Gastroezofageální reflux u dospělého, máte zkušenost?

kikina9
16. kvě 2013

Máte prosím někdo zkušenosti s touto nemocí? Poraďte, co Vám zabírá. Jak jste upravili životosprávu, jaké léky užíváte.... Budu moc vděčná za každou radu, jak na tuto nepříjemnou nemoc.

ssaara
18. kvě 2013

@kikina9
ahoj,já mám zatím jen podezření na tuto nemoc. Čeká mě gastroskopické vyšetření,kam se teda moc nehrnu. Ale potřebuju ho k vyloučení nebo potvrzení diagnozy. Z léků mám nasazený zatím Lanzul,ale mám pocit,že mi moc nezabírá. Ale zjistila jsem,že když nekouřím,je to lepší,jakmile si za den párkrát zapálím,hned to pocítím....
Můžu se zeptat na tvé zkušenosti....

kikina9
autor
18. kvě 2013

ahoj, já jsem na tom podobně, zatím taky dr. vyslovila jen podezření na tuto nemoc, o které jsem donedávna ani netušila, že existuje☹ Tak zkouším sehnat nějaké informace. Co jsem se dočetla na internetu, tak mám z této nemoci docela strach, píší, že neléčená může skončit až rakovinou jícnu☹Já zatím užívám Helicid, ale mám pocit, že mi moc nepomáhá. Beru zatím ale jenom slabší, protože kojím malé mimčo. Doktorka mě chce taky poslat na gastroskopii, ze které mám docela hrůzu. Na druhou stranu si říkám, že vyšetření trvá jenom chvilku a že aspoň budu vědět s jistotou, co mi je. Mě začaly tyto problémy asi měsíc po porodu, prcek mě nenechal vyspat, a brečel hodně i přes den. Na pořádné jídlo jsem si jaksi nenašla čas, zato jsem do sebe cpala hodně sladkého...No a problémy na sebe nenechaly dlouho čekat.
Jak dlouho trvají tyto problémy u tebe? A chodíš s nimi zatím jen k obvodní, nebo už na gastroenterologii?

ssaara
24. kvě 2013

@kikina9 - já mam tyto problémy už asi třetí měsíc,začalo to tím,že jsem měla podivné pocity v krku,knedlík v krku,jakoby tam něco uvízlo,a už dvakrát se mi stalo,že jsem k tomu měla silný tlak za hrudní kostí,a pálí mě žáha až do krku ☹
Obvodní mě poslala na orl,jenže tam mi léčila antibiotikama na zánět nosohltanu a bylo to houby platný,pak obvodní říkala,že by to mohl být ten reflux a že musím na gastro,ale páč z toho vyšetření mam fobii,nasadila mě ty léky na 3 měsíce a když se to nezlepší,tak mě gastro nemine. ale přesně....pak už s jistotou budu vědět ,co mi je
Mimochodem kamarádka měla podobné potíže,už byla i na gastru a nic jí nenašli,takže jí řekli,že je to jen psychické - stresem...

kikina9
autor
19. čer 2013

@ssaara ahoj, tak co, zabraly ti léky? Já nakonec na to gastro zašla, zjistili mi reflux (jak jinak), a doktor mi řekl, že na to stejně není jiná léčba, než kterou už mám zavedenou☹ Bohužel léky mi moc nepomáhají, nebo respektive pomáhají, ale musím se strašně moc hlídat v jídle. Předevčírem jsem si na akci ve školce dala cca 1 dcl džusu, a je mi špatně ještě teď☹

ssaara
19. čer 2013

@kikina9 - závidím ti tvoji odvahu 😉 já na to zatím nějak nemám 😒 jak to vyšetření probíhalo,dalo se zvládnout?
mně tedy ty léky asi pomohli, o krku skoro nevím,jen jsem měla nějakou virozu a jak mi rýma tekla do krku,tak se mi to trochu ozvalo,ale zase je klid. Jen mi trochu škrábe v krku a mám potíže při polykání,ale nevim,jestli to je k tomu,nebo ještě k té viroze....

