Tatínek na mateřské. Jaký na to máte názor?

luckam80
3. led 2007

Ahojki. Moc by mě zajímalo, jaké máte názory na otcovskou dovolenou? A hlavně, co by na to řekli vaše hrahé polovičky. A znáte ve svém okolí nějaký případ? Díky za příspěvky.

baji
3. led 2007

Ahoj holky, tak k tomuhle tématu můžu přidat čerstvou informaci. Včera jsem byla na přednášce o vztahu rodičů a dítěte (kojence) a fundovaná psycholožka říkala, že v prvním roce dítětě je na výchovu lépe vybavená matka - jednak jde o kojení a jednak je prý - cituji - "hormonálně vyladěná" na péči o dítě, že tím pádem líp pozná signály, které dítě vysílá, apod. Není to ale úplně černobílé, protože prý když matka chybí (třeba úmrtí), tak ji otec dokáže taky dobře zastoupit a intuitivně vycítí, jak se o dítě starat, aniž by mu třeba někdo říkal co a jak.

ygreen
3. led 2007

Ahoj holky, tak tedy já jsem teprve čekatelka/nečekatelka MS, ale doufám že to tentokrát vyšlo, i když jsme to as manželem tak úplně neplánovali, ale nachávali tomu volný průběh.
Ohledně chlapa na rodičovské - u nás se odehraje pravděpodobně tento scénář:
já i manžel pracujeme u policie. Já mám o dva roky delší praxi než manžel, mám vyšší plat a pracuji u docela prestižního odboru. Kvůli svému momentálnímu místu jsem musela dost makat - rychle si udělat VŠ, dva jazyky, apod. Také jsem dost ctižádostivá a svoji práci mám moc ráda a nechci ji ztratit. Pokud odejdu na 3 roky domů, již se k té stejné problematice nikdy nebudu moci vrátit. Oproti tomu je manžel na svém současném pracovišti docela nespokojený, vydělává o něco málo méně, nemá narozdíl ode mě šanci na postup a není vůbec ctižádostiví. Sám mi řekl, že ví co vše jsem musela podstoupit, abych se dostala tam kde jsem teď. Takže pokud to vyjde a my budeme těhu, počítám, že se v práci domluví za mě nějaký záskok tak cca na 1 rok. No a v 1 roce se doma prohodím s manžou 😎 Druhé dítko si ale užiju já - asi 😉

1980mat
4. led 2007

gedren: Taky bych to chtěla mít podobně jako Ty. Jsem si jistá, že můj přítel by se také dokázal o mimčo postarat, ale oba víme, že vždy budeme za prací dojíždět, takže abychom byli oba doma, nepřipadá v úvahu. Já bych to ale brala už i proto, že když je doma více lidí, člověku není na mateřské tak smutno. ☹

semi
8. led 2007

ahojky,muj mužik by klidně na mateřské byl a věřim,že by se postaral skvělě,,ale musela bych vydělávat to co on,nebo víc,což teda ted neni,krome toho ten první rok,bych si asi za nic nenechala vzít,měla bych pocit,že jsem přišla o to nejhezčí,je to druhý ditko,jelikož další neplanujem,je to asi naposledy v životě,napracuju se pak ještě dost 🙂 ..ale věřim,že to chlapci zvládnout-i když určitě ne všichni.Všechny matky taky nejsou uplně nej..

janickabez
12. dub 2008

Ahojky tak já obnovuji tohle téma, ne kvuli polemice, o tom, zda to muž na "matřské" zvládne nebo ne, ale kvuli realitě.
Muj muž nastoupí 9.5. na rodičovskou...a já pujdu od 9.6. na 6h do práce....je tu některá z Vás, která taky chodí do práce a manžel je doma s mrnětem????

