Vrátit se těhotná ze zahraničí do ČR. A co mateřská?

paja123
12. bře 2007

Holky nevíte, jak se počítá mateřská, když někdo pracuje v zahraničí, třeba až do porodu? Aale rodit přijede do ČR a už v ČR zůstane? Zvažuji, zda otěhotnět už teď v zahraničí nebo raději počkat do ČR.(Je mi 30, nechci na snažení čekat další rok, když plánujeme zůstat v Anglii ještě rok). Nepřemýšlím jako zlatokopka, kde to vyjde líp, spíš bych se ráda vrátila do ČR už těhotná, ale bojím se, jak se to řeší. Když budu v prvních měsících, určitě bych si ráda ještě našla nějakou práci, ale co když náhodou neseženu nebo nebudu moct?(Zdrav.problémy - snad ne, ale nikdy nevíte).
Je tu některá, která se vrátila z ciziny těhotná?

poola
9. pro 2008

Evvule a prosím mohla bys mi ještě napsat,když jsi tu mateřskou teda řešila s tím tvý zaměstnavatelem dal ti P45 ?a tudíž jsi ji pak odevzdala na inland revenue i s "tím lejstrem "leaving Uk"?To ale asi není možné,protože to zřejmě nejde ukončit,když odvádíš daně z té mateřské.Ta mateřská je vlastně něco jak dovolená a tak ti to asi dát nemohli.Kdyby jo,tak by tě přece zaregistrovali na tom našem pracáku a tam za tebe platili to zdrav. a soc.
Mužu říct,že jsem z toho už ted pěkně otrávená a to ještě nejsem ani doma.Moc děkuju za odpověd.

evvule
11. pro 2008

Ahojky,ja uz tri dny prenasim a jsem z toho pekne nervozni.Uz chci drzet Tonika v naruci 🙂
No abych Ti odpovedela.Ano,myslela jsem karticku Ehic,zavolala jsem na pojistovnu,vysvetlila situaci a poslali mi potvrzeni,ze mam narok na osetreni.Zatim jsem nikde nic neplatila ani korunu,uvidim co budou chtit v porodnici.Pak te budu informovat.Ale myslim si,ze by to nemel byt problem.Pojisteni mam placene ale v UK.A ceska pojistovna s anglickou si to mezi sebou vyridi.
Kdyz jsem odchazela z Anglie a resila to s mym zamestnavatelem,tak to vubec nebylo jednoduche.Nejdrive mi rekla hlavni mzdova ucetni,ze nemam narok na materskou kdyz opoustim zemi.Ale me se to nezdalo,tak jsem zasla za Union manem(neco jako odbory u nas).Ten mi moc pomohl,vse zjistil,setkali se s takovou situaci poprve.Materskou jsem dostala 39tydnu.Nikdo mi nemuze rikat,kde porodit svoje dite a kde zit.Takze ji mam do cervna 2009,pak poslu dopis do Anglie memu zamestnavateli,ze uz se nevratim(protoze je povinny ti drzet misto,muzes se vratit po matersky) a na to konto mi oni poslou P45.
A co se tyka leaving UK tak nebudu zadat o vraceni dani,protoze ti vraci za posledni rok a z materske platim minimanli dane.No a teprve az budu mit P45 tak se zaregistruju na ceskym pracaku.
Doufam,ze jsem ti pomohla.
TAky to pro me bylo dlouhy,vydrzet v Anglii tech 11tydnu pred.Ale da se to.Pak uz si budes jen uzivat doma.Nebud otravena,vsechno bude fajn.
Kdyby nejaka zmena a chteli neco po me v nemocnici tak dam vedet jo.Mej se krasne.

poola
12. pro 2008

Evvule,,moc Ti děkuju.Ani nevíš,jak jsi mi pomohla.Tak ted mě to zní všechno logicky.Já nastupuju na mateřskou 6.1 a asi 9.1 už odjíždím domu.Moc se těším,,nemužu už dočkat. Já tady nemám moc dobrou práci,dělám ve fabrice,tak už jen kvuli tomu rychle pryč!!!
Přeju Ti moc klidnej a pohodovej porod a at je vše vpořádku a oba at jste zdraví!!!!
(muj brácha se jmenuje taky Toník...)
Pak až se budeš cítit fit,,tak písni jak vše dopadlo...
Ahoj P.