kikina9
autor
26. čer 2013

@ssaara ahoj, promiň, že píši až teď. Vyšetření se neboj, není to vůbec tak hrozné, jak se píše všude na internetu.
Mě stříkli do krku umrtvující sprej, do pusy ti dají nějaký kroužek a tím zavádí tu hadičku. Sice to není úplně nějpříjemnější, ale ani trochu to nebolí a trvá to jenom chvilku, cca 3 minuty, a vydržet se to dá!!!! A celou dobu jsem se dívala, jak to vypadá u mě v žaludku, zajímavé🙂 Pokud jsi zvládla porod, tak toto je úplná brnkačka.
Jenom kdyby to vyšetření bylo k něčemu. Zjistili mi, že mi nedovírá svěrač jícnu a že mám zánět jícnu, ale ty léky pořád nezabírají☹ Ted mi dal nějaké jiné, silnější, tak uvidím, třeba konečně zaberou. Jenom je mám strach užívat při kojení. Sice mi doktor řekl, že při kojení jsou bezpečné, ale v letáku je psané, že se maji užívat jen při zvážení rizika, tak z toho nemám moc dobrý pocit, ach jo....Celý život jsem zdravá a neužívám žádné léky, a teď, když kojím a potřebuji být zdravá pro malého, tak mě to musí chytnout☹

monivo
13. únor 2015

@kikina9
@ssaara ahoj, ráda bych se vás zeptala s odstupem času, jak se u vás tato nemoc vyvíjí? Já mám tuto nemoc již dlouho, diagnostikovali mi ji již roce 2008, kdy jsem byla bezdětná (mám stále pocit knedlíku v krku a chronický kašel po celý den, i v noci, pálení žáhy nemám). Tenkrát jsem brala Gasec, který zabral. Pak jsem se na to vyprdla, šla na mateřskou a neřešila to. Jenže kašel se začal opět projevovat a to dost a začalo to vadit i manželovi, když mu v noci chrchlám do krku. Začala jsem to řešit loni. Doktorka mi dala Helicid, který zabral, jenže když jsem ho po ní chtěla po třetí, tak mě poslala na gastro. Gastroskopie prokázala chorobu, byla jsem i v Thomayerově nemocini na rentgenu a příští týden mě čeká phmetrie. Také jsem byla na ORL, kde potvrdili, že mám poleptaný hrtan žaludečními šťávami. Takže je to jasné. Jenže z gastra mě doktorka poslala na chirurgii, kde mě doktor posílá na operaci. Co tak čtu na internetu, tak se to neřeší operativně ihned, ale zkouší se konzervativnější metoda léky. Mě Helicid zabírá, tak je mi divné, proč bych měla hned na operaci. Objednala jsem se ještě k jinému lékaři z gastra, tak uvidíme na jeho názor. Jako je to fakt otrava, kašlu už několik let a je to únavné pro mě, ale i okolí. Jak říká chirurg, nemoc mě nezabije, je to jen o kvalitě života.
Předem díky za vaše zkušenosti.

megy
13. únor 2015

@monivo mohu se zeptat na prvotní příznaky? já se od srpna - půl roku po druhém porodu trápím. z ničeho nic mívám pocity knedlíku v krku - pocit stažení v dolní části krku v oblasti hrtanu - jakoby stažení - knedlík, někdy to je celý den, někdy jen část dne - v noc ise to často uklidňuje. na orl mi nic nenašli, na UZ mi nic nenašli, na krční páteři nic, štítná žláza nic. Je to dost nepříjemné, jelikož občas je ten pocit spojený při stažení s pocitem na zvracení. polykám normálně - problémy nejsou. měla jsem teď asi dva týdny klid, ale opět se to objevilo. doktoři mi říkají, že je to psychika, ale vzhledem i k bolestivost žaludku tomu nevěřím. mám sice úzkostnou poruchu, ale tohle si přece jen tak nevymyslím. Měla jsem teď období, kdy jsem nejedla sladké, nepila ani kapku alkoholu, jedla menší porce, na noc se nenacpala a bylo to relativně o.k, ale teď jsem začala více kávy, ráda si dám víno - ale myšleno že max deci, jinak se hned motám a na energii sladkosti a mám pocit zhoršení. Je možné, že je to touto nemocí? brala jsem losperazol, mám pocit, že chvilku dobrý, ale celkově nic moc

