Vypočítají mi podporu z rodičovského příspěvku?

andulka86
28. bře 2013

Dobrý den. Rodičovskou jsem začala pobírat jako studentka VŠ ( bez nároku na mateřskou ) a nikdy jsem nebyla zaměstnaná. Nyní mi rodičovská končí a termín porodu druhého dítěte mám až v červenci. Má cenu se vůbec hlásit na úřadu práce kvůli nějaké podpoře ? Zdravotní pojištění už jsem si ošetřila na VZP jako osoba pečující o dítě do sedmi let, ale kdybych měla dostat něco od státu ty tři měsíce do porodu budu samozřejmě jedině ráda. Děkuju za info.

j.a.n.i
28. bře 2013

Jo, měla bys cca 3000,-

lucyvivien
28. bře 2013

tak asi by si mala nárok na dávky v hmotnej nudzi na teba a dieta, pokial si samoživitelka..Pokial máš partnera s príjmom ,asi by si narok na dávky nemala 🙂

petrajurinova
28. bře 2013

Nárok na podporu
Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti musí být uchazeč v posledních dvou letech před podáním žádosti o podporu alespoň 12 měsíců důchodově pojištěn. Znamená to, že jeho zaměstnání nebo výdělečná činnost po tuto dobu založila povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění.

Jako zaměstnání zakládající účast na pojištění se považuje i tzv. náhradní doba. Například se jedná o péči o dítě do čtyř let věku, pobírání invalidního důchodu třetího stupně, péče o fyzickou osobu závislou na pomoc jiné osoby a další. Nárok na podporu v nezaměstnanosti naopak nikdy nemůže vzniknout poživateli starobního důchodu, byť by byl ze zaměstnání nebo z výdělečné činnosti důchodově pojištěn. Pobíráním starobního důchodu je totiž finančně zabezpečen z jiného systému.

Pro uchazeče, kteří splnili podmínku předchozího zaměstnání započtením náhradní doby a tato doba se jim posuzuje jako poslední zaměstnání nebo nemohou bez svého zavinění doložit výši průměrného čistého výdělku, činí v roce 2013 podpora:

První dva měsíce 3 662 Kč
Další dva měsíce 2 929 Kč
Po zbytek podpůrčí doby 2 685 Kč
Podpora v rekvalifikaci 3 418 Kč

lucie777
28. bře 2013

@petrajurinova No to sou mi věci, já měla za to, že pokud člověk nikdy nepracoval, jen byl např. na rodičáku, tak žádnou podporu v nezaměstanosti nedostane, tak to jsi mě potěšila, že z těch šmejdů třeba ještě něco vytřískám! 😀

andulka86
autor
29. bře 2013

teda to jsou mi věci. Já samoživitelka nejsem, žijeme normálně, ale přecejen budu teď bez rodičáku než se mimi narodí, tak si tam asi zajdu. Děkuju za info

andulka86
autor
29. bře 2013

@petrajurinova prosím pěkně netušíte, když se dostavím na úřad práce v sedmém měsíci těhotenství, není do očí bijící, že práci seriozně nehledám. Nemohou mě otočit ve dveřích, že nejsem práce schopná ? Nebo jim do toho, že jsem těhotná a čekám na další rodičák v podstatě nic není. děkuji moc za info.

j.a.n.i
29. bře 2013

@andulka86 Jelikož těhotenství není nemoc, tak nemohou prohlásit, že si práce neschopná... ale mohou tě schválně posílat na hodně míst (i když je jasný, že tě nevezmou)

petrajurinova
29. bře 2013

@andulka86 otočit ve dveřích nikoho nesmí - to by byla diskriminace, těhotenství není důvod pro odmítnutí, to že vás nikdo nezaměstná pár týdnů před porodem je jim samozřejmě jasné, takže se asi ani nebudou snažit nějaké nabídky práce vám předkládat, ale zaregistrovat vás musí, když o to máte zájem a nejste aktuálně zaměstnaná ani na nemocenské v ochranné lhůtě.

