Vrátit se těhotná ze zahraničí do ČR. A co mateřská?

paja123
12. bře 2007

Holky nevíte, jak se počítá mateřská, když někdo pracuje v zahraničí, třeba až do porodu? Aale rodit přijede do ČR a už v ČR zůstane? Zvažuji, zda otěhotnět už teď v zahraničí nebo raději počkat do ČR.(Je mi 30, nechci na snažení čekat další rok, když plánujeme zůstat v Anglii ještě rok). Nepřemýšlím jako zlatokopka, kde to vyjde líp, spíš bych se ráda vrátila do ČR už těhotná, ale bojím se, jak se to řeší. Když budu v prvních měsících, určitě bych si ráda ještě našla nějakou práci, ale co když náhodou neseženu nebo nebudu moct?(Zdrav.problémy - snad ne, ale nikdy nevíte).
Je tu některá, která se vrátila z ciziny těhotná?

smutnounka
28. čer 2012

prosim vas holky poradte ja mam 4 mesicniho syna ziju v anglii uz 2 a pul roku a pobiram tu materskou ktera mi bude za 2 mesice koncit a chtela bych se vratit do cr mam narok na nejake pobirani penez na maleho doma v cr??? dekuji za odpoved

ivasilarova
21. říj 2012

@evvule prosím ta, ak sa ta možem opýtat, ked ti priznali rodičovský príspevok, na ktorý máš samozrejme nárok,mohla si si aj vybrat ako dlho ho chceš poberat???

nevestinka2010
28. říj 2012

z vlastni zkusenosti vsem, co maji nejaky mezistatatni plany a specificke situace radeji doporucuji vsechno dopredu poradne overit, idealne s nejakou relevantni osobou (EU koordinator na urade) a to pisemne emailem a zjistit, co vse je nutne predlozit, dolozit a co vsechno se posuzuje.
nas velmi zaskocilo, ze pri zadosti o rodicak je posuzovan i manzel a pokud ten neni Cech resp. nema v CR praci, tak nastava problem...
asi 4 urednice mi rekly 4x neco jineho... az to pak nakonec dopadlo, tak, ze jsme se radeji vratili zpet do ciziny...
bohuzel na uradech jsou ted nastaveni na prisne posuzovani a kontrolu vsech mezistatnich situaci, coz je dobre, ze snazi zabranit zneuzivani, ale na druhou stranu sem se citila jak zlocinec, ktery chce stat okradat a jednali se mnou stylem - musite dokazat, ze mate narok a jeste jsem k tomu citila takovou tu zavist, ze sem urcite v cizine zbohatla...

takze bacha...

j.a.n.i
29. říj 2012

@nevestinka2010 Jojo, přesně tak, pro rodičák se posuzují oba rodiče a díky tomu, že změna zákona byla nedávno, tak se to jednak hodně hlídá a jednak to úředníci ještě moc neumí ☹

peter19871
10. pro 2012

dobry den ja by sem chcel informovat ze zena 2tyden rodila na slovensku pritom mame este jednu 3rocnu ale ja delam v cehach a chceli by sme aby s tama brala matersku len nevime ze stama by brala matersku lebo ona ne robila v cehach

rousi
10. led 2013

ahoj holky take bych se rada zeptala jelikoz jsem zmatena jak vcela- pracuji v Uk 4roky a planuji se vratit do Cr take jiz tehotna.je moznost zacit pobirat tady materskou 9mes.i v dobe pobytu v Cr a po ukonceni Uk davek se nahlasit na UP v cr a dostavat davky rodicovske?
nebo je lepsi jen vse odhlasit v Uk dat vypoved v praci a uz tehotna nahlasit se v Cr?mam v tom zmatek a navib mam narok i pres to ze nemam odprac.ani rok v Cr!