monivo
13. únor 2015

@megy ahoj, podle těch příznaků by to mohlo být ono. Určitě si zkus požádat praktického lékaře o žádanku na gastro, kde se udělá gastroskopie a ta to prokáže či vyvrátí. Není to sice příjemné vyšetření, ale dá se přežít. V některých ordinacích ti píchnou oblbovací injekci, tak se to pak zvládne dobře.
Každý má příznaky jiné. Hodně lidí pálí žáha. To mě ne. Ale ten knedlík mám pořád. ale není to bolestivé. Taky to bolení na hrudi bývá podle toho co píší na internetu. Zkus si něco přečíst.
http://verejnost.cgs-cls.cz/informace-pro-pacie...
http://www.hpb.cz/index.php?pId=02-sup-03

blauen
13. únor 2015

ahoj holky, já se s touto nemocí potýkám již pátým rokem...ze začátku to byla hrůza...u mě se to projevuje neústalým říháním, bolestí na žaludku, při těžkých zvedání věcí vrácení jídla do krku....ze začátku jsem měla Gasec a ještě jeden lék, ale ten už si nevybavím, gasec užívám do dnes...i když je momentálně výpadek v ČR. Začátky byly těžké s touto nemocí se nějak s žít......mě osobně pomohlo se od toho odprostit nemyslet na to, vytlačit ty potíže hlavně to brkání 40 % je v hlavě a dr. měla pravdu...mě osobně pomáhá nepít kafe, žádné sladké, nedej bože kynuté těsto, ostré jídla, vše se hned po těchto konzumací jídel ozve...hlavně nejíst na večer před spaním, a mít pod hlavou více polštářů nebo vyvyšit rošt na posteli...to je takový základ co mě hodně pomohl.....jinak na gastro vyšetření chodím průběžně jednou do roka - kontrola, holky nic to není, sestřička Vám píchne injekci, takový oblbovák důležité je být v klidu a prodýchávat, jinak samotný zákrok není vůbec bolestivý, trvá max 10 minut......a po zákroku cca 2 hodiny nejíst...

megy
13. únor 2015

@monivo já právě taky nemám pálení žáhy, mám jen občasné bolesti žaludku, ale ten knedlík v krku spíš to stažení mi strašně vadí:-/ na fibro jdu až 5.3 :-/ měla jsem jít už v únoru, ale prodělali jsme doma všichni průjmovité onemocnění a zvracení . já doufám na jednu stranu, ať tam toto najdou, protože kdyby se nic nenašlo, tak nevím, z čeho by to bylo :-/

megy
13. únor 2015

@blauen já už fibro měla dvakrát - jednou pro podobné potíže a našlo chronický zánět žaludk ua navíc prý skrytou intoleranci laktozy nebo skrytou celiakii - něco takového, v krvi jsem měla intoleranci laktozy. pak kontrolní vyš. úplně v pořádku a ničím mě neléčili, tak nevím :-/ teď po dvou těhotenstvích mě to čeká opět

