Alergie na chlad u dospělých

blanka.k
14. led 2013

Pěkný večer,
od vánoc mě trápí nepěkná věc, tak pátrám po podobně "postižených" ...na nohou a obličeji se mi objevují flíčky jako štípance, které postupně natíkají a vypadají jako popáleniny od kopřiv, někdy se to "slije" do velkých ploch, strašně to svědí a já vypadám naprosto příšerně. Napřed jsem podezřívala komáry, při velkém počtuně jakou jinou havět, no nakonec jsem skončila na alergologii, kde podle předběžných testů nic nenašli. Co jsem však vypozorovala, nejvíc se mi to dělá na místech, která jsou po pobytu venku nejstudenější (na nohou kolena a kolem zadku + obličej), většinou to přijde po cca 30min. venku.V pátek po 2 hod. venku mi natekla i oční víčka, a obličej jsem měla strašný 😅 Bohužel nateču i když jedu třeba autem nakoupit, stačí chvilka venku před domem a pak na parkovišti supermarketu a v obchodě začnu "pupínkovatět"....
Dnes jsem to říkala alergologovi, nějak se na to netvářil, že spíš mám nějaký jiný "vnitřní" problém.Naštěstí na to zabírá Zyrtec, ale cpát se pořád chemií se mi nechce (ale lepší než strašit v MHD spolucestující 😅 ). od něj jsem šla ve vánici na tramvaj, pak čekala na přestupu na bus a 10 min.pěšky domů...no a už v tramvaji jsem cítila jak mi pálí obličej a svědí kolena, no doma samozřejmě už jsem byla samý pupen 😔 trochu to polevilo, odpoledne jsem šla pro syna do miniškolky, taky krásná vánice, zima, takže doma jsem měla zase stehna slitá 😅 Teď večer jsem zase ok. Včera jsem byla celý den doma, a ani pupínek....den předtím jsem byla s malým na kluzišti a opět mě to chytlo....každopádně mi přijde, že pan doktor se na to moc netváří, že by to bylo jen z chladu, takže mám dietku, léky.... 😅 Jsem na RD, takže se synem musím každý den na 2, 3 hodiny ven, do toho pracuji na ŽL s lidmi, naštěstí mi to teď vycházelo, že klienti došli, když jsem předtím byla pár hodin doma a "neosypaná" 😅
přikládám foto, snad vás moc nevystraším , ale takto se mi osypou celé nohy, obličej, takže jak z hororu. 😅

jahudka80
14. led 2013

já jsem párkrát měla červené fleky na stehnech a manželovi se dělají občas v zimě skvrny na lýtkách, ale takhle moc jsem to neměla. ☹

michamicha
14. led 2013

@blanka.k Blani, teda to je hrůza 😨 S něčím takovým jsem se ještě nesetkala ani u nikoho známého ☹

dilemma
14. led 2013

zkusila bych namazat detskym krmem proi mrazu chladu a vetru jetsli to nepomuze

hadruska
14. led 2013

Nemam to takhle hrozny, ale uz roky mam pri chladnejsim pocasi ( i vic vetrnem) rude svedici fleky nad kotnikem. Nastesti to nemusim nijak resit. Co zkusit nakou alternativni lecbu?( napada me uprava jidelnicku, homepatika, bachovi esence, cokoli jineho nez alopaticka lecba?)

jania023
14. led 2013

Ja ma tiez alergiu na pocasie,u mna je to ale ked sa meni pocasie zo zimy na teplo a opacne..zrazu zacnem plakat a tecie mi z nosa az si ho vyskrabat idem..potom za den dva to prejde a ked sa oteply ci ochladi tak zase,neviem ci sa da nieco s tym robit ale uz som si zvykla..inak kup si claritine to je na alergie a je volne v lekarni..najlepsie co moze byt na alergiu..daj si pred tym nez pojdes von a mas to..inak ked pojdes na alergologiu na nejake testy nemozu ti ich robis skor ako 10 dni po dobrati claritinu lebo skresluje vysledky

blanka.k
autor
14. led 2013

@jania023 díky, já už na testech byla, musela jsem právě vysadit Zyrtec a takto jsem pak vypadala , to jsem se fotila v pátek 😅 Dnes jsem ho hned po příchodu za dalších testů slupla, zítra mám hodně běhání po městě (neřídím, takže MHD), tak abych se neosypala.

