Tatínek na mateřské. Jaký na to máte názor?

luckam80
3. led 2007

Ahojki. Moc by mě zajímalo, jaké máte názory na otcovskou dovolenou? A hlavně, co by na to řekli vaše hrahé polovičky. A znáte ve svém okolí nějaký případ? Díky za příspěvky.

romana27
3. led 2007

Ahojky, tak já za sebe osobně - nechci si tu možnost vychovávat a starat se o dítě nechat ujít. Přeci jen matka je matka. Ale jsou i muži, co si na to troufnou a jde jim to.
Přítel se sice moc na dítě těší, ale jelikož když nic jinýho, tak vydělává 2 a půl krát víc než já 😀 , tak na tatínkovskou dovolenou bych to v našem případě neviděla 🙂
V okolí nikoho takovýho neznám, přeci jen jsem z malé díry na Moravě 🙂

luckam80
autor
3. led 2007

Já jen, jestli by šel, kdybys třeba TY vydělávala víc. Jestli by si troufl.
Já teda pracuju jako účetní a nemůžu si dovolit být 4 roky doma. Ale můžu pracovat i z domu, takže to budu řešit takhle, ale přítel dělá hasiče a má 2 dny volna, což znamená, že by mohl 2 dny hlídat. myslím tak na 4 hoďky, než se vrátím z práce, pak bych to zase přebrala já. Jen nevím, co na to řekne.

jess
3. led 2007

Ahoj,já bych si asi nenechala vzít,trávit čas se svým miminkem.Já jsem toho názoru,že mimi stejně nejvíc potřebuje maminku.A můj chlop,ten mi furt říká,jak mě obdivuje,že to zvládám,že on by to nedal 😀 .Myslím tím tu starost o dítě,o psa,bydlíme totiž na bytě,o domácnost.

Ale zas znám jeden pár,a tam sice muž není doma,ale o mimi se stará o hodně víc,mamina na to docela kašle.U takových případů si myslím že s otcem by mimi bylo líp.Moje kámoška zase-ještě dítě nečekají,ale už ted mi sama uznala,že ona by to asi nezvládla,že co se dětí týče,tak její přítel je zodpovědnější.
A pak mám ještě jednu známou,to je zlatý hřeb,mimčo má 5měsíců a ona se přizná,že ji přebaluje jednou až 2xdenně,oblíká jí v zimě jak v létě,všude ji jen doveze a jde,když se slaví,tak má mimi v kočáře do tří do rána venku a ani se neobtěžuje jít tam nakouknout,kdyby se malé něco stalo,tak to zjistí až druhý den apod,je toho hodně.Tak u takových lidí si myslím že děti ani nezaslouží,ona ji chtěla jen proto,že já a její švagrová mimi máme,ale tu zodpovědnost nějak vynechla. její muž je taky ten typ,co by zasloužil tu mateřskou. Hold jsou maminy a maminy

romana27
3. led 2007

No říkal, že by do toho šel, že to prý nemůže být tak těžký, že s tím jen ženský dělají hrozný cavyky 😀 Někdy ho myslím nechám o víkendu s mimčem, aby viděl 🙂
Nejradši bych byla, kdybychom byli na mateřské oba 😀 Na to ale musíme vyhrát konečně tu Sportku 🙂

luckam80
autor
3. led 2007

Já jsem právě četla článek, ve kterém se o tom píše. Tam psali, že muži na mateřské se o dítě dokáží postarat stejně dobře jako ženský, ale nejsou jim domácí práce. Takže, když přijde žena z práce, ve dřezu je nádobí, nevypráno, nenavařeno, neuklízeno, atd...
to jess: Samozřejmě se bavím o zodpovědných rodičích, kteří se oba těší na mimčo a prostě se rozhodli, že na mateřské bude taťka. Prostě, jestli jste to někde v okolí zažili, nebo je to jenom z ciziny.

