Dyshidrotický exém. Máte zkušenost?

eloana
12. bře 2012

Ahoj holky nemate nekdo zkusenost s touto formou exemu?
Zacaly se mi delat drobne puchyrky na danich- to ted je dobre....Mam to i v obliceji- na brade- drobne puchyrky - ty vzdy vyschnou a vypada, ze se to zahojilo, ale nasledne se mi to udela znovu a takto dokola asi jiz mesic... zatim jsem nikde nebyla
Diky

mailli
2. kvě 2012

Ahoj, bohužel patřím mezi ty, kteří tu zkušenost mají ☹ Mně se dělá "jen" na rukou, ale bohatě mi to trápení stačí. Byla jsem s tím na kožním a tam mi poradili jen kortikoidy. Teď jsem narazila na jednu firmu, co prodává Aloe. Nepiju to pravidelně, víceméně si na to vzpomenu hlavně, když mi začne exem vyskakovat. Jestli chceš, pošlu ti do zprávy jméno firmy. Ale na rovinu říkám, že mi to nezmizelo úplně, jen se to (opravdu hodně) zmírnilo. Takže už nemám ruce popraskané do krve a rány, které se špatně a dlouho hojí...

danunka88
19. srp 2012

Ahojky. taky už hrozně dlouho tímhle trpím. Mám to na rukou...Hrozně suché, popraskané až do krve...doktorka mě posílala na nějaké "vodní sluníčko" do sanatoria a předepisovali mi pořád různé druhy kortikoidů. Ty mi pomáhaly, ale ty člověk nemůže používat pořád, tak se mi to hned vrátilo a bylo to snad ještě horší... Sama jsem vyzkoušela velké množství mastiček a krémů, ... vždy se mi to horšilo s kontaktem s vodou..jak po koupání nebo mytí nádobí se mi ruce uplně totálně vysušily, svědily a praskala mi kůže a dělaly se mi ranky, které se těžko hojily ...jak jsem to namazala tak za 10 min jsem je mohla mazat znovu, protože byly zase úplně vysušené.... teď používám mast s konopným olejem a je to úplný zázrak....mažu ho na noc a používám zdravotní rukavice aby krém působil a neotřel se do povlečení, teprve necelý týden a je to o 60 % lepší...ještě to nemám uplně zahojené, ale jsem na dobré cestě....O mastech z konopí se říká že jsou něco podobného jako přírodní kortikoidy..takže je může člověk používat pořád .... fakt ze všech krémů co jsem zkusila tak tenhle je bezkonkurenčně nejlepší. ... ještě pár dní a budu bez problémů...

monika6e
19. srp 2012

holky, zkuste konopný olej - s tím co popisujete zkušenosti nemám. Ale psala jsem teď o konopí celý časopis a - prostě je úžasný! Navíc moje dcera je atopik. A díky konopnýmu oleji naprosto bezpříznaková. A můžete ho užívat i vnitřně. Tím efekt jen podpoříte... 🙂

roryna
31. pro 2012

@monika6e prosimte muzes mi k tomu napsat vice k tomu oleji diky moc

monika6e
31. pro 2012

@roryna no ideálně si sežeň tenhle časopis http://mojebylinky.cz/bylinky/konopi-cannabis-s... Je tam úplně všechno. Plus jsme ještě docela hodně dávali sem - http://www.mojebylinky.cz/bylinky/bylinky-revue... Já používám konopný olej na holku prakticky od narození. Ne denně. Páč si myslím, že ničit dětem kůži denodenním promazáváním je totální nesmysl. Mažu, když je problém. Nebo po koupání v chlorované vodě, přes léto večer, když je přes den dost na sluníčku atd. atd. Vnitřně pak podpořit lžičkou denně. Konopný olej seženeš snad v každé prodejně se zdravou výživou 🙂 Jinak pro větší prcky i pro dospělý je pak dobrý dělat k tomu ještě čaj z mladé kopřivy na jaře - na pročištění. My jsme bylinkoví a čajoví, takže kombinujeme co se dá po celý rok. Ale konopáč je stálice. Ještě je pak docela dobrý dýňový olej - taky i vnitřně 🙂 Na zevní použití se musí ředit, páč je zelenej. Ale já z něj udělala Marečkovi zelenou mastičku na zadeček. A na opruzeninky bomba! 🙂 Klidně piš do IP, kdybys chtěla vědět víc

