Vrátit se těhotná ze zahraničí do ČR. A co mateřská?

paja123
12. bře 2007

Holky nevíte, jak se počítá mateřská, když někdo pracuje v zahraničí, třeba až do porodu? Aale rodit přijede do ČR a už v ČR zůstane? Zvažuji, zda otěhotnět už teď v zahraničí nebo raději počkat do ČR.(Je mi 30, nechci na snažení čekat další rok, když plánujeme zůstat v Anglii ještě rok). Nepřemýšlím jako zlatokopka, kde to vyjde líp, spíš bych se ráda vrátila do ČR už těhotná, ale bojím se, jak se to řeší. Když budu v prvních měsících, určitě bych si ráda ještě našla nějakou práci, ale co když náhodou neseženu nebo nebudu moct?(Zdrav.problémy - snad ne, ale nikdy nevíte).
Je tu některá, která se vrátila z ciziny těhotná?

kristinkaperrotova
4. led 2017

Zdravím 🙂 Je mi 23 let a s přítelem jsme nedávno zjistili, že čekáme miminko. Žijeme rok v Holandsku a za půl roku nám končí pracovní smlouva.Platíme si tady zdravotní pojištění.Chtěla bych se zeptat jestli je možné chodit tady v Holandsku k lékaři(je to soukromý gynekolog-Polák) ,ale vrátit se zpět za půl roku do česka a porodit tam i zůstat a fungovat normálně.Zda budu mít nárok na mateřskou a další příspěvky bez větších problémů.Popřípadě co budu muset v ČR doložit.Mockrát všem děkuji za radu a pomoc.Přeji hezký večer

janamoni
3. únor 2017

@kristinkaperrotova Ahoj, nevím jestli ti moje odpověď pomůže, ale ja jsem žila v Anglii a taky jsem tam otěhotněla. Normálně jsem tam chodila na prohlídky a 4 týdny před očekávaným porodem jsem se vrátila do ČR. Nevím v kolikátym budeš ty až se vrátíš a taky záleží jak to chodí v Holandsku. No já jsem si musela v Anglii vyřídit aby mi schválili rodit v CR a já to nemusela hradit, protože já jsem měla nárok na 9 měsíců anglické mateřské + dovolená za rok 😉 každopádně, když přijedeš do CR a normálně se přihlásis zpět k české pojišťovně tak nemáš s porodem problém a dostaneš rodičovský příspěvek 😉

vronul
3. únor 2017

@kocurek prosim te a dostavala jsi materskou ve vysi sveho platu ve Spanelsku nebo jsi dostavala jen tu zakladni?

janamoni
4. únor 2017

No v Anglii dostávas 90 procent prumerneho platu prvních 6 tydnu a pak uz je to fixní pro všechny stejný 33 týdnu...a na mateřskou můžeš jít nejdřív 11 týdnu před termínem porodu...

petrakrotka7
13. bře 2017

Ahoj holky, ja beru mateřskou z uk zatim, konci mi nekdy v červenci, dam pak tam vypoved a uz zůstanu v CR. Budu tu mit narok na nejaky rodicovsky prispevek? A jake doklady je kvuli tomu potreba dodat?

janamoni
17. bře 2017

@petrakrotka7 Mam to stejne, ted mi konci v breznu materska z uk pak se nahlasim na zdravotni pojisteni a na socialku...nevim sice jeste kolik budu brat, ale na rodicovsky prispevek narok rozhodne mame 🙂

petrakrotka7
20. dub 2017

@janamoni az ted jsem si vsimla,ze mi nekdo odepsal 🙂 uz to mate vyrizene?Jake bylo jednani na socialce? Co vse jste k vyrizeni potrebovala? Budete nejzlatejsi,kdyz me date informace 🙂

miadass
20. srp 2017

@janamoni
Ahoj muzu se zeptat v jakem roce si Uk opoustela?jak moc aktualni je tvuj pripad?

natyyysek
30. srp 2017

@bunny1 ahojky.muzu se zeptat.. na irskou materskou jsi vyrizovala z cr? Zjistiju jestli mam narok na ceskou m. pripadne jak to zaridit.uz sem v cr a v irl mam odpracovanych 6let

janka_90
12. říj 2017

@janamoni ahoj a můžu se zeptat jak jsi to měla vyřešené s miminkem? Mě totiž na zdravotní pojišťovně řekli, že pokud budu já pojištěna v UK, musí být podle zákona i novorozenec pojištěný v UK a tím pádem mu v ČR nevzniká nárok na očkování ani žádné prohlídky (pouze nezbytně nutná péče)?? Jsem z toho trochu zmatená.

kladifffko
10. dub 2018

Zdravím všechny holandský rodičky. Byla by tu některá z vás ochotná dát par informací po telefonu? Můj případ je docela složitý a byla bych ráda za pár rad. Jsem v holandsku zaměstnaná od 7.2.2018 dnes jsem v sedmém týdnu. Predtim jsem byla zaměstnaná několik let u firmy na SK. Kde mám a jestli vůbec na něco mám narok? Volala jsem s pár urednicemi a mám z toho všeho celkově docela dost chaos. Kde je lepší rodit ? Díky....

verunkalovetinska
16. zář 2019

dobry vecer, halo halo,jste tu nekdo prosim 🙂 potrebuju radu !

verunkalovetinska
16. zář 2019
verunkalovetinska
16. zář 2019

jsem cca ve 2 mesici tehu , doted ziji v UK,prac smlouva mi konci tento mesic a jedu domu ! MUzete mi prosim poradit,co si mam vse vyridit zaridit ? jak to probiha na prac urade a vse kolem toho.MOc prosim,A jestli budu mit vubec naky narok na neco ?? byt bez penez nebude asi sranda.... DEKUJU MOC