Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

janeyzelvicka
14. črc 2010

ahoj, jé, psala mi tanuki, že jí psala butt, ale koukám, řže jdu krutě pozdě 😀 😀 😀 moc moc gratuluju!!!!!
nestihla jsem vám to vyřídit dřív, máme doma lazaret, všichni (mě je jenom částečně blbě) nemocní 😒

sussanah
14. črc 2010

@k.ate juuu gratulace Butt 😵 😵 jj odhady jsou viditelne porad na prd, hlavne ze jsou v poradku. Taky jsem zvedava na podrobnosti 😕

blka
15. črc 2010

@k.ate U nás se s odhadem téměř trefili. Odhad byl 2300g a porodní váha 2200g 😉

@janeyzelvicka Ať jste brzo zdraví 😉

hankazamecnikova
15. črc 2010

Ahoj holky, jsem zpět! 😀

Dneska nás pustili s Vašíčkem z porodnice domů, vůbec jsem s tím nepočítala, že bysme mohli jít tak brzo, Vašík je totiž těžká váha a mě se ještě ani teďka pořádně nezačalo kojení, protože se vůbec nechtěl přisávat, když nic neteklo. Takže chudáček ztrácel šíleně rychle na váze a v tom vedru ho museli dokrmovat a přibral nakonec jen díky tomu... Tak tu spolu bojujeme za příchod mlíka, aby mi malej v tom vedru neuschnul

Nestihla jsem to všechno moc pročíst, ale snad to podstatné jsem zachytila.

Moooooc gratuluju @butt!!! 🙂

blka
15. črc 2010

@hankazamecnikova Ahoj Hani, vítám vás doma 🙂 . Snad se mlíčko brzo spustí. Doma budete mít větší klid, tak to bude třeba lepší 😉

k.ate
15. črc 2010

hani - super, že vás pustili tak brzo... 🙂

jinak butt děkuje za gratulace a všechny vás zdraví, dneska ještě malou měla na novorozeneckým 🙂 tak snad je co nevidět taky pustí 🙂

hankazamecnikova
15. črc 2010

@blka Mlíčko už se chystá, cítím to v prsech... ale teď mě teda trápí to, že malej jen spí a spí, už celej večer a když jsme ho asi hodinu budili, tak na chvíli teda začal sát, ale protestoval u toho šíleně a jak jsem ho přestala nutit, hned zase usnul. Já to nechápu, v takovým vedru by měl snad pít jako divej, ale on je chrní a je úplně vláčnej. Má tu kojeneckou žloutenku, tak asi proto je tak spavej, ale mám o něj fakt strach, aby nebyl potom moc slabej

blka
15. črc 2010

@hankazamecnikova To je dobře 🙂 . Jo, to bude spavej asi tou žloutenkou. A nešlo ho probudit? Třeba, až mu to líp poteče, tak bude víc tahat.

tanuki
15. črc 2010

@hankazamecnikova Hani, vítejte doma, jsem zvědavá na dojmy z porodu 🙂 Držím palce. ať se brzo chytne. Jinak jí Verunku musela šimrat na čelisti a lehce tahat za ouško, aby sála a neusínala.

sussanah
15. črc 2010

@hankazamecnikova Ahoj a gratuluju!!!!! Mlicko se rozjede brzo,maly byl taky nejprve spavy a mliko nebylo, po tydnu zjistil jak na to a skoro jsem z neho mela cucfleky 😅 To je dobre, ze uz jste doma, doma jde vsechno mnohem mnohem lepe 😉 At se vam dari!

