Z RD rovnou na druhou RD,bez mezistupně v podobě mateřské dovolené. Je to možné?

ginich
15. kvě 2023

Holky prosím....aktuálně jsem do cca 8/2025 na rodičovské. Nicméně do 2 měsíců rodím znovu,takže první rodicak si nechám doplatit jednorázově,to by problém být neměl. ALE finančně by se nám teď vyplatilo po skončení prvního rodicaku jít rovnou na druhý rodicak-jakoze mateřskou (těch 6-8 týdnů před porodem) bych si vypsat nenechala. Otázka zni-je to ze zákona možné nebo ne? Dodám,že smlouvu v práci mám na neurčito. Díky....

emillyhk
15. kvě 2023

@ginich Nevím, jestli je to ze zákona možné, ale tím, že bys nenastoupila na MD, přijdeš přeci o peníze, které bys těch 28 týdnů probírala (PPM)... Výše PPM by byla stejná jako při předchozí MD. Tak si to spočítej, ale neumím si představit situaci, kdy by to pro tebe bylo výhodnější 🤷‍♀️

elwe
15. kvě 2023

@ginich odpověď na otázku neznám (přestože si myslím, že by neměl být problém) nicméně dodám, že pokud je mateřská nízká, tak je možnost si zároveň vyplácet rodičovský příspěvek (tak, že součet mateřská + rodicak je max 13000, a zároveň předpokládám, že to lze až po porodu - ale jistá si nejsem). Jinak by mě taky zajímal důvod, dlouhodobě tím přijdete o peníze z mateřské.

janule0123
15. kvě 2023

@ginich důvod? Prijdes s tím o peníze z mateřské … plus by ti mohla naskocit nejaka dovolena?takze proč když peníze potrebujes se o ne dobrovolně připravit ? Pokud je nizka mateřská, dá se to nějak “doplacet” z RP.. zjisti si info na úřadu …

muhehehe
15. kvě 2023

Asi to vůbec nechápu. Současnou rodičovskou máš do 8/2025, takže když si to necháš dovyplatit nějak najednou (to se přiznám, že současné podmínky úplně neznám, ale píšeš, že problém nebude), tak nějaké peníze navíc budou. Pak nastoupíš na mateřskou, kde teda bude vyplácena menší částka než na rodičáku, a pak další rodičák, opět do plných.. v čem je problém? Není vůbec důvod z toho tu mateřskou vyškrtnout. Ani takový ten ,,okamžitý", protože finanční injekci teď dostaneš...

j.a.n.i
16. kvě 2023

@ginich Z jakeho duvodu by se vam to vic finančně vyplatilo?

kurpilova
16. kvě 2023

MYSLÍM,ŽE PANI NETUŠÍ,ŽE MÁ NA DALŠÍ MATEŘSKOU NÁROK...

j.a.n.i
16. kvě 2023

@kurpilova Tak to by se asi neptala, jestli na ni nemusi jit...

kurpilova
16. kvě 2023

@j.a.n.i myslela jsem to,že třeba pani neví že má nárok na druhou mateřskou ve stejné výši jako měla měla první mateřskou, když jsou děti brzy po sobě narozené....

krisstina93
16. kvě 2023

A proč bys to delala? Se připravíš o peníze z mateřské.

j.a.n.i
16. kvě 2023

@kurpilova Ale to je úplně jedno, cokoliv je pořád víc než nula, takže i tak je výhodnější ji pobírat.

kurpilova
16. kvě 2023

@j.a.n.i JÁ TO VÍM,ALE PANI SE PTALA...