku. S tim, ze nic vic neodsajes jeste neznamena, ze nemas mlika dost, jak rika blka, je to jina stimulace, takze mliko netece jenom pri odsavani, ale jinak v pohode. Kdyz jsem ja zacinala naplno odsavat po operaci, tak to trvalo tak 3-4dny pravidelneho odsavani, nez se to poradne spustilo a ted kdyz uz jsem neodsavala tak dobre 2 mesice, tak uz to zase nefunguje a pritom mam mlika kdykoliv si maly rekne 😉
@hankazamecnikova s tou fotbalovou polohou, to je blbe, ja mela na to prave vyyborne kreslo a taky na kojicim polstari mi to vyborne slo, ale to az kdyz mel maly tak 2 mesice, proste byl uz vetsi. Co odsavani, drzis teploty za dverma? Treba se to fakt jeste zklidni 😉 Jo a zkousela jsi kdyz tak brnknout na laktacni ligu? Me tam hodne poradily, treba by jeste poradily nejaky figl co s tim 🙂

hankazamecnikova
20. srp 2010

@sussanah Odsávání - odsávám, jak to jde... a horečky i teploty zatím pryč. Zatím, mám pořád strach, co bude. Nosím na prsech už permanentně ty chránící kloboučky od medely. Jsou super, prsa v nich vyschnou, hojí se mi rychle trhlinka, co tam mám... a když je mlíka přebytek, tak odkape. Fotbalovou polohu jsem prostě vyřadila z repertoáru. Když mám zatvrdlinu, tak ju prohřeju a při kojení zmáčknu. A teď promačkávám prsa při odstříkávání. Kéž by to už bylo dobrý. Jo a na laktační ligu jsem volala už před dvěma týdny, ale v podstatě mě jen pochválila, že dělám všechno dobře 😉

butt
20. srp 2010

@sussanah odsat 10-20 ml po kojeni..tak o tom si muzu jenom nechat zdat 😀 kazdopadne uz na odsavanai kaslu, proste, kdyz ju bude nekdo hlidat, tak dostane UM..

hankazamecnikova
21. srp 2010

@butt Přesně, hlavně se nestresovat, občas UM ho snad nezabije, že jo 🙂

Holkyyy, čtu teď knížku o znakování pro slyšící miminka a samozřejmě to tam děsně vychvalují, jak je to super, že pak dítě dřív mluví a snadněji se učí cizí jazyky... tak už jsem si říkala, že do toho půjdu taky, ale teda lidi na to dost nadávají, když se ptám, že je to prý úplně naopak a dítě pak třeba do 3 let nemluví. Nemáte některá zkušenost? Jako nechtěla bych se s Vašíkem domlouvat JENOM znakama, ale třeba jednou až si budeme hrát, by nám to trochu usnadnilo komunikaci, ne?

blka
21. srp 2010

@hankazamecnikova Hani, já se snažím znakovat. Ví o tom jen manžel, pro okolí jsem už tak dost divná svým látkováním 😝 . Po 3 měsících se Mareček naučil hotovo a čepice. Ale moc mu to nejde. Každopádně s mluvením nevím. On nemluví, takže nedokážu posoudit. Ale vždycky se najdou ti, co budou říkat, že bude mluvit dřív a ti, co budou říkat, že bude mluvit později. Každopádně, kdyby byl Mareček učenlivější 😅 , tak by to bylo o hodně snazší. Pořád na něco ukazuje a jen to svoje hm. A já podávám, než natrefím na to, co chce 😖

hankazamecnikova
21. srp 2010

@blka Tak to je dobrý, my dvě prostě vyzkoušíme všechno, co? 🙂 Po třech měsících, takže jste začali chvíli před tím, než mu byl rok? Četla jsem, že se má ideálně začínat v šesti měsících a první znaky ukáže třeba až v roce, tak to pozadu v podstatě nejste, ne? Já už moc nevím, čemu věřit, nevím jestli jsem jen z toho znakování tak jako nadšená nebo mi fakt intuice radí dobře, abych do toho šla. Třeba jednou Vašík nebude chtít mluvit ani se znakováním, ani bez něj. Ale skoro všechny maminky na jednom foru o miminkách byly proti, že prý pak mimča jen ukazují. Ale zajímavý je, že každá začínala tím "Známá mé kamarádky znakovala a..." a když tam byla nějaká maminka, co to zkusila, tak byla naopak nadšená.

blka
21. srp 2010

@hankazamecnikova Začala jsem, když měl 10 měsíců. Tady je diskuse a maminky jsou taky spokojené. Pro děti je prý snazší použít znak, než mluvit, ale jak se naučí to slovo, tak znak vypustí. Takže pochybuju, že to nějak brzdí. Jako kdybych na něho začala znakovat v 6 měsících (mimochodem, v té době jsem si ťukala na čelo, jak toto může někdo dělat 😅 ), tak bych určitě u toho nevydržela, mu to půl roku ukazovat bez výsledku. Už ty 3 měsíce mi přišly moc a několikrát jsem toho chtěla nechat.

hankazamecnikova
21. srp 2010

@blka Tak nám je zatím jen měsíc a čtu si o tom knížku, to je tak všechno co můžu dělat, možná tak se zatím sama naučit ty znaky, takže uvidím, jestli si na to za půl roku vůbec vzpomenu 😀 Možná, že ty maminky, kterým se pak dítě opozdilo s řečí, taky jen znakovaly a nemluvily u toho. Nebo nevím. A ty máš nějakou příručku nebo máš vymyšlené vlastní znaky?

