Bolest jednoho prsa při kojení. Mám jít k lékaři?

momin
26. dub 2009

Ahoj holky. Je to normální, že kojení bolí? Vlastně mě bolí jenom jeden prs. 😒 Vůbec se mi nechce střídat, jaká je to bolest.. Nejradši bych kojila jenom z jednoho, ale to asi nejde co?! Dneska se mi zdá úplně horké... ☹ Myslíte, že mám k doktorovi? Nebo je to normální?

zofinecka
26. dub 2009

Ahoj, tak z mé zkušenosti bych si radši zašla k dr. Mě strašně po kojení bolely prsa a tak jsem šla a dr mi řekl že to může být i zánět, ale naštěstí to tak nebylo. A pokud ho máš horké, tak to může být i začínající zánět. Radši si zajdi, však on ti řekne co a jak. Není potřeba se trápit. 😉

momin
autor
26. dub 2009

A s tim mi poradi obvodni doktorka nebo gynekolog? gynekolog asi ne co... Mozna si fakt radsi zitra zajdu..

popelka.miri
26. dub 2009

Momin, tak s tímhle má opravdu bohaté zkušenosti 😉 . Buď máš jen retenci mléká (zadržené mléko) nebo zánět prsu, to je trochu horší, bývá to brzy po porodu. Já to měla po třetím porodu celkem 5x! Hlavně z toho prsu musíš kojit a odsávat!!!Musíš ten prs úplně vyprázdnit. Před kojením si ten prs nahřej pod teplou sprchou nebo obkladem. Tím se mléko uvolní a po vyprázdnění si dej obklad z měkkého tvarohu 🙂 a vychlazeného. Na plenu si dej vrstvu studeného tvarohu a dej na prs. Vytáhne ti to horkost. Můžeš mít i teplotu a bude ti celkově blbě tak i 2 dny 😒 . Na prsu je to místo většinou červené a bolestivé. Jestli ti z bradavky bude odcházet nažloutla tekutina jako hnis a budeš mít zapálený prs a horečku, tak jdi rychle k dr. pro antibiotika! Jinak to zvládne tvaroh a odsávačka 😉 🙂

zofinecka
26. dub 2009

já byla u gynekologa

momin
autor
26. dub 2009

Tak to bude asi to co pises.. ☹ mam strasne moc mlicka. Uplne mi nekdy prsa tvrdnou a kdyz maly zacne pit tak to uplne strika. Ale neodsavam ani neodstrikavam. Nenapadlo me ze to muze vadit ☹ skusim to co radis a uvidim. Diky moc!!

roana
26. dub 2009

Já měla to samé, hlavně pravidelně vyprázdňovat, přesně jak píše popelka.miri! Pokud je ta bolest větší v levém prsu, tak ti můžu doporučit homeopatika, pak mě to přešlo.
Ale hlavně nesmí být horečka!

popelka.miri
26. dub 2009

Momin, to je přesně tím, že máš moc mléka a nestíhá se vyprázdnit, tak se tam zarazí! MUSÍŠ odsávat. Já po prvním porodu měla to samé a odsávala jsem každé 3 hod. i v noci! Jinak mi zatvrdly na kámen a měla jsem to zpátky a nikomu to nepřeju... Hlavně odsávat, odsávat a ten tvaroh je stoprocentní!!! 🙂 🙂

popelka.miri
26. dub 2009

Roano, já měla horečku až 39 pokaždé, i když to nebyl zánět, ale jen retence. Hlavně na prsu nesmí být velká rudá zapálená skvrna a téct z bradavky hnis. JInak to rozhoní tvaroh a odsávačka, co nejčastěji...

popelka.miri
26. dub 2009

A ještě perlička 🙂 . Jestli máš odsátého mléka opravdu hodně a je ti ho líto vylít, tak ho můžeš prodávat. Zeptej se v porodnici. Já ho prodávala poprvé i podruhé na nedonošence, 70 Kč za litr a docela jsem si tím přivydělala 😉

momin
autor
26. dub 2009

😀 tak to bych si asi vydelala dost. Kojim porad co 2 hodiny-maly ma hodne hlad. A stejne mam porad moc.. 😒

popelka.miri
26. dub 2009

Momin- super!!! Já ho prodávala jen 2 měsíce než se to urovnalo a vydělala jsem si tehdy 2000 Kč..Jestli máš velký mrazák tak šup, šup na trh 😀

julie123
26. dub 2009

Momin, jsem na tom podobne ☹ Mam prsa jak kamen.. Kojime pres den po hodine!!

momin
autor
26. dub 2009

Taky sem si rikala ze bych kojila casteji.. maly by i pil ale kdyz mu davam casteji nez po tech 2 hodinach tak moc ublinkava.. ☹ A dekuju za radu-ja se teda na to mliko zkusim zeptat tady v porodnici jestli vykupujou.. 😉

dagina
26. dub 2009

Momin, určitě si spíš zajdi, popř. zavolej laktační poradkyni. Já je v porodnici pořád "otravovala", a musím to zaťukat, od začátku kojení dobrý, ani při laktační krizi jsem neměla žádný vážnější problém. Držím pěsti ať ti je kojení jen a jen příjemné 🙂 .