k.ate
16. črc 2010

@hankazamecnikova docela se divím, že vás s tou žloutenkou pustili domů, když je malej spavej takhle moc... 😕 my jsme kvuli tomu zatvrdli v porodnici skoro týden... Když prcek tu žloutenku měl, kojila jsem ho cca po 5 hodinách, dřív prostě nešel probudit... Vzbudil se, až když měl fakt hlad 😀 Tehdy jsem ho donesla na novorozenecký, že pil přd 4 hodinama a nevstává ještě, tak jsme ho tahali za ucho a všechno možný, nakonec mě ta sestra poslala na pokoj, že pokud se za hodinu nevzbudí, nastoupí "drastičtější metody" - studená voda 😀 Malej se naštěstí stihnul vzbudit...
A z fota ho pak nosili až když se vzbudil sám, takže klidně po 5 - 6 hodinách jak kdy... 😕
Jinak teda držím pěsti, ať to zvládnete a mrňous brzo pořádně bumbá 🙂

sussanah
16. črc 2010

@k.ate ta zloutenka mozna nebude tak drasticka a taky, ted jsou krasne slunecne dny, tak se muze slunit jedna basen 😉

blka
16. črc 2010

@k.ate Ono záleží, jak moc má tu žloutenku. Nás pustili domů a byli jsme taky trošku žlutí. Ale nic dramatického. Sice byl pak žlutej asi 2 měsíce, ale to je prý kojením. To mlíko prý tu žloutenku "podporuje". Ale byl jenom mírně nažloutlý, fakt ne vyloženě žluťásek.
Já jsem Marečka taky budila - po 3 hodinách. Nechal se 😀 . Ale sál vždycky max. 10 minut a pak byl totál tuhej a jakékoliv další pokusy o probuzení byly marné. Rada, kojit z obou prsou u nás nefungovala, protože když jsem ho třeba po 3 minutách dala k druhému, tak už se nevzbudil 😀 . Tak jsem ho radši nechala, ať si těch 10 minut pomaličku tahá z toho jednoho a bylo. Pak jem ho odpojila.

crawler
16. črc 2010

ach jo...my měli taky slaboučkou žloutenku, ale já po sekci, tak si nás tam nechali tak jako tak....nosili mi ho co 3 hodiny, ja ho měla 60-90minut u prsa a pak byl stejně dokrm...on totiž spal a spal a spal...jakékoli buzení bylo marné---občas si jen tak podudal...díky tomu, že mě stimuloval, tak jsem 4.den v porodce už měla zatvrdliny, který jsem odsávala, páč malej prostě spal...:-/....bohužel, když nás pustli domů...tak najednou se nechtěl přisát a byli jsme v pr...druhej den rychle pro odsávačku...krmení stříkajdou, dokrm...ted nám je 2,5měs.a pořád bojujeme...malej už má sílu, takže tahat umí, ale já skrz toi, že se nepřisával skoro přišla o mlíko...momentálně jsme ve fázi...1:1 um a mm, ale je to morda a nedělám nic jinýho, takže @hankazamecnikova držím pěsti at se brzo z té žloutenky dostane, abys to nemusela tak šolíchat jako my:-/

blka
16. črc 2010

@crawler Tý jo, tak to tě obdivuju dvojnásob, že i přes takové problémy krásně zvládáš školu 😉 🙂

tanuki
16. črc 2010

ahoj holky, promoce byla krásná, dojemná, už se těším na tu svojí. Jo a byla tam jedna holčina, co má termín v srpnu, chudák, si odstála tu hodinu v dusnu..s megabřuchem! A už konečně vím, která je ta třetí mamina v našem ročníku, pořád jsem si jí nemohla vybavit 😀 No, ale zaostali jsme, o rok výš bylo miminek asi 7 🙂

blka
17. črc 2010

@tanuki Tak té holčině to vůbec nezávidím, v takovém vedru a ještě tak dlouho stát. Musela být pak ráda, že si sedla. A ty budeš končit studium kdy?

hankazamecnikova
17. črc 2010

Ahoj holky, tak já vám tady asi sáhodlouze popíšu naši situaci:

Mně řekli v porodnici, že jinak než přes ty kloboučky asi ani nikdy kojit nebudu, že mám blbý bradavky. Ale malej se stejně špatně přisával a ze mě nic neteklo pořád, tak ani pak nechtěl. Museli sme chodit na příkrmy a dávali mu tam 20 ml vždycky. Nějak asi zázrakem přibral na váze, žloutenku měl těsně pod hranici kdy by musel jít pod světlo, a tak nás propustili domů. Že mám kojit přes kloboučky a přidávat 20 ml.