fori
7. dub 2013

@monika6e ahoj, můžu se zeptat jaký přesně konopný olej na dcerku používáš? Moje dcera má taky ekzém, ale jen na hlavičce.. pomáhají jen kortikoidy.. jinak nic... na kožním nám řkli že to je Atop. ekzém... nevím no...

fori
7. dub 2013

@eloana já mám taky ekzém už 4 roky... v lednu jsem si zaplatila nutriční poradkyni kvůli hubnutí... a ona mi i mimo jiné poradila abych každé ráno.. na lačno vypila 3 dc vody a toho vypačkala půl citronu... druhou půlku citronu vypiju během dne... prý to výborně pročištuje organismus.. cca po 10 dnech mám ruku o 95 % lepší... žádné puchýřky, žádné prasklinky... prostě nic.... jen je ta ruka sušší ale to promažu jen krémem... a kortikoidy vůbec nepotřebji... ted jsem byla s dcerou 5 dní v nemocnici a vodu s citronem jsem nepila.. hned se ruka zhoršila.. zase po 4 dnech pití vody s citronem se ruka krásně uzdravila.. vyzkoušej.... mě to opravdu pomohlo... 🙂 🙂

otahaloval
7. dub 2013

Ahojky, tak já šla na kožní s tím, že se mi na rukou udělaly bradavice a asi sem je přenesla na nohy a ono mi bylo řečeno, že to je ekzém způsobený oslabenou imunitou a stresovým prostředím. Nejdřív to byly puchýřky (na nohách to dost bolelo) pak to prasklo, vytekla vodička, uschlo a loupala se kůže. Dostala jsem kortikoidové masti, ale ty jsem vysadila kvůli těhotenství. Na rukou se sem tam objeví nějaký bolavý půchýřek a na nohou se mi už nedělají jen se mi pořád loupe kůže a sem tam to zasvědí. Zkusila jsem v nouzi kelímkovou ondřejovku a tady dobrý. Jinak jsem slyšela, že na to pomůže zemákový zábal na noc, ale nemám vyzkoušeno.

teryiaky
11. bře 2014

ahoj holky.Mě se poprvé udělaly puchýřky na dlaních před půl rokem.Šla jsem na kožní byla jsem u třech kožařů a nakonec v nemocnici u primáře.Diagnozu jsem si urcila vlastne sama a primář mi porad tvrdi ze nevi co to je...Vodnaté puchýřky potom se to vysuší a svědí a praská do krve...takhle pořád dokala.spousty mastiček napsal mi i horské sluníčko ale nic nepomáhá.jsem z toho dost zoufalá..mám to hlavně jen na jedné ruce.Stydím se za to a ruku schovávám..za jakou koliv radu Vám děkuju 🙂

camelinka
11. bře 2014

@teryiaky Mám to taky, stěhuje se to, svědí to jak sviňa nepomáhá nic, dělá mi zle ocelový snubák i čudlíky od hodinek 🙄 . Uleví aspoň nemastné krémy, Ambiderman z lékárny, ale myslím, že už se toho nezbavím 😔

teryiaky
12. bře 2014

tak to vypadá, že máš spíš alergii na kov...to se se mi dela na brise od pasku...tohle jsou prave strasne vysusene ruce...