@dilemma mazání nepomůže, to jsem zkoušela....jediné co pomáhá, je teplo, jenže celá se prostě nenabalím....i takto vypadám divně, jak furt chodím zabalená do šály, jen oči lezou a kapuce na to 😀

@hadruska dietu už 14 dní držím (dnes mi doktor aspoň povolil ml.výrobky, hurá, já už nevěděla co jíst....), ale i předtím jsem jedla dietně (až na skladké), doma nekořeníme, ani skoro nesolíme, nesmažíme, nejíme vůbec klas.čeksá jídla, atd....

jonas17
14. led 2013

skús napísať do témy https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotn... luthien. radí ohľadne alergií a atopického ekzému...
moja dcéra mala niečo podobné. tiež jej to vyšlo stále po tom, ako sme sa vrátili z vonku, alebo po dlhšom kúpeli...tu na koni som hodila fotky a jedna kočka mi poradila prečítať si o parvovíruse http://www.mamaaja.sk/zdravie/zdravie-deti/piat... U nás to sadlo na piatu chorobu. trvalo to dlho, určite dve mesiace, kým to celkom zmizlo. presne sa robili vyrážky na tvári a v oblasti stehien, zadku, brucha, ono to tak chodilo hore-dole. a to vonku neboli až také zimy, bolo to oktober-november a ja som si myslela, že má malá alergiu na chlad. inak kožný na nič neprišiel, napísal mi kortik. masť a dithiaden a nejaký sirup...nedala som nič...skús si to prečítať...držím palce, nech to rýchlo prejde...

druidee
15. led 2013

ahoj, mám stejný problém už asi měsíc a tedy jen na obličeji, nemůžu přijít na to, od čeho to je a vůbec mě nenapadlo, že to může být z mrazu.. ruce,kotníky a kolena jen jakoby svědí suchou kůží, ale obličej je přesně jak popisuješ i když to spíš příjde, když příjdu z venku do tepla tak do hodiny a někdy v noci samo od sebe to zase sílí.. a bambucké máslo či jiné na ochranu pokožky bez úspěchu. přeji, ať Ti to brzy přejde a máš klid 🙂

marianka0101
15. led 2013

@blanka.k ahoj, mam rovnaky problem-niekedy. Neviem co to ovplyvnuje. Napriklad tento rok to nemam az take, tento rok mi iba po pobyte vonku v mraze iba opuchnu ruky-prsty, ze ich ani ohnut nemozem. Vzdy az ked pridem domov, tak v teple sa to "aktivuje" trva mi to tak 15minut. Minuly rok som mala ale presne to co je na fotke, stalo sa mi to asi 5-krat za zimu. Predtym rok nic a este rok predtym som to zase mavala. Nijako som to neriesila, mam male deti a po doktoroch behat je aj bez deti dost o nervy ale na 100% to ma nieco s chladom. Este som neodsledovala co robim inak, ked sa mi to nevyhadze. Inak este na strednej som mala presne taketo stavy vzdy, ked som jedla nejake citrusy a vzdy aj na telesnej, ked sme hrali volejbal a a ko som nahadzovala, tak ten narazovy dotyk s loptou mi to vyvolaval a tiez som to mala vtedy iba jednu sezonu. Teraz bezne jedavam mandarinky,pomarance, pomelo a nic, ziadna alergia

blanka.k
autor
15. led 2013

@jonas17 děkuji, virus doktora taky napadl, ale teď už pěkných pár týdnů jsem zdravá jak rybička, takže ten nakonec spíš vyloučil. I dle krve žádný "bacil" v sobě nemám...
Diskuzi přečtu, včera večer jsem začala zase zobat Zyrtec, a dnes jsem byla od 9 do 19:00 venku, po doktorech a nákupech, když už mám zase po dlouhé době syna na celý den u babi, tak toho využít, a ani "ťuk"

