Studium VŠ na mateřské. Zvládáte to?

gimik
6. únor 2008

Ahojky holky, nevím jestli tu takové téma už je, ale nemohla jsem ho najít. Chtěla bych se zeptat, jestli někdo z vás studuje VŠ na mateřské. Já jsem ve druháku a v září se nám má narodit mimísek. Nerada bych školu přerušovala. Teď studuji kombinovaně, tak doufám, že studium zvládnu i na mateřské. Jak to zvládáte a jak to děláte s kojením. Mám z toho docela strach. Moc díky za všechny reakce 🙂

hankazamecnikova
18. črc 2010

@sussanah Bohužel to trochu kazí druhá babička, která se mě o to mlíko snaží spíš připravit. Už jen telefonát s ní mě vždycky úplně rozhodí nervy, protože si vždycky musí vyslechnout, jak co dělám blbě a která sousedka jí co pověděla, jak se to má dělat jinak. Třeba na tu kojeneckou váhu. Moje mamka: Ježiši Kriste, na co??!!!??!!! A Jardova mamka? Ta vytahuje peněženku a přemýšlí, kolik by nám tak přispěla.

@vafle Ahoj, vítej 🙂 Díky za pochvalu, jojo, rodili jsme v Olomoucké fakultce a můžu jen doporučit 😉

sussanah
18. črc 2010

@hankazamecnikova tak muzes mamce rict, ze ta kojenecka vaha je na kojence 😀 😀 😀 Ja te fakt naprosto chapu s tou vahou. Kdyz jsem se rozkojovala (a ze nam to trvalo), tak jsem vazila jak silena a to jedine me uklidnovalo. A jak pises, to alespon nebyla ta vedra. I kdyz ted uz ma byt alepson jeden tyden docela v poho. S radama, co delas spatne, to si jeste uzijes, to ja slycham od moji mamky porad, latkovyma plinama pocinaje, bezplnekovkou konce 😀 No a aby byla legrace, taky pridam jednu radu, neprehanej to s prikrmama, ono se to jednoduse podava mimcu a je z toho jakysi dobry pocit, ze mimco nehladovi, ale zas neni lepsi moznost se rozkojit ted, dokud je maly mrnousek, cim dal pozdeji to bude slozitejsi a slozitejsi (vim o cem mluvim, ja se rozkojovala v maleho 3 mesicich po operaci 😒 Drzim palce!!!

@vafle ahoj 🙂

janeyzelvicka
19. črc 2010

vafle, ahoj 🙂
hanka, tak snad to bude už jen lepší... a babičkou se nenech rozhodit, i když to asi bude stát nervy 😒

blka
19. črc 2010

@hankazamecnikova Tak teda s tvou mamkou to nebudeš mít lehký, co? Já taky pořád slýchám rady ☹ . Zkus je jedním uchem poslouchat a druhým nechat uniknout ven 😉

Vafle, vítám tě. Co studuješ? Asi nějaký doktorský obor, že?

vafle
19. črc 2010

Jsem porodní asistentka 🙂 a studuju učitelství pro zdravotnické školy......ale uvažuju o přerušení....jelikož toho asi budu mít dost....snažíme se s manželem stavět domek a do toho mimčo.....tak to bude hektické ale uvidím třeba se to poddá.

crawler
19. črc 2010

hoj holky🙂
@hankazamecnikova tak jak? jinak rady...no šílený...u nás, jak byly ty vedra, tak mamka s taťkou měli o Iška strach, páč hodně plakal a nechtěl jíst a to bylo poř´ád - dej mu čaj...atd...když jsme po víkendu odjížděli, tak mi mamka strčila 1000kč a prý "to máš za to, že jsem tě tak otravovala s čajíkama..." 😀 já to chápu, oni ty rady myslí dobře - ono každé generaci se cpalo něco jiného...zrovna včera jsme tu měli návštavu a vzpomínali, jak svým 2 dětem dávali sladké šťávy ve 2 měsících a pak po x letech měli dvojčátka a najednou jim nesměli dávat nic jinýho než MM. A normálně na poradně řekli - já jim stejně budu dávat co chci - když jsem mohla dávat svým prvním dětem a neublížilo jim to, tak proč ne těmhle...😀
@sussanah sím tě - radu o rozkojení??? malý už má 2,5m. a pořád bez příkrmu ani ránu ☹((
@vafle ahojky🙂 já bych tak toužila studovat na PA, ale nemám zdrav.obor ani praxi, tak bych musela dojíždět až do ČB nebo OV...nevíš o nějaké jiné možnosti, jak tento obor vystudovat???

blka
19. črc 2010

@vafle A kolik to ještě zbývá do konce školy?

