Cysta Bartholiniho žlázy, byly jste na operaci?

dagmarj
7. bře 2015

ahoj holky, zakládám, protože jsem už zoufalá. už u porodu 2.syna- už rok, jsem měla cystu ucpanou ale malou a nezlobila. ted byla schopna se naplnit za tyden a ještě se vytvořil zánět. volala jsem dr a ten že mi to v pondeli rozřizne ale zrovna včera jsem to dostala a už to bolelo tak, že sem nemohla chodit, stat ani sedět. jen v leže to bylo v klidu. nakonec sem to ve vaně nahřála a propíchla sama, vytekla bílá tekutina a okamžitě se mi ulevilo. v po jdu pro atb a dr to chce vidět. jelikož se mi to pořád vraci a je to čím dál horší asi fakt budu muset na operaci. byla jste na tom některá? jak to probíhá.. a nešetřete mě, chci opravdu vědět do čeho jdu. díky.

lenka282828
4. bře 2019

@adik2 ahoj Adik. Dakujem pekne za pomocne slova, ozaj to cloveku pomaha ked ma pocit, ze v tom nie je sam. Ja uz som ale dve operacie odstranenia zlazy podstupila. Len ju nevybrali velu pretoze je dost hlboko a ako iste viete, zlaza nemusi byt len na jednom mieste. Moja situacia je zial skomplikovana z toho dovodu, ze mi cysta prirastla k stene sliznice a preto je diskutabilne, ci je vhodne jej odstranenie za takychto podmienok. V kazdom pripade idem 18.3. Na vysetrenie k inemu odbornikovi, vraj velmi dobremu a dufam, ze mi povie nejaku dobru spravu. Diera po operacii bola strasiakom aj pre mna, tiez mi tvrdili, ze mi moze ostat defekt na vagine a podobne...je mi to uz jedno, sex nemam tak ci tak, takze skusam dalej a snad to raz zaberie 🙏🏻☝🏻🙂

adik2
5. bře 2019

@lenka282828 Ježíííš, tak to mě moc mrzí 😟 To jsem špatně pochopila. Také mám strach, jestli je vyndal dr. pořádně, aby mu tam něco nezůstalo. Ale tak snad ne. Budu věřit a doufat 🙏🙏🙏

pillin
31. bře 2020

Ahoj všem, které mají s bartholinkou problém. Podělím se o svou zkušenost.
Měla jsem nějakou chřipku či co a během toho si nahmatala tam dole malou bulku. Nevím, zda to s nemocí nemohlo nějak souviset, možná šlo zkrátka o shodu náhod. Bulka nebolela. Po návštěvě gynekologa mi byla diagnostikována cysta bez zánětu. Po dlouhé diskuzi jsem se shodli na odstranění celé žlázy (k rozhodnutí přispěl i fakt, že má rodinná známá měla s bartholinkou celoživotní komplikace a vrátil se jí zánět 8x, popisovala mi bolesti a já toto nechtěla rozhodně riskovat, proto jsem se rozhodla pro celkové odstranění žlázy). V den zákroku jsem ráno nastoupila do nemocnice a po všech porodech se na mě konečně dostala řada. V celkové narkóze jsem byla hodinu. Čtyři stehy. Ten den ve večerních hodinách mě pustili již domů. První tři dny jsem byla strašně unavená, moc to bolelo a dost jsem krvácela. Po pár dnech jsem byla schopná už vstát a něco málo začít dělat (třeba si uvařit kávu :D). Seděla jsem na boku nebo na polštáři, jinak bych se zbláznila bolestí. Po cca týdnu stále nešlo stát na místě, rána pak strašně "píchala", takže jsem mohla buď sedět nebo opatrně chodit. Nechápu, že někdo byl schopný jít po pár dnech do práce. Já jsem se do normálního života vrátila po dvou týdnech, kdy konečně přestalo i krvácení. Po třech týdnech jsem už pomalu začala i cvičit, protože mi z toho klidového režimu začalo hrabat. Čtvrtý týden od operace už jsem dělala úplně všechno, gynekolog mi vyndal zbylé stehy, co nevypadly. Občas to trochu cítím, ale jinak jsem kompletně v pořádku. Pokud mohu doporučit tipy k rekonvalescenci, tak si dělejte řepíkové sedací koupele. Když vás to moc bolí, nemá smysl se trápit a vezměte si ibalgin (např. když jsem potřebovala jít někam nakoupit, tak jsem si ho musela vzít). Počítejte, že 14 dní po operaci budete mimo normální režim. Opravdu buďte trpělivé a co nejvíce ležte. Vyplatí se to.
Všem, které to čeká, moc držím palce. Není to rozhodně nic příjemného, ale jde to přežít. 🙂

zena007
31. bře 2020

@pillin super, som rada, ze si to tak zvladla....ako si napisala....treba naozaj oddychovat...mne doktor vravel ze rekonvalescencia je velmi dolezita... ze som ako po sestinedeli, takze som tiez nerobila nic..len lezala .... ale musim si zaklopat su to tusim uz cez dva roky po operacii a odstraneni zlazy a vsetko funguje ako ma... nemam ziadne problemy... som stastna, ze mam po tom. Mne to prvy krat len prepichovali ale o par mesiacov sa mi to vratilo tak uz som s placom hovorila nech mi to vyberu ze ja to uz nechcem zase zazivat.... a odstranili mi ju....ked mi jeden primar vravel ze su zeny ktore to maju v ramci recidivy aj 10x ...no dakujem pekne.... nikdy viac.

