Co mohu a nemohu jíst při kojení?

misala
10. srp 2011

Dobry den, chtela bych se zeptat co muzu a nemuzu pri kojeni , nebo nejaka stranka kde bych to nasla dekuji.

anjelik001
10. srp 2011

Ahojky,já slyšela,že by se při kojení neměli jíst potraviny,co nadýmají....Takže hlavně luštěniny.Raději se tomu vyhýbám,protože jsem před časem snědla moc kukuřice a malý dost trpěl.Takže pozor na to.

kalo
11. srp 2011

Některé děti jsou hodně citlivé- moje bylo, takže jsem nemohla skoro nic...Dejte také pozor na sladké (+ cukry, škrob v bramborách, sacharidy v těstovinách, ovoci..atd...ty také miminka neumí trávit) Luštěniny- to je jasné 🙂 Pečivo taky ne, slupky z ovoce (jablko radši okrájet), ze zelenin nenadýmá snad jen kořenová zelenina - mrkev a ledový salát, jinak skoro všechny..takže na tu taky pozor. A mléko a mléčné výrobky taky vynechat...mléčná bílkovina pro mimi špatně 😉

kammka
11. srp 2011

určitě se vyhnout luštěninám, cibuli, česneku..
opravdu hodně nadýmají i rajčata, papriky a to i uvařené, já si dala lečo a byla to hrůza.. po pravdě, ze začátku neriskovat, jíst hlavně bílkoviny, aby se mléko mělo z čeho tvořit, hodně pít, nejlíp vodu, bacha na mlíko, sice v Podolí ho dávali ke svačině, ale mléko nadýmá taky děsně...
prostě je potřeba to vyzkoušet po kousku.. když se nebude nic dít, tak si té zelůeninky přidat, ona je přecijen potřebná..

babulinkab
11. srp 2011

já kojila obě děti plně půl roku a jedla jsem vše - včetně zelí, cibule, luštěnin a obě děti v pohodě, akorát prděli jak staří chlapi 😀 😀
jinak doktor mi říkal, že by se moc neměly jíst pochutiny - typu brambůrky, čokolády atd. a opatrně s mlékem - ne vynechat, ale v rozumné míře

mihaulka
11. srp 2011

Já kojím plně už 7 měsíců, jím všechno a ještě jsem si nevšimla, že by malou někdy bolelo bříško 😀 Hold každé dítě je jiné 🙂))

biibaa
11. srp 2011

Zezačátku je určitě dobré se těm rizikovým potravinám vyhnout, ale pak už je dobré začít jíst všechno. A zkoušet. V šestinedělí jsem nejedla ani ovoce zeleninu z pečiva jen suchary a stejně měl prdíky- i když pak mu dr zjistila, že má alergii na bílkovinu kr. mléka a to byla příčina -má to fakt hodně dětí takže bacha na mlíko. Teď už jim cibuli, čočku atd. a sice pak prdí ostošest 😀 ale je v pohodě...

biibaa
11. srp 2011

@mihaulka A ještě nepřikrmuješ? Já zatím taky plně kojím, ale už se pomalu chystám na nějakou tu mrkvičku 😝

hojda
11. srp 2011

No když sečteš nadýmavé a možné alergeny, které mohou vadit dítěti, tak toho opravdu moc není, taky si s tím lámu hlavu, co budu zase vařit a hlavně mám ještě malého prcka, který musí taky jíst...Hlavně pozor na citrusy, třeba kiwi je fakt hodně alergenní! FAkt je to docela oříšek. Vždycky, když čtu jak má jíst kojící maminka pestře, tak mě omývají...jak pestře, když se skoro nic nemůže.....ve vzrovém jídelníčku se pravidleně 3 den objeví čočka!!!! FAkt paráda...

mihaulka
11. srp 2011

@biibaa ráda bych přikrmovala, ale malá všchno odmítá :(

biibaa
11. srp 2011

@hojda Já si hodně vařim polívky, těstoviny a brambory na všechny způsoby...Přesně vzorové jídelníčky s pomerančem, květákem, brokolicí atd.. mě vždycky rozesmějou...

biibaa
11. srp 2011

@mihaulka je fakt, že některým dětem to moc nejede, tak se to má zkoušet třeba nabídnout to samé znovu za pár dní, ale mě se to kecá... 😉 sama jsem zvědavá, jak bude baštit můj malej...

hojda
11. srp 2011

Švagrová byla s malým na kožním a dostala tam seznam jídel, které jsou vhodné z pohledu alergie, jenže tam se zase moc nekoukalo na nadýmání. Já už si teď pomalu sepisuju jídla, abych pak vědala, co vařit....