jess
3. led 2007

Lucka:Jasně,že i to je řešení,hlavně tam kde má vyšší příjem žena,peníze jsou k mimi potřeba a mateřska nic moc. To ohledně mužů na mateřské,já už jsem taky četla o tom,že chlapy mimi zaopatření ale víc toho doma nezvládnou 😀 .Štastné maminy,které mají doma opak ,já mám chlapa fakt takového,že když malou hlídá třeba 2hodiny,tak já do večera uklízím🙂

dludli
3. led 2007

ahoj, tak muj manzel by do toho podle me nesel, ani ja byvch ho k tomu nepustila. 😉 Je to takovy klasicky jesitny pripad, navic vyrustal jako jedinacek, tak ackoliv j eto moc hodny clovek a vubec ne Sobecky, tak nekdy je videt ze ma problem se delit o cas, o prostor a tak.
Myslim ze je ale opravdu hodne dobre, kdyz mamka to nervove zvladne a necha maly cely vikend jen s tatkou at vidi zac je toho loket a co vsechno musi mamka stihat. JA tedy deti nemam a ani zatim necekam ☹ ale v tomhle mam jasno. Manzel je zvykly ze vsechno v domacnosti dela zenska, no tchyne si to tak doma zaridila, vsem to ted vycita, ze vzdycky musela vsechno delat ona, al eto je jina diskuse, ja zastavam nazor ze peci o deti a domacnost musi umet zastat i chlap., Jak jsem psala sama bych sice martina k plno vecem nepustila, nebo kdyz uz neco dela, tak to pak stejne jdu nenapadne zkontrolovat 😎 a doladim to podle svyho 🙂

baruna
3. led 2007

Jé tak tohle zrovna doma řešíme. Manžel by klidně šel a já bych ho i nechala. Budu pracovat stále, pouze s přestávkou na porod. Pracuju doma, takže pokud by šel na mateřskou manžel, byli bychom všichni pohromadě.

luckam80
autor
3. led 2007

Tak ten můj je zase šíleně zodpovědný. Vidím to třeba na našem psovi. Je schopný ji vyvenčit, vykoupat, nakrmit, poklidit pelech. Ale tech keců u toho. Když to dělám já, tak bez řečí, nečekám na pochvalu. Ale když to dělá chlap, tak jen z dobré vůle a měla bych si toho vážit. A to mě vadí. Proto nevím, co by říkal na otcovskou dovolenou.

jess
3. led 2007

Můj je taky takový,že když něco udělá,tak čeká na pochvalu,horší než mimino,a na malou má věčně nervy,když neposlechne.A právě na psovi jsem pochopila,že dokud ho poslouchají,tak je to fajn,ale běda jak se vzepřou 😠 .On i to venčení fláká,jen at už to má za sebou.Já si vždy radši obleču dítě vemu psa a jdu venčit,radši si dělám vše sama a on se často přidává.Asi vidí,že je zle a jsem naštvaná 😀 ,tak když vidí že něco dělám nebo jdem ven,tak jde s náma,a to já mu ještě přibalím odpadky at' nejde naprázdno 😀 .

swetlus
3. led 2007

Ahoj, tak u nas bylo celou dobu planovano ze na rodicovskou pujde tatinek, protoze A/ vydelaval 9.000 hrubeho a ja studovala VS tak se predpokladalo ze budu mit lepsi plat. B/ jsou rozvetvena rodina kde jsou porad male deti a on si s nima umi uuuzasne hrat. Kdezto ja za cely svuj zivot s miminama a detma neprisla do styku a deti se tak trochu "bojim". Vubec nevim jak si s nima povidat a hrat. NO tak takova byla situace asi pred 3 rokama.

Dneska on vydelava asi o 9 tisic vic nez ja, me chytly matersky pudy takze se vubec nebojim co s miminkem budu delat. Cekame nase prvni mimi a ja uz se nemuzu materske dockat. Chci si to uzit ale i tak bych chtela aby si to uzil i tatinek a stve me ze bude cely dny v praci. Ale kdyby na to doslo, klidne bych ho nechala jit na "materskou" a on by klidne sel, a rad.
Tak tot' muj prispevek 😉

jess
3. led 2007

swetlus: to máš fajn,takovýho chlapa,kde se takový hledaj 😀

swetlus
3. led 2007

Jess: ani nevim, spadl z nebe 😀
U nich je v rodine kazdy rok min jedno mimino, a on je takovy dobrak ze kdyz se sejde rodina a "stari" si chcou pokecat tak ten muj hracicka sbali bandu decek a jde s nima treba hrat na slepou babu. Proste je umi zabavit 😉 Prave i diky tomu se nebojim mit deti protoze vim ze on s nima bude blbnout 😀

luckam80
autor
3. led 2007

swetlus: takového pozlatit. To já se bojím, že kdybych nechala děti s tím mojím, tak z nich mám za chvíli armádu, která poslechne na slovo a ne děti.

