Bolest jednoho prsa při kojení. Mám jít k lékaři?

momin
26. dub 2009

Ahoj holky. Je to normální, že kojení bolí? Vlastně mě bolí jenom jeden prs. 😒 Vůbec se mi nechce střídat, jaká je to bolest.. Nejradši bych kojila jenom z jednoho, ale to asi nejde co?! Dneska se mi zdá úplně horké... ☹ Myslíte, že mám k doktorovi? Nebo je to normální?

svataterezicka
9. kvě 2009

Holky díky za podporu, já držím 🙂 Aspon vím že teda nedělám snad nic blbě.. Já právě odstříkávám před kojením, dávám si teplé sprchy... tak snad bude líp 🙂

popelka.miri
9. kvě 2009

svataterezicka- já taky musela zpočátku odasávat i před kojením, jinak by se nemohl přisát. A když budeš cítit, že i po kojení máš nevyprázdněná prsa, tak je taky odsaj pro jistotu, abys předešla zadržení mléka! A kdyby to náhodou přišlo, tak první pomoc je studený měkký tvaroh (obklad) a odsávat ,odsávat 😉 Věř mi, že tohle opravdu zabírá!!

kvikvicek
12. kvě 2009

Holky pomooooooc,prosim o radu, mam strasne mlika, kojime co 3,5 hodiny pres den, nekdy i co 4 a nekdy taky rveme uz za dve hodky, v noci papame tak po 4-5 hodinach, mala krasne saje, ale vypije jedno prso a druhe mi muze prasknout, tak musim odsat, ale odsat musim docela dost, jinak mam hned cerveny flek, boule a horecky, zanet uz jsem mela , mela jsem antibiotika a podruhe jsem to zvladla sama, to jsem mela retenci. proste nemuzu odsavat do ulevy a tim padem mam mlika jako blazen, a kdyz poradne neodsaju,tak mam hned boule a horecky. se asi zblaznim. kojim nebo porad odstrikavam a masiruju prsa jak debil (pardon) co s tim? vite nekdo? upravi se to nekdy? a kojeni me taky boli, prvnich par tahu se mi krouti bolesti nohy a kojime pres kloboucky,tak doufam ze nas nepostihne moucnivka ci jiny humus 😖

petka80
13. kvě 2009

kvikvicek - vydrž! Ono kojení v šestinedělí je fakt někdy děs 😠 Ale laktace se brzy upraví a budeš mít mlíka tak akorát, podle potřeby dítěte. Hele, někdo má zas málo mlíka, to si holt nevybereš 😔
A nepomohlo by kojit přes den častěji? Třeba po 2 hodinách pokaždý z jednoho prsa?

veruska007
13. kvě 2009

Jo, ja mam prsa veliky, mlika malo, musime dokrmovat... a to uz rok trpim syndromem belave bradavky - hrozna bolest, krec v prsu, brecim bolesti, a nic z toho ☹

popelka.miri
13. kvě 2009

kvikvicek,já měla to samé. Nemohla jsem ani v noci pořádně spát, i když kluk spal, protože jsem nejpozději po 3 hodinách (4už byly moc) musela odsávat. Když si pořídíš odsávačku opravdu kvalitní s lehkým ovládáním, tak to vydržíš lépe. Já měla tehdy tu obyčejnou a dost jsem se nadřela a prsa taky zkusily 😖 A jak už jsem tu jednou psala, jestli toho mléka máš tolik, tak ho prodávej do porodnice a něco si vyděláš a mléko nepřijde nazmar 😉 ..A to nalévání se mi uklidnilo asi po 3 měsících. Ale musela jsem pořád nosit vložky, protože mi několikrát do hosiny unikalo mléko (jak prsní kontrakce 😀 ).

