Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

blka
20. zář 2010

@sussanah To je super, že jste si dovolenou užili a odpočinuli si 🙂

@k.ate Super video, Kubík je šikula 🙂

k.ate
20. zář 2010

@sussanah no on začínal s pokusama už tak před měsícem možná i o něco dřív, ale spadnul párkrát na záda, tak se pak začal bát a znovu začal až teď 😀 on je rozvážnej, dokud nemá jistotu, jakmile je blízko, tak taky skáče 😀 ale to už jsem vypla natáčení, abych ho chytla 😀

tanuki
22. zář 2010

ahoj! Tak my se stěhujeme 😠 😠 😠 manžel dal výpověď a nastupuje už od října v Prachaticích. Já mám ještě něco v Praze ve škole.. a tak celkově. Včerejšek jsem probulela

sussanah
22. zář 2010

@tanuki tyjo, tak to jsou teda veci.. Co tak najednou? A jak to budes delat ze skolou? No teda preju hlavne pevne nervy, asi to ted budes mit doma vesele 😕

blka
23. zář 2010

@tanuki Držím pěsti, ať to zvládneš 😉 . Musí to být těžké ☹

butt
23. zář 2010

@tanuki ocividne jsi nadsena, co? ☹

tanuki
23. zář 2010

No, fakt to nezvládám. Průběžně brečim.. Veru to nejspíš cítí, že jsem nešťastná, tak mě zlobí, vůbec mě neposlouchá. Teď jsem jí říkala, že jdu na tramvaj..ona na to, že jde do metra..tak jsem se jí ptala, co by dělala, kdybych šla na tramvaj a uejla jí..tak mi na to odpověděla "já půjdu do metra, budu tam něco dělat, budou tam kluci 😵 " Jestli tohle není z mých emocí nebo vývojovým obdobím, tak se mi najednou vyklubalo hrozný dítě ☹

sussanah
24. zář 2010

@tanuki urcite to mala z tebe citi, ale rekla bych, ze se akorat seslo vice veci najednou. No kazdopadne drz se 😔

adelka89
24. zář 2010

ahoj holky, nestiham vas docitat,jen jsem se chtela zepat ohledne uznavani predmetu jestli jste to nekdy nektera absolvovala, jak mam postupovat? Jsem z toho uplne unavena uz 😔

sussanah
24. zář 2010

@adelka89 uznavani predmetu zalezi hodne na univerzite, dokonce primo na katedre. U nas na Mendlovce na PEF uznavaji jen znamky po 2. Nechavala jsem si na zacatku studia uznat zk z jine skoly, jen jsem se predem domluvila na studijnim, zapsala predmet, zasla za vyucujicim s indexem, on se koukl a bylo. U nektereych predmetu treba muzou chtit vypracovat jednorazove nejakou praci, to uz zalezi na vyucujicim, jake bude mit pozadavky.

katschka
24. zář 2010

Ahoj, tak jsem se sem "vnutila" a pak jsem se odmlčela. Nějak jsem to nestíhala. Musela jsem dopsat půlku bakalářky, aby mě vůbec pustili do dalšího ročníku. Tak jsem byla uplně mimo. Když jsem došla na zápis, tak to nakonec vůbec nepožadovali.. bych se taky z toho zcvokla. Nicméně je to dobrý, že už tu půlku mam za sebou. 😅

@adelka89 u nás na fakultě jdou uznávat i předměty se známkama za 3. Ale jak píše sussanah, nakonec je to fakt jenom o tom daném člověku.

@tanuki sice nevím, jaká je situace, ale moc držím palce, ať všechno dopadne co možná nejlíp.

katschka
24. zář 2010

@tanuki je, ty jsi učitelka? Mamča taky učí.. na prvním stupni na základce. 🙂 Uplně mě dostávají ty lidi, co jsou proti zvedání platů učitelům. Za prvé velká většina učitelů nejde v osm do školy a v jednu pryč .. naopak makají i o víkendech a za druhé stejně nikdy přidáno nedostanou. Dycky se to vykompenzuje.. já nevim, lidi jsou závistiví a málo kdy vědí, o co opravdu jde...

adelka89
24. zář 2010

diky holky .-)

hankazamecnikova
25. zář 2010

Zdar holky, mírně nestíhám sem chodit... teď sem dostala rýmu, tak se nemůžu s malým pusinkovat, tak jsem zase tu 😵 a manžel uspává, Vašoněk je vždycky dvě tři hodinky vzhůru a pak chce zase na dvě hodinky spinkat. Tak můžu vždycky udělat něco do školy mezi tím. Ale teď s tou rýmou se mi nechce. Nosím roušku, pořád si myju ruce, piju čaje, stříkám si do nosu vincentku, snad to brzo přejde.