macik
3. led 2007

no, tak u nás půjde na mateřskou manža-já teda budu taky doma, ale budu odbíhat do vedlejší místnosti-učit....manža je programátor, takže může pracovat doma, takže se budem u mimíska střídat, podle toho, zda budu zrovna učit nebo ne...jen musíme dostavět dřív než porodím-zatím nemáme termín ani na jedno 🙂

jess
3. led 2007

světluš,normálně ti ZÁVIDÍM 😀 .Já když jdu s malou na víkend ke kámošce co má taky holčičku-jsou to veliké kámošky 😀 -,tak pořád volám a mám starost i o psa,protože on není schopen dát mu ani čerstvou vodu 😒 .Posledně jsme se pohádaly,protože měl večer hlad,a radši bude čučet do monitoru,než by si udělal třeba chleba.Já kolem něj přece skákat nebudu,tak jsem mu řekla,že na něj není spoleh a jestli by i u malé čekal až bude umírat hlady,než ji něco dá 😠 🙄 .

kortanova
3. led 2007

Ahoj Lucko,
jsem taky účetní a mám manžela hasiče. Možná to u nás dopadne tak,že já budu na mateřský tak rok a půl a pak půjde on. On by byl schopný jít od začátku,jen kdyby uměl kojit 🙂 JInak má směny 2denní,2noční a 4dny volna,takže to bude skvělý, budu moc snad taky pracovat z domova a myslím,že budu mít dost času na všechno...

swetlus
3. led 2007

Jo tak ale zas jak koukam chlap je to jako kazdy jiny. Vcera odpoledne jsem mu rekla at schova nakup do lednicky a protoze jsem pak vytuhla uz jsem si toho nevsimala. Dneska rano kdyz jsme vstavali tak jsem videla jak to TEPRVE laduje do lednicky!! 😲
Ale jinak ma bratrance, to byl takovy frajirek namyslenej a pak se jim "omylem" narodila holcicka a bratranek kolem ni skace, prebaluje, koupe atd. Maminka te male je spis tak kazdy vecer do hospody ale on je dobry tatka. Uplne ho ta mala zmenila. Tak treba se holky vsechny dockate te prijemne zmeny, jen nekdo driv a nekdo pozdeji 😵

jess
3. led 2007

Kéž by... 😀 Ale doufám že se toho dočkám u nynějšího chlapa 😀

romcatko
3. led 2007

My sice ještě mimi bohužel nečekáme, ale manžel se od začátků vztahu hlásí k tomu, že bude na mateřské. A když ho vidím, jak je schopen se starat o malého synovce a neteř od jejich miminkovského věku a nic mu edělá problém, pokud se mu ukáže jak na to dovedu si to představit.

Ale protože si nechci maminkovství nechat vzít, tak jsem řekla, že s prvním dítětem jsem doma já, s druhým on (a pokud bude třetí, tak se uvidí). Plat nemáme velký ani jeden, já přece jen o něco větší, tak si tuto variantu dovedu představit.

frantina
3. led 2007

muj prvni manzel byl na materske, s obema detma...ale uz je to par let...bylo to formalne, protoze podnikani bylo psane na mne...v te dobe jsem se zivila psanim a delala z domova, stejne tak i muz a o deti jsem se normalne starala ja..ale stejne jsem byla v okoli za cernou ovci, maminy me napr. v poradne pomlouvali, co jse to za krkavci matku a tak...ale to jsme zila na male vesnici

luckam80
autor
3. led 2007

to kortanova: teda ty směny tvého manža mě udivují. Milášek slouží 24 hodin a pak má 2 dny volna. Myslela jsem, že je to všude stejné. Leda že by byl na dispečinku nebo v kanceláři nebo tak. A jinak na mateřskou půjdu oficiálně asi já, ale neoficiálně budeme na mateřské oba.