kvikvicek
13. kvě 2009

ahojky, odsavacku mam a nastesti jsem ji poridila uz v tehu, jinak by to bylo krusny nez bych ji sehnala. mam avent isis a je moc dobra, akorat jak odsavam,tak vydava takovy zvuky,ze manza ze me nemuze 😀 bud v noci rve mala neboja vrzu 😀 😅

popelka.miri
13. kvě 2009

kvikvicek já si taky připadala jako dojící ústav 😀 😀

ojo
16. kvě 2009

ahoj holky, tak mě kojení taky bolí, ale dá se to vydržet...ale vůbec nevím jak kojit, jestli jen z jednoho prsu...nebo z obou 😕 😕 vždycky teda před kojo trochu odstříkam, aby se změkčil dvorec...

třeba dneska v noci jsem prsa jen střídala po 3 hodinach...malý pil v kolem 1h z pravýho v noci, pak v 5h levý, v 8h pravý, v 11h levý dopol a pak v 1h odpoledne chtěl znovu, ale asi jen na žízen, protože pil tak 5minut a to jsem mu dala z pravýho no a teď odpoledne jsem vůbec nevěděla, z kterýho prsa mu mám dát napít, protože obě byla nalitá ☹ a malý vždy pije jen tak 10 minut, někdy ani to ne ☹ ☹ ale asi mu to tak stačí, protože pak hezky zas spinká, nebo jen třeba kouká 😅

tak jsem teda po probuzení dala malýmu z obou prsů, protože byli obě skoro stejně nalitý...jinak prsa mě taky bolí, zatím mi nikdy nepřišlo, že by byly tvrdý na kamen, ale jsou místama tvrdší, dr. říkala, že to jsou ty mléčný žlázy a může to být i otok....tak já nevím, jestli mám i odstříkávat nebo ne, protože vím, že všechno mlíko z prsu určo nevypije, když pije tak krátce ☹ protože zas sesra v porodnici říkala, že odstříkávat nemám, že by se mi tvořilo zas moc mlíka ☹

prosím poraďte jak prsa střídat, jestli mu dávat zatím z obou nebo jen z jednoho 😕 ....většinou se mi stane, že malý pije tak 5 minut, pak odpočne, odžíhne a po chvíli (většinou tak do půl hodky od kojení) si dá ještě tak na těch 5 minut zas...jen v noci se mi zdá, že pije tak těch 10 minut a pak už nechce a chrní...

popelka.miri
16. kvě 2009

Ojo, tak za prvé prsa si rozhodně po kojení odsaj, protože tak předejdeš retenci (zadržení mléka) nebo zánětu, což je mnohem horší a mohla bys o mléko přijít! Kojí se vždy z jednoho prsu a pak z druhého...Kdybys prsa střídala během jednoho kojení, tak bys malému dala jen přední mléko (na žízeň) a ne zadní mléko na hlad a bolelo by ho potom bříško. Prso vystřídej během jednoho kojení jen v případě, když by malý prso vypil celé a chtěl ještě (zatím asi ne, ale časem určitě 😉 )) Musí dostat přední i zadní mléko. Pokud si nepamatuješ, z kterého jsi naposled kojila, tak si dej na tu stranu na ramínko od podprsenky třeba sponku 😉 .. Ale opravdu, když cítíš nepříjemné nalití prsu, tak odsaj a když se ti uděla bolestivá boule a červený otok, tak z toho prsu hlavně ODSÁVEJ a koj a dej si po kojení obklad ze studeného měkkého tvarohu, to je nade vše!!! 😀 Zatím malému stačí jen trochu, ale časem se rozpije a tobě se množství mléka srovná 😅

petruna
16. kvě 2009

momin : me asi mesic hrozne bolelo prisati k pravymu prsu. Sestricky mi rikaly, ze to je normalni a ze to prejde....
tak jsem mesic zatinala zuby, nastesti to bylo fakt jen pri prisati, jak zacal pit, tak uz to slo...
no a pak to preslo a v pohode...

svataterezicka
17. kvě 2009

a z toho jednoho prsa stačí kojit deset minut? nebo dvacet? Já kojím z každého deset minut.. Tak jestli mám dávat při jednom kojení jen z jednoho prsa tak jak dlouho teda?