simak
30. pro 2008

Ahojky, holky.
Jsem v podobne situaci jako Ewule s Poolou. S manzelem (Cechem) pracujeme v Anglii jiz druhym rokem a ted se pokousime o miminko. Kdyz se detatko podari, chteli bychom odjet rodit do CR. Do Anglie bychom se pak uz asi nevraceli. Nevite, jake formulare je potreba vyplnit pri zadosti o anglickou materskou? A je pak mozno v CR zadat o zkraceny dvoulety rodicovsky prispevek, nebo budu mit automaticky narok jen na klasicky trilety?
Dik za info. S.

poola
1. led 2009

Ahoj Simak 🙂
Tak já jsem vubec nepotřebovala žádné formuláře vyplnovat-myslím co se mateřské týče.Po dvacátem týdnu těhotenství ti akorát midwife dá formulář MATB 1 to je jen takový malý papír kde ti potvrdí,že jsi opravdu těhu a to dáš zaměstnavateli.To je vše,co po mě učetní v práci chtěla.Já jsem jí pak jen řekla kdy chci nastoupit na mateřskou a hotovo.Nejdříve mužeš na mateřskou nastoupit 11 týdnu před porodem.Já jsem to tak nastoupila a no problem 🙂
Pak nastanou až starosti v CR ohledně uřadu a blbě hledících doktoru(aspon já to tak mám) -mají nelibost řešit nějaké papíry ohledně proplácení jejich péče tobě.Ale to vubec není tvoje starost.Jednou jsme v EU,dostali jsem šanci využívat všech možností EU,tak at si to uřady řeší jak chtějí.My by jsme se měli jen starat jen o sebe a pupíka 😉

Já jsem ted právě týden už v CR a opravdu jsem zvědavá na ten přístup tady.Volala jsem si na svou zdravotní pojištovnu,kde kupodivu byla jedna velmi ochotná uřednice a podala mi všechny informace.(a to jsem jí volala v pátek a ona mě řekla,at zavolám v pondělí,že vše vypátrá a fakt to udělala).Rekla mi,že jediný co po mě bude potřebovat je formulář E112 a na základě toho mě v CR prý přiřadí jakýsi dočasný číslo pojištěnce a nemě by být už žádný problém.Tak jsem složitou cestou opozjištovala jak sehnat ten formulář a poslala sem žádost kamsi do Newcastlu a a ted čekám až mi to pošlou na mojí adresu domu a honem s tím na pojištovnu.
Každopádně kartička Ehic(jak už |Ewule psala) se vztahuje na nezbytnou neodkladnou péči (do které se prý řadí i těotenství ,porod a šetinedělí)v členském státě EU,tak nechápu na co ještě vyžadují nějaký formulář E112.
Mužu říct,že mám větší obavy tady z těch uřadu než z porodu a to je co říct. 😠

opatruj se a přeju at si k vám mimčo brzy najde cestu 😉

simak
2. led 2009

Ahoj, Poolo 🙂
Moc dekuju za informace. Hodne nam to pomohlo. Sice uz ubehlo dost casu od doby, kdy jsme vstoupili do EU, ale hodne uredniku nema porad jeste potrebne informace. Jen by me jeste zajimalo, jestli se da zadat o dvoulety rodicovsky prispevek. Mel by na nej vzniknout narok jakmile hruby mesicni prijem za posledni rok cinil vice nez 16 tisic. Ale jak to budou hodnotit v navaznosti na anglickou materskou netusim. Na tohle se jeste budu informovat.
Pekne si uzivej ceskeho povetri a starej se o sebe a pupika. Drzim palce, at se ti podari preprat uredniho simla.
😉
S.

pamperton
23. únor 2009

ahojky, prosim vas, potrebovala bych poradit. Poslednich 10 let pracuji v Uk, ale ted jsem se rozhodla, ze se chci behem roka vratit zpet do CR. S manzelem uvazujeme o miminku, ale bojime se, ze kdyz otehotnim jeste tady v UK, tak nebudu mit narok na materskou v CR. Nevite, jak se vypocitava materska v CR, kdyz pracujete poslednich 10 let v zahranici? A taky, ovlivni vasi materskou v CR, kdyz posledni rok pracujete jen na polovicni uvazek?

romysek
12. bře 2009

fao Poola ..
.. mam stejnou situaci jako ty a evvule. Za dva tydny nastupuji na anglickou materskou a jedem do CR 🙂 Dnes zrovna odesilam zadost o E112 do Newcastlu. Hodne toho mam uz nastudovaneho nasem tematu a malem urednim trapeni, ze? 😖 Zajimalo by me, zda-li s timto formularem nemas v CR u lekaru nejake trable. Byla jsi treba u obvodaka s necim ne tak souvstaznym k tehu anebo napriklad u zubare. Chystala jsem se na kozni. Nemas zkusenost? Ja co se tyce papirovani uz snad mam vse zarizene, zrovna zapolim s poslanim nasich veci, pritelova naradi atd. domu. Preji hodne zdravicka.