kikina9
autor
13. únor 2015

@monivo Ahoj, já od začátku, co mi zjistili tuto nemoc, tak mám nasazený Helicid. Léky mi moc nezabíraly, a protože jsem kojila, tak mi je nemochli změnit, já na tuto nemoc pořád myslela, a samozřejmě si to strachem z toho, co může jednou z této nemoci vzniknout, zhoršovala. Takže mě neustále pálila žáha, říhala jsem, často jsem cítila kyseliny až v krku. V létě mě ještě k tomu začal bolet žaludek, a protože moje teta zemřela v poměrně mladém věku na rakovinu žaludku, tak jsem už viděla ty nejhorší scénáře. Na podzim jsem se odhodlala jít podruhé na kontolní gastroskopii, a tam mě doktor docela uklidnil, že sice reflux mám, ale žaludek je v pořádku, a jícen že taky není poleptaný, prý díky užívání Helcidu. Tak jsem se hodila do pohody, přestala na to tak myslet, a nemoc se hodně zlepšila. Léky tedy musím užívat dál, ale problémy už mám, jenom když si dám jídlo, které mi vadí. Takže opravdu stres na tuto nemoc působí hodně. Ale je tedy hodně jídel, které mi vadí, a stačí, když ochutnám jenom trochu, a hned mě začne pálit žáha. Nejvíc mi vadí syrová cibule, česnek, paprika, pepř a všechno ostré koření, citron, pomeranč, čokoláda, skořice, káva, sladké, sycené vody, víno, kynuté pečivo....je toho opravdu hodně. Navíc před rokem zjistili stejnou nemoc i u mé dcerky, takže to je taky radost☹
Co se týká operace, tak si myslím, že pokud ti zabírají léky, tak je zbytečná. Kamarádce doktor na gastru operaci doporučil a odeslal ji na kliniku, kde operace provádí. Tam ji operaci nedoporučili, řekli jí, že se dělá opravdu jen ve vážných případech, kdy nemoc vůbec nereaguje na léčbu, a šance je tak 50%, že to vyjde, nebo ne....

kaci121310
19. únor 2015

Ahoj holky, já mám reflux čas od času již dvanáct let. Ve dvaceti jsem poprvé dostala zánět žaludku a jícnu. Nyní se mi problémy opět vrálily, když mě malý nenechal vyspat a nebylo čas na pořádné jídlo. Mám 2x denně Helicid 20, ale mě tedy pomáhá. Jinak to při těchto problémech chce alespoň na čas vynechat kafe, kolu, černý čaj a veškerý alkohol + nasadit šetřící dietu a jídlo rozdělit do menších porcí, alespoň 5x za den. Neměly byste mít delší dobu pocit hladu - prázdný žaludek. Mám s tím opravdu bohaté zkušenosti, ale pokud dietu nasadíte, tak se vám uleví. Ten reflux může být i jen dočasný. Má na to vliv životospráva, hlavně nedostatek spánku, což je s malým dítětem fakt problém - vím o čem mluvím, malý mě do osmi měsíců budil i desetkrát za noc!

kaci121310
19. únor 2015

Nevhodná jídla a nápoje: s obsahem kofeinu, alkoholické nápoje, nápoje sycené kysličníkem uhličitým, kyselé nápoje či šťávy (džusy atd), studené nebo naopak horké nápoje, dráždivé složky potravy - koření, věci z kynutého těsta, smažená a pečená jídla, těžko stravitelná jídla - tučná masa, kyselé ovoce, pečivo z mouky s velkým množstvím zbytků - šrotová mouka a grahamová mouka (jíst spíše bílé pečivo třeba den staré), horká nebo naopak chladná jídla...

vendula_
26. únor 2015

holky tak se přidávám pravděpodobně do klububu ☹ dcera má 2,5 roku, a celé těhu mě pálela žáha, hned ze začátku těhotenství mi mudr na orl nasadila asi 4 x různé atb, na zánět hrtanu, ale moc nepomohly. Nakonec po porodu, kdyžvjsem něla neustálý knedlík v krku, rozjelo se mi astma, a pořád mě škrábalo v krku....nasadili Nolpazu 40, která zabírá hezky, ale nemám ji jíst dlouhodobě, vždycky když ji vysadím tak je chvíli klid, ale vždy se problémy vrátí. Ale na žádné další vyšetření mě zatím neposlali, jen vždycky nasadí zpět nolpazu. Mnohokrát mě problémy přešly když jsem si dala vincentku, nebo dokonce decku vína.....ale uvažuju že se nechám pořádně vyšetřit, jestli vůbec nějaký reflux nám nebo ne , protože problémy nemám většinou po určitém jídlr, ale když mám stres a nevyspání s dcerou, když je nemocná ona, nebo já, nebo když mám žulčníkový záchvat, a pak se mi rozjede i ten krk.... ☹ mám z toho vyšetření obavy, kamarád co na tom byl, tak prý pak ještě půl dne plival krev, mám strach že mi tam něco poškodí ☹ neumím ten strach nějak překonat a dokopat se tam ☹