diky za rady!
x

ivettka2013
23. led 2013

Ahoj lidi, taky mam otazku, i kdyz tahle diskuze je sto let stara, doufam, ze se najde nekdo, kdo mi muze poradit. Pracuju jako osobni asistentka postizene osoby v rakousku a jsem tehotna, teprve ve 2.mesici. Pojisteni si platim v rakousku. Ted mi doktorky rekly (prvne jsem byla v cesku a pak v rakousku u gynekolozky), ze musim okamizte prestat zvedat tezke veci (tedy moji klientku, zvedam z voziku na postel a zpatky, na wc, vana, auto...) a ze se mam nechat napsat na nemocenskou, pokud zamestnavatelka pro me nema jinou praci (coz nema, protoze nechat ji lezet v posteli cely den nemuzu, kdyz ma byt nekde na seminari apod. - sice se vubec nemuze hybat, presto pracuje). Gynekolozky mi sice rekly, ze musim okamzite prestat zvedat, ale protoze to je problem zamestnani a ne primarne zdravotni (podle nich vyplyva ohrozeni ditete a me z pracovniho mista, nikoli z nejake moji nemoci), tak me od prace nemuze osvobodit gynekolozka. Mimo jiny je mi strasne zle a ani kdyby to ohrozujici nebylo, bych tu praci ted nedavala. Vubec ted nevim, co mam delat, moje hlavni otazky:
1) nemate nekdo zkusenost s tim, kde muze mit clovek doktory?? nechci se totiz vzdat moji sympaticky a prijemny gynekolozky v cesku, kousek od bydliste a nahradit ji za neprijemnou "bezici pas" z rakouska, aby v rakousku meli dokument, ze jsem tehotna - tedy - muzu ted zase chodit k doktorce uz jen v cesku a na rakousky doktory se vyprdnout, nebo by to byl problem kvuli materske, kterou bych mela dostat z rakouska, i kdyz budu v cesku?
2) vite nekdo, jak je to s neschopenkami - jestli staci neschopenka od ceskyho doktora v rakousku (kdyz moje zamestnavatelka s tim problem nema)?
3) z ceho se vypocita materska - z poslednich tri mesicu, kdy jsem cele pracovala, nebo pak z tech mesicu poslednich, kdy jsem na neschopence??(pokud ji teda dostanu a nebudu jen doma bez prace a bez neschopenky ..

Diky moc, ja jsem naprosto bezradna...

Idealni vysledek: do rakouska uz nemusim, pojistovny si to vyridi mezi sebou aniz bych do rakouska musila kazdy dva tydny jezdit k doktorum....... - to asi neklapne, co??

kukujda
5. čer 2014

Ahoj, ráda bych obnovila diskuzi. Chtěla jsem se zeptat, jestli někdo dostal mateřskou po práci v zahraničí v ochranné lhůtě a případně jestli máte vysvětlení pro to, proč po práci v zahraničí nemám nárok na ochrannou lhůtu 180 dní. Díky moc

visnule
19. čer 2014

@kukujda Pokud bylo poslední zaměstnání v zahraničí, nevztahuje se na něj česká ochranná lhůta. Ta by se případně dala aplikovat pouze pokud by na zahraniční pracovní poměr navazoval minimálně jeden den pracovního poměru v ČR. Ochranná lhůta se vztahuje k poslednímu pracovnímu poměru, byť by trval jediný den.

j.a.n.i
19. čer 2014

@visnule Nojo, ale ochranná lhůta je maximálně tak dlouhá, jako trval ten pracovní poměr, takže 1 den je dost k ničemu...

kukujda
19. čer 2014

@j.a.n.i To ani ne, mi by stačilo 14 dní.. ale raději si požádám v Anglii, ženská na sociálce se do mě obula, že chci dělat podvody se sociálníma dávkama. Jak u blbých, no. Proč asi poslední 4 roky dělám 12 hodin denně, že?

