Tehotenstvo a skončenie pracovného pomeru na dobu určitú

koniklenka
4. led 2016

Ahojte, viem, že je tu veľa podobných témat, avšak mám na Vás nejaké otázočky. Pracujem v ČR už dva roky. Zistila som, že som tehotná, mám uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú, ktorý mi skončí 21.4.2016. Chcem sa spýtať, čo potom? Môžem sa prihlásiť na úrad práce, mám si platiť dobrovoľné poistenie (ide mi hlavne o poistenie, aby som nemala problém u lekárov, pri porode) a budem mať vôbec nárok na príspevok pri narodení dieťata a potom materskú? Už som prečítala, čo to, ale som z toho zúfala... Ďakujem za všetky rady a komentáre.... 🙂

lith
4. led 2016

Na PPM je narok pokud splnis podminku zamestnani (nemocenskeho pojisteni) 270 dni za posledni dva roky a platna pracovni smlouva ke dni nastupu na PPM nebo jsi v ochranne lhute 180 dni od skonceni PP do nastupu na PPM. Pokud ani jedno z toho nesplnis pak mas narok az na Rodicovsky prispevek. Ten je 220tisic a Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Pokud lze denní vyměřovací základ stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Pozor na rozliseni PPM - penezita pomoc v materstvi a RP - rodicovsky prispevek. Po skonceni PP mas dve (vlastne tri) moznosti. Bud jit na UP kde zrejme dostanes podporu a plati za tebe zdravotni pojisteni. (Ppm ti ale narok zustava a zadost podavas u sveho byvaleho zamestnavatele) Nebo byt doma jen tak a zdravotni pojisteni si platit sama. Nebo jit na nemocenskou (pobirat tedy nemocenskou) ale mit omezene vychazky.

koniklenka
autor
7. led 2016

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a celkové zhrnutie ako a čo robiť... 🙂