lucek83
17. srp 2009

Holky, nevite jak to je s nastupem na materskou a navratem do CR natrvalo ze Svycarska? V kazde diskuzi se pise jen o Anglii, ale o Svycarsku jsem nenasla ani slovo. ☹

silvie22
13. únor 2010

Ahoj holky! Ráda bych obnovila toto téma. Žiju 2 roky v Anglii, jsem stále en pracovníkem agentury takže nemám stálou práci. Rozhodli jsme se s manželem,že se v létě vrátíme a stálo domů.Ale teď jsem zjistila,že jsem otěhotněla. Dzvěděa jsem se,žese u nás chystá od 1.5.2010 novela zákona a že ti co nebudou mít odpracovaných 270 dní pčed porodem u nás tak nárok na mateřskou nemají.To že jsem pracovala v EU se už nebude počítat.
Vůbec nevím co stím. Nevíte o tom něco? Opravdu ych chtěla moc domů,al mám obavy aby jsme to zvládli.

silvie22
17. únor 2010

nikdo nezažil podobnou situaci? ☹

safryy
19. únor 2010

Silvie ahojky, my jsme v UK taky dva roky a letos se budem chtit vratit domu. Ale ja stale zamestnani mam, cili predpokladam, ze dostanu materskou anglickou...pak prejdu v CR na rodicak. Ty pokud nemas odpracovane pred nastupem na materskou a ted nevim kolik dni to je...tak na ni opravdu asi narok nemas a na ceskou uz vubec ne. V Cr budes muset jit rovnou na ctyr letou variantu na rodicak...ale doufam, ze te nevalim po usich, protoze sama teprve zacinam zjistovat co a jak....Treba nam nekdo zasveceny vice poradi. 🙂

j.a.n.i
19. únor 2010

silvie22 - co je to za blbost, myslím s tou novelou, těch 270 dní platí už teď, ale práce v EU se normálně uznává, pokud si v té zemi nemocensky (nebo obdobně) pojištěna. Jinak tu jsou na konci května volby, takže mi přijde hodně podivné, že by náš rozhádaný parlament byl schopen něco přijmout... kde si takovou informaci našla?

silvie22
20. únor 2010

j.a.n.i: tak tuto informaci mi podala paní v Brně na socce na podatelně kde se o mateřskou žádá.Takže předpokládám,že ona má informace zprávné. Týká se to jen mateřské.§ted ještě by se měly normálně odpracované dny ve státech EU uznávat.

safryy:Děkuji za opověď 🙂 Kde v Anglii jste? Ten 4 letej rodičák je asi dostačující.Jen zbytečně stresuju.

safryy
24. únor 2010

Silvie...my jsme blizko od Manchesteru. A odkud jste vy? Jak to tady mas vubec s tou praci? Protoze, pokud mas odpracovane nejake to minimum, tak bys mela mit narok na anglickou materskou, co? My se chceme vracet, az po porodu....bude to asi fuska vsechno vyridit...no ale nejak se to vymysli. A jsem presvedcena, ze na ten rodicak narok mas, protoze uz jsem o tom nekde cetla. Tady v UK totiz nic jako rodicak neni a proto mas narok na pridavky v CR, ale budes muset dolozit, ze nic takoveho nepobiras v UK. Tu ti davam odkaz...treba se tam neco vice doctes....
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
Je tam docela dost zajimavych informaci. Tak se mej a preju prijemne tehulkovani 🙂 ....ja furt plasim, jestli je vsechno OK...mam po prvnim skenu a do druheho je to jeste dalsich 8tydnu, asi se z toho cekani nadobro zblaznim 😀 Nejradeji bych si poridila UTZ domu a koukala na prcka pred spanim, pak nez bych sla do prace...po praci a pak uz by byl zase cas koukat na nej pred spanim 😝 No magor 😅

j.a.n.i
24. únor 2010

silvie22 - upřímně řečeno, ohledně správnosti informací podávaných na sociálce mám celkem pochyby... ale zas na druhou stranu, pokud budeš počítat se 4-letým rodičákem, tak můžeš být jen příjemně překvapena 🙂

safryy
25. únor 2010

j.a.n.i a myslis, ze by na ten 4 lety narok nemela? Ja prave myslim, ze jo. Ten automaticky prece dostavaji treba absolventky, ktere jeste nepracovaly...nebo zeny na pracaku...tak proc by ne ona? Ale i tak myslim, ze bude muset dolozit, ze nic nebobira v UK...uz to v nejake diskuzi padlo... 😉

