Jste na antidepresivech? Jak to snášíte?

eimmy
31. bře 2014

vím, že je to ožehavé téma, ale chtěla jsem se zeptat zda jste některá z vás na antidepresivech a jak to snášíte

niski
31. bře 2014

Já je užívám už 3,5 roku v minimální dávce na panickou poruchu a začátek nebyl jednoduchý, hodně vedlejších účinků. Ale tak po půl roce se to stabilizovalo a spolu s terapií teď normálně funguji. Nemám ale odvahu je vysadit, protože představa, že bych je znovu potřebovala a musela projít opět těmi vedlejšími účinky, se mi nelíbí. Za 3 týdny mám termín porodu a beru je i celé těhotenství a můžou se i při kojení (Citalec).

pluba
1. dub 2014

@eimmy A nechcete to zkusit jinak, zvláště jestli začínáte?
@niski Četla jste příbalový leták? Pokud vím u všech AD je upozornění na abstinenční příznaky, pokud berete AD až do porodu. Nechcete najít odvahu skončit? Nebo chcete brát AD celý život?

sarunatko
1. dub 2014

Já jsem brala AD celou dobu těhotenství, celou dobu kojení, vysadila jsem až na začátku druhého těhotenství. Žádné problémy jsem s vysazením neměla, žádné abstinenční příznaky neproběhly. Sice doufám, že už je nikdy potřebovat nebudu, ale pořád lepší brát minimální dávku AD než mít stavy, které jsem díky panické poruše musela zažívat.

pluba
1. dub 2014

@sarunatko Souhlasím. Pokud to nejde jinak. Jen jsem upozornil, co se v letácích píše. Já jsem přesvědčen (a z vlastní praxe), že se to dá jinak. Možná to ale není pro každého, rozhodnout se pro jinou cestu.

krausule
1. dub 2014

@sarunatko taky to ted řeším..před 2 lety jsem se lečila s panickou uzkostí-je to peklo..takže vím o čem mluvíš..ted jsem tyden po ukončení tehu ve 22tt..a dolehlo to na mne v takove míře že jsem si je musela opet nasadit.. ☹ taky to řeším jak to bude dal..když by sme se se rozhodli ješte skusim mimi..jestli je vysadit..nebo brat ..

eimmy
autor
1. dub 2014

@pluba beru AD skoro 2 roky, neumím si představit že bych je ze dne na den vysadila. před 2 roky jsem se psychicka zhroutila. vyzkoušela jsem asi troje AD a teď beru rok Welltrubin a Anafranil, který má jako nežádoucí přibírání na váze. Chodila jsem každý týden k psychologovi, ale po roce už jsem nevěděla o čem se mám bavit tak jsem to před rokem ukončila.

pluba
1. dub 2014

@eimmy Nepsal jsem o vysazení ihned (i když jsem to taky viděl, dokonce bez terapie, ale se změnou vnější situace). Pokud jde o terapii, je terapie a terapie. Nemluvím terapeuovi ale o metodě. Mám s tím zkušenosti - ale je to člověk od člověka. Například po 4 hodinách "vzdálená sousedka", která brala pořád větší dávky AD (mohu zjistit, o které šlo, ale neptal jsem se) do půl roku úplně vysadila. Po terapii jsem ji musel varovat, aby je nepřestala brát, ale domluvila si s psychiatričkou snižování. Je to zhruba rok od terapie a půl roku od vysazení AD. během vysazování měla 2x asi půl dne relaps, ptal jsem se, jestli potřebuje zásah, ale řekla, že to zvládne sama. Netvrdím, že je možné pomoci každému (někdo na to není a nebude spolupracovat), ale je možné většině lidí pomoci z jakéhokoliv stavu. Hodně těžké stavy bych ale asi nedělal po skype ☹ Můj názor při mých zdravotních problémech byl, že zkusím vše, na co dosáhnu. Já nabízím (zatím?) vždy hodinu na vyzkoušení zadarmo.