lucie777
29. bře 2013

@petrajurinova Prosím tě,nevíš,jestli když mi rodičák skončil už v prosinci,jestli i tak budu mít nárok na podporu na základě té náhradní doby? Teď jsem vedená jako pečující osoba o dítě do 7 let. Jinak já dnes šla na úřad práce,kam jsem si myslela,že spadám a musím do Prahy na Nám.republiky,kde je to prý na dlouho,ale zas proč jim ty peníze nechat..

j.a.n.i
29. bře 2013

@lucie777 Jo, budeš, počítá se péče o dítě do 4 let.

andulka86
autor
30. bře 2013

@lucie777 a to prosím Tě musíš na Nám. rep. kvůli bydlišti nebo, že podporu u matek, které pečují o dítě do sedmi let řeší v Praze jenom tam ? Já musím také totiž do Prahy a můžu se Tě zeptat s jakými dokumenty jsi tak šla ? Jako rodný list dítěte a asi nějaký dopis ze sociálky, že Ti byl vyměřen rodičák, že ? Tento papír já právě už nemám tak to budu muset asi pro něj letět nejdřív na sociálku, snad mi ho dají ☹ v Libni je to také vždy na dýl ☹

petrajurinova
30. bře 2013

@lucie777 to fakt nevím, byla jsem na pracáku po skončení rodičáku 3 měsíce, ale byla jsem se tam nahlásit hned druhý den po tom, co mi rodičák skončil.

lucie777
31. bře 2013

@andulka86 Sociálku mám v Říčanech,ale evidence nezaměstnaných je na Nám.republiky,nevím,jestli tam je středočeský kraj nebo jak,ale minimálně ty Říčany spadají tam a prý tam sou vždy mraky lidí a berou se pořadový čísla,tak se trochu bojím,abych tam nebyla celý den nebo jestli tam mám přijít ještě někdy v noci,abych byla mezi prvníma,jako registrace do porodnice. Zatím sem tam teda nebyla,takže netuším,jaký papíry vzít,ale v úterý tam zavolám a vše zjistím,jestli bych tam taky třeba nemohla plnou mocí poslat manžela.

andulka86
autor
31. bře 2013

@lucie777 děkuju

andulka86
autor
31. bře 2013

@lucie777 my bydlíme v Nymburce, ale nemáme ještě číslo na baráku, takže trvalé bydliště máme stále jakože v Praze, stejně do té Prahy budu asi muset, protože nemám žádný fyzický papír, že jsem kdy brala rodičák a to budou jistě na pracáku chtít. ach jo, bude to martirium, ale proč to státu nechat, když Vám dneska nikdo nic nedá

lucie777
31. bře 2013

@andulka86 Přijde mi to hodně padlý na hlavu,že musí lidi jet 30km i víc,ale na druhou stranu oni asi většinou nemají co dělat a hledají práci,co? 😀 Každopádně mně se to vůbec nehodí,ale kdyby dali ty částky,co psala
@petrajurinova tak to je celkem cca 15000 za těch 5 měsíců a kde je člověk najde,dám ti v úterý vědět,co mi řekli!

andulka86
autor
2. dub 2013

@lucie777 ahoj Lucko, já jsem se dneska dovolala na místo, odkuď mi v Praze chodil rodičák, kde mně přepojili na úřad práce, pod který podle trvalého bydliště spadám. Tam mi následně objasnili, že nepotřebuju žádný doklad o tom, že jsem kdy brala nějaký rodičák, že úplně stačí rodný list dítěte. A v případě, že nejsem šest měsíců před porodem není ani důvod, proč by mně nezapsali. Otázka je jak moc mě budou honit od čerta k ďáblu na pohovory atd. Asi to na ně vybalím " na férovku ", třeba mě pochopí.