kaci121310
27. únor 2015

To Vendula: jdi co nejdřív, může to být i bakteriální a pak stačí nasadit vhodné léky + tedy ta dieta. Já jsem na gastroskopii byla 2x a nic tak hrozného jsem tam nezažila. Příjemné to není, ale určitě se to vydržet dá. Budu držet palce!

palermo
27. srp 2015

@monivo Dobrý den
Mohu se Vás se zeptat,jak se Vám daří s touto nemocí bojovat.Já mám taky reflux(netěsnící dolní jicnový svěrač).Dostala jsem léky na překyselení a zatím jediné co ustoupilo,je pálení žáhy.Jinak kašlu a mám někdy bolest na hrudi a polykání.Co vám pomohlo,jak jíte,kolikrát atd?Děkuji Marcela

palermo
27. srp 2015

@kikina9
Dobrý den,mohu se Vás zeptat jak dlouho bojujete s refluxem.Já jsem dostala jiné léky a pořád nemůžu polykat a bolest na hrudi.Nevím zda už to nemám psychické.Děkuji

kikina9
autor
27. srp 2015

Dobrý den,
musím napsat, že konečně asi po 2,5 letech se mi problémy spojené s refluxem docela upravily. Ale pořád užívám Helicid, a zatím nemám odvahu ho vysadit. Vidím, že máte malou holčičku, nekojíte ještě? Já jsem nuceně musela přestat kojit v květnu, a od té doby se mi začaly problémy s refluxem zmírňovat. Když jsem byla naposledy na gastru (asi před rokem), tak mi doktor říkal, že je možné, že až přestanu kojit, tak díky hormonální změně se mé problémy můžou zmírnit.
Ale byly časy, kdy jsem užívala Helicid i dvakrát denně, a vůbec mi nepomáhal. Do toho jsem zkoušela různé byliniky a bylinkové čaje. A k tomu ještě Gaviscon, bez toho jsem nemohla být vůbec, ten mi zabíral nejlépe, bohužel vždy jenom na chvilku.

kikina9
autor
27. srp 2015

@palermo
Dobrý den,
musím napsat, že konečně asi po 2,5 letech se mi problémy spojené s refluxem docela upravily. Ale pořád užívám Helicid, a zatím nemám odvahu ho vysadit. Vidím, že máte malou holčičku, nekojíte ještě? Já jsem nuceně musela přestat kojit v květnu, a od té doby se mi začaly problémy s refluxem zmírňovat. Když jsem byla naposledy na gastru (asi před rokem), tak mi doktor říkal, že je možné, že až přestanu kojit, tak díky hormonální změně se mé problémy můžou zmírnit.
Ale byly časy, kdy jsem užívala Helicid i dvakrát denně, a vůbec mi nepomáhal. Do toho jsem zkoušela různé byliniky a bylinkové čaje. A k tomu ještě Gaviscon, bez toho jsem nemohla být vůbec, ten mi zabíral nejlépe, bohužel vždy jenom na chvilku.