Hm a včera sme šli hned k té dětské doktorce, ta na něj koukla a úplně se zhrozila, jak je žlutej, že pořád spí a když ho zvážila, tak samozřejmě na váze ubyl. Tak jsem vypadala asi jako ta nejhorší matka, co neumí kojit a ještě dává tak malý příkrm. On má totiž se svou váhou dostávat tak 50 m minimálněl! Takže byl už skoro dehydrovanej. A hned sme museli jet do nemocnice na dětskou kliniku, aby mu radši ještě zkontrolovali tu žloutenku a všechno. Tam mě sestřička zkontrolovala, jak teda kojím, že to tak nejde. Jenže jsem zapomněla ten klobouček doma, tak jsem to tam zkusila bez něj. A normálně, on se přisál a sestřička jen samé, jak krásně saje a že i ta ušička se mu hýbou... ale pak jsme ho šli znova zvážit a nic, ani gram navíc. Takže záhada. Ale přitom už trochu mlíko mám. Prsa nalitý ještě pořád nemám, ale odsaju vždycky tak těch 20 ml. Tak aspoň něco...

Tak jsme dnešní noc do něj celou cpali injekční stříkačkou odstříkaný mlíko a příkrmy, i když spal a skoro nespolupracoval, fakt ho nešlo probudit, prostě jsme to do něj narvali. Pak k ránu už měl sílu a spolupracoval, dokonce se začal i přisávat, tak teď už snad doopravdy kojíme, nebo to aspoň začíná být nadějný. Hlavně uvidíme dnes zase na klinice, kam ho jedeme převážit. Jestli nepřibral, tak si ho tam chtějí nechat ☹( To jsem teda včera hodně ořvala. Doufám, že nám přibral a jako objednáváme kojeneckou váhu a budem si to sledovat, jestli ze mě při kojení něco dostal.

Hlavně mama mě naštvala. Když jsem přijela z porodnice, mi pořád telefonovala a nadávala mi, ať nedokrmuju... a já kráva jsem se styděla, že mu dávám těch 20 ml, když mi to přitom řekli v porodnici. A přitom jsem měla dávat 50 ml.

To byly prosím moje včerejší narozeniny ☹

tanuki
17. črc 2010

@hankazamecnikova Hani všechno nejlepší!!! 🙂 Zvládnete to, jste chytří a stateční!
A teda přístup té nemocnice se mi zdá celkem divný, pustit Vás v těchto vedrech, když nejste rozkojení 😕 Normálně si nechávají mami+mimi kvůli kdejaké ptákovince 😔 Měli plno? S váhou ej to fajn, abyste ez začátku věděli na čem jste. A kdyby byly problémy, neváhejte kontaktovat laktační poradkyni z laktační ligy. Některé známé měly zybtečně problémy s kojením, třeba to i nedopadlo a přitom by stačilo se s nima poradit..
No jo, to se připrav na boj se starší generací, oni by dávali hned čajíčky atd.

sussanah
17. črc 2010

@hankazamecnikova tak dodatecne taky vse nejlepsi a jak rika tanuki, neboj, ono se to jeste rozjede. Jste ale sikulky, zatim to zvladate svkele! Ono v tech vedrech si to ja ani neumim predstavit 😕 S tou vahou super, my jsme ji meli prvni 3-4 tydny taky, nastesti ale pujdenou od nasi pediatricky, takze jsme nemuseli kupovat. Zkus se zeptat, jestli by vam ji nezapujcili, precejen je to palka. Taky s laktacni poradkyni se shoduju s tanuki. Ja se taky trapila (teda pozdeji a z jinych duvodu) a hoooooodne mi pomohly. Jedna vec me jenom ted napa, jak pises, ze je tezke ho vzbudit a tak, zkuste treba vice budit a vice kojit v noci, je precejen chladneji, treba bude spolupracovat lepe nez ve dne pri 30. A (to urco vic) minimalne obleceni, treba jen plinecka, teplo ho muze o to vic u kojeniuspavat. Budu drzet palce, at vam jde vsechno moc a moc dobre 🙂

