Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

janeyzelvicka
22. črc 2009

Však jo, já tam nakoupila skoro celou plínovou výbavu, plavky pro malou, babylegs a tak 🙂 to je můj nejoblíbenější brněnský obchod 🙂 🙂

janeyzelvicka
22. črc 2009

Počkej a co vlastně studuješ? Já mám tak děravou paměť... 😖

kukuca
22. črc 2009

Studuju sociální pedagogiku na univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně,ale mají ten obor otevřený dálkově v Brně, v prostorách stavební fakulty na Veveří.

janeyzelvicka
23. črc 2009

Vidíš, tak to jsi v podstatě spolužačka mého muže 😅 protože on studoval na stavárně na veveří 🙂

kukuca
23. črc 2009

No v téhle budově studoval i můj taťka 🙂 Hele, ty látkuješ s malou od narození?Jestli jo, měla jsi plínky velikost S, nebo už rovnou M?Já koupila na doporučení vel. S.Aby to malýmu sedělo.M se prý kupují tak od půl roku věku,podle toho jak poroste..Teď jsem nadšeně kamarádce vyprávěla že chci látkovat a ta mě uzemnila!že teda nedá na jednorázovky dopustit atd atd a ty typický argumenty.Skoro mě za to odsoudila.Já vím že můžu vychvalovat až to budu praktikovat,teď jsou to jen sny ale..Je to opravdu první měsíce taková dřina,když přebaluješ 10x denně dávat látkovky?Věřím že to půjde.

janeyzelvicka
23. črc 2009

Já látkovala tak od 2. měsíce malé... nebo ještě dřív? Matně si vzpomínám, že jsme vypotřebovali tak 4-5 balení plín z Tesca a pak už jsem látkovala. Na kamarádku nedej, jasně, že teď se blbě argumentuje, když máš jen načteno, to ti všecky můžou říct "ty sis na to v životě nešáhla, tak co nám tu budeš říkat", ale můžu tě ujistit, že to vůbec není hrůza, za jakou to někteří vydávají. 🙂
Já nepoužívám ani separačky, zrovna před chvílí se malá pro... no a co? Vyčistím, přepláchnu a jede se dál. Beru to třeba jako trénink, možná někdy v budoucnu budeme přebalovat svoje rodiče a to bude větší husťárna 🙂 Já zas musím říct, že jsem se setkala jen s pozitivníma reakcema 🙂

Ad velikost - plínky S má na sobě malá ještě teď (svrchňáky IMse vimse, pořád ji sedí). Napiš, u kterých plínek myslíš takovou velikost, já se zkusím zamyslet. Nebo rovnou napiš všecko, cos ponakupovala, zajímá mě to 🙂 😉

A ještě něco - jednou jsem byla u kamarádky s malou. Kamarádka má taky mimčo. Děti si hrály, až dolezly do kuchyně. Najednou si říkám, co to tu tak šíleně smrdí, malá se asi po... anebo to její mimi. Tak jsem malou zvedla, že zjistím situaci a málem jsem nahlas řekla: "Kristi, ty ses zase po..., co?" Naštěstí než jsem otevřela pusu, všimla jsem si, že vedle koše mají sáček s použitýma jednorázovkama... smrdělo to na celé kolo 🙄 🙄

kukuca
23. črc 2009

Aha,tak to je super.Tak ty S využijem určitě nějakou chvíli.Kupujem postupně, kamarádka nám doporučila od všeho něco,tak jsme začli kupovat podle toho co doporučila. Podle toho co nám bude vyhovovat,to dokoupíme. Zatím jsme koupili dvě položky: Svrchní kalhotky Organic itti bitti vel. S 2ks a All in one itti bitti 5ks velikost S.Já to plánuju nechat i na druhý dítě,chtěli bysme je nějak tak 2-3 roky po sobě,tak snad to nějak nesteří.

janeyzelvicka
23. črc 2009

Počkej itti bitti dělá i svrchňáky? Jinak snad tě nevyděsím, ale itti bitt all in one mi přijdou děsně malý, Kika měla dobré Lka (10-17 kg) když měla 6 kilo...

k.ate
23. črc 2009

Holky mám dotaz, čím perete na mrňata? S mažou jsme koukali na nějaký ty oříšky a přemýšlíme, jestli by to pro malýho nebylo lepší než normální prací prášek, ale nějak mi chybí někdo, kdo by s tím měl zkušenosti... 😕

tanuki
23. črc 2009

já zkoušela v ořechách plíny a to mě nenadchlo, ale to jsou závažné fleky 😀 jinak jsme zezačátku prali v Lovele.