@druidee děkuji moc

@marianka0101 my jsem doma taky sledovali, co je "jinak" a na nic jsme nepřišli...jedině, že přes vánoce měl manžel 14 dní volno a byl doma, jinak bývá do večera (občas do noci) v práci 😀 😀 😀 Tak leda alegie na něj 😀 😀 😀

zuzanalhotska
19. únor 2013

@blanka.k Padl mi zrak na Tvuj dotaz. a vlastne vubec nedokazu poradit, ale potrvzuji, ze jsem mivala to same, zacalo mi to jjednou v lete asi pred 15ti lety, pri hodne chladnem pocasi a pak se to objevovalo prakticky kazdou zimu...nejprve male pupinky, ty se pak zacaly slevat ve velke fleky, vse strasne svedilo....jedine, co pomahalo bylo se hodne teple oblekat a co nejvice chranit oblicej, proste nedopustit, aby zacaly naskakovat prvni pupinky a pak se to "nerozjelo", ted zpetne premyslim, ze jsem s tim vlastne nikdy nebyla u doktora /jsem tak trosku lempl a ne moc typ, kterej by resil vlastni neduhy/....trapilo mne to tusim tak 7let a pak jednu zimu nic, dalsi jenom malicko, a ted opet dlouho nic /musim zaklepat/. Jeste si vybavuju, ze v jedne knizce tusim od Haliny Pawlovské trápila hrdinku "vzacná chladová alergie doprovazena svedicimi pupenci, na kterou se dokonce propouští z vězení"...tuto zminku jsem objevila, v dobe, kdy uz mne to netrapilo, tak jsem se po tom nijak dal nepidila, nicmene to podporuje domnenku,ze tento problem opravdu existuje....a myslela bych si, že kožař, nebo alergiolog by o tom měli něco vědět....

blanka.k
autor
19. únor 2013

@zuzanalhotska alergologa jsem si bbohužel vybrat nemohla, dostala jsem papír přímo ke konrétnímu, který teda děsné recenze na znamylekar.cz 😅 Každopádně jak píšeš, jediné co na to zabírá je teple se oblíkat (na tělo to stačí bežné oblečení), obličej jedině co mám fakt pořádně "zababušeno", což třeba oči nejdou, ty natečou, že nevidím a hlavně začnu špatně dýchat, a nohy, zkoušela jsem tlusté klas.punčochy a prd., možná nějaké extra prádlo a oteplováky...na běžné procházky dost nepraktické, já se potila už v těch punčochách, já chodím celý rok v minisukni, jen teď jak je 5 pod nulu, tak si vezmu pod ni legíny 😀 Každopádně Zyrtec zabírá, tak hurá. Jen když bylo třebakolem 10 pod nulou, tak už se to trochu začalo objevovat ,ale jen pár pupínků na koleni a stehnech, pohoda.... i jsem teď byla po X letech na bazénu, to prý taky lidem nedělá dobře, jak vylezou z vody ven,ale to mi nic nedělalo, tak aspoň, že tak 😅 Tak doufám, že v létě to půjde i bez léků, mě se po tom Zyrtecu chce strašně spát, ještě mám jedny léky , hormony, po kterých se nesmí ani řídit auto, a jsem totálně KO 😅

blanka.k
autor
19. únor 2013

@zuzanalhotska ale zmínka o propuštění z vězení je dobrá 😀 Až mi jednou fak tpořádně rupnou nervy a toho mého malého tyrana doma něčím bacím, tak budu mít polehčující okolnost 😀 😀 😀

zuzanalhotska
19. únor 2013

@blanka.k tak hlavne, ze neco pomohlo, a kdyz zyrtek, tak je to evidentne alergie (to me kdysi vubec nenapadlo,protoze alergicka jsem nikdy na nic nebyla..)..takze mozna by v pripade pretrvavajicich problemu nebylo od veci alergologa vymenit 😝 ....tak drzim palce, at se to zlepsi a idealne vymizi jako mne...