lucie777
2. dub 2013

@andulka86 Aho Aničko, a kdyby si byla 6 měsíců před porodem, jako že já sem 5 měsíců před porodem, tak by tě nezaregistrovali? Jinak já tam teď volala a taky mi řekli, že stačí rodný list a občanka a příští měsíc už by přišly peníze. Co sem četla na jiných diskuzích, tak prý to ženský normálně hlásily, že jsou těhu a oni si i kopírovali těhotenskou průkazku, navíc na tobě to stejně poznají, tak bych asi nehrála divadlo, i já sem myslela, že jim řeknu, že sem těhu, protože pak mě určitě nikde nebudou chtít zaměstnat, jen si mě trochu zaskočila tím, že 6 měsíců před porodem by mohl být problém..

andulka86
autor
2. dub 2013

@lucie777 promiň, já to zmotala, 6 týdnu před porodem, promiň. Jakože by mě nazapsali 6 týdnů do porodu, protože to už můžeš fakt rodit každým dnem

lucie777
2. dub 2013

@andulka86 😉 Uf, tak to se mi ulevilo, tak to je v pohodě, ve čtvrtek nebo v pátek tam zajdu, prý začátek měsíce bývá vždy větší nával a když sem se ptala, jestli mám dorazit na 7h, když otvírají v 8h, tak se smála, ale prý mám jistotu, že budu mezi prvníma, tak uvidím, ale asi bych radši hodinu čekala venku, než potom 5 hodin vevnitř. 😉

andulka86
autor
2. dub 2013

@lucie777 já to na ně vybalím taky, za prvé to je na mně vidět a navíc, proč se stydět. Nejsme sice soc. případi, ale manžel je učitel a na ulici to nenajdu, takže snad to vyjde, přeju hodně štěstí a snad Ti to vysolí zpětně 🙂

andulka86
autor
3. dub 2013

@lucie777 ahoj Lucko, tak jsem dnes absolvovala návštěvu na ÚP. S těmy prostoji to není zdaleka tak hrozné jak jsem se obávala a to jsem byla na Praze 8 ( Libeň, Holešovice atd. ). Jde to docela rychle, ale chce to vědět, kdo je Tvá referenta a rovnou si zmáčknout její jméno na terminálu, já to tipla špatně a šla jsem si znova, ale i tak jsem tam byla hodinu. U vrátnice jsem si vzala k registraci dva papíry, jiné tam nejsou. Moc mě potěšilo, že na mně referentka byla moc milá a vůbec se na mně nedívala špatně, že chci jen přežít dobu mezi rodičovskými. Asi úplně běžná praxe, zkopírovala si těhu průkazku jak si říkala. Vzhledem k tomu, že mi opět nevyvstane nárok na mateřskou tak to vypadá na podporu až do šestinedělí mimi. Jen se musím pak šest týdnů před porodem odhlásit. Domluvily jsme se na návštěvu za měsíc, ale troufám si tvrdit, že tam už víckrát nepůjdu 🙂 krom toho odhlášení 🙂 Snad to dobře dopadne. Hodně zdaru přeju

lucie777
3. dub 2013

@andulka86 Tak to mě těší, že ti všechno dobře dopadlo! Já spadám pod Prahu-východ a prý tam sou na vše jen 2 ženský, takže já si asi počkám dýl, ale uvidíme, přijdu tam dřív, tak třeba to nebude dlouho trvat. 🙂 Já taky nebudu mít nárok na mateřskou, ale doufám, že mi hned po porodu dají rodičák, což by snad neměl být problém, protože tahle podpora mi skončí asi měsíc před porodem.

andulka86
autor
3. dub 2013

Aha tak to mně zkončí taky asi měsíc před, ale to je jedno alespoń něco, ta paní referentka to nevěděla přesně. Hlavně, že si nebudu vyčítat, že jsem se na to vykvajzla. Uvidíš, že to půjde rychle, držím palce a přeju příjemný zbytek těhu a krásné mimi
@lucie777