To by mě taky zajímalo, nějaké repre svrchňáčky by se hodily. Asi jsou fakt nej ty vlňáky, ale ty moc repre nevypadají 😅
Ta velikost, to je opravdu individuální, podle toho, zda mimi roste rychle nebo pomalu. Já měla 3-4svrchňáky, čč (doporučuju kikko lux eco) a vv (ty používáme spíš až teď) a na zkoušku různé kalhotovky. Svrchňáky byly fajn i haipa daipa, tam je navíc sympatické, že je to česká firma 🙂 Tak úspěšný lov 😀
Co se týče jednrázovek, tak já je dávám do města, někdy v noci a látkujeme od příchodu z porodnice. Verča teda kajdila každé kojení, takže by mi naopak přišlo dost hrozný jí dávat za den 10jednorázovek 🙂 Hovňouse jsem přemáchla žlučovým mýdlem z DM (super vynález za pár kaček) ve vodě po koupání a hurá do pračky.
Já nevím, v době, kdy to maminy vyvařovaly v hrnci na plotně to byl asi vopruz, ale v doěb automatických praček je to naprostá pohoda. Nežehlím, pověsím je třeba jen za jeden cíp, suché složím a jedem znova 😀

kukuca
24. črc 2009

Janey, no tk malinko jsi mě vyděsila 🙂 s tím S.Ale mě kamarádka na to upozorňovala,že budou jen třeba tak na první tři měsíce..Nechtěla jsem větší,protože by mohly protíkat.Navíc je pak buď prodám,nebo nechám na druhý mimi.Budou aspoň pořád vypadat pěkně,když je budu mít chvíli.A pokud bude dědičná váha mimina(myslíte že je?) tak já jsem měla 3kg a manžel taky tak nějak.
Jinak fakt, jsem to pěkně popletla, itti bitti nemám svrchňáčky,ale imse vimse 🙂 Taky S,ale jak jsi psala,ty vydrží dýl?Přijdou mi teda takový větší.mám takový ty s těma malýma barevnýma zvířátkama.
Budu taky muset nacvičit ten novosklad, na to koupím ty libštátské plenky a budu trénovat 🙂

janeyzelvicka
24. črc 2009

k.ate - já peru normální věci v lovele (mám balík, co jsem koupila ještě před porodem, obrovská kráva a furt nechce dojít). Plínky pak v mýdlovém slizu. Na ořechy jsem neslyšela moc dobré recenze... pokud chceš ušetřit na praní, doporučuju prát všecko ve slizu, tím nemůžeš nic pokazit.

tanuki, dáváš prostě do svrchňáků jen vv, jen tak? Já si to nedovedu představit, malá když se pro..., tak je to všude, a když se počurá, tak nějak taky 😅

Jinak souhlas s tan, v době automatických praček je to naprostá pohoda.

Kukuc, jestli je dědičná váha mimina, moc nevím, otázka je, jestli jako nějak průměr otce a matky... každopádně hodit se budou, a pak je teda bud necháš nebo prodáš. svrchňáky IV organic, to jsou ty, o ktrých jsem psala, Sko je myslím dobrá volba. a malá je má fakt ještě ted, ale už jim asi odzvání. takže už prostřídáváme i velikost 7-10 kilo. A libštátky jsou prý fajn. A pak ještě něco na noc, nastane doba, kdy už nebudeš v noci přebalovat, protože by to třeba malé moc vzbudilo, a pak to chce savou plínku... doporučuju bamboo extra.

kukuca
24. črc 2009

Janey,to je vtipný, já mám takvý mezery, že jsem ani nějak nepředpokládala že se přebaluje i v noci 😅 Automaticky mám se vstáváním v noci spojený jen kojení..To teda bude záhul.O té bamboo extra jsem už slyšela,tak do ní asi půjdu.

tanuki
24. črc 2009

janey, my moc do plínek nekadíme, max si ukákne.. ale tatínkovi občas úplně, tak to je pak hned na vyprání svrchních 😀

Novosklad mi vydržel ani ne týden, 8inky jsou podle mě dostačující 🙂
Lux eco jsou opravdu kvalitnější než libštát, ale jak myslíš 😉 My měli i ty IV XS, vydržely tak ty 3měsíce, ale občas je omylem taťka oblíkne ještě teď 😀 bduu je muset někam hluboko zahrabat 😀

janeyzelvicka
24. črc 2009

Protože jak si Kris někdy "ukákne", tak to je taky na vyprání svrchňáků, a to dávám čč+vv 😅 nedávno jsme ji přebalovali, ona ulezla z podložky ke mně na moji půlku postele, tak jsem se za ní vydala, že ji chytím... no a ozval se takový supr zvuk... a měla jsem řádně zneuctěné prostěradlo 😀 😀 😀

kukuc - některým mimčám hrozně vadí, když jsou počurané, tak to je asi v noci nutné... ale Kice to nevadilo, i kdyby tam bylo kdovíco, tak jsem ji jen nakojila, přebalováním by se akorát víc vzbudila. ale samo že kdyby tam byla nálož, přebalím i v noci.