visnule
20. čer 2014

@kukujda pokud ti vznikl narok na materskou v Anglii byla by skoda to nevyuzit. Je tu i forum kde se tohle tema resilo primo ( materska z Anglie po navratu do Cech). Ja to resila v ramci jine zeme EHP a nakonec to bylo jednodussi nez jsem si dovedla predstavit. Hlavni je se nenechat odradit 🙂

mataharyy
20. čer 2014

@kukujda Nevím proč se do tebe paní na SSP obula, protože dle zákona o dávky žádáš tam kde žiješ a máš "centrum zájmů". Každopádně u mateřské je to jináč, tam žádáš u zaměstnavatele, takže doporučuji následovný postup, zažádej o mateřskou v UK, pak dolož všechny papíry a zde si zažádej o rodičák a ten se bude vyplácet tak, že v ČR ti dají rodičák v nějaké výměře a následně můžeš žádat o doplacení rozdílu z UK (pokud ti tam trvá prac. poměr). Ale tuším že v UK jsou ty dávky jiné, tedy pokud ti tam vznikne nárok, tak bych si zažádala o to co ti tam náleží, do těch tuším devíti měsíců (?) a potom tady požádáš o rodičák. Ono na těch úřadech ani po čtyřech letech co ty zákony platí, netuší co mají dělat a většinou si musíš sehnat všechny informace a pak si to jít na ten úřad vybojovat už s jasnou představou na co máš a nemáš nárok, bohužel většinou to chvíli trvá, ale dej si pozor na data, aby jsi někde něco neprošvihla 😉

kukujda
20. čer 2014

@visnule
@mataharyy Díky holky. Asi to nakonec fakt udělám tak, že mateřská v Anglii, rodičák v ČR. Měla jsem obavy, že o miminko zase přijdeme, ale právě jsem oslavila příchod osmého týdne s hlavou v záchodě, tak si myslím, že je všechno tak jak má a měla bych s těma papírama fakt pohnout :-B

mataharyy
21. čer 2014

@kukujda Držím palce ať vše dopadne dobře a neboj na papíry máš ještě čas, dej si ještě měsíc/dva a pak to začni řešit, ono spoustu informací zjistíš i přes e-mail, tak je zbytečné se teď někde honit po úřadech, pak si toho ještě užiješ dost a dost 😀 😀

kukujda
21. čer 2014

@mataharyy díky za povzbuzení :-B Momentálně je mi tak blbě, že nemám absolutně náladu cokoli řešit 😀 Tak se budu utěšovat vědomím, že je času dost 😉

mataharyy
21. čer 2014

@kukujda To víš že jo. Ono stejně spoustu věcí s tebou na úřadech nebudou řešit moc brzo, pošlou tě v tom lepším případě domů, v tom horším do háje a řeknou že máš přijít až to bude aktuální 😉

rafice
8. srp 2014

Ahoj, chtela bych se zeptat jestli nemate nekdo zkusenosti s Irskem. Jsem tehotna ve 26.tydnu a rodit chci v Cr. Bylo mi receno,ze pokud mi vystavi formular S1 budu mit hrazeny porod a bezprostredni peci pro oba z Irska. Jenze mi ho tu odmitli vystavit. Tak jsem se rozhodla podat vypoved v praci,abych se mohla prihlasit na zdravotni pojistovnu v Cr,ale k tomu se pry musim prihlasit na prac.urad v Cr. Diky tomu me ale vyradi ze systemu tady a tim padem mi nebudou platit materskou.Nemate s tim nekdo nejakou zkusenost.Za 3 tydny odletam,tak musim jednat rychle,diky moc

j.a.n.i
8. srp 2014

@rafice A proč by ses musela hlásit na UP, nemůžeš být prostě osoba bez zdanitelných příjmů a to zdravotní si platit sama?