eimmy
autor
1. dub 2014

@pluba a odkud jste ?

pluba
1. dub 2014

@eimmy Lukovany, mezi Brnem a Třebíčí. Učim v Brně. Ale jak píšu, pokud nemáte hodně těžký (i přes AD) stav, tak se dá po skype (v rámci připojení - jednou jsem měl problém, každé 3. slovo bylo zdeformované, nakonec jsem rozumněl, ale musel jsem být daleko soustředěnější. Ale obvyklé to není).

gepe
1. dub 2014

@pluba vy jste snad erudovany psycholog ci psychiatr, ci delate terapii na uzkostne poruchy, panicke stavy, ocd a jine?
AD nelze vysadit ze dne na den, ci rychle, ci pomoci skype terapie - btw: zajimava zivnost, terapeut na skypu. 🙂

laurital
1. dub 2014

@gepe Presne to jsem zrovna chtela napsat, AD nepredepisuje kdejaka vratna.

jarunkaxyz1
1. dub 2014

I já jsem po prvním porodu brala AD - respektive Sertralin na panickou úzkost, po 3 měsících jsem ale zmobilizovala síly, díky bohu překonala sama sebe a řekla si, že ty sajrajty jíst nebudu...a normálně vysadila...navíc, na mě to nějak extra nepůsobilo a nejvíc a finálně mi pomohlo okolí, manžel a pak i druhé dítko 😉

pluba
1. dub 2014

@gepe Kdy jste to psala, přečtěte si můj příspěvek o 8 minut dřív pořádně. Pokud jde o "terapeut na skype": pokud je to možné, dávám přednost přímé přítomnosti. A podstatný je pro mne výsledek. Pokud jde o "zajímavou živnost" věřte, že tím, co jsem dělal dříve mimo učení (správa linuxových serverů) jsem si vydělával víc. Za tím, že dělám FasterEFT není zisk, pohodlnost nebo co Vás napadá ještě. Je za tím moje filozofie a (nepopírám) neřešený "mesiášský syndrom". Teď nevím, jestli jsem si tímto přiznáním neuškodil 😀
@laurital Já AD nepředepisuju!

laurital
1. dub 2014

@pluba To je mi jasne, pisu, ze AD predepisuje odbornik a ten by mel take rozhodnout o jejich vysazeni a celkove lecbe.Odbornik, ne clovek s domnelym mesiaskym syndromem.

gepe
1. dub 2014

@pluba Vase predchazejici komentare jsem cetla, nejen v teto diskusi.
Co za Vasi cinnosti vidim ja, to Vy nevite, tak nespekulujte a nevyvozujte zavery o tom, co si myslim z par mych napsanych slov, viz. Vas prispevek vyse k me osobe.
Co se tyce energetickych drah (meridians), s kterymi mj. EFT pracuje, by me zajimalo jak tedy pres Skype aktivujete konkretni body? Mate i nejaky kurz na akupunkturu ci akupresuru? To si je lide dle Vami danych instrukci online aktivuji sami?
Mate jinou nez EFT terapeutickou praxi, ci vzdelani?
Zda jste si Vasim vyjadrenim uskodil, to je pouze na Vas.

pluba
1. dub 2014

@laurital Tak si to, prosím, přečtěte ještě jednou: Psal jsem tam, že jsem dotyčné doporučil, ABY SVÉHLAVĚ IHNED NEPŘESTALA S AD a o vysazování ať se poradí s psychiatričkou, nevidím tu problém. Ve druhém případě jsem jen psal, že vím o osobě (je z mého nejbližšího okolí), která Z VLASTNÍHO ROZHODNUTÍ okamžitě přestala brát AD po cca půl roce. Neradil jí to nikdo, navíc to celé zkonzultovala s psychiatričkou.