teryiaky
12. bře 2014

@camelinka me vubec sperky nevadi

camelinka
12. bře 2014

@teryiaky no me se to nejak prolina, na prstech od prstynku se mi zacaly delat prave ty pupinky, ktery pak praskly a skoncilo to popraskanyma rukama a prave se to ruzne stehuje po rukou, ikdyz uz vic jak rok sperky nenosim 😔

ruzenla
19. srp 2014

Dishydrotický ekzém! Zkuste modrou INDULONU. Za čtyři dny vyřešila můj prolém trvající více než půl roku. Jsem herečka, zažívám dost stresu, spěchu ale také cestování. Před cestou do Ománu jsem se očkovala proti žloutence a začaly problémy s ekzémem na nohou, pak na prstech. Rozrůstalo se to, rozlézalo. Nespojila jsem si to s očkováním a šla za měsíc na druhou várku, pak se to velmi zhoršilo, dodatečně jsem se dočetla, že vakcína (Twinrix) způsobuje až 20ti procentům lidí různé druhy kožních problémů - to je každý pátý sakra!
Dala jsem za to tisíce a odnesla si ještě "bonus" v podobě ekzému. Celé léto jsem se nevykoupala v řece, nemyla nádobí, neprala, nenosila naušnice, nejedla med a další alergeny, pak mi poradila moje Paní učitelka zpěvu tu Indulonu. Začala jsem ve čtvrtek a do neděle jsem měla ruce krásné! Paráda 😲 Paní učitelka dostane velkou kytku 😝 INDULONA mě stála přes 40 korun... co dodat!!!

bublifuk
4. lis 2014

@otahaloval ...........Holka já mám to samé ☹ jsem po porodu 4,5 měsíce a objevilo se mi to cca před 1,5 m......začalo to na nohou a rukou a pak se to rozšířilo po těle, naštěstí ne po obličeji........po porordu jsem si prožila peklo takže mě napadlo zda to není prostě jen odpověď těla na to co jsem si prožila..... ale já mám k tomu ještě šílené svědění celého těla ☹....... brala jsem ted přes měsíc kortikoidy a Xyzal na svědění.....to pomohlo a uplně to odeznělo, dneska dobráno tak čekám zda už bude dobře...... budu se jen modlit aby to zmizelo a napořád, je to šílený ☹......hodně mi teda pomáhalo mazat Dermazulenem celé tělo...........ale nejvíc tedy zabrali kortikoidy ..... ale to přece není řešení na dlouhou dobu ☹... 😒

qz
10. kvě 2016

Kortikoidy - topical steroid withdrawal - najdete na youtubu nebo na itsan tecka org - toto ted zazivam,""""diky"""" zazracnym kortikoidum.

vladimir111
15. únor 2017

@eloana Ahoj, jestli máš skutečně dyshidroťák, tak si myslim, že je to autoimunitní onemocnění, během kterého si tělo dělá vlastní protilátky proti tzv. desmosomům, což jsou mezibuněčný pojidla v kůži. Mám tenhle problém cca rok. Vyzkoušel jsem asi milion mastí, ale nic mi nepomohlo. V nejhorší fázi jsem měl dlaně komplet a plosky chodidel (jen) na malíkových hranách úplně bez kůže.. To bylo hrozný. První kožní mi řekla, že se jedná o atopický ekzém a napsala mi kortikoidní mastě.. Bez efektu. Druhá doktorka mi říkala, že se jedná o nějakou formu lupénky a taky jsem dostal mastě. Použil jsem všechno včetně konopných produktů, ale nic.. Furt stejně na nic. Asi po čtyřech měsících tápání jsem šel na imunologii. Výsledky krevních testů ukázaly brutálně zvýšené protilátky proti oněm desmosomům. Doktor mně začal léčit injekcemi gamaglobulinu, které pomohly okamžitě. Asi za hodinu po aplikaci už jsem cítil jak to zabírá.. Přestalo to urputný svědění a začala se mi, asi po týdnu, obnovovat kůže. No, ale injekce mám co 14 dní a bude to běh na delší trať. Když jsem si přemítal, jaké okolnosti mně provázely v době vzniku onoho hnusu, tak to byl hlavně brutální stres (rozvod) v té době jsem měl také antibiotika a často jsem chodil do aquaparku. Nevím, jestli to něco z toho mohlo způsobit, respektive spustit, nebo jestli takhle zapůsobila kombinace všeho dohromady, ale každopádně Gamáč to jako jediná věc skutečně léčí. Jste-li z Prahy, kontaktujte Immunoflow v Letňanech, Mudr Skopový.. Ten gamaglobulin je zázrak, ale ještě se k tomu snažim držet bezlepkovou a bezlaktózovou dietu a taky k tomu patří očista jater.. Tzn, Essencial Forte (volně prodejný) a také Ostropestřec ( Syllimarin ) V rámci léčby jsem taky přestal kouřit.. (skoro 🙂 ) Tak snad Vám moje poznatky nějak pomohou. Hodně štěstí a málo stresu! 🙂