popelka.miri
17. kvě 2009

Svataterezicka. Prso obsahuje přední mléko na žízeň a zadní na hlad. Proto musí vypít prso celé, aby se zasytila..ale v létě, když je teplo, takje normální při výlučném kojení, že kojíš i víckrát do hodiny a jen po troškách, protože mimi má žízeň, (pije je předním). Já minulý rok v létě nedělala nic jiného, než kojila na žízeň 😅 . Takže když kojíš, tak mu dej jedno celé prso, dokud se nepustí sama a když bude ještě chtít, tak jí dej druhé..ale mně se také nejvíce osvědčilo střídání prsů. Při jednom kojení jedno, při dalším kojení druhé..A když dítě poporoste, tak zvládne najednou obě prsa, záleží také na množství mléka. Já měla hodně mléka, takže jedno prso na jedno kojení bohatě stačilo 🙂 A tím, že jsem je takhle střídala jsem měla hezky srovnanou tvorbu mléka.

svataterezicka
17. kvě 2009

Popelka já mám taky docela hodně mlíka, musím odstříkávat když občas ztvrdnou. Ale malá je právě docela spavec - musím ji budit na kojení a taky mi občas při tom kojení vytuhne (klidně hned po minutě kojení) takže proto se ptám jak dlouho ji kojit-budit aby snědla dost.

popelka.miri
17. kvě 2009

Některé děti hlavně pokud mají ještě novorozeneckou žloutenku, jsou spavé a línější na pití. Já tohle měla s klukem..Musela jsem ho budit aspoň po 3 hodinách a budit ho při kojení tak, že jsem ho jemně zatahala za ouško, nebo pošimrala (takhle to dělaly i sestřičky na nedonošencích 😉 )..Když kojíš po 3hod. a usne po minutě, tak jí buď, jestli kojíš i víckrát do hodiny, tak jí to možná stačí, než se rozpijou, to taky někdy trvá. Poslední holka zezačátku pila i po půl hodině! ale malé dávky. Pak se postupně srovnala. Ale vždycky jedno prso najednou. A určitě odsávej po kojení, to je hodně důležité 😕 . Jakmile máš moc mléka, abys nedostala retenci nebo zánět. Já to měla teď po 3. porodu 5x, jak jsem měla moc mléka, a to jsem i odsávala ☹

kaleilah
17. kvě 2009

chtěla bych se jen zeptat, když na jedno kojení z jednoho prsa, tak co s tím druhým, úplně odstříkat?

popelka.miri
18. kvě 2009

Kaleilah, pár dní po porodu jsou prsa hodně nalitá a mimčo stěží vypije oba prsy úplně, takže já to druhé odsála, aby mi nezatvrdlo, časem se to srovná..Ale nemusíš ho odsát úplně! Jen do úlevy, to první prso po kojení můžeš odsát úplně.

hanybany
18. kvě 2009

Ahoj, chtěla bych se poradit 😒 Kojení nám jde skvěle, ale pravou bradavku mám plochou (odjakživa)...celé těhu jsem dostávala příkaz Vytahovat!Vytahovala jsem ale nic.V porodnici taky Vytahovat!Děsně mě to bolí, když si ji vytahuju sama, ale je to prd proti tomu, když se přisaje malej ☹ Dobrý na tom je, že ta bolest trvá tak do minuty...pak když si ji vytáhne sám, už je to ok 😉 S pravým prsem je to v pohodě 🙂

Zpočátku jsem měla prasklinky (na obou prsou, zřejmě špatný začátek kojení 😒) a myslela jsem, že to je tím, ale Bepathenem se prasklinky zhojily. Přisává se hezky na oba prsy, saje taky pěkně...ale když mám jít kojit z toho bolavého, tak se kroutím ☹ pro malýho všechno vydržím, ale nevíte co s tím???? ☹

mirri
18. kvě 2009

hanybany-ja mam obe bradavky ploche,kojeni pro me bylo drama,prsa jsem mela po porodu hodne nalita a maly se spatne prisaval,podle toho ty bradavky vypadaly.taky jsem je nejdriv vytahovala,ale to jak pises,me bolelo.pak mi poradili pred kojenim vytlacit kapku mlika z prsu a prstem potrit po dvorci a bradavce a ona sama vystoupi.
prsa me prestaly bolet tak po mesici,kdyz se prestaly tak nalivat.kojim doted. 😉