rafice
8. srp 2014

@j.a.n.i zdravotni si platit muzu a pokud zustanu v systemu Irska,tak bych mela dostat i materskou z Irska, ale na rodicovskou v Cr musim byt registrovana v Cr na UP.Tak nevim,co delat

j.a.n.i
8. srp 2014

@rafice Pro rodičák v ČR rozhodně nemusíš být registrovaná na UP... ale musíš pak "dokázat", že místo zájmu rodiny je v ČR, tedy abys tu i dítě bydlela, měla tu pro dítě doktora, atd... Tedy varianta by byla si do porodu platit zdravotní, pak ze na zdravotní pojiš´tovnu nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let a nechat si vyplácet mateřskou z Irska a až skončí, tak teprve tady požádat o rodičák... Jo a kde pracuje, bude pracovat partner?

rafice
8. srp 2014

@j.a.n.i manzel bude stale pracovat v Irsku....a to jde si zazadat o rodicak az docerpam materskou?

lentscha
8. srp 2014

Ahoj holky, nu ja nevim, ale pokud je manzel Ir a ty nemas pracovni smlouvu v CR, tak ti rodicak nedaji... V te situaci jsem taky - dokonce mi i na socialce rekla, ze bych to mela jednodussi, kdyby manzel nebyl z EU... Nastesti mi v praci prodlouzili smlouvu a to me zachranilo - jinak bych byla bez penez...

j.a.n.i
8. srp 2014

@rafice Tak to je problém, to ti rodičák nedají... protože oblast zájmu vaší rodiny bude stále Irsko. Kdybyste tu byli oba, tak si po mateřské z Irska můžeš o český rodičák zažádat, ale takhle ne.

rafice
8. srp 2014

@lentscha manzel je Cech,ale zije a pracuje v Irsku.Proto bych asi musela byt registrovana na UP,coz je jako "zamestnani" Ale nevim,jestli mi neco daji,kdyz on stale vydelava. Ja ale budu nejakou dobu urcite v Cr

rafice
8. srp 2014

@j.a.n.i ach jo,proc to je vsechno tak komplikovany...nemame byt nahodou v klidu?

j.a.n.i
8. srp 2014

@rafice V tomhle případě se obávám, že ti ani registrace na UP nepomůže... jako 100% tyhle věci spojené se zahraničím neumím, takže to ještě někde ověř.

rafice
8. srp 2014

@j.a.n.i zkusim jeste zapatrat a poptat se.I tak diky moc za pomoc🙂

2014isabelka
13. srp 2014

Ahoj, potřebuju prosím pomoci, otěhotněla jsem ve VB. Pracuji déle než 6 měsíců u jednoho zaměstnavatele. S tátou miminka to nevyšlo. Nebude v RL. Nevím co mám dělat.Jdu na první kontrolu 30.8. NECÍTÍM SE VŠAK MOC DOBŘE A CHCI DOMŮ K RODINĚ. 🙂 🙂 Jak to mám udělat, až budu mít písemně od lékaře, jaké mám možnosti a jak to udělat, abych nepropásla mateřskou, zkrátka abychom měli být z čeho živi. Prosím poraďte mi. Děkuju 😕 😕 .
Cituji:
Za poskytnutí peněžitých dávek v nemoci, v mateřství a otcovských dávek je vždy zodpovědná země, ve které jste pojištěni. Patří sem např. dávky nahrazující plat, který byl pozastaven z důvodu nemoci. Tyto dávky budou vypláceny podle předpisů státu, v němž máte pojištění, a to bez ohledu na to, kde právě žijete či pobýváte.

2014isabelka
15. srp 2014

halo halo poraďte 🙂 🙂 🙂
2014isabelka Ahoj, potřebuju prosím pomoci, otěhotněla jsem ve VB. Pracuji déle než 6 měsíců u jednoho zaměstnavatele.Nevím co mám dělat.Jdu na první kontrolu 30.8. NECÍTÍM SE VŠAK MOC DOBŘE A CHCI DOMŮ K RODINĚ. Jak to mám udělat, až budu mít písemně od lékaře, jaké mám možnosti a jak to udělat, abych nepropásla mateřskou, zkrátka abychom měli být z čeho živi. Prosím poraďte mi. Děkuju 😀