janeyzelvicka
6. srp 2009

Tak copak nového, dámy? 🙂

adelka89
9. srp 2009

ahoj holky, vidim tu i zname tvare 🙂 prosim vas, muzu pozadat o odklad po odstudovanem jednom semestru? nebo si studium prehodit na kombinovane? diky za rady

k.ate
9. srp 2009

janey - ahojky, u nás nic 😀 Jen mrňous se pomalu prej začíná otáčet, tak mám radost 😀

adel - já bych se zeptala na studijním, podle mě to bude záležet hlavně na nich a na každý škole to může bejt jinak 🙂 U nás se studium dá přehodit na kombinovanou formu, jen si člověk musí pohlídat, aby už před tím v průběhu studia měl zapsaný nepovinný předměty stejný jako kombiňáci, aby to pak složitě nemusel dohánět... A s tím odkladem netuším, ale z infa u nás na školních stránkách mám pocit, že to jde, protože tam píšou, že člověk, kterej absolvuje jen jeden semestr v daným roce, musí mít splněnou podmínku 15 kreditů, jinak mu studium ukončí... Takže jsem přemýšlela, jestli si nedat odklad hned u prvního semestru na jeden semestr a nezačít až druhým, ale štve mě, že bych přišla o studentský výhody a stýpka a tak, takže zkusím bojovat a nějak ten první semestr zvládnout 😀

janeyzelvicka
10. srp 2009

Adél, už jsem ti to psala na dvacítky 🙂 k.ate má pravdu, každá škola to má zřejmě po svým...

k.ate
10. srp 2009

Holky, chtěla jsem se zeptat, jaký deky máte pro mimča? Mně se líbí ty v kombinaci akryl a polyester, ale manžovi se nechce dávat na prcka umělinu... Tak řešíme deky z přírodních materiálů... Tak jestli nemá nějaká z vás zkušenost... 🙂 Kukala jsem, že na bráně k dětem jich nabízí dost, ale byla jsem se dneska kouknout v tom obchůdku a tolik jsem jich tam nenašla, navíc mě trochu mrzelo, že nám nikdo neporadil a bylo jim v podstatě fuk, že tam jsme 😀

janeyzelvicka
10. srp 2009

K.ate, teď jsi mě totálně zarazila 😀 😀
počkej, v zimě jsme měli na malou dečku ještě po mně, zachovalou, vypranou... z čeho je, si fakt nevybavím...
v létě spí pod dečkou z ikey, at se dívám, jak se dívám, nemůžu ji na stránkách najít... je úplně lehoučká, asi metr x metr... materiál... flleece? modrá, čtverec, rejnok 🙂 ale stejně se odkopává, pač nesnáší horko 😅
a když přileze k nám, spí pod naší dekou, taky máme nějakou ikeáckou... to jsem ti moc nepomohla, co?
dívala ses na web brány?

k.ate
10. srp 2009

janey - jo jo koukala 🙂 pár se mi jich tam líbí, jenže když jsem se tam právě dneska koukala, měli jich tam na okoukání docela málo 🙂 Ale zatím to vidím tak, že jako teplejší koupíme fleesovou, která by měla být z merino vlny v té přírodní barvě, protože manža zas má strach čím to barví 😀 - http://www.branakdetem.cz/deka-organicka-vlna-f... no a druhou bych chtěla nějakou lehčí, mají tam docela hezkou háčkovanou ze 100% bavlny, tak možná tu - http://www.branakdetem.cz/hackovana-deka-popoli... a asi opět tu "přírodní" variantu 🙂

Manža dokonce už i přemýšlel, že bychom s prckem zkusili tu bezplenkovou metodu, ale uvidíme, já mám strach, že budem streslí ze školy, z toho, že mrňous bude ještě malinkatej, tak to moc nadějně nevidím... Začnem s jednorázovkama a pak možná přejdem aspoň na látkovky, ať se chudák malej tolik nepaří v tý umělině... 😕

Jooo a ještě uvítám tipy na hračky, který jsou testovaný skrz zdravotní nezávadnost pro mimi 😀 Jeee já už si fakt připadám jak blázen 😀

janeyzelvicka
10. srp 2009

Deky vypadají dobře... my máme z merino svrchňáky a jsou moc příjemné. jedny zelené, jedny modré, barví teda dost, ale jsou supr.