mirri
18. kvě 2009

jo a to potirani bradavky mlikem je dobre i po kojeni.pokud mas nejake trhlinky,potrit a nechat par minut zaschnout

popelka.miri
18. kvě 2009

_Tak já mám ploché odjakživa obě bradavky..nikdy jsëm je nevytahovala, protože mi to ani nikdo neřekl 😒 ..A první přisátí šlo docela dobře.Taky jsem měla při prvním děcku bolavé a citlivé bradavky dost dlouho, ale pomáhal Bepanthen 😉 . Jinak kojím už třetí dítě a docela dlouho, a ploché bradavky ani malá prsa mi v tom rozhodně nepřekážejí 🙂 Dokonce časem se ty bradavky tím kojením povytáhly a už ani tak ploché nejsou 😀 Mirri, jak píšeš, to nalití prsů se po pár týdnech opravdu většinou srovná a nepotřebuješ ani odsávačku! Ale u prvního dítětě jsem měla prsa nalitá nejvíc, asi jak si tělo zvykalo na novou situaci, po druhé a po třetí už to bylo lepší.

hanybany
18. kvě 2009

Omluva, v mém příspěvku.....s levým prsem je to v pohodě 😉

Mirri, s tím mlíkem a potíráním mi taky říkali v pordonici.Potírám, mažu, ale stále bolí, mrcha 😅 Ona trochu vystoupí, ale malej si jí vytáhne podle svého 😀 Budu se teda muset stále kousat do rtu než si ji vycucne, jak chce ☹

Děkuji za názory a doufám, že se to u mě brzy zlepší 😉
Přeji zdravá miminka 😵

bleidovka
4. čer 2009

Ahojky všem chtěla bych vám zdělit svůj zážitek s kojením, když se mi před rokem a půl narodila moje dcera.Rodila jsem císařem tak že sem to z mlíčkem neměla zrovna moc jednoduché,malá se tak moc snažila že jsem měla rozpraskané oběbradavky až do krve i když jsem je poctivě mazala bhepantenam. když jsme se vrátily z porodnice tak asi tyden na to mě začalo bolet jedno prso měly jsme jít k dětskej dr tak sem se jí ptala co s tím. Doporučila mi studenej tvaroh a co nejvíce z toho prsu kojit aby šel zánět ven podotýkám byl to pátek.V neděly mi nastoupily 40horečky což manžel už nevydržel a okamžitě mi odvezl na pohotovost tam mi paní dr uklidnila a dala atb s tím že když to neustoupí tak mám jít ve středu na gindu. Do středy jsem měla prso ještě jednou tak veliké a pocit že mi každou chvilkou exploduje, jela jsem tedy na gindu pí dr mi poslala okamžitě na chyrurgii kde mi musely prso rozříznout BYLA TO HRŮZA nemohly mi to ani moc umrtvit jelikož by mi to prso mohlo opravdu prasknout potom sem musela asi 14dní každý den jezdit na výměnu drenu který jsem měla v prsu a doma ječící dítě které v žádném případě nechtělo pít z lahve nezbylo mi tedy nic jiného než kojit z jednoho prsu a doufat že si na lahev zvykne nestalo se a přežily jsme z jednim prsem nutno říct že je nám rok a půl a kojím stále z obou prsou proto všem vřele doporučuji nezkošejte žádné obklady a zajděte rovnou na gindu nikdy nevíte jak daleko to může zajít

shaula
4. čer 2009

bleidovka, to sis tedy užila... Klobouk dolů, že jsi dokázala s kojením vydržet a kojit i z tohoto prsu. Chápu, proč bys teď možná šla rovnou na gyndu, ale myslím, že dokud máš jen třeba zatvrdlinu a prso bolí, tak ti stejně antibiotika nedají, protože to je "jen" retence mléka (a ta se opravdu léčí obklady a co nejčastějším kojením a odsáváním), teprve až se přidají horečky, je jasné, že se z retence vyvinul zánět a jsou na místě ATB, dřív by ti je stejně nedali, je to zbytečné. Ale ještě jsem neslyšela o nikom, kdo by musel jít prso řezat... Brr, jak jsem to četla, šel mi mráz po zádech. Obdivuju, jak jsi to zvládla!