@crawler Tý jo, to je mamka dobrá 😀 .

@hankazamecnikova Když jsem byla s Marečkem venku, tak jsem viděla tvého muže sedět před dr. Jsem si říkala, to je určitě on a čeká na vás a vedle něho jsem viděla cosi červeného, tak jsem si říkala, aha, vzal si termosku s čajem, ať mu to čekání rychlejc uteče. Pak jsem vás viděla z okna jít domů a to červené šlo s váma - vaše Bára 😅 . Tím se moc omlouvám Báře, že jsem si ji spletla s termoskou 😅 😔 . Ale byli jste tam teda pěkně dlouho 😕 . Jsem ho viděla tak po 9. a po půl 11 jste šli domů. Máte moc krásný kočár 🙂 . A jak jste dopadli? Už Vašíček přibral?

butt
19. črc 2010

ahojte holky, zdravim vas 🙂 od vecrejska jsme doma z porodky...porod nejhorsi mzna varianta 😀 zbytecny trapeni a nakonec cisar..ale jsme obe v poradku a to je hlavni 🙂

@hankazamecnikova moc moc gratuluju! a s vasikem se drzte!taky dost s krmenim bojujeme ☹

blka
19. črc 2010

@butt Ahoj, vítám vás zpátky 🙂 . Toho jsem se obávala, že to takhle dopadne ☹ . Ale hlavně, že jste obě v pořádku 😉

crawler
19. črc 2010

@butt ahoj maminko!!!🙂 moc jsem na tebe myslela a doufala, že ten porod nebudeme mít přes kopírák až do konce...nakonec jo, ale stálo to za to vid? 😉 co fotečky? co podrobnosti z porodu? asi jsi ještě plná dojmů a unavená, že? problémy s krmením se nějak množí, ale po sekci bývají častější...v jaké poloze zkoušíš krmit? vím, že doporučují v leže, ale já se nebyla shopná otočit na bok a udržet se tam - to jsem zvládla až týden po cs...takže kojení bylo náročný a to ve fotbalové poloze na kojo polštáři...

sussanah
19. črc 2010

@butt vitej doma 🙂 To je dobre, ze jste to holky zvladly, byl to asi vazne zahul, ale jsi dobra, ze je vse ok 🙂 A krmeni se spravi, neboj 😉
@crawler ja to nemyslela zle s tou "radou". Ja jen taky jsem si prosla svoje, stejne jako kazda tady. Vim, ze to neni vzdycky lehke, jen jsem tim chtela rict, ze je jednodussi odbourat dokrm prvni 2-3tydny nez treba o mesic pozdeji, ale samozrejme to ne vzdy jde. Neber to jako utok, rozhodne jsem to tak nemyslela 😅 🤐
@vafle jj se stavenim baraku jsi tady uz treti 😉 Je to zahul, ale co, jinak bychom se na te materske nudily, ne? 😀

sussanah
19. črc 2010

@crawler @butt jj taky jsem nebyla po operaci schopna kojit v leze, vzdycky sem si tak nejak sedla, obestlala kojo polstarem a maleho mi prinesli 😀 Ale tenkrat jsem si rikala, ze teda vsechny maminy, co mely cisare velice obdivuju, ja mela "jen" slepaka a byla jsem hotova, cisar a do toho hormony a vubec vsechno, no proste klobouk dolu
😕

crawler
19. črc 2010

@sussanah nééé holka, ty jsi mě špatně pochopila! 😉 já vážně prosím o rady ohledně rozkojení! psala jsi, že jsi se taky rozkojovala ve 3m malého - o to mi jde 😀 já toho načetla už kvanta, rady praktikuju, ale pořád to není ono...:-/ a mě přitom přímo blaží, kdyžslyším, jak hltá moje mlíčko...nicméně, pak musím ještě udělat lahev Um ☹

