Crohnova choroba. Má niektorá toto ochorenie?

aurinko
25. srp 2008

Ahoj, pred mesicem mi lekari konstatovali Crohnovu chorobu. Je mi teprve 20, takze relativne brzo. Zajimalo by me, co to obnasi, ceho se vyvarovat a tak. Mate taky nektera Crohna? Dekuju moc za jakekoliv informace, sama jeste moc nevim, jak s tim zit...
Jana

helcah
25. srp 2008

Ahoj Aurinko, tuhle nemoc má můj kamarád a má jí docela dlouho, ale zjistili mu ji taky teprve nedávno. Při týhle nemoci jde spíš o to, aby člověk hlídal co jí a pije. Takže omezit alkohol, nemělo by se ani kouřit, jíst tmavé pečivo, nejíst mastné jako např. uzeniny. V podstatě spíš člověk musí sledovat co mu tak nějak nesedí a vyvarovat se toho. Měla bys dostat informační brožurky, kde je uvedeno jak s touhle nemocí žít. Můžu se zeptat: byla jsi jako dítě kojená? V té brožurce uvádějí že na to trpí spíše lidé, kteří nebyli kojení.

helcah
25. srp 2008

A nebuď smutná, dá se s tím žít. Pokud se to podchytí včas tak takové ty závažné následky nehrozí 😀

xsuzzi
25. srp 2008

Ahojky mě Crohna,Ulceroidní kolitidu diagnostikovali před 4 rokama to mi bylo 21,takže taky mládě.Co to obnáší.......každoměsíční průjmy 7 8 denně celý měsíc,pak měsíc třeba klid a znova,bolesti břicha,nepříjemné bolestivé prostě auví,krev ve stolici taky budeš mít,každých půl roku koloskopii podstupovat(když budeš docházet do dobrého centra kde Tě téměř uspí,tak to bude v pohodě) co Tě dál čeká.......teď mě nějak nic nenapadá,já mám zrovna klidné období,na chvilku 😒 jo pokud se rozhodnete jednou s manželem mít miminko tak Tě čeká řada vyšetření jako mě jestli vůbec miminko budete moc mít 😔 a když,tak Ti třeba řeknou jo tak teďka do toho jděte,máte to v klidném stavu,ale třeba Ti povolí jen jedno za celý život 😔 když bude nemoc relativně v klidu a pod dohledem,tak se Vám ale určitě poštěstí mít dětí víc 😵 co ještě,na co si dát pozor?Určitě Ti dali dietu všechno na vodě dělat a nejíst pálivý......teď už si aurinko nějak nevzpomenu na ty začátky,ale moc mě to mrzí,vím,že jsi na tom začátku kdy máš pocit,že je vše na hovno 🤐 😔 že Tě to štve,dohání k pláči,příznaky Tě dohání k pocitu,že se to nedá zvládnout,ale neboj,dá🙂až se zajedeš a nebudeš na tom úplně třeba tak špatně(nevim v jakým rozsahu moc máš nemocný ty střeva) já si třeba díky práškům držim už 4 roky tu nemoc fakt jako na začátku,že to nenechávám rozjet do horšího stádia,určitě to chce jíst ty prášky,aby se ti to nezhoršilo!!!Na to pozor,vážně je ber,jen díky tomu budeš moct vést prakticky "normální život"
Mrzí mě to,ale drž se,kdybys něco potřebovala tak klidně písni IP🙂 držim palce

ella1
25. srp 2008

čauko-kamoška to má a začalo to,že jej začalo byť zle,nič nemohla jesť.potom teploty,nemocnica a tak na to prišli...
nemala by fajčiť,ale to jej nejde,piť colu...atd.

a ona išla k jednej babke,čo lieči,dala jej nejaké činske byliny a vitamíny a ked išla o pár mesiacov k doktorovi,zistili,že to nemá... 😅 tie čínske veci boli dosť drahé,viem,že prvý raz tam zaplatila cez 6 tis.
no a teraz síce chodieva ešte na vyšetrenia,ale zázrakom to má dobré,nemusí brať lieky.možno náhoda a možno nie.....
ani doktori nechápali...a viem,že teraz jej robili nejaké vyšetrenie,čo to ešte má,lebo pokiaľ viem,liek na to nie je....ale neviem ako dopadla,musím sa jej spýtať.
ale pokiaľ viem,ona sa cíti super,takže.......

