Práce na rodičovské a další mateřská. Poradíte, prosím?

21. lis 2022

Ahoj holky,
prosím, dokážete mi někdo poradit? Moc se v těhle úředních věcech nevyznám a na internetu jsem to nikde přesně nevyčetla.
Měla jsem smlouvu na dobu určitou, která mi skončila a pár dohod. Neměla jsem tedy mateřskou a teď jsem na rodičovské, vedená tedy jako nezaměstnaná, protože dohody se nepočítají. Protože bychom chtěli hned druhé dítko, ráda bych pobírala mateřskou. Chtěla bych se domluvit se známou, aby mi dohodu převedla na smlouvu na částečný úvazek. Do jeslí malou dávat nebudeme, bude hlídat rodina. Ale zajímá mě k tomu několik věcí:
1. Mohu během rodičovské mít neomezeně velký úvazek?
2. Bude se mi výdělek započítávat do další mateřské? (Vím, že musí být delší než 12 měsíců.)
3. Pro čerpání mateřské musím 12 měsíců odvádět sociální. Bude se mi odvádět z výplaty i když jsem na rodičovské?
4. Jakou část z výplaty bude odvádět známá (zaměstnavatel)? Nevím, jestli mi smlouvu dá, když to pro ni bude “dražší”.

Děkuji moc všem!

j.a.n.i
21. lis 2022

No, za prvé, nejsi na žádné rodičovské, pouze pobíráš rodičovský příspěvek. A jinak:
1. Ano, výdělek nemáš nijak omezený.
2. Ano, bude.
3. Na žádné rodičovské nejsi a ano, pokud to bude pracovní poměr, tak se odvádět bude.
4. Pro ni to bude o 34% dražší a ty dostaneš o cca 11% méně.

kevi1
24. lis 2022

Si na rodicovskej, pracujes na dohodu a zaroven si vedena ako nezamestnana? To podla mna nejde nie?

j.a.n.i
24. lis 2022

@kevi1 Neni na rodičovské, na tom neni co resit.