no, slepáka mám taky pryč a opravdu musím říct, že to nebylo absolutně nic proti sekci...za prvé - je to malinký řez a za druhé - po sekci mě nejvíc bolelo to, jak se svinovala rozřezaná děloha ☹ prostě je to sval a ten řez byl o to bolestivější než ten vnější...a pak se mi docela dlouho dávaly dokupy střeva - vyndávají je ven, tak jsem měla občas pocit, že mi tam udělali uzel 😅 a vyndávají i močák...nevím, jak butt, ale mě to při čůrání ještě asi 14 dní píchalo a řezalo - jakoby si močák hledal zpátky tu správnou polohu...:-/ Jediný, co jsem na CS viděla pozitivního je, že ze mě vymačkali po operaci krev čili jsem měla celkem minimální očistky - mohla jsem chodit normoš s jednou vložkou...ale jinak moc doufám, že příští porod bude přirozenou cestou...bolesti to jsou jistě taky šílený, ale přeci jen pak žena funguje...

sussanah
19. črc 2010

@crawler no ja si po slepaku zase rikala, zlaty porod 😀 Ja se nemohla skoro tyden postavit, do toho maly uz mel 6kg a chtel se porad mazlit a ja nemohla, no veselo bylo. Ale porad uz mi alepson nelitaly hormony a deloha byla davno zavinuta 😅 Teda ja jsem myslela, zes to vzala na sebe jako utok, tak to jsme se fakt nepochopily 😀 😀 😀
No po operaci jsem sla 3. den domu a to byl maly 1:1 na um a mm (mozna vic um). Snazila jsem se kojit co nejcasteji, ale problem byl, ze maly byl v tech 3mesicich zvykly se narvat jednou za 3-4h poradne a pak nechtel. Takze u nas prikladani co 1,5-2h vuuuubec nepomahalo. Takze jsem si neprve pujcila (potom koupila) elektrickou odsavacku medela a zacal mi maraton odsavani. Normalne jsem ho nakojila a pak dokrmila um. Snazila jsem se co nejmene, kdyz uz se zdalo, ze by mohl mit dost, tak jsem mu to vzala a pripadnou nespokojenost jsem se snazila s nim "rozchodit" aby nebyl moc nacpany na dalsi kojeni a mel chut a hlad 😅 ze zacatku jsem dokrmovala tak 100-120um po kazdem kojeni 😢 No a potom asi hodku a pul po kojeni 30 min odsavani (zpocatku treba jen po 30min 2 kapky, ale tak po 3 dnech jsem uz mela 20ml a pak uz se to rozjelo). A pak za hodku znovu kojeni a um (pripadne dodavat moje odstrikane mm). Nakonec se podarilo, ale vecer jsme dokrmovali cca 40-50ml dokud jsme nezacali s prikrmama v 5,5mesicih (ale dokrmovala jsem svym mm, ktereho jsem po noci mela docela hodne, takze rano odstrikat a vecer dokrmit). A maly v noci spal, takze jsem jeste vstavala jednou v noci a odstrikavala. Promin za roman, doufam, ze treba v necem pomuze 😅 😀

blka
19. črc 2010

@sussanah Jako dokrm 120ml UM 😕 . To mi Mareček pil cca ve 4-5 měsících jako klasickou dávku 😅

sussanah
19. črc 2010

@blka tak to nas mel plnou davku v tech 3mesich cca 200-220ml 😅 Vsak taky mel v 6mesicich 8,3kg 😕

crawler
19. črc 2010

@sussanah no, to pro mě možná bude přínosem 😉 já jsem o mlíčko defakto přišla, když se malý přestal přisávat a já jen odsávala ruční medelou...třeba po 3 hod. jsem odsála jen 10ml ☹ já to teď dělám tak, že když si řekne dám mu prso...a když mu to nestačí, tak dokrmím - většinou tak cca 80-120ml UM...v noci se mi prsa nalévají pěkně, tak to občas zvládneme bez dokrmu - páč brzy zase vytuhne, tak mu stačí mínˇ mlíčka...ale zdá se mi, že je to pořád na stejno...pořád stejné množství dokrmu...říkala jsem si, že ho bude ubývat...ale zkusím tedy od dnes ještě mezi kojeními odsávat a uvidíme, zda to pomůže 🙂 stejně nedělám nic jinýho, takže tohle už mě nezabije😀DDdíky moc!!!