monivo
27. srp 2015

@palermo Zdravím, Marcelo, nejsem si jistá, zda jsem typický příklad pacienta s touto chorobou, neboť veškerá vyšetření nakonec reflux neprokázala. Jak jsem psala výše, již několik let se potýkám s chronickým kašlem, doprovázený pocitem knedlíku v krku. S pálením žáhy problémy nemám. Maximálně po boloňských špagetách, kde se asi žaludek hodně překyselí rajčaty a občas třeba po květákových plackách. Žádná bolest na hrudi apod. mě netrápí. Žádná vyšetření neobjevila důvod kašlání. V průběhu mateřské mě kašel trápil čím dál víc. Praktická lékařka mi dala Helicid (už v roce 2008 jsem byla na gastroskopii a tam poprvé začali s teorií refluxu, ale teď, po několika letech mi současný doktor, který viděl výsledky, tvrdí, že jednoznačně ani tenkrát vyšetření neprokázalo reflux). Každopádně praktická lékářka mi dala Helicid. Ten mi zabral a měla jsem klid, cca 3 měsíce. Pak mi ho dala znovu. A když jsem přišla potřetí, už mě hnala na gastro. Tam mi udělali gastroskopii, které úplně jednoznačná nebyla. Ale bylo to v době, kdy jsem zrovna byla po dobrání Helicidu a nekašlala jsem. Takže doktorka jen řekla, že mi léky zatím dávat nebude, že ať přijdu za půl roku. To už jsem opět kašlala. Gastroskopii opakovat nechtěla, že je to zbytečný a poslala mě rovnou k chirurgovi (MUDr. Winkler). Ten mi provedl phmetrii (ta teda byla pěkný hnus, ze začátku jsem si říkala, že to snad ani celých 24hod nevydržím). Vyšetření bylo v pořádku. I přesto ten blbec řekl, že by mi doporučil fundoplikaci. Já jsem odmítla a on mi řekl, že až dostanu rozum, ať přijdu. No prostě byznys a prachy v tom byly, co jiného. Naštěstí jsem se přes známost dostala do Thomayerky na chirurgii k onkochirurgovi, který taky řekl, že operace je nesmysl, že by mi asi spíš ublížila. Ještě mě radějii poslala na gastro v Thomayerce. Mezitím jsem ještě byla na UTZ žaludku, kde řekli, že tam reflux vidí. Na ORL údajně viděli, že mám poleptaný jícen. No a na gastru mi znovu udělali phmetrii, dále manometrii a gastroskopii. Všechna vyšetření byla v pořádku. Doktorka mi vzala Helicid, dala místo toho něco od C (nepamatuji si) a k tomu Kinito. Tvrdila, že Helicid se nemůže brát dlouhodobě, že způsobuje osteoporozu atd. Po cca dvou měsících jsem brala už jen Kinito. A nyní neberu vůbec nic a musím říct, že mám klid. Otázka je ale na jak dlouho. U lékařky jsem byla v červnu spíš na ústní kontrole. Říkala, že by bylo ještě vhodné vyšetření na plicním. Že bych tam měla zkusit vykašlat ten knedlík, který mívám v krku a že by se udělalo vyšetření důkladnější. Jestli není problém tam. Bylo na ní, aby to nějak vytelefonovala, jenže od té doby se neozvala. Ještě mi taky říkala, že velmi dobré zkušenosti má MUDr. Bittnar, který provádí rehabilitace. Sídlí v Kladně. Mimo jiné se věnuje i refluxu a údajně má dobré výsledky. Ale prý to nehradí pojišťovna.
Jinak stravu jsem nijak neupravila, neomezila. Více polštářů pod hlavou v noci nemám, nesnesla bych to. Takže jsem asi moc neporadila, protože u mě opravdu tato choroba nebyla jednoznačně diagnostikována.

palermo
28. srp 2015

@kikina9 Dobrý den,už nekojím.Musela jsem malou odstavit,abych mohla dostat nějakou léčbu.Můžu se zeptat měla jste taky jiné problémy,než pálení žáhy?Chodíte na gastro pravidelně a co vaše strava a jiné věci.Zvládáte léčbu jen pod léky?Děkuji

palermo
28. srp 2015

@monivo To asi fakt nebude reflux,protože u toho pálí žáha.Je zvláštní,že nic nezjistili na gastru,tam se to většinou zjistí.Pokud máte v pořádku dolní jícnový svěrač,tak to nebude tak hrozné.Může to být jen občas zánět a ten se přeléčí léky,budete mít zase klid.Může se objevit znovu,ale není to nic hrozného.U nás co nám netěsní dolní jícnový svěrač je to horší,protože se nám všechno vrací zpět.