sussanah
21. srp 2010

@hankazamecnikova teda jses asi fakt uz profik v tom odsavani 😉 Jinak znakovani, taky jsem zacali, zhruba pred 3tydny a super, maly uz podle me znaky chape a dokonce vcera zacal ukazovat hotovo. Proste se vycura do nocniku a uz rukama ukazuje neco jako hotovo a odchazi. Dokonce i kdyz treba dojidame jidlo 🙂 S tim, ze by dite zacalo pozdeji mluvit, tomu neverim, zdravemu diteti vyvoj nezastavis 😉 Ale ted jsme tu mela kamosku, co jezdi kazdy rok za znamyma do USA na 1-2mesice a pomaha jim tam s detma a uple me prekvapila. Proste jsem zacala neco znakovat a ona hned ze to je super, ze v USA je to hodne rozsirene a ze s tim ma dobre zkusenostri, ze nejvice to ocenili tatinci, co se nevenovali mimcum cely den a presto jim rozumneli. A teda o tom,z e by deti byly nejake opozdene se vubec nezminovala a to jim je ted 7 a 4. Takze tak 🙂

butt
21. srp 2010

o znakovani jsem taky neco malo cetla a hodne me to zaujalo, myslim, ze budem taky zkouset 🙂 a myslite teda, ze zacit v tom pul roce to je zbytecne brzo?

sussanah
21. srp 2010

@butt no ja osobne pockala az do cca 10m, aletaky proto, ze to teprv maly zacal vice reagovat a alespon se trochu chytat v ruznych rikankach a tak. V chytre knize pisou, ze v podstate se ma zacit nejdriv v 6m, ale pak zalezi na rodicich, proste az citi, ze je ta spravna chvile, ze by to melo efekt. Ale myslim,z e nekdo z BKM dokonce zacal uz ve 4m a ma nejaky znak na curani a pry to funguje 🙂

blka
21. srp 2010

@hankazamecnikova Já mám knížku Jak se domluvit s kojencem a batoletem - to je asi ta, co čteš a pak jen internetové odkazy na znaky 😉

@sussanah Tý jo, tak to je Filípek fakt šikulka. Máte Filípka, že jo 😅 . Mareček to fakt začal ukazovat až po těch 3 měsících a to si myslím, že bylo hlavně proto, že jsem ten znak dělala i jeho rukama. Takže znak jako ptáček nehrozí, to ho nemám jak naučit 😒 . Navíc on tu jemnou motoriku moc zvládnutou ještě nemá. Jen nevím, jaké jsou další "ploché" znaky jako hotovo, abych ho to mohla naučit a používáme to. Třeba znak světlo hodně chápe, protože se okamžitě točí za světlem, jen toto prostě neukáže ještě dlouho si myslím. Řekla bych, že ten náš kluk bude ve všem pomalejší. Jen ne ve vztekání a řádění, to mu jde 😀

butt
21. srp 2010

@sussanah diky, ja si prave nejak zamapatovala, ze od sesti mesicu..ale je fakt, ze to pak clovek asi dlouho znakuje bez odezvy...

@blka on to vsechno dozene 😉

sussanah
21. srp 2010

@blka jj ono je totiz dulezite miti filipa 😉 S tim hotovo, zatim to je neco mezi paci paci a hotovo, ale jsem presvedcena(vzhledem k souvislostem, kdy to pouzva) ze je to hotovo. Prave ja se tebou nechala inspirovat a zacala znak ukazovat vzdy jeho rukama a svojima potom a ono to funguje 😵 Co takhle jeste znak knizka? To je taky "plochy" znak. Svetlo mi taky reaguje, ale treba "jeste" to nevim, jestli si spojuje 😒
Ad vztekani - tak nas vcera 15minut se vztekal na dece, protozejsem si dovolila mu vzit rozkousanou knizku, kterou uz zacal pomalu jist 😀

blka
22. srp 2010

@butt 😉

@sussanah Tak Marečkovo hotovo taky není to pravé, ae je to 😉 . Knížka by šla, ale ty ho moc neberou 😒 . Ještě zkousím a Mareček ví, co to je, protože on reaguje hm nebo mm (jako to hrdelní ne, nevím, jakýma písmenkama to napsat 😀 ).

tanuki
22. srp 2010

ahoj holky, máme rozbitý počítač 😝 Já tu knížku taky dostala, ale moc mě to nezaujalo- přišlo mi to zbytečné.. 😅 cítila jsem, že Veru bude mluvit velmi brzo. Hrozně hltala knížky a chtěla poslouchat, co tam je na obrázcích... Teď se mě cizí lidi ptají, kolik jí je, že tak krásně mluví 😵 Hlody má výborné, do vět občas komponuje obraty typu "myslím, že" 😀
Hani myslím na Vás, učila jsme se teď ty kraniosynostózy, snad to bude OK a kdyby náhodou, tak ta skafocefalie se dá výborně řešit 😉 Fuuuuj, mě se taaak nechce učit!!!!!!!!!!!! jsem chtěla ya tento týden přečíst aspoň 44(nahuštěných stran) a přečetla jsem 16 😝

sussanah
22. srp 2010

@tanuki no vidis, nas maly miluje knizky, casto mu ctu, zpivat, rikam basnicky a zatim nerika ani jedinou hlasku a asi tak mesic se teprve projevuje alespon nejakym hlasem 🙂 Takze pro me to znakovani bylo, ze to muze jen pomoct 😉 At jde dobre uceni 🙂

blka
22. srp 2010

@tanuki To je Verunka šikulka 🙂 . Marečka knížky zrovna moc neberou. Chvilku se tam dívá. Ze začátku měl moc rád Palečka, ale už ho to nebaví. Asi ztráta času 😀
Ať ti jde dobře učení. Učíš se na státnice nebo na zkoušku? Kdy tě to čeká?