dgm
25. srp 2008

Tak verim, ze tcm by mohla pomoct, tomu bych docela verila.
Ja bych mohla poradit jedine zas a znovu knizku, o ktere pisu v diskuzi Ztrata sluchu...
Lidi delaji velkou chybu, ze zanet berou jako nemoc a ne jako upozorneni tela, ze se neco v tele cisti, neco co je tam spatne. Je to jako kdyby horel barak a nekdo by na vas zvonil, ze hori. Co udelate, aby prestalo horet? Prestrihnete mu snuru od zvonku aby nerusil? Lidi delahi to same s upozornenim tela. Zastavi zanet a mysli si, ze je vse OK, ze se uzdravuji. Pricina zanetu se tim ale nezmeni. No a Crohnova nemoc je vlastne zanet kdekoliv v travicim traktu. Jestlize berete prasky a zanet je pryc, neznamena, ze jste odstranili to, co ho vyvolalo.

aurinko
autor
25. srp 2008

dekuju vam vsem za poznatky! jinak kojena jsem byla. mamka mi treba nikdy nedavala sunar ani jine nahrazky...

xsuzzi: me doktor rekl, at jim cokoliv a postupne si vypozoruju, z ceho mam problemy. ale vim, ze nemam pit bublinkovy vody nebo kysely stavy. jist orisky a tak a taky smazeny jidla... zbytek si vypozoruju casem. zle je mi po ablkach, hruskach, melounech a hroznovym vine. babicka mi ted dela samy zavareniny, hlavne at to je tepelne upraveny. ani me nenapadlo prasky nejist. asi to beru fakt zodpovedne. i kdyz je pravdou, ze si zatim moc neuvedomuju, ze to je na cely zivot a ze to muze byt vazny... hodne me prekvapilo, jak jsi psala o miminku. doktor rikal, ze dite muzu mit bez problemu-jezdim do gastroenterologicky poradny do nachoda. ale tu nemoc mam ted v klidu, od toho silneho krvaceni pred dvema mesici se to trochu srovnalo. projevuje se to tim, ze chodim casto na velkou, vzdycky s ni jde trosicku krve. kdyby jsem tehda v noci nemela tak silne krvaceni, mozna ze bych na to nikdy neprisla. jen je zajimave, ze to postihuje celkem dost lidi...

dgm
25. srp 2008

Ach jo. ☹

xsuzzi
25. srp 2008

aurinko no já ty práška jeden čas flákala a akorát jsem si to dost zhoršila,nastali takový šílenosti ve mě,že právě fakt je papej.S tím miminkem právě jak kdo,když si to budeš držet na začátku,tak ho určitě bezproblému budeš moct mít a podstoupíš akorát ty různá vyšetření před tím než se začnete snažit🙂 já jsem na gastroenterolohii do Hk dostala právě doporučení od gynekologa,když jsme řekli,že by jsme chtěli mimi.Tak jsme byli na ty koloskopii,ale,tak že se koukli i do tenkého střeva né jenom na kousek a mě si prostě gynekolog děsně v tomhle hlídá,pokaždé se mě na to ptá a vím,že když budu chtít další mimi,že budu muset zas nejdřív na vyšetření.Tak se ho na to optej,pokud ti to sám nedoporučí,jako,že by měl.Pač on Tě má v těhu na starost a musí znát vše a o všem co se s Tebou děje mimo těhu🙂
dgm:JJ prášky sice nevyléčí zánět,ale v tomhle případě není nic co by se mohlo dělat jiného než prášky brát,pač Crohn je autoimunitní onemocnění-nevyléčitelné,proto se dá mít pod kontrolou jedině prášky 😒

dgm
25. srp 2008

Hm, na nemoci existuje jeste jiny nazor. Nejsou nevylecitelne nemoci.Jsou jenom nelecitelni lidi. Pokud dame telu sanci a prostor, vyleci se samo. Ze vseho. Od narozeni do smrti nedela telo nic jineho, nez napravuje prohresky.