palermo
28. srp 2015

@kikina9 máte jenom reflux prokazaný,nebo i s tím,že Vám netěsní dolní jícnový svěrač(inkompetence kardie)?

palermo
28. srp 2015

@blauen Dobrý den mohu se Vás zeptat,jak se máte s touto nemocí.Já mám pálení žáhy,bolesti polykání a někdy na hrudi.Léčím se zatím týden a jediné co snad není je pálení žáhy,akorát mě pálí v nose

blauen
28. srp 2015

@palermo Dobrý den, docela jsem se naučila s touto nemocí žít, i když někdy je to obtížné. Někdy je to horší někdy o tom ani nevím, že bych měla nějaký problém. Každopádně je to hodně o psychickém rozložení. Ze začátku jsem se hodně pozorovala, hlídala což byla chyba. Od té doby co jsem si našla nějaké koníčky, snažíme se o rodinu, jako by mě to v hlavně přecvaklo a je to mnohem lepší. Nejhorší je, když člověk při jídle polyká vzduch, který se mu pak usadí v žaludku a tlačí, je to nepříjemná bolest. Chce to pomalu jíst, vyhýbat se kávy, ale i tu si dneska dám každé ráno, a jakmile je víc silná už mám i zkažený den. Chce to ze začátku vychýtat. Co je největší kámen úrazu, opravdu, nejíst čerstvé kynuté pečivo, minerální vody, guláše, moc nepoužívat papriku a čokoládu!! Samozřejmě že to člověk občas poruší, ale pak si za to nese sám následky! Všechno má svůj čas, uvidíte, sžijete se s tím, ale musíte přepnou myšlenky myslet na něco jiného, třeba jsem si všimla je to třeba blbost, ale když čtu knihu nebo nějaký článek a zaměstnám mozek v tu chvíli se mi přestane brkat. Nesmíte se pozorovat. A hlavně co také není dobré přehladovět a nosit těžké věci, nákup, dítě, aspoň mně při nošení těžších věcí se vrací jídlo do krku.

palermo
28. srp 2015

@blauen Dobrý den,děkuji za odpověď .Mohu se zeptat,Vám taky netěsní dolní jícnový svěrač. Můj doktor říkal,že to je léčení na celý život. Operace se dělá pouze u těžkých případech(fundoplikace).Jinak léky se musejí brát nějakou dobu,pak na čas vysadit a pořád dokola?Nemůžou se užívat celý život.Já mám i pálení v nose,takže to bude asi problém.Snažím se od nemoci oprostit,ale někdy to prostě nejde.Mám doma malé dítě a to chce tahat.Já bolesti žaludku nemám,pouze to pálení v krku a špatné polykaní

blauen
28. srp 2015

@palermo já se lečím na gastritidu ono každý má jiné bolesti. Já neustále brkala vlivem toho, že jsem polykala vzduch a pak mě bolel žaludek, ale zase mě nepálí žáha a neboli mě to při polýkání. Já tedy beru Gasec a ten beru zatím vkuse x let bez vysazení, abych nedostala zánět nebo nějakou bakterii Helikobakter myslím. Váš pan Dr. má pravdu, bohužel je to na celý život tato nemoc a operace ani nezaručuje zlepšení. Ono se Vám to určitě zlepší, ale chce to jen čas.

palermo
28. srp 2015

tak to se máte,já bych brala někdy bolest břicha,než pálení.Nevím jestli to polykání nemám psychické,protože dokud jsem měla jenom pálení žáhy(tak mi nic nebylo)potom jsem si přečetla informace co nemoc způsobuje a už hledala na sobě(že tohle mám taky atd).Chodíte na gastro každý rok a berou Vám i vzorky?