Mám teď nějak výčitky. Moje kamarádka mi napsala, že mi přeje, abych nikdy nelitovala toho, že jsem nepřerušila studium a chodila do školy s tak malým miminkem. Ona sama měla při škole děti a byla s nima rok doma, prý by si to nenechala ujít. Tak já nevím 😖 A prý když se po tom roce vracela, tak jí jiný mámy kritizovaly za to, že je to moc brzo. A já už chodím do školy, malýmu jsou dva měsíce....

barcaldine
25. zář 2010

Ahoj holky, pisala som tu mooc davno, teraz si vas obcas precitam aby som skolu nevzdala 😀
Hanko, ja som sa tiez rozhodovala prerusit - neprerusit. Do skoly chodim tiez odkedy boli malemu 2 mesiace, rodila som prave zacal letny semester. Ale nemyslim ze by som ho nejako strasne zanedbavala alebo mi nieco unikalo. Je sice pravda ze studujem dialkovo, t.j. prednasky 1x do tyzdna ale pre mna je to spestrenie a stretnem sa tam s ludmi ktory sa nebavia len o miminkach. Tych par hodin ho ma na starosti manzel. Myslim si ze aj pre neho je to trocha inak a plnohodnotnejsie straveny cas s malym, lebo ked som pobliz, moc sa na mna spolieha a vzdy chce nejaku pomoc. Tak su odkazany len na seba. Takze podla mna, ziadne spatne svedomie koli tomu mat nemusis. Mne to pomaha na chvilu sa venovat inej aktivite ako je dieta a to ho luuubim najviac na svete 😉
Mozno ak studujes denne je to ine, to je jasne. (zalezi kolko casu skole musis venovat) tolko moj nazor. 😀
Prajem skore uzdravenie 🙂

tanuki
25. zář 2010

@katschka ahoj, nene, u nás je taky učitlekou moje máma 😉 a co studuješ ty? Se dvěma dětma teda obdivuju! No, člověk potřebuje stres, aby pořádně zabral, co 😀 tak fajn, že jsi s tím pohnula, i když "zbytečně"

@hankazamecnikova neboj, malý je teď maximálně chráněný mateřskýma protilátkama z mléka, pokud má v pořádku imunitu a to už by se nejspíš porjevilo, nechytne to! No a k té škole, já začala když byl malé měsíc. Osobně jsem zastánce takové té výchovy v tlupě 😅 a že dítě= matka na mateřské je přežitek. Verunka byla spokojená, v bezpečí, jen jsem u toho nebyla vždy já.. U nás teda trochu jiná situace, že se i hodně staral ten tatínek. Na fakultě neznám snad nikoho, kdo by přerušil, u nás frčí takové pytlíkování v podobě rozkládání, že si maminy jedou svým tempem- co stihnou, to stihnou..a zbytek příští rok. Prostě teď chci být s dítětem, tak si dám měsíc volno a tak 🙂 výhoda blokové výuky.
Nástup po roce si moc představit nedovedu, jednak ta mamina je zvyklá na jiný režim a i to děťátko, pokud průběžně nebylo hlídané, tak ve věku 1-3roky najednou odloučení ponese blbě. verča za ty 2roky plakala při loučení třeba 4krát. Prostě ví, že se vrátím a nic se neděje, když si bude pár hodin hrát s někým jiným.
Taky asi záleží jak do toho jdeš. Já jsem dělala školu a usmyslela si, že u toho zvládneme i mimi (a nevěřily byste, jak moc mi teď srdíčko zaplesá, když slyším od jiných dr, jak když se na to zpětně kouknou a mohly by to udělat jinak, měly by dítě na škole 😵 😵 😵 ) Samozřejmě občas mě napadají ty myšlenky..jestli jsem s ní neměla být víc doma, jestli jsem si neměla ještě nechat to jedno léto..procestovat třeba USA a počít až pak, nebo až za rok.. ale pak si říkám, že to bylo bezva a že by určitě nebyla taková, jaká je.
No, ale ty jsi teď v jiné situaci díky té operaci, bude to asi dost času okolo, kdy se budeš chtít věnovat jen a jen jemu 😔 na druhou stranu Tě ta škola přivádí na jiné myšlenky a to je potřeba!!!

