Vyběr rodičáku najednou a práce. Jde to?

lidija1234
17. led 2023

Zdravím, chci se zeptat jestli to jde. Vím že když jsem na rodičovské mám omezený kolik si můžu přivydělat za rok. Šlo by vybrat celý rodicak najednou a mít praci? Nebo jak to funguje ? Nevracela bych se do práce ve které jsem momentálně. Ale nechci zase přijít o rodicak skrz práci.🤷

cuuza
17. led 2023

Při rodičáku ale práce není nijak omezena. Můžeš pracovat, jak chceš.

lidija1234
autor
17. led 2023

@cuuza fakt ? Tak to je jenom při mateřské ?

pekuka1989
17. led 2023

Já se rozhodla dovybrat prispevek co nejdriv zase kvuli paragrafu....aby ja nem s detmi mohl zustat i manzel...pry to nejde, kdyz pobiram RP...

laloogrey
17. led 2023

@lidija1234 Jednorázově rodičák nelze vybrat, pokud se ti nenarodí další dítě, se kterým bys nastoupila na nový rodičák...

janule0123
17. led 2023

@lidija1234 můžeš nastavit pouze maximální čerpání … omezeno je myslím jen do dvou let hodinama na kdy můžeš dat dite do zařízení; pokud bude hlídat třeba babička je to úplně jedno, jen pokud dite onemocní nemůže jít otec na ošetrovny, ty můžeš … u vojáků je to prý trochu jinak…manžel me stejně na osetrovny nepůjde takže to me bylo šumak

j.a.n.i
17. led 2023

@lidija1234 Ani pri mateřské neni výše vydelku omezena, jen to nesmi byt na szejnou smlouvu.

lencaa11
18. led 2023

@lidija1234 při rodičáku se dá pracovat normálně jinak rodičak celý nevyplaceji ...

lencaa11
18. led 2023

@pekuka1989 nelze vzít na dítě na které berete rodicak na vás nebo starší dítě lze vzít OCR

krisstina93
18. led 2023

Rodicak najednou vybrat nejde, mas omezenou měsíční sumu, podle tvého platu predtim. Ale pracovat při rodicaku můžeš bez omezení (akorat nemuzes dat dítě mladší dvou let do školky). Vybrat cely najednou lze jen pripade, ze se narodí druhé dítě.

bara88
18. led 2023

@lencaa11 pokud pobíráš rodičak a pracuješ, tak samozřejmě můžeš jít na očr. Nedostal by zaplaceno akorát otec

shirilka
18. led 2023

@j.a.n.i Fakt? Já myslela, že výdělek může být max 10tis...

j.a.n.i
18. led 2023

@shirilka Ne, na smlouvu, ze které se pobira ppm, nesmi byt zadny. Na jinou libovolny.

dyechampion
18. led 2023

jezisi tady rika kazdy neco jineho :D tak ja mam informace rok stare 🙂 materska je tech 6 mesicu a s tim nehnes a nejde vybrat najednou, jsou to penize od zamnestnavatele, ne od statu(nevim jak to maji OSVC, asi nic nemaji). rodicak nejde vybrat najednou, ale muzes si nastavit nejmensi pocet mesicu cerpani - tusim to je 10 mesicu, to je nejrychlejsi doba, jak muzes ziskat vsechny penize, akurat se to tam o nekolik tisic kc krati. Ja jsem si dala nejkratsi tusim 12 mesicu a byla to normalne plna castka. Jinak pracovat muzes uplne v pohode kdy chces, kolik chces, na dohodu i na smlouvu.

somalicats
18. led 2023

@dyechampion Ne, nejsou to peníze od zaměstnavatele, jsou od státu 😀, vyplácí je ČSSZ. I OSVČ můžou mít "mateřskou", pokud si platí nemocenské pojištění. Rodičák se dá nastavit max na výši PPM a nikde se nic nekrátí. Píšeš nesmysly.

2hanah
18. led 2023

@lidija1234 já myslím, že výdělek opravdu omezen není, nastoupila jsem do práce půl roku před koncem rodičáku, brala jsem plat, i mi chodil normálně rodičák, do té doby jak jsem měla původně navolený, ale školka je omezená, při rodičáku tam dítě může být jen, tuším, 4 hodiny týdně nebo tak nějak, prostě musíte při rodičáku a práci mít kam dát dítě nebo se střídat s partnerem. Já pracovala z domu, nebo se mnou malý mohl do práce, pokud jsem byla na cestách nebo hlídala babička.

somalicats
18. led 2023

@lidija1234 Výdělek je při pobírání rodičáku neomezený, do 2 let věku dítěte je omezená možnost dávat dítě do jeslí/školky (jde to, ale je tam maximální počet hodin, které z hlavy nevím, protože se mě to nikdy netýkalo). Při pobírání PPM je to tak, jak píše @j.a.n.i. - tedy taky neomezený, ale nelze pracovat na smlouvu, na kterou je navázáno pobírání PPM.

nat
18. led 2023

A s tim infem o tom,ze dite do 2 let nesmi byt ve skolce take neni pravda,minul tyden jsem byla na Uradu prace se ptat na info,a bylo mi receno,ze muze chodit ale jen na urcity pocet hodin presne na 92 hodin..
@krisstina93

majena39
18. led 2023

@dyechampion ja vybrala rodicak za 8 měsíců a dostala jsem celej. Proč by se to krátilo?

dyechampion
18. led 2023

@somalicats ohledne materske: Pokud jsi zaměstnancem tzv. malé organizace, platí za tebe stát, pokud jsi v tzv. velké organizaci, platí zaměstnavatel.
Rodicak je statem. Krati se pokud si chces vybrat cely rodicak treba v 10 mesicich, jsou na to online kallulacky

dyechampion
18. led 2023

@majena39 ted na to koukam nejkratsi je ted 8 mesicu, ja to mela rok 21 a tehdy to bylo na 10 mesicu..

j.a.n.i
18. led 2023

@dyechampion To je pitomost, materskou plati vsem stat.

dyechampion
18. led 2023

@dyechampion jo ten rodicak nejkratsi byl v 21 tech 10 mesicu tak to je asi promenlive

j.a.n.i
18. led 2023

@dyechampion Ta radeji nerad, delas v tom akorát zmatky.

dyechampion
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lencaa11
18. led 2023

@dyechampion mateřská je od zaměstnavatele díky tomu že žena má odpracováno a vyplácí to oszz a rodičak vyplaci UP (stát)...přesně

lencaa11
18. led 2023
dyechampion
18. led 2023

@lencaa11 to mas asi starou kalkulacku..fakticky je to letos tech 8

somalicats
18. led 2023

@dyechampion To neni pravda. PPM ( tedy ta materska) je davka nemocenskeho pojisteni, cili placena statem tem, kdo jsou ucastniky nemocenskeho pojisteni. Tedy zamestnanci, a u OSVC ti, co si nemocenske plati. Velikost zamestnavatele v tom nehraje roli. Fakt nerad, pises kraviny.

somalicats
18. led 2023

@dyechampion Rodicak se nekrati. Aktualne je 300tis a mesicni platba je podminena vysi vymerovaciho zakladu. Tedy zjednodusene kolik jsi mela materskou, tolik maximalne muzes mit mesicne rodicak. A kdyz si 300tis vydelis tou mesicni castkou, dostanes pocet mesicu, kdy Ti to bude urad prace vyplacet. Nic se nekrati. Opet pises nesmysly.

lencaa11
18. led 2023

@dyechampion ne to je 2023 ale je to bez hrubé mzdy teď záleží kdo pracoval a napise tam hrubou mzdu tak čáska se změní to je jasný