Já bezplenkovku nedělám, dozvěděla jsem se o tom až když byla malá pár měsíců stará a nějak se mi do toho nechtělo. U druhého možná zkusím 😵 látkovky každopádně doporučuju, jsem s nima naprosto spokojená 🙂

S hračkama obávám se taky moc neporadím, to jsem moc neřešila, malá má plyšáky, z ikey i co dostala od návštěv, nějaké dřevěné hračky, i plastové. Ale musím říct, že děti si nejradši hrajou stejně z nádobím, víčkama od sklenic a tak 😅 nevím, co přesně myslíš tím zdravotně nezávadné, snad se ty hračky co se prodávaj kontrolujou, a pokud myslíš nějaký vyšší level, jako nějaké eko, tak s tím moc zkušeností nemám, asi to bude mastné...

k.ate
10. srp 2009

janey - musím se s manžou domluvit, já na bráně dělala teď (o víkendu) storno objednávky, protože manžovi se nelíbilo, že není u toho kyblíku, co jsem objednala napsanej materiál... A dneska mi došel mail, že zboží bude co nejdřív připraveno k vyzvednutí, tak to musím nějak dořešit, snad to bude v pohodě... Protože v objednávkách mám napsaný, že je ta objednávka stornovaná... 🙂

Hračky myslím takový se značkou "bezpečná hračka" nebo něco podobnýho... 🙂 U těch plastovejch hraček a tak právě nevim, jestli nemít strach z ftalátů a dalších sajrajtů... S tím, že to bude dražší tak nějak počítáme 😀, ale manžílek prohlásil, že v tomhle u prcka dokud bude úplně malinkej šetřit nechce... 🙂 Jenže já už z toho magořím, když něco pro prcka hledám 😀

janeyzelvicka
10. srp 2009

Vím, že u brány v tom maj občas zmatky, asi to chce vytrvalost 🙂

s těma ftalátama... ty plasty máme většinou jakoby "značkové", tak mě nějak nenapadlo, že by to mohlo být závadné, od vietnamců to není... ale jinak se můžeš poptat tu: www.slepicarna.cz (to je web attachment parenting- těch, co spí s miminkama, kojí podle potřeby, látkujou, bkmujou, nosí atd., tak třeba tě tam bude něco zajímat). Tak jen doufám, že tam nejsi jedna z prvních uživatelek a já tu ze sebe nedělám blba 😀 😀

k.ate
10. srp 2009

janey - manža právě nevěří ani značce fisherprice (a já od nich tááák chtěla kolotoč nad postýlku 😀), protože to funguje pod matelem a tam taky měli průsery s bravama s olovem či s čím... ale uvidíme, říkal, že dkyž mrňous ty hračky z toho nebude žužlat, třeba ho i koupíme 😀 Za ten odkaz díky ,zkusim na to kouknout 🙂

janeyzelvicka
11. srp 2009

TAk kolotoč by žužlat nemusel... i když... ono když už je žužlací období, tak pak žužlají vše, nejen hračky. A nechci si moc představovat, když třeba žužle stůl z ikey, co v něm nebo na něm může být 😀
S těma průserama to chápu. I když si pamatuju, že nedávno nějaké dětské výživy taky dopadly hnusně, našlo se v nich kdovíco, a taky by člověk řekl, že co musí být víc kontrolované, než toto...

tanuki
16. srp 2009

ahoj, koukám, že se tu bude brzo rodit 😀
My teda deku taky moc neřešili, hračky máme porůznu, dřevěné, látkové i plast. Oblečení čistě bavlněné..ale jinak vychováváme špínou, necháváme oolizovat věci spadlé na zem a pod 😉
BKM doporučuju, já jsem taky myslela, že to nedokážeme kvůli škole. U nás to má je jedinou nevýhodu- nevím, zda by to tak nedopadlo i bez..ale ty naše noci ☹ malá se budí i na čůrání. Co sedí, tak je to dost v pohodě, buď si řekne..nebo jí tam posadím, když už mám pocit, že dlouho nečůrala..ale úspěšnost teda nikdy není 100%..zdaleka 😀 Ale nevím, jak s jednorázovkama, na videu na youtube to teda Američanka tak zvládá 🙂

misicka85
16. srp 2009

Ahojky holky, možná se k vám taky přidám, ale ještě to nevím 100%, čekám na rozhodnutí o odvolání, skončila jsem 1.pod čarou tak snad to výjde... 🙂 Jinak mám skoro 8-mi měsíční princezničku, takže čekám že škola na RD bude docela mazec, ale malá je naštěstí stráášně hodné dítko 🙂

k.ate
16. srp 2009

janey - manža má občas takový záchvaty, že se chce na to řešení tohohle vyprdnout a pak z toho to zase řešit chce 😀 A já pak z toho blázním 😀 No uvidíme... 🙂

tanuki - já bych taky nejradši vychovávala tak, ale manža má o malýho strach 😀 Jsem zvědavá, jak budou probíhat návštěvy u mojí mamky až se malej začne pohybovat 😀 Zem plná chlupů a poťapaná od psa, tak to bude veselý 😀