zena007
31. bře 2020

@lenka282828 ahoj Lenka.....problemy uz su minulostou?

makyna91
6. pro 2020

Ahoj. Čerstvá zkušenost a bartholiniho zlazou. V roce 2018 mi byla po 8 ambulantních zákrocích odstraněna na pravé straně úplně. A teď v listopadu jsem si opět nahmatala úplně na stejném místě znovu. (1cm velkou bez abscesu.) nicméně dr nelenil a sla jsem znovu na úplně odstranění žlázy s výsledkem: ze toho tam bylo víc než jedna bulka. 🙄. Teď doufám ze už budu mít klid a za par týdnu budu úplně v pohodě. ( Ps: v červenci jsem porodila a žádný boule nebyla)

dexi12
24. lis 2021

Moje zkušenost: V úterý jsem šla ke gynekoložce,že mě trápí svědění a pálení a že pociťuju nějakou bulku vevnitř ve vagíně. Paní doktorka mi dala prášky na mykozu, a tu bulku ani nenašla,když jsem ji ukázala kde je, tak řekla ahaaa no to je malá cystička. Od úterý se mi ta malá cystička hodně zvětšovala a bolela. V neděli to byla taková bolest, že jsem nemohla ani ležet, měla jsem nohy do praku a šíleně to bolelo. V neděli večer jsem se nechala odvézt na pohotovost. Kde mi diagnostikovali zánět bartholiniho žlázy a že mám dvě možnosti, buď si mě tam nechají a na druhý den mě v celkové anestezii budou operovat,a nebo mi to vyříznou na místě pouze pod rajskym plynem. Ač jsem se šíleně bála, potřebovala jsem ulevit od bolesti, tak jsem svolila na místě s rajskym plynem. V životě jsem nezažila větší bolest. Pod rajskym plynem se mi trošku motala hlava, ale když mi píchla přímo do boule lokální umrtvovadlo, okamžitě jsem vystřízlivěla. Poté mě rozřízla a začala vymackavat krev a hniz. Celou dobu jsem si dychala rajský plyn,ale bolest to byla šílená. Křičela jsem, brečela jsem..poté 4 stehy a dren, to taky nebyla procházka růžovou zahradou, ale od zánětu mi ulevili. Sestřička s paní doktorkou byly skvělé, mluvili na mě, všechno vysvětlili, jsem ráda, že jsem tam měla zrovna je. Na druhý den jsem měla jít na výplach do té samé nemocnice. Partner hledal místo na zaparkování a já chvíli čekala před budovou. Zamotala se mi hlava, asi z té bolesti z čerstvých stehů.. nebylo to ani 12 hodin od operace, všimli si mě tam nějaci zdravotní bratři a naložili mě na lehátko, zvedli nohy a už mi bylo lépe. Odvezli mě rovnou k doktorovi, a ten se šíleně divil proč jsem jako omdlela. Když jsem řekla, že asi z té bolesti, tak kroutil hlavou, při kontrole stehu mě to bolelo, zaskucela jsem a on mi řekl, že mě už nemá co bolet, jestli nejsem trošku cimprlich. Ten pan doktor je primář gynekologického odděleni. Měla jsem dost... Ani ne před 12 hodinami mě operovali pod rajskym plynem, čerstvé stehy mě bolely, on mi hnedka vyndal dren a měl mě snad za simulantku nebo co. Poté jsem přešla k jinému obvodnímu gynekologovi, poté co mě gynekoložka zanedbala, že je to malá cysta. S výběrem nového gynekologa jsem zatím spokojená. Ale je to 9 dní od operace a dneska jsem začala ze stehů lehce krvácet. Trošku mě to vyděsilo, protože za celou dobu nic. Omývám se doma vývarem z řepíku a modlím se, aby se stehy už vstřebaly a já už měla svaty klid.

annama
25. lis 2021

@dexi12 ahoj, no pane jo pěkně tě ta potvora potrápila. Za sebe doporučuji až bude příležitost nechat si ji vyndat úplně.

dexi12
25. lis 2021

@annama jestli se mi to vrátí a modlím se, že ne, tak to rozhodně podstoupim

makyna91
7. pro 2021

@annama taky jsem to zažila za živa. A bez rajskeho plynu. Už nikdy víc. Loni jsem byla znovu pod kudlou. A znova mi žlázu vzali

makyna91
7. pro 2021

@dexi12 měla jsi to podstoupit rovnou. Ale upřímně ani to úplně odstranění ti nezaruci ze se to nevrátí. Sama mám 2x po úplném odstranění.

annama
7. pro 2021

@makyna91 tak já ji mám venku už několik let a musím zaťukat zatím dobrý