sylvar
12. dub 2008

jani, to je super 🙂
já chodím do práce od cca 4. měsíce malé, hlídá převážně babička, jeden týden dvakrát, druhý třikrát, když je potřeba, jedu do práce odpoledne, přítel hlídá po práci,ale jsem přesvědčená, že by péči o malou na 100% zvládnul úplně sám(kolikrát se stalo, že měl volno a já byla v práci a o malou se staral celý den).Sám nakrmí, přebalí, vykoupe, uloží do postýlky.
Občas si ze mě dělá srandu, že půjde na rodičák místo mě, že je to ,,brnkačka,,ale moc dobře ví, jak to doopravdy je 😀 ...jenže já bych nás a hypo neuživila a ni omylem 😝
Jinak do práce chodím na 6-8 hodin, jak se mi to hodí 😵
Určitě to zvládnou i muži 🙂

janickabez
12. dub 2008

ahojky Sylvi, tak to je super,že je tu nějaká spřízněná duše 😀 , jj, ten muj to taky sám zvládá, babičku (jako moji mamku máme trochu starší 63) ,takže ona sama nemá odvahu a ani já bych nechtěla aby byla malá celý den s ní (babi se u všeho moc bojí 😎 ), mám na melé jistou závislost, to asi každá máma, takže to bude spíš těžší pro mě než pro malou a pro manžu 😎. Do konce roku bych chtěla chodit jen na 6 h abych mohla být odpoledne s nima.
Jinak Sofinka má nádherný datum, v ten samý den slavím narozeniny i já 😀

berynka
12. dub 2008

Jani, já sice na mateřské jsem a manžel vydělává, ale péči o dítě zvládne se vším všudy. Klidně si vezme malou na celý den a jede na návštěvu k rodičům nebo kamarádům.
Podle mne to zvládne každý chlap, ale musí chtít!!! 😀

bramburka
13. dub 2008

MM je můj plnohodnotný zástup, ale bohužel by nemohl jit z práce trebas na 1-2 dny v tydnu... osobne si ale myslim, že treba dítě po 1 roce už potřebuje mámu i tátu stejně a ne víc maminku ... já už to pozoruju ted, že pro malou je její táta hrdina a nespoustí ho z očí.

estrellita
13. dub 2008

ahojky, tak ja jeste nejsem v te situaci, protoze nemame ditko, alel mluvili jsme o tom, a vypada to, z ebych pak ja byla doma 2 roky a on ten posledni rok. casem - ale az zarode treba za 1O let bude vydelavat vic on, ale ted vydelvam vic ja, i kdyz jeste studujem a po studiju tuplem. ale za zadny penize bych si ty prvni dva roky nenechala vzit. proto taky na to myslime a chceme mit penize stranou,aby nas to pak nestresovalo 🙂 takze ja si myslim, ze chlap to zvladn etaky a kdyz je to dite vetsi, tak si myslim, ze s tatuu si vic uzije blbin, ze jo 😉

andrealiskova
17. zář 2009

Já o tom, že by manžel šel na mateřskou docela uvažuji, protože já vydělávám podstatně více než on a práce mě prostě baví. Ještě o tom diskutujeme, ale nejspíše to dopadne tak, že já budu v práci a on na MD.

lucenek
17. zář 2009

Tak se hlásim do klubu 😉
jelikož manža dostal padáka, a další uplatnění se hledá těžko je manža od 1.10 na RD a já nastupuju na dětské ARO plus si nechám pár službiček na záchrance, ale to spíš později.....

raady
18. zář 2009

Ahoj holky,
jen jsem nakoukla. Jsem doma na rodičovské s Barborkou.
Ale můj manžel byl na rodičovské s Matýskem. Šla jsem do práce, když mu byly 2 roky a 2 měsíce. Dával malého na 5 dní v měsíci do školky. V té době bylo tatínků na RD hooodně málo 😉
Matýsek byl zlatíčko, zvládali to moc dobře. 🙂
Ale přiznám se vám zpětně, že už bych to více neudělala. 😔 Teď se do práce nechystám. I když Baru je Rampelnice, žádný hodňousek. 🙂