pluba
1. dub 2014

@gepe Dovětek nebo co Vás napadá ještě nebyl míněn jako čtení Vašich myšlenek. Byla to obecná úvaha na téma, co negativního za tím mohou lidé vidět. Měl jsem tam napsat místo Vás slovo někoho, omlouvám se. EFT, FasterEFT, MatrixReimprinting ... používají poklepávání po některých aku bodech. Po upřesnění na začátku "sezení" si klient tuto "mechanickou část" dělá sám. Není to můj výmysl, takto to používá spousta lidí, kteří tyto techniky praktikují. Pokud jde o mé vzdělání, od základky jsem četl spousty pop-vědeckých knih z oblasti neurologie, psychologie, akupunktury, jógy... Kromě technického vzdělání mám v rámci studia speciální pedagogiky (úroveň nesrovnávám samozřejmě s lékaři) zkoušky (kromě pedagogických a jinak irelevantních) z: sociální patologie, sociologie, neurologie, psychiatrie, neuropsychologie, 2x patopsychologie. Pokud jde o další terapeutické metody, uvedu jen na co mám "nějaký papír": Po dvou letech měsíčních víkendových kurzů - certifikát klasické homeopatie (Eng. college), 2. stupeň Reiki, 3. stupeň EFT (Advanced Practitioner). Kolem sebe v příbuzenstvu několik lékařů a stř. zdrav. personálu.
Ano, vím, že je pouze má věc, čím si uškodím. Ale sázím většinou na otevřenost a dost se mi to vyplácí.

asagiri
1. dub 2014

Já začala brát AD asi 4 měsíce po prvním porodu, snáším je dobře. Na podzim jsem po roce zkoušela vysadit, ale nepovedlo se. V prosinci jsem podruhé otěhotněla a zkoušela znovu vyszaení, ale kvůli špatnému stavu jsem se s doktorem dohodla, že je budu brát dál. Mám malou dávku, 50 mg Sertralinu. O vysazení před porodem se ještě domluvíme. A nedoporučil mi s nimi kojit (po porodu začnu zase brát, moc se bojím stavů, co jsem měla po prvním porodu).

pluba
1. dub 2014

@asagiri To se bojíte i přes to, že jste se rozhodla po porodu AD zase brát?

asagiri
1. dub 2014

Ne, začnu je brát právě proto, že se je bojím nebrat ;)

pluba
1. dub 2014

@asagiri Ok, aspoň nemáte v těhotenství silný strach 😀

jarunkaxyz1
2. dub 2014

já nevim, ale není tohle spíš námět na téma diskuse mezi tím pacientem a opravdovým odborným lékařem? Přeci jen - každý je individualita a snese to jinak, nemá cenu se tady dohadovat, jak co kdo snáší - už jen proto, že dost lidí může brát jiné léky, jiného složení....

pluba
2. dub 2014

@jarunkaxyz1 čím méně se na něco soustředím, tím to slábne. Problém je, že se lidé většinou nedokáží nesoustředit se na něco, co je trápí. Naprosto přesně: Jak se tu bavíte o AD, o pocitech... učíte se (z neurofyziologického hlediska) mít depresi víc a víc. Kromě toho, že si sdělíte někdy něco podnětného a ubezpečíte se, že v tom nejste sami. Je to plus a mínus zároveň - otázka, co převládá.

pluba
2. dub 2014

@gepe Mám několik žáků, kteří mají deprese. Proč se snažím tu "narušit" zaběhlé koleje je to, že nikdo z těch žáků nenarazil na psychiatra (mimo ústavní léčbu), kdo by mu kromě AD "předepsal" jakoukoliv formu psychoterapie!!! Je to pohodlné pro psychiatra, pacienta a výhodné pro výrobce léčiv. Oblíbené pořekadlo bývalé manželky - internistky je: Jsou to chirurgové, budou řezat. V této souvislosti bych to změnil, jsou to psychiatři, budou předepisovat léky. Dříve se deprese dělily mj. také na endogenní. Dnes už se tato kategorie nepoužívá, ale přesto se (viz. má zkušenost) pořád za "viníka" deprese považuje problém chemie mozku - dopamin, serotonin, noradrenalin... Ale proč to ten mozek dělá? Je nějak poškozený - to snad maximálně při organické (např. poúrazové depresi), ne?