blanka.k
autor
19. únor 2013

@zuzanalhotska děkuji moc

smajlina
20. únor 2013

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli jste měla i horečky a zda vás bolely klouby.

duratlicka
21. únor 2013

@smajlina Podla vasho opisu to skor vyzera na piatu chorobu.

aktaka
22. únor 2013

@blanka.k být tebou, tak vyměním alergologa, pokud tento nepozná, že je to alergie na chlad
http://m.novinky.cz/articleDetails?aId=286909&s...

aktaka
22. únor 2013

http://www.proalergiky.cz/alergie/alergie-na-chlad tady trochu fundovanejsi článek, ale urcite už jsi googlila. Nevím jak je to v takovem případě, ale já užívala Zyrtec jen v případě náhlých obtíží, jinak mi byla alergie léčena mimo alergickou sezonu.

dohuk
23. lis 2013

blanka.k, zdravím Vás. Ja mám úplne rovnaký problém a čudujem sa, že alergológ na problém neprišiel. Ja som sa dostal úplnou náhodou k imunoalergológovi a medzi rečou sa ma pýtal na zdravotné problémy. Spomenul som mu opúchanie asi ako reakciu na chlad. Po krátkom teste zistil, že mám tzv. urticaria chronica, čo je precitlivenosť organizmu na chlad. Najviac sa pobavil, keď čítal moje zdravotné záznamy, kde je uvedené, že ma liečili každoročne takmer každý zimný mesiac na rubeolu... Symptómy sa zdali všeobecnému lekárovi totžné. Celý život som trpel, ale čím som starší, tým je to horšie. Takže mi ostáva napchávať sa chémiou, alebo jednoducho trpieť.
U mňa je to také zlé, že ani v auguste (srpen) som si nemohol zaplávať v tureckom mori, lebo som sa vyhádzal. Keď som vyliezal z vody, celý som bol vyhádzaný, už sa vyrážky zlievali do pľuzgierov a ľudia na pláži sa s hnusom odvracali. Chuťovka. Držte sa.

nellisek
23. lis 2013

ahoj, taky trpím chronickou kopřivkou. ne na chlad, ale jen tak z ničeho nic mi oteče koleno, prsty na rukou. Po nějakém tlaku ohromný otok. Svědí to, bolí to, celé to mám horké. Na imunologii chodím, prý vše v pořádku. Tak že pokud to je zlé, musím vzít medrol-kortikoid. nebo denně beru xados na alergii. nepomáhá nic, jen jsem se dopídila že to mám reakci po očkování proti žloutence- když jsem pracovala ve zdravotnictví. Tak že asi se stím musím smířit. Prý s kopřivkou také hodně souvisí štítná žláza. jednou jsem měla zvýšené protilátky když jsem byla hodně osypaná. Tak přeju pevné nerva, radu nemám, bojuji stím 7let.

blanka.k
autor
23. lis 2013

@dohuk Zdravím, děkuji za příspěvek...bohužel u mě vidím taky zhoršení oproti stavu před rokem, kdy to začalo....v létě jsem mohla být bez léků jen když bylo třeba 30st a bezvětří...stačí vlhko, "ofoukne" mě a i když je 25st, projeví se pupínky (a lidi nechápou, že mám alergii i v takovém "vedru")...teď jsem od září nonstop na lécích, jsem hodně unavená,ale můžu mezi lidi bez obav 😅 držím palce, ať se to nehorší a ideálně ať to brzy zmizí 😉

