Vyřízení porodného, když jste byly před porodem OSVČ a na neschopence. Co potřebuji?

krista71096
4. zář 2019

Ahoj holky,

je tady někdo kdo v nejbližší době vyřizoval porodné, ale před porodem byl OSVČ, a potom na nemocenské z důvodu, že neměl nárok na mateřskou? 🙂

Potřebuji vědět, co vše jste potřebovali za dokumenty, dnes jsem totiž paní na úřadě moc nepochopila 🙂

Vím jen, že potřebuji doklad o výši čtvrtletního příjmu..ale nevím jestli dojít i s daňovým přiznáním nebo musím třeba na finanční úřad 🙂

Děkuji 🙂

makronka222
4. zář 2019

Nemas svoji ucetni, co by to zjistila? 😬

krista71096
autor
4. zář 2019

@makronka222 Bohužel ne 😬

jancabr
5. zář 2019

Jsem OSVČ a mám malé dítě. Činnost jsem za celou dobu nepřerušila. Předtím jsem si platila dobrovolné nemocenské, abych měla nárok na mateřskou. Mateřská se vyřizuje na sociálce a tam jsem žádné dokumenty nepotřebovala. Vypočítali mi to z toho nemocenského. Před koncem mateřské jsem si šla na pracák vyřídit rodičák.

jancabr
5. zář 2019

ještě záleží, jak dlouho jsi OSVČ. Případně pokud jsi nemocenské neplatila, dá se rovnou zažádat o rodičák

krista71096
autor
6. zář 2019

@jancabr byla jsem OSVČ 2 roky, ted jsem to prerusila. Mela jsem ted jen nemocenskou, protoze materska mi utekla o nejakych 30 dni placeni. O rodicak uz mam zazadane, ted me zajima spis jak je to s porodným 🙂

biedronka10
6. zář 2019

@krista71096 nevim jestli si to patuju presne, ape musis na OSSZ s papirama, aby ti potvrdili bud zdanitepny prijem, nebo uhrn odvodu socialniho pojisteni za ctvrtleti predchazejici tomu, co se dite narodilo, v tech papurech by tam pro to mela byt vlozena priloha. Ted uz si nepamatuju co presne, ale vim ze se slo prvne na OSSZ tam ti poradi. No a pak donest papiry zpet na pracak a oni uz si stahnpu ostatni data z financniho uradu jaky jsi mela danovy zaklad. Upozornuji, ze u OSVC vetsinou narok na porodne zamitaji, to mi rekli na UP. Navic je tam urcita hranice prijmu za ctvrtleti predchazejicimu tomu, co se dite narodilo, kterou nesmis za to ctvrtleti prevysit. Nevim jestli to je u prvniho nejak 21 tisic a druhe kolem 19, tp nevim. Kazdopadne postup byl takovy, ze jsem s papirama z UP sla na OSSZ a zpet.

biedronka10
6. zář 2019

Alensntema castkama asi kecam, to se musim podivat.

krista71096
autor
6. zář 2019

@biedronka10 jj, myslím že tu částku jste nějak trefila 😊 počítám s tím, že spíš na to nedosáhnu ale zs zkoušku nic nedám 😁 jinak moc děkuji za vysvětlení, snad to tak nějak bude ...na OSSZ jsem byla stokrát kvůli nemocenskému, tak snad tam zas nebudu lítat jak blbec :D

jancabr
6. zář 2019

U porodného se posuzuje příjem otce i matky dítěte a měsíční společný příjem nesmí přesáhnout 20.000 nebo tak nějak.

biedronka10
6. zář 2019

@krista71096 to je jedno jak vypadate 😀 od toho tam oni sedej. Za zkouzku nic nedate

krista71096
autor
6. zář 2019

@biedronka10 tojo, ale skoro s 3 tydennim mimcem je to narocne nekde porad litat 😁 no uvidime, zkusim ...:D

biedronka10
6. zář 2019

@krista71096 no me to nerikejte 😀 ja mam 2 lety velice akcni pytel blech a k tomu 4 mesicni mimi. Chodim s nima tak leda po lese. Dp obchodu se podivam tak jednou za 14 dni..... S ohledem na obchody a na me dusevni zdravi...

krista71096
autor
6. zář 2019

@biedronka10 akční pytel blech ... 😂 Tak to chápu 😁