Endometrioza a IVF - je nějaká klinika, co se specializuje v Brně?

blonde87
3. únor 2019

Ahoj je podle vás nějaká klinika v Brně která se specializuje na IVF žen trpící endometriózou? Je jich tam dost a je těžké si vybrat.. mám endometriozu 3 stupně a na 95% neprůchozí vejcovody. Mám za sebou laparoskopii cyst a za 3 měsíce znova operace řezem. lékař mi doporučuje IVF jinak se mi cysty vrátí.. Chci se opravdu zaměřit na kliniku kde by mě mohli pomoct otěhotnět.. Děkuji za názory

apple_tree
3. únor 2019

Dam ti radu, vyhni se heliosu. Mam taky endometriozu, ted v utery me ceka laparoskopie a pravdepodobne i odstraneni vejcovodu. A muzu podekovat jen heliosu, ze to nechali zajit az tak daleko. Pred prvnim ivf jsem mela doporuceni na laparoskopii, ale primar z helisou to zrusil, pry je to zbytecne, jeho kolegove jsou zbytecne peclivi, a ze po ivf otehotnim a to je nejlepsi lecba. No takze prvni ivf a nic, za tri mesice dalsi ivf, taky nic, mezitim se mi z hormonu zacaly delat endocysty. Je mi 34 let a v zivote jsem nemela ani jednu cystu. A co mam ted? Dve endocysty velke jako pomeranc. A ty cysty byly videt i na utz, kdyz jsem chodila na kontroly behem stimulace, vzdycky mi rikali, ze tam mam endocystu, ale nikdo to neresil a cysty se vesele zvetsovaly. Takze jsem se nastvala a laparku jsem si zaridila sama, v nemocnici mi rikali, ze s takovym nalezem by byl zazrak, kdybych otehotnela. Takze tak no. Az se zotavim, prejdeme do Reprogenesis.

lachtanice86
3. únor 2019

No tak já měla endo cysty o velikosti 9x7,5cm měla jsem skvělého dr. Dal si práci a cysty odstranil a vajecnik i vejcovod zachránil. Sice operace trvala pres 3 hodiny. Ale vše zachránil. Nasledovala půl roku léčba visanne a potom se nám podařilo otěhotnět přirozeně. A to mi diagnostikovali endo 4. stupně. Zasažena celá dutina břišní včetně střev. Ale byla jsem v sanusu v HK.

blonde87
autor
3. únor 2019

@apple_tree to me strasne mrzí :/ bych nečekala ze Helios jak se tváří i na videu jako top klinika a udělají takovou základní chybu.. Já jsem měla taky 10 cm a 7 cm cysty takže pocit pomerančů znám.. a proc chceš potom Reprogenesis - dostalas doporučení ? Já uvažuji o Reprofit.. Jinak myslím že to budeš mít pak jak já.. Vissane nebo něco na pár měsíců a pak hned IVF

blonde87
autor
3. únor 2019

@lachtanice86 to zní skvěle! Bych nevěřila že to přirozeně půjde.. super že se ti to podarilo ja se bojim mimoděložního aby mě to ještě víc neuškodilo :/

apple_tree
3. únor 2019

@blonde87 Ano, na doporuceni, budem mit trochu protekci 🙂 Jinak mrkni tady do skupinky ivf, neznam nikoho, kdo by mel s reprogenesis spatnou zkusenost 🙂

lucik253
3. únor 2019

Taky chodim do Reprogenesis a zatim se nedari 🥺

blonde87
autor
3. únor 2019

@lucik253 to mě mrzi ale uvidíš že se to povede! Co si budem mit endo a otěhotnět bude těžké ale když už se to povedlo tolika holkám tak přece to musí dopadnout i u nás 🙂 Jak stupeň endo máš?