hankazamecnikova
25. zář 2010

@tanuki No právě, že přivádí. A já ty jiný myšlenky moc potřebuju. Problém ale je, že takhle zase šílím kvůli škole. Pořád tam jsou nějaký kreditní změny, v limitech i v ohodnocení předmětů, takže nevím, jak moc je to pro mou psýchu prospěšný 😢

tanuki
25. zář 2010

jestli na tom nejste úplně špatně, tak bych skousla to školný a jela si tím svým tempem!

janeyzelvicka
25. zář 2010

hanka, tohle napadne asi každou z nás... a záleží na tobě, taky si myslím, že když je někdo nonstop s dítětem 3 roky a pak ho najednou šoupne do školky, tak to musí být docela šok...
Někdy si spíš říkám, že mám výčitky kvůli škole, jakože co bylo nepovinné, tam jsem samozřejmě nebyla, a teďka by se mi to docela hodilo a vím, že to bylo zajímavé... 😀
U tebe je to ale te´d jiné a je jasné, že budeš chtít být co nejvíce s malým, a jestli tě do toho nervuje i škola, to už bych se asi zamyslela...

k.ate
25. zář 2010

Hani - sama za sebe musím říct, že mi to tak hrozný nepřišlo. Popravdě se mi od malýho mnohem líp chodilo, když byl uplně malý mimi (poprvé jsem byla ve škole, když mu byl přesně týden... ). Když pak byl starší a komunikoval, bylo to pro mě mnohem těžší. Být na tonm našem oboru trochu vstřícnější přístup vyučujících, asi bych to i zkusila dodělat. Ale je fakt, že já od malýho byla nejdýl pryč cca 4 hodiny kvuli škole. 🙂 Někdo jde na 4 hodiny na kosmetiku nebo do kadeřnictví, já šla do školy 😀

sussanah
25. zář 2010

@hankazamecnikova ja teda souhlasim s @k.ate , taky se mi od maleho lepe odchazelo do skoly, kdyz byl pidi mimi, nez kdyz uz mel treba 8m a ja se musela ucit a ne se mu venovat a on uz me opravdu vyzadoval. Male mimi to az tak moc nevnima, hlavne ze je tam nejaka ta laskyplna naruc, ale jestli mama nebo tata, to nas maly az tak nerozlisoval. To prislo az pozdeji. A rozhodne si myslim, ze ti srovna ted trochu jinych myslenek prospeje 😉

k.ate
25. zář 2010

@sussanah přesně tak, já měla pocit, že malýmu bylo fuk s kým je, hlavně, že dostal mlíko 😀 Ale teď už jsou situace, kdy chce ke mně, i když na manžela je taky hodně zvyklej, takže to není ještě tak moc vidět 🙂

sussanah
25. zář 2010

@k.ate uz nas mame ted obdobi tatinek. Maminka je totiz prisna a nechce aby kluk kousal, vztekal se apod. Takze kdyz dostane vyhubovano, tak na me zakrici, otoci se a hura k tatinkovi 😀 Proste jsou chvile, kdy muze jen k mamince (coz je hlavne v noci do postele a blizko mlicka) no a pres den je to spis tata. Je to proste maly lump 🙂
A musim se pochlubit, maly stale vic a vic trenuje chuzi, uz s prehleem ujde takovych dobrych 5m i se cestou zastavi, prozkouma, nabere smer a rovnovahu, no proste frajeri 😎

k.ate
25. zář 2010

@sussanah no my jsme se včera s manželem nasmáli, malej si sednul pod stůl s počítačema a my nechcem, aby tam seděl, tak jsem mu řekla, že jdu pryč a ať si tam teda sedí, když chce a odešla jsem za roh do chodby (manžel sedělu toho stolu) malej se prej chvilku zamyslel a pak se ozvalo z obýváku - "eděěě" a prej mi začal mávat 😀 😀 😀 vysmátej jak beruška 😀
malej je šikulka 🙂