verucempi
12. kvě 2017

@eloana Ahoj, mám nyní taky takovýto problém. Ekzém mám jen na malíčku, ale vzhledem k tomu, že jsem stále odkádala návštěvu kožního lékaře, nechci mastičku s kortikoidy, hledala jsem stále způsoby, jak vyléčit sama a docela se mi to rozjelo.. Nyní mi poradila kolegyně v práci, ať zkusím toto: 1.fáze - vodnaté puchýřky potírat propolisem, který puchýřku vysuší a určitým způsobem i dezinfikuje (pěkně to štípe) 2. fáze - stroupky mazat tenkou vrstvou konopnou mastičku. Poté se stroupy pěkně vyloupou. Tak můžete zkusit, u mě to vypadá zatím dobře 🙂

bajlena
12. čer 2017

Zdravím všechny, tento ezkém se mi objevil na ploskách noh. Spouštěcí faktory pravděpodobně stres, chemikálie, větší pocení, autoimunitní onemocnění.

Nejvíce mi pomohl (dle rady dermatoložky):
1. dubová kůra (sušená z lékárny) - 2 lžíce do cca 1,5l vody nechat převařit cca 5minut a do vlahém výluhu (necedím) ponořit nohu na 10 minut každý večer
(učinky: antiseptický, stahující, vysouší ty vodnaté puchýře)
výluh použiji na 2 dny

2. ichtamolová pasta se zinkem na recept - (možná by šlo nahradit ichtoxylem)
před spaním namazat

krystof10
22. čer 2020

@danunka88
Jaký konopný olej přesně používaté prosím totiž mam to už 4 roky ale se zkušenostmi jsem na tom jako bych to mel týden vůbec nevím co zabíra a co ne jednou mi to zmizelo na rok a vůbec nevím co to způsobilo prosím o jakoukoliv radu děkuji moc kdo mi s tím pomůže to vyléčit budu mi vděčný nadosmrti a bude to pro mně největší den mého života jelikož na tom nejsem dobře vzhledově ale také psychicky se s tím také nedokážu vypořádat 🙂 🙏