blka
19. črc 2010

@sussanah No, tak na takové váze nejsme ještě ani teď 🤐 , tak asi proto.

crawler
19. črc 2010

@blka když ty máš šílenýho drobka - František má 2,5m a má už přes 6kg a to není vyloženě tlustý - viz fotky v albu...a máme taky dokrm většinou 110ml, ale těžkoříct, kolik si vytahá ode mě🙂 ale podle počtu polknutí (když to srovnám s lahví) tak 50-80ml to bude určo😉

@sussanah a dávala jsi mu obě prsa? já mu během jednoho koja dám obě a někdy i 2x

crawler
19. črc 2010

@blka jojo...jsou žrouti a asketici 😀

sussanah
19. črc 2010

@crawler jj musela jsem obe, mlika nikdy moc nebylo, takze ja mam dvouprsaka 😀 Nekdy jak rikas i 2-3x vymenila. S tou rucni medelou, ja mela rucni medelu i rucni avent a prave na laktacni lize mi poradila tu elektrickou, ze pry je na tu stimulaci nejlepsi a fakt me se hooooodne osvedcila 😉 Odsavala jsem tak cca 3x pres den a jednou az dvakrat v noci (napr v 10 a v 2 v noci) Odsavala jsem vzdycky 8-5-2, tj 8minut leve prso, 8minut prave, pak po 5 a po 2 minutach, celkem 30 minut. Jeste bych mozna zkusila u tebe odsavat po kojeni, pokud mas pocit, ze v noci toho moc nevypije, ale me to treba s tou rucni nic neodsalo 😕
@blka no ja se ti ted divala do alba a oproti vam mame doma obrika, v 9m - 10kg 😀 Jsem si porad rikala, jak ho muzes porad nosit na rukou 😉 ja toho mojeho mamanka uz nosim minimalne, spis si k nemu sednu na deku a mazlime se tam, nosit ho od rana do vecera, to by mi ruce upadly 😀

blka
19. črc 2010

@sussanah Nemysli si, ty ruce upadávají aji mně 😅 . Já bych si s ním taky ráda sedla na zem a hrála, jenže on veškeré mé pokusy odmítá 😝 . Pořád se sápe po mně a dělá si ze mně dopravní prostředek - jenom ukazuje, kam chce jít a tam jdeme 😖

@crawler 😀 . Ale možná jsme už přišli na to, proč je takovej drobek (pomalu přibírá). Byla mu zjištěna alergie na BKM ☹

vafle
19. črc 2010

@crawler na studium PA ti stačí maturita je jedno v jakém oboru (na vš v Ostravě, Olomouci, Jihlavě, Č. Budějovicích, Zlíně, Brně...Plzni, v Čechách nevím kde jsou VŠ ale určitě to někde jde taky)
@blka do konce školy mi chybí jeden rok...ale vím jak jsem bojovala s bakalářkou a psát diplomku s mimčem si moc nedokážu představit

blka
19. črc 2010

@vafle aha, no uvidíš, kdyžtak si ten poslední rok rozložíš 😉
Zeptám se hodně blbě, PA se studuje na VŠ? Jsem myslela, že na VOŠ.

butt
19. črc 2010

holky fotky i podrobnosti budou casem, vydrzte 😀

@crawler jj bylo to u me fakt v podstet stejny, jak u tebe ☹ v leze kojit mi nejde...takze bud v sede, ze sedi prede mnou a nebo ze lezi na boku ode me..nevim, jak se ty polohy jmenujou 😅 coze oni vyndavaji pri cisari vnitrnosti?bleeeeeeeeeeee ja teda nemam problemy ani se strevama ani s mocakem..a svinovani me teda nebolel nejak moc..no vidim, ze jsme na tom mohla byt jeste hur, jdu si vazit svyho stavu 😀

crawler
19. črc 2010

@vafle no jo...vím, ale to se jedná o denní studium, ale já bych mohla jedině dálkově s mým malým exotkem 😀 a dálkově jde většinou jen s praxí nebo zdrávkou. já mám gympl...VOŠ? to zas nevím já? kde? třebas by to šlo dálkově na vošce🙂...
@sussanah moc díky za rady...teď večer, jsem mu dala prso, ale tak se u něj vztekal, že jsem mu dala lahev - vypil 170ml a ještě chvíli tahal vzduch než jsem mu to vytrhla:-/