mihaulka
11. srp 2011

@biibaa My už válčíme měsíc 😠 a furt nic, ví přesně na co lžička je, dá si tak dvě a pak už pusu neotevře 😒 Jako donedávna mi to až tak nevadilo, říkala jsem si - co - tak budeš kojit dýl, ale začala se mi v noci budit čím dál častěji ☹ Dneska v noci jsem třeba vstávala minimálně 10x (bylo to tolikrát, že to ani neumím spočítat 😲 ) takže si s ní nevím rady. Nic jiného než MM nechce, ale očividně jí to nestačí 😠

hamma
11. srp 2011

Já myslím, že je potřeba brát to s rozumem - kdyby měl člověk vynechat vše nadýmavé, alergenní a nezdravé, tak by nejedl nic. Já jsem si ze začátku dávala pozor na nadýmavou zeleninu, ale postupně jsem začala jíst úplně normálně, piju kávu a občas si dám víno nebo pivo...
To každá vypozoruje, co miminku vadí, po čem ho bolí bříško nebo se osype. Obvykle v knihách radí, že by se kojící matka měla stravovat normálně podle svých zvyklostí. Takže bych to zas až tak šíleně neřešila.

hojda
11. srp 2011

@hamma Takže ty jsi jedla normálně i kořeněné (třeba česnek) a citrusy?

camelinka
11. srp 2011

já jím úplně všechno a zatím (ťuk ťuk) malá neměla problém, ale každé dítko reaguje jinak 😉

hamma
11. srp 2011

@hojda Jojo, všechno. Třeba jsem napoprvé nesnědla celej pomeranč, dala jsem si půlku a když to malýmu nic neudělalo, tak jsem to pak jedla normálně. Kořeněné taky, jenom pálivý jsem moc nejedla (to mi stejně ani moc nechutná) a zjistila jsem, že mu nedělají dobře bublinkový nápoje. A teď už to neřeším vůbec, ale už je to taky velkej kluk, tak s tím nějak poradí🙂.

hojda
11. srp 2011

@hamma Předpokládám, že v rodině asi nemáte žádnou alergii. Vím, že kdo jí má, tak to opravdu dost řeší a to je i můj případ. Kožařka švagrové řekla, že dítě může reagovat na jídlo i hodně opožděně, takže třeba reakce i po týdnu a to se ti pak těžko zjišťuje z čeho to mohlo být.

hamma
11. srp 2011

@hojda To jsem chtěla dopsat a pak jsem na to zapomněla. Kdybych byla alergická, tak bych to řešila víc, to je jasný.

biibaa
11. srp 2011

@mihaulka Tak to tě lituju ☹ A co nějaká kaše? A co na to říká dětský dr.?

mihaulka
12. srp 2011

@biibaa poradnu máme až ve středu, tak se těším, že mi něco poradí - kéž by :P Nensí ani kaši (odzkoušeny 4 druhy a i krupici ze sunaru jsem zkoušela, taky nic ☹ ) Mám pocit, že jsem vyzkoušela snad všechno ☹

jankadudova
12. srp 2011

@mihaulka A co treba do te prvni zelniny zamichat tvoje odstrikane mleko? Ja takhle snazim probojovat brokolici🙂 idealni s bramborem a mas kasi. Treba by ji pomohlo citit tu vuni mleka, na kterem je zavisla🙂 a taky by to melo byt hodne idke pro zacatek. Mozna jsi uz vyzkousela, jen tak me napadlo🙂

biibaa
12. srp 2011

@mihaulka Vidíš, to je dobrej nápad co píše jankadudova. To mlíko by to trochu přisladilo a třeba jí to zachutná. Napiš, jestli to pomohlo.Tvoje malá je gurmánka 🙂

marusch.mat
12. srp 2011

@jankadudova U nás to zabíralo spolehlivě, tohle mi dokonce poradila dětská lékařka. Né že by to snad tu zeleninu osladilo, ale dítě v tom pokrmu pozná známou chuť mateřského mléka a tak se do jídla pouští snáz. Postupně se pak množství přidaného mateřského mléka snižuje.

@mihaulka Tohle mi dělala dcerka taky, pak mi poradila lékařka to s tím MM a to zabralo a dcerka se rozjedla 😉

mihaulka
12. srp 2011

@jankadudova @biibaa @marusch.mat - Zklamu vás, to už máme odzkoušeno, mlíko jí přidávám všude, třeba i tu bramborovou kaši dělávám, s trochou másla a MM a nic, zkoušela jsem hrudky, kaši do pěny, zkoušela jsem řídkou i hustou, kupovanou i domácí a NIC!

jankadudova
12. srp 2011

@mihaulka A kdyz ji tu ridkou vec das do flasky?

mihaulka
12. srp 2011

@jankadudova Nepije z flašky, nevím, jestli neumí nebo nechce, ale nepije (takže nepije ani čaj, ani odstříkané mléko 😀 ) Já vím, my jsme asi zapeklitý případ 😀 😀

luciebx
12. srp 2011

ja sem ve smes mohla jist vse.. maly docela vse zvladal.. ani ho nic moc netrapilo.. ale vim ze jednou sem si udelala cesnekove topinky a to na prso nechtel skoro den a pul.. takze sem spis trpela ja.. 😀 😀 takze pozor na cesnek

biibaa
12. srp 2011

@mihaulka Tak to je teda oříšek! to jsem zvědavá, co ti poví dr.

mihaulka
12. srp 2011

@biibaa To teda 😀 Sama jsem zvědavá, co mi poví 😉 Ale třeba něco poradí, přece jenom už se s tím musela setkat někdy 😝