hermij
4. únor 2019

Zkoušela jsi gynekologickou poradnu v CENAP? Ulice Vodární, kousek od hlaváku. Mají vysokou úspěšnost s přirozenými metodami početí. Min. by mohli zkonzultovat, jestli to opravdu nepůjde jinak, než IVF. V běžných ambulancích jsou gynekologové různí... někdy si vzájemně doporučují služby za odměny :( V Cenap si za konzultaci něco zaplatíš (tuším 350Kč, ale nevím přesně), ale budeš mít názor dalšího zkušeného gynekologa.

blonde87
autor
6. únor 2019

@hermij děkuji za tip, to nezní špatně.. právě já mám problém s těma vejcovody tak bych nejdřív potřebovala vyšetřit jestli mám je 100% neprůchozí.. to tam dělají taky? náhodou nevíš?

hermij
6. únor 2019

@blonde87 To se dělá buďto "sledováním" ovulace, anebo laparoskopicky. Nevím, zda UZ něco ukáže. Můžeš jim zkusit zavolat 🙂

crazy_girl3
8. únor 2019

Mám endo IV. Stupně a byli jsme v unice a miminko má 9dni dneska už. Jinak na velmi těžké případy se specializuje MUDr. Hudeček na Obilňáku. Celorepublikove vyhlášeny odborník, bere jen "problémové" případy

blonde87
autor
8. únor 2019

@crazy_girl3 Děkuji moc určíte se zkusím objednat 🙂

komive
12. únor 2019

@hermij prosim te, neber to spatne, ale sledovanim ovulace se pruchodnost vejcovodu opravdu nezjisti, jedine laparoskopicky nebo hysteroskopicky..

hermij
12. únor 2019

@komive Zjistilo by se, zda ne/dochází k ovulaci a pak by se volily ty další postupy, ale souhlasím.

blonde87
autor
26. bře 2019

@komive teď jsme byli v reprofitu v Brně a mají tam nějakou metodu zjištění průchodnosti - bohužel jsem si nevzala letáček, ale stojí to tam 3000 Kč

mrkevka
5. kvě 2019

@blonde87 Ahoj, sice už s nějakým časovým odstupem, ale píšu, kdyby si někdo našel toto téma i později: v Brně jsem prošla několik klinik a mám pocit, že s endometriózou moc neumí pracovat nikdo.
Nevím, co přesně znamená 95% neprůchodnost -- jestli si to tak myslíš, nebo jestli už to zjišťovali. Jestli nezjišťovali, tak to můžou udělat u té další operace, mně to taky dělali v rámci operace. Co se týče neinvazivních vyšetření průchodnosti, to udělají nejochotněji v Reprofitu, je to nějaká kontrastní látka pod ultrazvukovou kontrolou. Od zjišťování průchodnosti se ale obecně ustupuje, protože se tím zjistí jen absence blokací, ale už to neřekne, jestli je ten vejcovod opravdu funkční a schopný transportu embrya (funguje v tomto podobně jako střevo).

Všechny CARy v zásadě razí teorii, že řešením endometriózy je IVF, ale už nějak nejsou schopný pomoct, když ani to IVF opakovaně nevychází. K chirurgickému řešení se kloní spíš obvodní gynekologové a doktoři z nemocnic, v CARech to nevidí rádi, protože zásahy do vaječníků snižují ovariální rezervu a navíc se endomrcha ráda vrací, zvlášť po stimulaci, estrogenech apod. Takže kdo neotěhotnění třeba hned při 1. IVF po operaci, může být zase na stejné (nebo horší) startovní čáře.

Problém endo je ten, že se může negativně projevovat různě, od pouhých srůstů po podráždění imunity (je to de facto permanentní zánět) nebo zhoršenou kvalitu vajíček. To znamená jsou případy, kdy to IVF obejde, a pak jsou případy, kdy je jediným řešením dárkyně. A nikdo neví, jaký bude případ, dokud to IVF nezkusí, neuvidí vývoj embryí apod.

Jinak Helios a Reprofit klidně stimulují i s cystou, v RG se snaží kontrolovat, jesti je pryč.