popelka.miri
26. dub 2009

Když jsem ležela po prvním porudu na nedonošencích s malým, tak sestřičky měly hroznou radost, že jsem jim dávala mlíčko pro ty chudáčky v inkubátorech, nebo na porodnici, než se některé maminky rozkojí, třeba po císaři to trvá dýl, tak těm miminkům dávají právě tohle mlíčko 🙂 . Moje kamarádka byla taky moc ráda po císaři, že jí sestřičky malého dokrmovaly MM, než se rozkoíjila 🙂 ..Dodávám, že mám teda málá prsa, spíš menší dvojky 😅 , ale stopro fungujou ještě teď 😀 . Akorát na mě každej s údivem hledí, teda spíš na moje prsa, že jako kojím s tímhle vybavením 😀

momin
autor
26. dub 2009

😀 jj velikost pry nehraje roliá... 😀

popelka.miri
26. dub 2009

Mně se bejvalej vždycky tlemil, že když budu pořád tak vydatně kojit, tak to budu mít jak plácačky 😠 , No plácačky to sice nejsou, ale fujtajblíka to připomíná 😀 , chtělo by to plastiku a sponzora 😀

evicka7
26. dub 2009

momin, přesně jak píše popelka, teplá sprcha, odstříkání, mezi kojením studený obklad nebo tvaroh, mně navíc doktor doporučil na noc paralen, protože jsem nemohla bolestí spát, ale ten bych brala až po konzultaci s doktorem, miminku nic neudělá, ale proč ho do něj cpát, když to není nutné

momin
autor
27. dub 2009

No ja mam zase opacny problem.. Skoro na sebe nemuzu sehnat podprsenku. 😒 mela sem normalni prsa ale neuveritelne se zvetsily. A ty strie.. ☹ ☹ tak dneska sem koupila tvaroh tak vyzkousim..

leonik
27. dub 2009

ahoj, tak mě kojení bolelo dva měsíce ☹Týden po porodu jsem dostala zánět, tvaroh mně zabíral jen na chvíli. Nakonec jsem skončila s 39st horečkou na pohotovosti. Zabraly mně až ATB. Za tři dny jsem měla po zánětu 🙂

momin
autor
27. dub 2009

Noo tak doufam ze u me to tak daleko nedojde a tvaroh pomuze... 😉

popelka.miri
27. dub 2009

Momin, neboj, já když přišla poprvé z porodnice domů a koukla na zrcadla, tak jsem se málem rozbrečela, jaké jsem měla hnusné rudé strie na prsou, fakt hrůza. Ale pak se to ztrácelo, ani jsem nemazala a po 2.porodu jsem je už neměla vůbec ani teď 🙂 . Já měla po porodu taky 3 z malých 2..To bude dobrý 🙂 . Jsi krátce po porodu a máš moc mlíka, tak mají prsa holt šok 😅

svataterezicka
8. kvě 2009

Holky mě bolí prsa těsně po přiložení, jak malá vtáhne bradavku a dvorec. Nemyslím že špatně přikládám, ale prostě první minuta je teda bolestivá. Kojíme tak co dvě tři hodinky i v noci, předtím si vždycky odstříkám /po zážitku s tvrdýma prsama jak šutr.../ ale i tak mi kojení k srdci nepřirostlo... Hodně mě to mrzí, malou miluju a to kojení by nás mělo zbližovat a přitom jsem ráda když máme dokojeno a jde spinkat.. Nevíte co s tím?

roana
8. kvě 2009

A co zkusit homeopatika?

svataterezicka
8. kvě 2009

Nevím? Nemám absolutně zkušenost...

shaula
8. kvě 2009

Svataterezicka: vydrž, malá má teprve týden. Bradavky si musí zvyknout na novou námahu, vem si, že je teď každou chvíli Verunka ožužlává a natahuje. Na tohle nebyla kůže zvyklá. Sice se o tom nikde nepíše (všude se tvrdí, že kojení nebolí), ale shodly jsme se se všemi maminkami, co znám, že ze začátku to bolelo, některým (vč. mě) se udělaly i trhlinky (tady možná byla na vině i nedokonalá technika), ale relativně brzy to odeznělo. Zřejmě to bude u každého jinak, záleží na citlivosti bradavek a tom, co je kůže schopná vydržet - obecně tenčí kůže je citlivější.
A co přesně tě bolí? Jestli bradavka, tak platí, co jsem napsala. Jestli uvnitř prsu, tak to může být retence mléka, možná ho máš až moc, o čem by svědčilo, že musíš předem odstříkávat. Případně můžeš vyzkoušet jiné polohy, jestli to nebude lepší.
Zkus to vydržet a uvidíš, že se to zlepší. Já jsem taky skoro už měla strach kluky přikládat už jen z představy té trhavé bolesti, první minutu jsem kojila se zaťatými zuby, ale jak si bradavky zvykly, už to bylo OK a kojení mě moc baví🙂

roana
8. kvě 2009

to svataterezicka - uplne souhlasim se shaulou, já prvních 14 brečela bolestí, pak jsem zjistila, že mám moc mlíka a že kojením v leže se to drobek zlepší. Taky mi pomohla ta homeopatika: bryonia.

popelka.miri
8. kvě 2009

Po týdením kojení je normální, že tě to trochu bolí, zvlášť u prvního dítěte. Já jsem poprvé taky trpěla, měla jsem citlivé bradavky , nesnesla jsem pomalu ani podprsenku 😒 , pomáhal mi Bepanten mast. Ani chlap mi nesměl sáhnout na prsa 😝 ..A upravilo se to až po delší době.. Ale u dalších dětí mě už prsa ani bradavky nebolely, protože si to asi pamatovaly 😀

shaula
8. kvě 2009

Jo jo, na Bepanthen taky nedám dopustit🙂

popelka.miri
8. kvě 2009

Ještě dodám, že jsem musela po 3 hod. ještě odsávat, protože jsem měla až moc mlíka, takže časté tvrdnutí prsou na kamen hlavně v noci bylo pravidlem 😖 ..Trvalo 3 měsíce než jsem se obešla bez odsávačky!! Často jsem mívala retence prsu a horečky.Br! 😝 Ale čím víc dalších dětí a kojení, tím lépe si prssa poradí 😉 ..Vydrž, s dalším dítětem to bude o.k. 😎