jarunkaxyz1
2. dub 2014

hlavně myslím, že prvním krokem k výhře je "nepitvat důsledky, následky, projevy, účinky " a začít řešit a soustředit se na radosti a starosti běžného života:o) To vyléčilo i mě...teprve pak Vám dojde, že do sebe akorát ládujete sajrajty.....ale je to asi o člověku, jak se s tím postupně srovná...já to neměla asi tak silné a srovnala se s tím sama.....

jarunkaxyz1
2. dub 2014

Já vím, že je v tom akutním stavu, když má člověk problém, těžké cokoliv řešit a přijmout jiný smysl života či řešení...taky jsem tomu nevěřila, ale na druhou stranu, když jsem se sama odhodlala problém řešit přes psychiatra (protože mě ta úzkost už sama otravovala) a domů jsem si nesla krabičku Sertralinu, pořád jsem si říkala, že mě to nemůže vyléčit...a taky že ne...snědla jsem pár balení a stejně to prostě nefungovalo.....pak se to ale najednou samo zlomilo, začala jsem víc dávat na rady okolí, manžela, rodiny...vnímat, že mě potřebuje dítě a že si mám spíš užívat radosti s ním......najednou se tedy stalo, že jsem půlku krabičky šla vrátit do lékárny a po 3 měsících zavolala dr, že už ty prášky nepotřebuju (mimochodem, na mě fakt účinky vůbec neměly). Problém se už nevrátil. Je pravda, že psychiatr raději předepíše antidepresiva, získá si nemálo bodů od pojišťovny a to vše, beze snahy něco řešit.....proč já bych tam třeba měla lézt po pár měsících, jestli to funguje? Neměl by se snažit řešit problém spíš do hloubky a jinými metodami než pořád dokola zkoušet "medikamentozní náhražky", které náááhodou zaberou?

pluba
2. dub 2014

@jarunkaxyz1 Jsou stavy, kdy skutečně je potřeba věci řešit medikamenty, jak jste psala 😀
@ Ostatním: Ale fakt se AD berou spíš plošně, se tím většinově zakrývá pravý problém. Dělá se z toho velká věda (a taky to je, nepopírám) a nakonec to dopadne tak, že se střílí - to nezabralo, zkusíme toto. Taky ne, tak tu máme ještě... ... ... Ve skutečnosti sice známe spoustu mechanizmů, ale uniká nám celek a význam. A protože ty mechanizmy jsou složité, ukolébáváme se tím, že jsme vyřešili problém. Ve sklutečnosti jsme se v tom jen ztratili. Že se doktoři mohou s léky těžce mýlit: http://instinkt.tyden.cz/rubriky/ostatni/fenome... (např. příběh uprostřed). Máte doktory a doktory. Co takhle Dr. Hnízdil? Co takhle MUDr. Martin Rek z Bolatic (FasterEFT)...

jarunkaxyz1
2. dub 2014

@pluba - nechápu ten smajlík

pluba
2. dub 2014

@jarunkaxyz1 Netýkal se konstatování o medikamentech, ale toho, že jste to sama napsala. Bylo to myšleno jako že Vám neodporuju a uvědomuju si, že jen potvrzuju Vaše slova. A ta jsem chtěl jen zdůraznit. Raději nebudu smajlíky dělat, kde nemají jasný význam. Jestli jste to brala nějak negativně, tak se omlouvám.

jarunkaxyz1
2. dub 2014

@pluba - v pohodě 😉 mně bylo divné, že píšete to samé a popravdě jsem toho smajlíka v této větě pochopila jako ironii....:o)))