hankazamecnikova
17. črc 2010

@tanuki @sussanah Přesně tak, měli totálně plno. Kapacita 24, rodiček 34, propouštěli kohokoli, kdo neměl něco vážnýho. Já jsem byla 18. rodička jen za ten víkend. Dali mě na oddělení gynekologie, v šestinedělí bylo už plno. S čímkoli jsem musela jezdit takovým tím šíleným železným megavýtahem a když jsem něco potřebovala já, třeba pomoct s kojením, tak sestřička měla taky pěknou štreku. Jako ony se ty sestřičky strašně snažily mě rozkojit a byly fakt skvělé a hodné. I doktoři. Toho jsem se na porodnici bála, ale zbytečně, nepotkala jsem tam jedinou protivnou osobu. A to měli pořád napilno, jak nás tam bylo hodně. Ale myslím, že opravdová odbornice na kojení tam byla z nich jen jedna, ta za mnou byla dvakrát a je fakt, že od té doby dělám pokroky i tak sama. Jenže zatím pořád asi dost malý pokroky.

Jinak jsme se teď vrátili z té kontroly a super, Vašík od včerejška přibral z 3606 g na 3710 g a bilirubin mu klesnul. Uf... A doktor říkal, že vypadá dobře, že ani není tak žlutej a tak že si myslí, že se pomalu rozkojím úplně. Čekali jsme tam totiž ještě na dnešní výsledky, tak jsem jim tam zase předváděla, jak kojím 😀 Tak v pondělí zase k obvodní na kontrolu..

hankazamecnikova
17. črc 2010

Přidala jsem si do alb nějaké fotky z porodu a tak, ale nahrály se mi nějak moc malinké. Nevím, jestli jsem už dávala odkaz, nějak teď tyhle věci zapomínám, tak kdyžtak znova 😉
http://picasaweb.google.cz/jaroslaw.zamecznik/V...

blka
17. črc 2010

@hankazamecnikova Ahoj Hani, teda, tos musela být pěkně vystrašená tím, co vám dr. řekla a jak jste museli na kliniku a chtěli si vás tam nechat ☹ . Super ale, že Vašík přibral 🙂 . A už máš mlíčko nebo teda ještě pořád s dokrmem?
No, a mamka a rady, na to si zvykni, to teď bude pořád 😅
Fotky jsou krásné a máte jich tolik, to my vůbec. A teda klobouk dolů, v noci po porodu a ty se tak usmíváš 😉 . To já jsem byla ve dne, po krátkém porodu a do úsměvu mi teda rozhodně nebylo 😅 . Já jsem si říkala, že ty pokoje jsou nějaké jiné 😉
Jsem si hnedka říkala, že ti poskočilo čísilko věku. Tak dodatečná gratulace i tobě k narozeninám 😉 . Jste s Vašíkem skoro stejně, co? To je krásné 🙂

hankazamecnikova
17. črc 2010

@blka Dokrm budeme dávat do té doby, než si koupíme kojeneckou váhu, minimálně. Mlíko už mám, ale ještě se mi nenalila prsa, jen se zvětšila. Malej saje, ale tah teda nemá nic moc a usíná u toho. Takže nikdy nevím, kolik jsem mu dala. A to je v těch vedrech fakt šílený stres, jestli teda pil nebo nepil. A ještě bydlíme v sedmém patře, takže je tu pod tou střechou tak šílený vedro, že chodíme nazí, žaluzie zatažené a stejně z nás lije pot, to jde úplně o život...