bibula
25. srp 2008

ako baby hore pisali,je to tazke,je to zmena,ale da sa to zvladnut.
samozrejme,netreba ani kontroli zanedbavat.

aurinko
autor
25. srp 2008

xsuzzi: my miminko zatim neplanujeme... gynekolozka o nemoci vi, chytla jsem totiz pri jednom vysetreni zlatyho stafylokoka, ktery se mi uhnizdil primo mezi nohama a 14 dnu mi pustosil vsechni tri otvory tam dole. takze mi to gynekolozka lecila, protoze gastroenterolog rekl, ze to neni problem jejich nemocnice, ale ze jsem si to uhnala kdovikde.
zajimalo by me, jestli se pri crohnovi muze brat antikoncepce. gastroenterolog mi rekl, ze ji brat nemam, gynekolozka ze muzu. antikoncepci jsem nikdy nebrala a v planu to ani nemam, ale gynekolozka se mi ji porad snazi vnutit, tak jsem ji pri posledni navsteve rekla, ze ji pri te nemoci brat nemam (jak mi bylo receno v poradne-zadny nikotin a antikoncepce). ona ale rekla, ze je to nesmysl. tak nevim, komu verit.

xsuzzi
27. srp 2008

no HA bys brát určo neměla,se to nedoporučuje

dgm:chceš říct,že třeba rakovina je vyléčitelná a tělo si s ní poradí?co to je za blbost!!!!!!
autoimunitní znamená,že se to prostě rozjede samo bez příčiny,dodnes nikdo neví z čeho tahle nemoc je,takže nějaký takovýhle "chytrý rady" jsou myslim v tomhle tématu trochu mimo......myslim,že tohle aurinka slyšet nepotřebuje

xsuzzi
27. srp 2008

jo jinak tuším,že napíšeš k rakovině,že vyléčitelná je.......
tak jen já už k tomu nic psát nebudu,ale není,po zbytek života si už v sobě neseš to rakovinotvorné bujení

dgm
27. srp 2008

Vsechny nemoci na svete jsou lecitelne a vylecitelne i rakovina. I Crohnova choroba, i infekce, i obycejna ryma. Vsechno, co te napada. I cukrovka, ekzemy, vsechno... Jenom se nesmi schopnost tela samo se vylecit zaplacnout leky, to je potom nemoc sice opticky schovana, ale ocistny proces tela se tim zbrzdi nebo uplne zabrzdi ... Nejhorsi je, ze pokud se clovek jakz takz pouci, necha telo aby se samo cistilo, ulevi se mu, tak potom vesele najizdi na ten minuly zpusob zivota, nestaci mu, ze to bylo upozorneni , no tak potom nasleduje raznejsi upozorneni ... Ale i z toho se da dobre vylecit . No, do nekonecna to samozrejme nejde, clovek by se mel poucit uz z prvniho posmrkani, prvni vyrazky, prvniho prujmu ... Ver si cemu chces, ale pravda to je.

dgm
27. srp 2008

Co podle tebe aurinka slyset potrebuje?
Nerekla jsem nic spatneho, pro ni naopak. Co je spatneho na tom, kdyz nekomu reknu, ze ma sanci se vylecit???

xsuzzi
28. srp 2008

no je to blbost prostě říkat takovýhle věci,že se může vyléčit,když je to NEVYLÉČITELNÁ nemoc!!!
to ty ani recenze od Tebe nezmění 🙂
prostě takhle to je,stejně tak jako se nedá vyléčit cukrovka o který píšeš,že dá,tak se nedá Crohn a tečka.Myslim,že ten kdo to má ví svoje a proto jsou tyhle typu takovým plácnutím do větru

draga
28. srp 2008

aurinka moje švagrová má též crohna navíc jí ho diagnostikovali v době kdy tohle ještě moc známá nemoc v česku nebyla, podle mě jí bylo kolem 30ti...je z Děčína a jezdí do Prahy na speciální poradnu, dokonce už má za sebou několik operací...bere léky, má holku takže to všechno zvládla, ale druhé těhu jí už opravdu nedoporučili ☹ ale asi záleží na stádiu, ona ta nemoc taky postupuje...švagrová je dokonce taková že i nejí podle pravidel takže si celkem dopřává ...prostě se s tím naučila žít ...tak se drž a nepropadej depresi jsou na světě horší nemoci, jinak nedávno byla kdesi na čt i celá diskuze o této nemoci a mají i vlastní stránky, s radama a diskuzema určitě to zvládneš 😉 😵