sussanah
25. zář 2010

@k.ate no vcera nas maly taky dostal. Zase me nekolikrat pokousal (jak pejsek 😀 no a skoncilo to tim, ze dostal po zadku a dala jsem ho od sebe pryc, ze jsem jako nastvana. On se na me podival, zakricel, zamiril k tatovi a bylo. No a dobrych 20min byl jen s tatou, na me se ani nepodival, proste se urazil. Pak sel tata delat veceri, tak ze pujde ke mne a on zacal uplny hysterak, kdyz mel jit z jeho naruci. Tak na sebe s mm koukame a jakoze to zkusimznovu, tak na neho mile mluvim "pojd k mame" a on nahodil takovy vitezoslavny uuuusmev a jeste koukl na tatku ve stylu "ja vedel, ze ona prijde prvni" 😀 😀 😀

blka
26. zář 2010

@hankazamecnikova Souhlasím s holkama. Já si myslím, že se škola nedělá na úkor miminka. Učíš se, když spinká nebo je s ním někdo venku. Ne když je vzhůru a chce tvou pozornost a ty by ses učila. Takže si myslím, že mu tím určitě neubližuješ. Navíc škola přivádí na jiné myšlenky, mezi lidi - má to něco do sebe 😀 .
Já kdybych byla tento rok s Marečkem doma a teď nebo za pár dnů bych měla nastoupit do školy - nevím nevím. Bylo by to těžké pro nás oba.

@sussanah Filípek je šikula 🙂

katschka
26. zář 2010

@tanuki Tak to máš taky v rodině, co? 🙂 Zase si říkám, že je dobrý, že mamča učí, že mi pak doporučí nějakou príma učitelku pro prťata. Já dělám pefku na zemědělce v praze. Taky máš "ráda" stresovky? 🙂 Já jak na to mam spoustu času, tak neudělám vůbec nic. Na tu bakalářku jsem měla taky dva a půl měsíce.. no, posledních 14 dní to jistilo... 😀
Ono to studium s dvouma děckama jde. Ale jenom díky mamče a manžovi, že se o prťata postarají, když já potřebuju. Navíc máme přednášky čtyřikrát za semestr celý víkendy, tak je to dobrý. Horší bude teď ten třeťák, páč co jsem slyšela, tak je to fakt příšerný... no, su na to zvědav... 😔

@hankazamecnikova Oliver se narodil v dubnu a v květnu nebo červnu jsem dělala zkoušky a od října jsem dělala školu. Ale díky rodině to šlo. Nechala jsem jim mlíko v mrazáku a šla jsem na celý den na přednášky. U Nikolase jsem si dala rok přerušení a jsem ráda. Ne, že bych ho studiem nějak likvidovala nebo co. Ale byl to nespavec a já byla uplně ko. Nějakých 10 měsíců se budil co hodinu - dvě. Do toho starší Oliver. Tak fakt masakr. Ale teď už spí zase dobře, tak se to dá. Ale jestli by tě to mělo likvidovat, tak se na to vykašli a dej si pauzu. Nemá cenu něco dělat za každou cenu.

katschka
26. zář 2010

@sussanah Náš Nikolas taky strašně kouše.. a čím víc je unavenej, tak tím víc kouše... a vždycky, když ho "sprdneme", tak odejde uraženě do pokoje, zavře za sebou dveře a zahučí... 😀 Jsou to komédie, co? 🙂

sussanah
26. zář 2010

@katschka no to js4m rada, ze nejsme jedini, kdo ma doma pejska 😀

gecko
26. zář 2010

Hezký večer přeji všem, omlouvám se, že vstupuji do rozjeté diskuse, ale mám dotaz, pokud kterákoli z Vás bude umět poradit, budu jedině ráda. Studuji VŠ, vím, že si budu další akademický rok podávat přihlášku jinam. Je správná moje úvaha, že mohu počkat až do doby, kdy mi škola sama oznámí ukončení mého studia? Kamarádka mi tvrdí, že je jedno, zda ukončím studium svou žádostí ihned, nebo jestli mi škola ukončí studium až pi kontrole studia na konci zimního semestru, tak či tak se mi započte doba studia jako celý rok? Má pravdu? Nerada bych tedy čekala, až mi bude studium ukončeno ze strany školy, započte se mi rok studia(i když do školy ani nenastoupím)a přitom by se mi započetl např. jen týden studia, kdybych studium ukončila třebas hned zítra. Jak je to prosím se započítáním doby studia?