Těhotná studentka, budu mít stále nárok na výživné?

rose22
19. kvě 2015

Ahoj všem 🙂 Moji rodiče jsou prakticky již od mého narození rozvedeni a od otce dostávám výživné, jelikož stále studuji (nyní VŠ). V současné době bydlíme s přítelem v jedné domácnosti a připravujeme se na příchod miminka, já stále studuji a studovat budu i nadále, ač dálkově. Jediné, co mi vrtá hlavou, je mé výživné od otce. Pokud bych studium přerušila, je mi jasné, že bych nárok na výživné neměla. Ale jak je to v případě, že budu stále studovat? Nemá s tím někdo zkušenost? 🙂 Předem děkuji za odpovědi!

toga25
20. kvě 2015

@rose22 Nejsem si úplně jistá, ale otec je podle mě povinný platit, dokud studuješ a nemáš vlastní příjem, leda kdyby jste se s partnerem vzali, bere jakoby vyživovací povinnost na sebe. Ale nevím, jak to bude až porodíš, přece jen budeš mít MD, což už se jako nějaký příjem počítá... Zkus si zajít na OSPOD v místě tvého bydliště, tam ti určitě poradí 🙂 Případně nevím, kolik ti tatka výživné platí, tak pokud i po porodu budeš školu dokončovat, tak se s ním zkus domluvit, jestli by tě v tom studiu ještrě chvilku nepodporoval - třeba snížením výživného, že ti zaplatí jen skripta, proplatí cestu nebo zkus, jestli nejde přestoupit v tom oboru na dálkovou formu či individuální plán potom (nebudeš tam muset jezfit denně ale třeba jen 1x týdně, tak se můžeš věnovat miminku) 🙂 Držím palce 🙂

maki73
20. kvě 2015

Mám stejnou zkušenost, na výživné od rodičů tedy ani od otce nemáš nárok, pokud budeš na RD, protože na RD má nárok pouze soustavně celodenně pečující osoba, tudíž nemůžeš být legislativně vedena jako student denního studia a zároveň jako rodič na RD, pokud jde o studium dálkové nebo kombinované, pak také nemáš nárok na výživné, protože v tomto případě se legislativně opět nejedná o statut studenta, tedy nejsi osoba soustavně se studiem připravující na budoucí povolání a tedy nemáš nárok na výživné od rodičů. Na výživné bys měla nárok pouze v případě, že bys byla studentem denního studia, normálně studovala a na RD by šel přítel nebo někdo jiný z rodiny, ale opět musela by to být osoba celodenně soustavně pečující o dítě, tudíž ani student, ani pracující osoba. Obvykle se jiná varianta, než vzdát se výživného a jít na RD nevyplatí, ale chce to individuálně promyslet 🙂.

rose22
autor
20. kvě 2015

Mockrát vám děkuji za rady! Zkusím se na to tedy ještě pořádně optat. Na netu jsem našla spoustu různých názorů, tak jsem chtěla vědět, jestli s tím nemá někdo zkušenost přímo. 🙂 Jinak co se týče mého otce, ten bude rád, že se té povinnosti zbaví, takže jakékoli snížení by nepřipadalo v úvahu... A přestup na kombinovanou nebo individuální formu bude nezbytný, o malou by se neměl kdo jiný starat... To mi starost nedělá, spíš jsem nevěděla, jak potom s tím výživným 🙂 Ale pokud to dobře chápu, do mateřské mám na výživné nárok, že? 🙂

toga25
20. kvě 2015

@rose22 Tak podle mě jsi do mateřské pořád student takže ano 🙂 Pokud s tatkou teda řeč není, tak si snaž co nejvíce odložit, abys pak na cestu a skripta do školy nemusela brát z RD nebo MD 🙂 Držím palečky a hlavně zdravé miminko 🙂 🙂

rose22
autor
21. kvě 2015

@toga25 Šetříme, co se dá 🙂 Mockrát děkuji a přeji také hodně zdraví! 🙂