scai
29. srp 2008

souhlas s xsuzzi- DGM nepleť tady Aurince hlavu. Kdyby dala na Tebe, přestala jíst léky, tak kdoví jak by dopadla. Je to prostě nevyléčitelná choroba, u které se musí mírnit příznaky a dietou se dá dostat pod kontrolu. Ale takové kecy jako, že tělo se vyléčí, to je fakt na mě moc 😠 😠 Takhle se léč sama, ale netahej do toho druhé 😉

dgm
29. srp 2008

Jediny, s cim muzu souhlasit je to, aby neprestavala jist leky. Nejdriv doporucuji vsem jakkoliv!!! nemocnym, nejenom touto chorobou, aby si pozjistovali neco o detoxikaci, napr. prave Zazracna detoxikace, tam je to hodne zhustene nebo pust.cz nebo vitarian.cz a potom , az se jim to v hlave vsechno rozlezi a oni pochopi, co vlastne tzv. nemoc znamena, co znamenaji vsechny ohlasene upozorneni tela, tak potom se da s pomoci techto vedomosti snizovat leky a zit tak, aby se nemoci zbavili a dokonce uz zadne leky nemuseli uzivat. Potom teprve clovek na vlastni kuzi vyzkousi, co znamena zdrave telo, pocit, ktery do te doby nikdy nepoznal.Ty "kecy", to sis mohla odpustit. Ja jsem si to z palce nevycucala. Mam i nejake osobni zkusenosti. Osobne si myslim, ze kazda tzv. nemoc je zaslouzena, to znamena bud spatnym zivotnim stylem nebo spatnym myslenim a pristupem k zivotu.. Je to vsechno moc provazane. Kdyz se clovek zbavi napr. nenavisti, zarlivosti, zla v sobe, tak se mu ulevi i v nemoci. Za deti jsou v tomto pripade zodpovedni rodice, v pozdejsim veku si je kazdy zoodpovedny uz sam za sebe. Ale vsechno se da lecit a vylecit.

elenik
29. srp 2008

dgm, o detoxikácii som si už čosi preštudovala, ale vždy som narazila na tvrdenie, že počas detoxikácie sa odporúča vysadiť lieky, lebo telo sa nedetoxikuje dostatočne (napr. Dr. Jonáš a jeho detox. medicína). Tak ako sa má človek s Crohnom, ulcer. kolitidou a pod. detoxikovať, keď je črevo v štádiu silného zápalu a po vysadení liekov ide doslova o život? 😠
A tie karmické záležitosti, čo spomínaš, niečo na tom bude, ale prečo potom ulcer. kolitida vypukne napr. často u žien v období po pôrode (dovtedy som bola fit).

dgm
29. srp 2008

Tak Jonase jsem taky cetla, ale nejak mi necim nesedi, asi osobni antipatie.. Obecne se rika, ze napr. v obdobi pustu ma kazdy lek dvoj a trojnasobnou ucinnost. Tak ja bych v obdobi pustu brala polovinu, az tretinu denni davky, ale konkretne na tuto nemoc nevim, to je asi pripad od pripadu. Chtela jsem tim jenom dodat nadeji, ze at lide veri tomu, ze pokud chcou, vyleci se. Pokud jde o nejakou konkretni nemoc, chtelo by to asi si podrobne precist tu knizku, vyplyne to samo. Tam se naopak pise, ze zanety v tele jsou nejlehceji lecitelne projevy. A dozvis se i jak, jake muzes cekat detoxikacni projevy, nelekat se niceho. Nebo dat dotaz na ty linky, co jsem psala, tam lide poradi, vyhrabali se tam lidi i z jinych horsich prusvihu..
Jestli veris tomu, ze na tech karmickych zalezitostech neco bude, tak ti doporucuji precist si knizku Duchovni zakony od K. Tepperweina. Pokud te to oslovi, hodne se z toho poucis a udelas zarucene krok vpred, v zivote i v nemoci. Zarucene.