erzii1
25. únor 2010

Ahojky Holky.Prosim Vas ja mam opacny problem,nemohl by me nekdo nejak poradit potrebovala bych nejake informace ohledne tohodle.Ziji v Italii,ale stale patram marne po tomhle nevim jestli se tady vyplaci porodne nekdo mi totiz rikal ze ano nekdo zase ne prej ne to se mi ale zda divne a jak je to vlastne s materskou dovolenou jestli ji tady taky dostanu.Ziji tady oficialne mam tady trvali pobyt a chodim i do prace,Prosim vas pokud ma nedo nejake zajimave informce tak bych byla moc vdecna za vse co vite.Dekuji predem .ERIKA.

j.a.n.i
25. únor 2010

safryy - nene, já si myslím, že by silvi měla mít nárok i na tříletý 🙂 , čtyřletý je jasný, na ten mají nárok všichni, pokud nepobírají něco obdobného jinde

safryy
25. únor 2010

j.a.n.i aha tak ja to pochopila blbe, mela jsem dojem, ze myslis, ze jestli pocita vubec s necim, tak ze bude mile prekvapena....a je lepsi jit na trilety nez na ctyr?

erzii1...tak jak to funguje v Italii netusim...vim jen, ze v UK se k necemu jako porodne dostane maloktera a tak si je holky vyrizujou v CR, pokud tam stale maji nekde trvaly pobyt, tak na nej maji narok. Snad ti nekdo poradi 😉

j.a.n.i
26. únor 2010

safryy - myslím že je tříletý lepší, v součtu je to více peněz, a nejsi vázaná tím, že do 4 let může dítko chodit max na 4 hodiny do školky, pokud ho tedy vezmou...

silvie22
26. únor 2010

j.a.n.i Děkuju za info.Pokud na rodicak mam narok urcite,tak uz se nesteresuju.Jak rikas-kdyztak budu prijemne prekvapena. 😎
Safryy: bydlím ve Wakefieldu to je hned vedle Leedsu, tzn taky Yokshire! 🙂
Pracuju prez agenturu JARK.Mela jsem prez ne dlouh ostalou praci,ale tu firmu kde jsem delala pred Vánocema zavreli takze jsem byla cca měsíc bez prace.Ted preacuju prez tu stejnou agentru v Burberry (žehlení,fujky) a snad to bude stalejsiho charakteru.Ale moje caste odchody k midwi´ve se jim moc nelibi.Mam praci vzdy od 6:30-16:30 takze jindy nez v pracovni dobe se to bohuzel zmáknout nedá.
S tím scanem tě naprosto chápu.Já ještě na žádným nebyla a nemužu se toho prvního dočkat.Mají tady asi jiný sistém.Ctu co vsechnop za vysetreni maji holky źa sebou (a myslim ty co jsou ve stejnem tydnu jako ja) a ja zatim jen odevzdala jsen vyplneny formular,zmerili mi tlak a vzali mi krev.Nic vic 😒 Byla jsi na screaningu?

safryy
27. únor 2010

Silvie...ja myslim, ze kdyz normalne pracujes, tak bys mela dostat materskou anglickou...je to tech 39 tydnu a pak bys v CR presla na ten rodicovsky prispevek...ale to bys musela tady pracovat asi dele nez planujes. Tu muzes odejit nejakych 7 tydnu pred porodem.
Ja uz jsem na scanu byla, miminko se krasne mrskalo, bylo to super. Koupili jsme si tri fotecky...jedna za 2£ ...mam je dane v albicku....ale tim, ze dalsi sken je az za tak dlouho, tak proste furt plasim...nevidet na vlastni oci, ze tam ten prcek vazne je, tak bych ani netusila, ze tehotna jsem. A tak se porad strachuju a doufam, ze uplne zbytecne.
A proc chodis casto k midw.? Mas nejake trable? Ja byla zatim jednou a za cca 2 tydny pujdu na krev kvuli Downa. A pak az cert vi kdy. Ale tebe prvni scen ceka brzo...uvidis, ze je to uplne uzasny zazitek.