swetlus
3. led 2007

No nechci byt stoura ale nejsou tak nahodou od 1.ledna "ctyriadvacitky" zrusene?? Tatinek taky slouzil 24h a ted jim to zakazali a ma ted min volna 😒

jess
3. led 2007

swetlus: moje tchýně dělá u hasičů a taky jim 24h zrušili, 😕

luckam80
autor
3. led 2007

Tady ještě 24 hodin nezrušili. Ale už se o tom mluví. Jen se ještě nic neví.

swetlus
3. led 2007

Ja myslim ze je to dane tim novym zakonikem prace. Ale buhvi na jak dlouho, protoze se proti tomu vsichni bouri.

helabella
3. led 2007

Ahoj holky,tak u nás jsem na mateřské já, ale už jsme probírali i opačnou variantu. Měla jsem o něco vyšší plat než manžel, takže po téhle stránky by to bylo logické. Manžel je super táta, o malou se stará úplně bez problémů, zvládá všechno kromě kojení 🙂 On sám by i moc chtěl zůstat s ní doma, mrzí ho, že mu toho tolik utíká, když je v práci. Ale musím říct, že si neumím představit, že bych teď od Kačenky odešla do práce. Zatím si to moc užívám a chci být s ní. Ale uvažujeme o variantě jako romcatko -- že s dalším dítětem by zůstal na mateřské on. Ale to je zatím někde v budoucnosti 🙂

1980mat
3. led 2007

Já jsem se na toto téma s přítelem bavila už několikrát. Poznali jsme se na VŠ a oba jsme jí dostudovali ve stejný rok. Teď máme stejně dlouhou pracovní praxi, takže jde o to, kdo se "obětuje" a půjde na 5,6 let stavět bábovičky, přebalovat apod. A rozhodnutí je jednoznačné. Budu to já. Přítel by do toho nešel a já se "obětuji" ráda, i když přiznám, že po nějaké době se určitě budu cítit osamělá a budu cítit, že mi v práci ujíždí vlak, ale myslím, že to nebude tak zlé a já ten vlak zase za pár let dohoním. 😉

gedren
3. led 2007

Ahoj,

my jsme ted tak nejak na materske oba (oficialne ja), oba delame z domu (ja tedy v soucasne dobe spis symbolicky, ale hodlam se brzy vic rozjet), v peci se tak nejak stridame, vetsinu dne ja - kojim a prebaluju/nocnikuju, on zase koupe, chodi na prochazky, dava vitaminky, striha nehty 🙂, kdyz si potrebuju neco udelat, hraje si s ni nebo ji chova, je to super. Kdyby mohl byt doma jen jeden z nas, tak asi urcite ja, jednak nechci dite pripravit o kojeni 🙂, druhak by mi bylo lito vytrhnout manzela z prace, protoze je daleko schopnejsi nez ja (o penize nam az tak nejde, jsme hodne nenarocny, spis o odbornej rozvoj a o to, abychom oba delali neco, co nas bavi).

Kazdopadne mam dobrej pocit z toho, ze kdybych nemohla (treba onemocnela), dokaze se o mrnouse komplet postarat, ze zacatku i pripravoval umely mliko. Bavili jsme se o tom, zda by byl ochotnej bejt na matersky, par mesicu by prej asi bylo v pohode, cely tri roky by ho nenadchly, ale kdyby to bylo nutny (treba ze bych mela fakt supr praci), tak by asi zvlad i to 🙂

U nas v praci (vyzkumny ustav) snad vsechny holky sly velmi brzo aspon castecne zpatky do prace - treba den v tydnu hlidal manzel, den teta/babicky, zbytek delaly z domova...

baca
3. led 2007

Ahoj holky, tak mě by bylo líto nechat mimco doma manželovi. Momentálně vyděláváme zhruba stejně (manžel o trošku víc), ale on pořád trvdí, že bude doma, když budu mít větší plat. Ale já bych mu to dovolila až to po roce 😀