@nellisek Xados mi mudr.taky dal, prý je to něco úžasného, to mi ale řekl asi u 4 různých léků, které na mě zkoušel, přitom mi zabíral "blbý" Zyrtec.... po jeho "léčbě", kdy jsem opět došla, že ani lék č.5 nezabarl, jsem se vrátila zpět k Zyrtecu....a ejhle, on najednou nezabíral...takže teď si kupuju Apo Cetrizin, je levnější a zabírá...a už mám vyhlídlou novou alergoložku, jen se odhodlat tam osobně zajít, aby mě vzala. A se št.žlázou máš pravdu, mě se na to ptal taky, při asi 3.návštěvě....trochu mě to zarazilo, neb léky na št.žlázu jsou jediné, které jsem v té době brala a určitě jsem mu to říkala, s čím vším se léčím 😅 Takže alergii zdar, aspoň, že existují ty léky, sice svinstvo, ale lepší než ty hrozné alergické rekce + pohledy lidí, jak kdybych měla mor a choleru 😀

matozazzo
23. lis 2013

Ahoj zaujimave, ja mam takuto reakciu,ked sa napijem prirodnej vody,konkr. zo Sigordu. Ta vraj obsahu viacej nej.mineralov,kt.mi to sposobuju. Sla som sa zblaznit. Svrbelo to,spajalo sa do velkych flekov,priserne... preto nepijem min.vody,len cistu vodu. Podobnu reakciu som mala po par rokoch,ked som jedla v cinskej restauracii,asi z nej.korenia. Davam si pozor na to,co jem,nekorenim,nejem sackove veci-stravu a mam klud. Raz som to mala aj po chipsoch. Tiez si mysleli,ze je to z chladu,ale ked som sa obsypala v lete, Dr.to vylucila...

gabbika
23. lis 2013

@blanka.k Ahoj, chci tě trochu podpořit, manžel má alergii na chlad - projevuje se tedy trochu jinak, ale během let to ustoupilo. U něj je to provázeno záchvaty kašle, rýmy a kýchání, jak psal někdo výše, klidně mohlo být 30 stupnu, ho ofouklo a začal mu kýchací záchvat, který trval do doby než se dostal do prostředí které bylo tepotně stabilní. Jako vedlejší produkt špatného fungování imunity v kombinaci se stresem si vykoledoval lupenku - jde to spolu ruku v ruce, vše vychází ze střev. Co pomohlo - upravit jídelníček, zaměřit se na to jak podpořit imunitu a otužit organismus. Chodil do sauny, za každého trochu schopného počasí chodil běhat, sprchu končil studenou vodou. Držím palec, vím jak je to nepříjemná potvora.

blanka.k
autor
23. lis 2013

@gabbika Děkuji, mě právě taky doporučili imunologické vyšetření, co se se mnou vůbec děje. Od mala mám ulcerozní kolitidu a poslendích pár let ještě autoimunitní zánět št.žlázy,ale první mám už 13 let v klidu, štžlázu taky ošéfovanou léky...jen o asi týden dříve než se objevila alergie, jsem si nahmatala bolestivou bulku v prsu,nezhoubnou, od března jsem po operaci, nyní mám zase nález, za 14 dní jdu zas na mamograf, kd emi právě na jaře doporučili, ať jdu na imunologii,že je to "divný" ,že se mi to teďka tak sešlo...no ještě jsem se nevypravila, po vánocích konečně musím. 😅 tak držím aplce, ať to u manžela ustupuje dál a ať je časem třeba úplně bez problémů.

@matozazzo dietu mi doktor nařídil jako první.... zakázal skoro vše, ale nemělo to vliv...když sjem doma, jsem v klidu, stačí vyjít ven a za 30min-1hod. se osypu...nebo doma, když ráno ráda běhám jen ve spodním prádle a je tu chladno 😅 Osypanuo část těla mám "ohraničenou" tím, kd emi končí oblečení...takže obličej nejvíc, když nemám rolák, tak i krk...na trupu jsem se nikdy neosypala 😅

