Darování krve. Můžu darovat, když jsem obézní?

aneta3222
25. únor 2022

Zdravím, muzu jít darovat krev, když mám obezitu?

hasara33
25. únor 2022

@aneta3222 proč bys nemohla? 🤷‍♀️ Jasně, že ano 😉

levandule_k
26. únor 2022

Není tohle zase jenom dotaz, jak si potvrdit, že je tvoje váha v pořádku? Svojí obezitu a jiných členů tady řešíš opakovaně....

camelinka
26. únor 2022

@levandule_k Vis, ceho sem si posledni dobou vsimla? Na IG se to hemzi opravdu hodne vypasenyma holcinama v crop topiku, a k tomu miliarda komentu, jak je beautiful, confident a strong...
Obavam se, ze bodyshaming se zvrtl presne opacnym smerem...obeznim se tleska a stihlym rika, at se proboha zivyho nazerou ...
Je mi z toho soufl😒

hasara33
26. únor 2022

@camelinka spíš bych řekla, že většina bodyshaming vůbec nepochopila 🙈 ono jde o to, že by se nikdo neměl stydět za sebe a své tělo jen proto, že mu to říkají ostatní, jde o to mít se rád takový jaký člověk je, tedy má-li malá prsa, trochu bříško, velký nos, není svalnatý (v případě mužů apod..) 🙂 bohužel morbidně obézní ženy to pochopily tak, že teď budou propagovat obezitu místo toho, aby se o své tělo staraly, protože "bodyshaming" a je to vlastně in a v pořádku 🙄

camelinka
26. únor 2022

@hasara33 Souhlasim do puntiku!

levandule_k
26. únor 2022

@camelinka Je to z extrému do extrému, na modelky je tlak, aby byly extrémně hubené, na druhé straně se jako protiváha objevuje opěvování obezity. Někde jsem četla, že herečka Rebel Wilson, jak byla obézní, tak ji producenti platili za to, aby zůstala tlustá, nakonec se rozhodla pro zdraví a zhubla. Za mě ani jedno není ok.

camelinka
26. únor 2022

@levandule_k Jo, to je velky spatny z obou stran🤦...ten modni diktat je nechutny, je smutny, kdyz mala holka prestane jist, nebo zacne zvracet, protoze v casaku vypadaji jako chodici smrt ...
Stejnetak je spatne, kdyz obezni clovek nechape, ze muze do 40. umrit...😒
Mozna kdyby si tu lide museli platit zdrav pojisteni, pristupovali by ke svemu telu zodpovedneji...to same alkoholici a kuraci...

levandule_k
26. únor 2022

@camelinka Tak my si pojištění platíme sami, akorát to ze mzdy sráží zaměstnavatel, tak to lidi třeba tolik nevnímají, že ho platí a berou to jako automatické. V USA je pojištění dobrovolné a obézních lidí je tam dost. Spíš, co vím, tak obezita jde ruku v ruce s chudobou. Když máš dobré vzdělání a slušný příjem, můžeš si dovolit kvalitnější stravu, víc se o zdraví zajímáš, protože víš, že je důležité. Lidé s nízkými příjmy často šetří na jídle a kupují nejlevnější potraviny. Na druhou stranu je to i volbě, jestli si koupím vlašský salát, chipsy, cocacolu, bílý rohlík, nebo budu pít vodu, udělám si pomazánku z tvarohu a k filmu budu chroupat mrkev. Dalším významným faktorem, co se týká zdraví je stres. Lidé s nízkými příjmy čelí větší nejistotě a stresu než lidé s vyššími příjmy.

camelinka
26. únor 2022

@levandule_k To je hezky popsany, mas pravdu👍...myslela sem to tak, ze by byl nabizeny nejaky uplne zakladni standard a pak vse navic placene zvlast...prospelo by to rozpoctu, plus by se treba prave nekdo zamyslel a donutilo by ho to zit zdraveji...

levandule_k
26. únor 2022

@camelinka Jasně to by určitě rozpočtu prospělo. Já ti rozumím, jde o to, jak s omezeným rozpočtem dosáhnout, co nejlepší výsledků. Když jsem viděla Zemana, jak volil, tak jsem si myslela, že je to konečná, jako respekt před lékaři, jak ho dokázali dát dohromady. Mě osobně by hodně zajímal účet za jeho hospitalizaci. (Já mám staženou apku zdravotní pojišťovny v mobilu, tam se můžu mrknou, kolik jsem stála pojišťovnu za návštěvu lékaře, pro mě jako ekonoma je to hodně zajímavé.) Teď mi ta apka nabízí, že když se zapojím a budu pravidelně chodit dostanu odměnu. Kdyby se lidi o své zdraví více starali, tak nemoc se zachytí včas, léčba je méně nákladná a není to pro člověka tak náročné, jako když se na nemoc přijde později. To je pak drahé a více bolestivé pro člověka. Životní styl hodně ovlivňuje zdraví. Určité standardy se pokoušeli zavést třeba lepší sádra, ale upustilo se od toho.

camelinka
26. únor 2022

@levandule_k jj souhlasim, ten vypadal na pet minut pred koncem a normalni smrtelnik by se k takove peci, dovolim si rict, asi nedostal...klobouk dolu nasim zdravotnikum kazdopadne...

letalnica
26. únor 2022

@aneta3222 Však před samotným odběrem je lékařská prohlídka. Pokud máš k té obezitě přidružené problémy, jako například vysoký tlak, nepustí tě...