j.a.n.i....ta trileta je asi vazne lepsi...nevis nahodou, jak by to bylo, kdybych do tech tri let porodila podruhe? Mela bych narok na materskou? My se budem chtit vracet az po porodu a po zkonceni anglicke materske budu muset dat vypoved...cili asi na zadnou nebudu mit narok.... 😔

silvie22
27. únor 2010

safryy: Ja uz byla ud midwive 3 krat a po scanu mam za chvili dalsi shuzku.Je to mozna kvuli rodinne anamneze.Nemám je zrovna zářivou.I kdyz ja osobně jsem zdravá.
Takze pokud budu chtit zkonci driv jak tech 7tydnu pred porodem tak tady na materskou narok nemam? Ta prace co ted delam se az do konce delat neda.Byt 10 hodin na nohach ve vedru neni dobry normalne,ale pak s pupkem to asi zvladat nebudu uz vubec.Nehlede k prenaseni plnych beden obleceni... 🙄
Ale zkusim se porozhlidnout po praci kde me vzali i tehulkatou 😎

safryy
27. únor 2010

silvie...doufam a preju tobe i miminku, aby jste byli v poradku...ono ikdyz chodis casteji k midw. se toho moc nevyresi co? Urcite jste OK, ten sken te uklidni, az prcka uvidis...me to taky uklidnilo...ale ne na dlouho 😅 , kdo me zna, tak by snad ani nikdy nemohl uverit, ze bych mohla byt takovy plasan a poseroutka...ale jak jde o vlastni mimi 😝
Jinak, ja nevim jak je to s drivejsim odchodem, ale zamestnavatel je povinen te po oznameni, ze jsi tehulka dat na takovou pozici, ktera by tebe a miminko neohrozovala....coz tahani tezkeho obleceni urcite je. Ale jak to funguje pres agenturu nevim....az prekrocis tu jejich slavnou hranici 12tt nebo 13tt, tak bys to mela asi v praci oznamit. Snad ti nedaji obratem vypoved...coz snad nemuzou nebo jo? Tak rada bych ti poradila, ale proste nevim...Jo a kdyz pises ze si sezenes novou praci...myslim, ze v te bys musela pracovat zase urcity pocet dni, abys na materskou mela narok...a ted mam dojem ze ty dny jsou brany jeste pred tehu....

silvie22
27. únor 2010

Jej je to složitý.V práci už to vědí.Mívám hodně silný nevolnosti tak jsem to řekla mojí teamleaderce.Nic se tím pro mě nezměnilo.Dál bedny,stání, žehlička... 😔
Ale aspon mě nevyhodili 🙂

darauk
25. kvě 2010

ahoj silvie, tak co uz jsi vsechno zjistila?

Ja se rozhodla take odejit do CR, na konci cervna 2010, protoze dosavadni zazitky s anglickym zdravotnictvim me presvedcily, ze lespi zpatky do Cech, nez tu riskovat. Nekdo ma s NHS sice stesti, ale nekteri bohuzel ne a vratit se to pak uz neda. Uvidi se co bude, az pujdu na prohlidku ke sve gynekolozce. Paradoxne to bude driv, nez se vubec dostanu na prvni schuzku s nejakou zdravotni sestrou.

Taky ctu a ctu, co vse se musi vyridit za papiry a na co mam ci nemam narok. Mame narok na ceskou materskou nebo ne? Mam pocit, ze muzeme dostat pouze 4letou rodicovskou, coz je mi uplne na nic, protoze kdybych zustala doma 4 roky, tak jsem pro svou profesi po takove dobe vyrizena.

anglicanka01
30. srp 2010

www.lochneska.cz Naleznete zde informace na téma dětský přídavek v Anglii, rodinný přídavek http://lochneska.cz/pridavkyrodiny-anglie, porod v Británii, těhotenský přídavek, anglický rodný list, registrace dětí a další informace pro těhotné ženy v Anglii

milasekmiska
26. zář 2010

Ahoj....mam jeden dotaz....s pritelem jsem v irsku...on tady pracuje ale ja ne...chceme miminko ale nevime jak to je z materskou atd. Dite chci porodit v cr, take tam chodit k doktorum a pozdeji nejspise i do skolky a skoly..ale to je jeste daleko. Na jine diskusi mi jedna pani rekla ze staci kolem 4 mesice prijet do cr, zaregistorvat se na pracaku, a u doktoru, na pracak musim chodit, ale da se domluvit ze treba co tri mecise, na zacatku 3 trimestru uz zustat v cr, porodit v cr a po vystaveni pasu a ockovani miminka se muzu vratit do irska, mela bych narok 4 letou variantu a porodne. behem tech ctyr let bych musela popripadne treba dojizdet na urady ale to je jasne. v cesku si pojisteni platim...ale nidky jsem tam nepracovala,hned po skole jsme odjeli do irska. dekuji za vase rady a pomoc pri reseni

isabella04
20. led 2012

ahojky mam podobny dotaz jsem ted v uk.jsem 32tyden tehotna.a chci jet domu do prahy rodit,mam narok na porodny a na pridavky na miminko.nevim co mam delat ted ☹