No, měla jsem takovej těžší porod, ale myslím, že to bylo v pohodě. Sice jsem se rychle otevřela, ale pak ty dvě hodiny bolestivých kontrakcí, kdy se malej zasekl a nechtěl dál sestoupit, no prostě ke konci teda bolesti hrozný, pak ho chudáčka nakonec museli tahat VAXem, jsem docela dost šitá, ale nějak prostě asi vteřinu potom, co jsem ho vytlačila, mi to vypadlo z hlavy a už jsem byla jen šťastná a usmívala se jako blázen 🙂 Jo a taky jsem sebou pak na pokoji švihnula, to bylo poprvé v životě, kdy jsem omdlela a když mě křísili, tak jsem si to taky užívala a usmívala se na sestřičky 😀 Akorát teď doma je všechno celkem v pohodě, že bych vůbec neřekla, že mám nějaký šestinedělí, ale když usnu, tak se mi zdají hnusný sny. Nějak se totiž vždycky bojím usnout, abych náhodou neprošvihla nějakou Vašíčkovu potřebu...

tanuki
17. črc 2010

@hankazamecnikova to mám radost, že sis odnesla pozitivní vzpomínky! A jak jste dopadli nakonec s hlavičkou? Prostě má jen tvar, že je víc protáhlejší dozadu, ne? 🙂 18.za víkend, to je teda síla 😅
Já mám taky občas období, kdy se mi zdají blbé sny. Ale pak to přejde 🙂
Veru spala cca první 3měsíce v postýlce(z bezpečnostních důvodů), od té doby s náma. Po včerejšku jsem definitivní zastánce společného spaní 😔 😢 šla jsem se spolužáky večer tancovat (ani si nepamatuju, kdy jsem naposledy byla..) a Veru dala hlídat tetě. Veru celkem spokojeně chrupkala a tak až já ve 4v noci po návratu jsem zjistila, že má pořádnou horečku 😢

blka
18. črc 2010

@hankazamecnikova Aha, ono ho ta žloutenka asi hodně unavuje ☹ . Ještě mě napadlo, jak tu psala Sussanah si tu váhu půjčit, nepůjčují ji v porodnici? A pokud ne v porodnici, tak mám pocit, že PA Pavlíková (vede předporodní kurzy) ji možná půjčuje. Tak se zkusit poptat 😉
To jsi dobrá, já jsem byla šíleně přepadnutá tou únavou, byla jsem úplně mimo. Ale taky možná ještě účinkoval nějakej ten sajrajt, co do mě píchli a díky tomu nic nevím.
Ve sprchách jsem sebou taky švihla 😅 . Vždycky jsem si říkala, jaké to je omdlít, no a už to vím 😀
Neboj, sny se upraví 🙂

@tanuki Tak ať má Verunka brzo po horečkách 😉

hankazamecnikova
18. črc 2010

@blka My nemáme váhu ani v kuchyni, tak koupíme tuhle tu kojeneckou a budeme ji pak kdyžtak používat dál v kuchyni 😉 Jarda zítra sjede do města to koupit...

Dneska tu máme na návštěvě babičku z Přerova, tak mám naordinovaný jen ležení, jezení a nasávání 🙂

blka
18. črc 2010

@hankazamecnikova Tak to jo 😉
Tak tak, správně ti to babička naordinovala 🙂

sussanah
18. črc 2010

@hankazamecnikova naprosto souhlasim s babickou, ne nadarmo to kdysi bylo tak, ze sestinedelka jen lezelaa jedla vyvar a kojila 😵 S tim, ze se bojis usnout, to jsem taky mela, porad jsem poslouchala jestli dycha a mela jsem strach, ze kdyz usnu a maly bude kricet, tak ze se nevzbudim 😀 Ale unava byla silnejsi a pak uz jsem zjistila, ze se vlastne budim skoro pri kazdem jeho otoceni se 😀 Doufam, ze uz vam jde kojeni po dnesni odpocivaci kure lepe 🙂
@tanuki co horecka? lepsi?

vafle
18. črc 2010

ahojky přidávám se k vám....taky jsem student (zatím) a mimi bude v září. Hani máš nádherné fotky moc ti to sluší....v té porodnici...a samo krásné miminko....koukám že jsi rodila v olomoucké fakultce....chodím tam do školy 🙂 a ten balón co máš ve fotkách jsme si taky fotili...zrovna jsme jeli z koupání v prostějově..
Po těch tvých fotkách se nemůžu dočkat až taky budu chovat. 🙂