fifa79
11. čer 2009

Ahoj holky,
potřebuji radu nebo povzbuzení,že bude líp.Mám doma dvouměsíčního chlapečka a od začátku bojujeme s kojením u levého prsa.Měla jsem vpáčenou a ještě rozpůlenou bradavku.Napřed jsme kojili přes klobouček, to se nám podařilo odbourat.Bradavka se vytáhla, ale když kojím tak mě to pořád hodně bolí.Jako kdyby se mi tam natahovaly nějaké šlachy.Nevím jak to přesně popsat a po kojení mě v tom prsu štípe.Nevíte některá co s tím?Trhlinky tam nemám a techniku máme dobrou.Mažu to vším možným, ale nepomáhá to.Chci kojit,takže zatnu zuby a vydržím,ale nevím jak dlouho.Při představě,že musíme kojit z levého se mi ježí chlupy.Předem děkuji za odpovědi.

eatygrenee
12. čer 2009

ahoj, mám 14 denní holčičku, kojíme a taky nás to bolí:( Ze začátku jsem měla v nemocnici krátce po porodu prsa nalitá a horkost , tam nám řekli, že je to normálné. masírovat pod horkou sprchou a kojit z obou a mazat bepanthenem. Ted zas se mi na obou bradavkách udělaly trhlinky. snažím se přitom kojit správnou technikou, jak nás to učily, ale stejně tam trhlkinky mám. Mažu bepanthenem a zatím nic. Na jedné bradavce se mi udělala i taková jakoby modřinka. Poradte co s tím. Jinak u kojení mě bolí to přisátí, to musím zatnout zuby, pak už je to celkem ok. Kojíme každé 2-3 hod. 10 minut z každého prsu

momin
autor
12. čer 2009

eatygrenee:zdravim. my sme to tak taky meli. Nic na to neni bohuzel.. ☹ jenom mazat po kazdem kojeni!! Vdycky kdyz se Danecek prisal vyhrkly mi slzy do oci... 😔 mate 14 dni to je malicko-prsa si musi zvyknout...Me se to zpravilo myslim az po 6nedeli.. to nejsou moc dobre vyhlidky co.. 😒 treba se vam to zlepsi drive... pak sem kojila tyden v pohode a pak prisla o mliko takze sme od 7-8 tydne na UM... 😖

katty_k
12. čer 2009

Mohu potvrdit, ze z pocatku je to docela peklo, rozkojovala jsem po cisari a bylo to s placem. Ty dva, tri tydny jsem pak musela zatinat zuby pri prisati, ale ted musim rici, ze kojeni je mi prijemne, vubec neboli. Bradavky si ocividne zvykly a jediny moment kdy to neni prijemne je kdyz mala ke konci kojeni jen pocucava, nesoustredi se a nebo trhne hlavickou, ale i tak zadna hruza.
Hlavu vzhuru, bude to lepsi 😉

bebinka
12. čer 2009

Jo, koejní ze začátku může bolet pekelně 🙄 , i u nás to byl očistec, kolikrát jsem měla slzy v očích...pak ještě prasklý bradavky, kvasinka, až mě cca 20 minut po kojení pekelně bolely vevnitř celý prsa (na to pomohla tejden poctivě patlaní genciánka)...no a kolem cca 5. tejdne najednou pohoda 🙂
Už jsem měla koupený i kloboučky...no zoufalství největší 😒
Jsem si nejdřív říkala, že to teda vydržim aspoň do konce šestinedělí - a teď plně kojíme už 5 měsíců 🙂
Tak hlavně to nevzdávat moc rychle 🙂
...i když chápu všechny, co ten boj jednou vzdají, když už je to dlouhý a nelepší se to 😉

fifa79
12. čer 2009

moc děkuji za povzbuzení