sussanah
19. črc 2010

@crawler s tim vztekanim, to mi delal taky, asi si rikal, proc se ma snazit, kdyz nakonec dostane stejne flasku 😔 U nas hoooodne pomohly kojici kloboucky, protoze ho stimulovaly dele k sani i kdyz se mi treba mleko spoustelo az po 5-10minutach. Ale ja se zarekla, ze proste budeme alespon 15minut bojovat u prsa, nez mu dam flasku. Ale zas uz byl maly starsi a taky dobre ziveny, takze jsem se nebala, ze by si nerekl nebo ze by mu potom chybelo. Mimochodem kojici kloboucky jsem definitivne odbourala az asi pred mesicem (do te doby je mival vecer, kdyz uz bylo malo mleka a nespouztelo se tak dobre). Vsak uvidis, treba to pomuze a kdyz ne, tak myslim, ze Isek dobre vyroste i um 😉

blka
19. črc 2010

@crawler Já nevím, já jsem si akorát myslela, že se to studuje na VOŠce. Třeba se to na ní nikdy nestudovalo 😅

hankazamecnikova
19. črc 2010

@blka Tak to jsi ale viděla dobře, ona to byla termoska, měl v ní kafe 😀 a ten svetr, co měl na sobě byl můj 😀 ráno jsem totiž volala doktorce, kdy máme přijít, a ona že prý co nejdřív, tak jsem šla hned. A on celý rozespalý a zmatený, že půjde se mnou... a vyrazil si jen v tričku. Ještěže jsem mu udělala to kafe, pak se trochu vzpamatoval. Šli jsme pak ještě od doktorky do obchodu, kde si koupil rychle mikinu, a potom do lékárny. Paní doktorka byla tentokrát moc příjemná, na všechno mi odpověděla a uklidňovala mě, že to zmáknu 🙂 Vašíček měl sice trochu míň, než na kontrole v sobotu, ale to se nám tam hned po vážení šíleně posrajdil, takže v podstatě přibírá 😉 Zítra přijde ta váha, nakonec jsme to objednali přes net, protože nikde v kamenných obchodech to prej nemají...

@butt Vítej zpátky a přeju rychlé uzdravování po císaři. Já se děsně bála, že na to budu muset taky. A když přišel ten doktor hlavní se na mě podívat a řekl, že tomu budeme muset pomoct, tak jsem se vyděsila. Ale naštěstí přinesli jen ten vysavač...

Vidím, že nejsem s krmením jediná, kdo bojuje. To na jednu stranu potěší, na druhou se úplně ztrácím v těch všech číslem a dávkách dokrmů, každý to má asi nějak jinak a já se bojím, abych Vašíkovi dávala dost... My dáváme na jedno kojení (co 3 hodiny) 40 ml. Někdy si vezme jen 20 ml. Ale nevím teda, kolik si bere mlíka ode mě. Jo a dokrmujeme často MM, co odstříkávám. Přijde mi, že mám prsa čím dál větší a dnes ráno, když jsem se sehla k postýlce, mi z prsou začalo úplně kapat mlíko 🙂 Tak mám naději, že to snad půjde. Ty dokrmy mě šíleně nebaví!!!!!

blka
19. črc 2010

@hankazamecnikova Aha, já jen, že jsem vás pak viděla s Bárou a ona měla červenej svetýrek, ne? Nebo jsem to totál popletla 😀
A minule nebyla dr. příjemná? Nebo to ti možná přišlo jen kvůli tomu, jak se lekla, jak je žlutý a tak, ne? Mně přijde příjemná vždycky, a to tam Mareček pokaždé huláká na celé kolo 😅
To je super, že Vašíček přibírá, tak to má být 🙂
Ještě jsem vás viděla i večer před ségřiným barákem. Teda, řeknu ti, ty jsi machr. Po komplikovaném porodu a velkém šití takhle chodit na procházky. Já jsem nemohla stát půl hodiny v kuse, protože pak mě šíleně bolel celej spodek, až jsem brečela bolestí.
Já myslím, že mu dáváš dost. Děti sami ví, kolik toho mají sníst a kolik ne. Takže když si vezme těch 20, tak si asi dost vysosal od tebe a stačí mu to 😉 . Každopádně zítra už budeš mít přehled o tom, kolik si vezme mlíčka sám.