lukin
29. srp 2008

dgm: Ty jsi věřící? Měla jsi nějakou chorobu, z které ses vyléčila "jen tak"?

scai
29. srp 2008

a jak si způsobí nemoc novorozeně? Jasně, napíš, že za to můžou rodiče. A jak když jí zdravě, nekouří, nepijí? Vždycky za to člověk přece nemůže!!! Jasně jsou nemoci, za které si můžeme (metabolický syndrom, rakovina u kuřáků, kolorektální karcinom u lidí co se přejídají a jí hodně tuků....), ale Crohnova choroba je autoimunitní onemocnění, které prostě začne samo, bez vnějších zásahů!
Taky by mě zajímalo z čeho ses vyléčila. Z rýmy?

dgm
29. srp 2008

Prosim te, co to znamena jen tak? To jako, ze jsem si rekla ted budu zdrava, at mi k tomu dopomaha buh, a sup sup, byla jsem?
Tak jestli jsem verici.. to si myslim, ze je dost osobni, pokrtena jsem, do kostela uz kolik let nechodim, ale verici jsem v jinem smyslu slova. Verim tomu, co si na sobe vyzkousim, verim tomu, co si sama proziju a zjistim, ze clovek ma tolik moznosti, jenom chtit.. Verim tomu, ze pokud se zije podle urcitych pravidel, tak se cloveku zacne darit, zbavi se nemoci, uvidi svuj zivot jinyma ocima, dojde mu, co vsechno bylo pricinou toho, ze ma nemocne dite, co bylo pricinou toho, ze je nemocny sam, co bylo pricinou napr. hadek s partnerem, jake chyby delali jeho rodice a napr. ma traumata z detstvi, a pokud uz svoje chyby nebude opakovat, tak ho zivot nebude upozornovat duraznejsim upozornenim, staci zmenit mysleni, vycistit telo i hlavu a vsechno pujde. Je to tak jednoduche, az je to zarazejici. Ale neni to rozhodne "jenom tak".

dgm
29. srp 2008

Jeste se vracim k tem svym nemocem, jak chcete slyset. No, z rymy jsem se taky vylecila .. A pokud napisu, ze Crohnovu chorobu jsem nemela, tak uz moje rady nebudou k nicemu?

chichinka
29. srp 2008

tak sa aj ja pripajam k tejto diskusii...aj ja mam tuto chorobku...aurinka tuto temu zalozila aj na mojasvadba, tam sa ubrala uplne inym smerom 🙂 - skor rady co a ako 🙂

ale k veci...myslim si, ze je trosku odvazne povedat, ze si kazdu chorobu clovek zapricinil sam 😕 v to neverim 😔
ale na druhej strane dgm, ak to dobre chapem, si chcela tym povedat, ze sa da chorobe postavit a pri spravnom postupe proti nej zabojovat..ci? s tym suhlasim, ale podla mna nie ej mozne sa z kazdej choroby dostat natrvalo, napr. nie z tejto - ale urcite sa da obdobie remisie predlzit na slusne dlho... 🙂 (aj ked mozno nie u kazdeho, kedze mame vsetci inak silne organizmy)

kyri
29. srp 2008

páni, já myslela, že tohle je dědičná nemoc, kterou můžou trpět jen chlapi 😅
no - mám 2 kámoše, co to mají, oba už prodělali i několik operací.
jeden říká, že mu na to docela pomáhá pravidelně jíst/pít (nevim, jak přesně se dá nazvat konzumace toho "slizu" 😅) psylium, příp. psylium s lepicolem.
(je to indická vláknina, která má terapeutický účinky na zažívání + čistí)

chichinka
29. srp 2008

ano, psylium mi uz dala lognut moja sestra 🙂 ta vlaknina sa zmiesa s vodou v pohari a potomsa to vypije...je to fakt slizke 🙂

kyri
29. srp 2008

jj, s kámoškou jsme tomu říkaly "sperma pana nováka" 😀
je to tomu fakt trochu podobný - no, ale co, hlevně, že to zabírá (na cokoli, vnitřní hemoroidy, obyčejný čištění, zažívací potíže) možná, že to vyzkoušim i místo lněnýho semena, třeba to bude urychlovat porod 😀 😉