delia711
1. led 2014

Tak toto mi je známe. Mám to od detstva- vtedy nikto netušil čo to môže byť, potom to prestalo na pár rokov z ničoho nič a ked som začala pracovať počas vysokej školy v letných krajinách tak sa to opäť vrátilo :( momentálne mam tuto zimu zatiaľ pokoj ale minuly rok som každý den niekoľkokrát vyzerala ešte horšie ako na fotke hore :D už mi začali aj opuchať pery a vyzerala som ako po plastike :D mne osobne pomáha dithiaden stačí jeden max. dva a za 15 min som fit prípadne zodac. Počula som že je dobre otužovať a myslím že to pomáha momentálne žijem v Kanade a zatiaľ sa nič neobjavilo ani jeden fliačik!(musím si zaklopať) Ale osobne si myslím že treba budovať imunitu, otužovať, vyhýbať sa moc teplým krajinám lebo potom ma telo šok a ked to príde tak si dať tabletky a dúfať že to raz zmizne. Liečba podľa všetkého neexistuje.

briketa
1. led 2014

@blanka.k tiez mam tuto alergiu, plus opuchy hocikde na tele, spodky noh obrovske navrete hrce. Zacalo mi to v puberte.
Prestahovala som sa do subtropickej klimy, kde je cely rok teplo... Akonahle sa ideme lyzovat, je to spat. Na tych par dni som na antihistaminoch a potom spat domov do tepla. Liecit sa to neda, ako jedina alergia.

teeerez
2. led 2014

@blanka.k uf s alergii na chlad diky bohu zkusenost nemam, jen jsem chtel komentovat Zyrtek - jestli na to zabira, tak se tim vubec netrap a proste ho ber. Je to lek urceny k dlouhodobemu uzivani a naopak to muze pomoci - kdyz si ho budes brat kazdy den a pak sem tam zapomenes, tak by ti alergie "nemusela stihnout vsimnout" 🙂

A dal, jestli zabira Zyrtek tak to asi alergie bude a jestli se na to doktor netvari, tak bych ho vymenila :-/
P.S. ted jsem se parkrat setkala s tim, ze doktori nechteji Zyrtek predepisovat (ma to co delat s uhradami :-/)), tak identicky je pry Zodak, alternativa Xyzal (ale ten uz je trochu jiny a treba me zabira hur - se Zodakem 1 prasek denne a jsem ok, Xyzaly beru 2 denne pro stejny ucinek)

marionmarion
2. led 2014

Ja to mavam ked mrzne a zaroven fuka vietor, hlavne na krku, stehnach a na tvary svrny. Objavi sa to ako vojdem do tepla, strasne to svrbi a do hodiny to zmizne..nikdy som to neriesila u lekarov, proste to tak je...

blanka.k
autor
6. led 2014

diky vsem za reakce
@delia711 Otuzovani asi neni problem, ja chodim cely rok v sukni uz skoro 10 let, i ted nosim minisukni a kozacky, kdyz by mrzlo, vezmu jen silnejsi puncochace 😀 Kdyz jdu s odpadkama nebo veset pradlo ven, tak jen v triku, ted jsme sli z krytho parkoviste do obchodu bez bund, ja jen slaby svetrik a syn teda klasicky a kulicha a lidi se na nas koukali jak na blazny, ale taky si rikam, ze nas zima na chvilku nezabije 😲 nejake zmeny podnebi u nasnehrozi, manzel ma pro zmenu zakazane slunicko a nesnasi teplo 😝

@briketa tak prestehovani by bylo super, ja odmala milovala vedro, 35 ve stinu a ja byla spokojena... Ale je fakt, kdyz nad tim premyslim, loni mi to vedro hrozne vadilo, az se mi manzel smal, co se se mnou deje....

@teeerez zyrtec mi bohuhezl prestal zabirat... Pote co name mudr vyzkousel asi 5 rucnych jinych leku (pry jsou super, lepsi nez Zyrtec, ktery mi zabiral 😔 )... V lekarne mi doporucili apo cetrizin, je levnejsi a zabira mi i rcyhleji nez Zyrtec, tam jak jsem zapomnela, tak tak 2 hodky nez to zmizlo , tady je to tak do hodinky.

Jenteda je des, jak jsem furt po tech praskach utahana....