petepetan
17. led 2024

LÉČBA -Velice špatnĕ se léčí. Je velmi nepříjemný, drobné svĕdivé pupínky se zvĕtšují, praskají, prsty, celé dlanĕ i ruce bývají zasaženy. Trpĕl jsem jím i moje dĕti před cca desítkami let, ale dokázali jsme se vyléčit, trvalo to ale dlouho, než jsme našli řešení. Je jich zřejmĕ celá řada, každý musí najít svoji cestu. Nyní se mi vrátil na jednom prstĕ (asi mĕsíc jsem si do zeleného, neslazeného čaje dával kolečko citronu i s kůrou), tak jsem teď vyzkoušel i další léčbu. Pozor, nejsem léčitel, chci jen pomoci, protože klasické léčebné postupy zde selhávají.
Jde o vnitřní střevní problém, způsobený alergií, typicky kůra citronu, citronová šťáva, citrusy a jiné především kyselejší ovoce. Zřejmĕ dojde ve střevech k přemnožení plísnĕ např. Candida albicians, která pak podporuje alergickou reakci. Pomáhalo mi před lety občas natřít ruce hustĕ modrou indulonou, strčit do igelit. rukavic na noc a zapařit je tak, nitrožilní injekce kortikoidů, kalciovek, ale vždy to bylo jen částečné zlepšení, vždy se exém vrátil. Stav se zlepšuje dietou bez všeho kyselého (pH tabulka potravin-i maso a obiloviny jsou kyselé!! vlastnĕ všechno co chutná je kyselé a plíseň ve střevech to podporuje), týdenní totální hladovkou jen s pitím 2 l vody dennĕ. Dnes je možné zřejmĕ použít i vnitřnĕ Candiōl od firmy Karel Hadek (původnĕ určený i na problémy candidy v pochvĕ u žen), nebo Tepperweinovu odkyselovací smĕs (Kurt Teppenwein: Zbavte se kyselosti). Zkoušel jsem i řadu bylinek, teprve až jsem narazil na dubovou kůru, zaznamenal jsem trvalý úspĕch. Problém ovšem je, že kůra z lékárny je stará, určená na hemeroidy, hnusná na pití a neúčinná na exém. Vyzkoušeno!!! Musí být čerstvá, max.pár mĕsíců stará, stažená z mladých vĕtviček do síly max. palce, tenké vĕtvičky nemusíme loupat, stačí je polámat, ideální jsou náletové dřeviny dubu. Hrst čerstvé nebo sušené kůry dáme do litru vařící vody, 10 min vařit, slít a přes den popíjet 2-3 týdny. Čaj je příjemný. Připravte se na to, že kůru budete muset i nĕkolikrát opakovat. Kůra dubu (letní i zimní) se může sbírat po celý rok, nejlépe ale na jaře, z mladých vĕtví silných max jako palec a hned musíme kůru strhnout, jde to nejsnáze. Nejlepší je čerstvá, ale i sušená max.3 mĕsíce stará. Zlepšení by mĕlo nastat do týdne. Vyvarujte se delší dobu jist citrusy a kiwi. Pokud vám exém hnisá, můžete jej zevnĕ omývat odvarem z řepíku, nebo i dubové kůry. Exém byl vyléčen i homeopaticky, byly předepsány léky, terénní a na vlastní exém, konstatováno, že do tří týdnů dojde ke zhoršení stavu a za další tři týdny bude exém vyléčen, což se také stalo.

petepetan
22. led 2024

@petepetan
Často se doporučuje v literatuře a na webu ráno pít vodu s citronem, že to dodá energii a zlepší se odolnost organismu. Pravda, ale v každém případĕ doporučuji vyhnout se konzumaci kůry, i u bio citronů se občas nacházejí rezidua postřiků, v sotva mĕřitelných koncentrcích, ale ve velkém mixu různých druhů. I malé, dnes nemĕřitelné koncentrace mohou ovlivnit střevní mikrobiom, který pak může zapříčinit alergii, typicky po nĕkolika týdnech můžou začít svĕdit končetiny i celé tĕlo, potom je nejvyšší čas s konzumací citronů na delší čas přestat. Je zajímavé, že citrusy obecnĕ jsou sice kyselé, ale reakce tĕlních tekutin jako třeba moči je zásaditá, ale přesto pamatujme, že míra rozhoduje o tom, kdy se lék stává jedem. V případĕ dyshydrotického ekzému nejen citrusy, ale třeba i kysané zelí musíme z jídelníčku i po uzdravení na delší čas naprosto vyloučit.

Rovnĕž hluboké dýchání nás zbavuje kyselosti v organismu. Hluboké dýchání v lesním vzduchu, nebo třeba bĕh je velmi prospĕšný. Nejvíce zásaditý je červený meloun, proto je vhodné jej v létĕ co nejvíce jíst, existují diety, které doporučují jíst celý den jen červený meloun. V případĕ již vzniklého dyshydrotického exému i ten může ale způsobovat alergické projevy.

Dyshydrotický ekzém je dobré při hojení promašťovat nejlépe modrou Indulonou, i když je vyrobena mimo jiné z vazeliny a parafinu (i když jsou to výrobky z ropy mají lepší účinky než přírodní kosmetika), kortikoidy jen naprosto výjimečně. Pamatujme, že příčina dyshydrotického ekzému je problém především vnitřní a ne vnĕjší.