Kazivost zubů po porodu. Je na tom někdo podobně?

karot
3. dub 2008

Zdravím všechny maminky a mám dotaz.
Asi od 18ti let mám totální výplně na všech stoličkách a celých 8 let po té,jsem se zuby neměla problémy.Všechny preventívní prohlídky se obešly bez vrtání a trhání zubů(pokud nebudu počítat zuby moudrosti-ještě mi zbývá na vytržení jeden),bez odstraňování zub.kamene. 😉
Během těhotenství jsem začala pozorovat,že se mi na vnitřních krčcích vrchních stoliček začínají objevovat černé skvrnky.Zubařka mi na to řekla,že to nic není a jední se o pigment.Jenže včera jsem zjistila,že už se o pigment nejedná,ale o kaz,který mi zpolykal půl zubu. 😅
Mám obavy z toho,že to bude pokračovat na další zubech a nakonec půjdou všechny ven a nahradí je můstky. 🤐
Je na tom někdo podobně?
😅

zuzkaprofant
4. dub 2008

sestri jasne ja si nedam bielit ja aj tak ma zlu sklovinu lebo v noci rezem drevo a uz aj nahubok mam 😀 😀 inac som pocula babske rady ze je dobre jest vela syrou 😀 a moze to byt pravda za posledne 3 roky som bola u zubara len raz a som bola prekvapena ze nama zadny kaz 😀 😀 a urcite tehu da zabrat aj zubkom

kacici
4. dub 2008

ahoj holky,no ja mam mimco stare skoro 8 mesicu a muzu potvrdit pravidlo,jedno dite,jeden zub - zrovna se lecim se zanetem zubni drene,zub pomalu odumira a zubar me potvrdil,ze je to kojenim - kojila jsem az doted

sestri
4. dub 2008

zuzka,tak to staráš dobre o svoje zuby.na tých syroch niečo môže byť ale sú toaj jogurty mlieko a proste všetky mliečne výrobky.hlavne riadna starostlivosť. 😀

zuzkaprofant
4. dub 2008

no sa staram ale holywood usmev nemam 😀 ale nie srandujem naposledy som kazala zubarovi aby mi radsej raz pozrel ci naozaj nemam kaz lebo sa mi to nezdalo 😀 😀 taka stastna som od zubara este nikdy nesla 😀 😀 ale vazne treba jest mliecne vyrobky aj ked mozno kg pojde hore troska ale nevadi 😀 😀

maca793
5. dub 2008

počas tehotenstva som prišla o 3 zuby a mám dojem, že pomaly prichádzam o ďalšie a za také 2-3roky, budem mať štátne alebo súkromné 😝

andelka
5. dub 2008

Já myslím, že spousta věcí se jen stravou (vápník) ovlivnit nedá, některé problémy způsobují bakterie, které se usazují na zubech, když se nesprávně čistí. Já mám zuby hodně blízko u sebe, stěží mi tam projde nejmenší mezizubní kartáček, blbě se to čistí a mikrozbytky tam zůstávají, množí se bakterie a odvápňují zub. Kazy z toho ještě nemám, takže se snažím poctivě čistit ty moje minimezizubní prostory. To je vlastně můj jediný problém. Kromě osmiček, které už asi 3 roky rostou a občas bolí. Ven by šly jen v nejnutnějším případě, polohu mají dobrou, rostou rovně, spíš to vidím na naříznutí dásně nad nimi (mám ji moc pevnou), aby se vyklubaly a netvořil se mezi zubem a dásní zánět. I když se snažím je pořádně čistit, mám 3 kartáčky, každý na něco jiného, takže mi čištění zubů večer trvá 15 minut.
Jinak jak to tu čtu, modlím se, aby se mi problémy se zubama v těhu a po vyhly. Udělám pro to co budu moct.

terkajesterka
5. dub 2008

bohužel si myslím, že kazivost zubů je dána z více jak z poloviny geneticky 😒

Musím se přiznat,že jsem o zuby nijak zvlášť nikdy nepečovala ani v dětství, ani v těhotenství a ani teď když kojím a žádný kaz mi nepřibyl (mám 3 vrtané zuby, první kaz jsem měla v 19 letech po půlročním pobytu v zahraničí, kde jsem neměla peníze na pořádné jídlo). Hřeším na to, že je mám zdravé.......... já vím, je to strašně nespravedlivý, ale tak si to asi vyžeru někdy jindy.

maca793
5. dub 2008

tak potom je ako možné, že keď moji rodičia majú po 2 plombovaných zuboch za celých 53 rokov, čo majú a ja mám všetky stoličky + 4 vytrhnuté a umývam si zuby 5-6x denne značkovými pastami? v genetike to nie je, myslím si. 😉

andelka
5. dub 2008

Tak to je asi záhada. No já na genetiku radši nespoléhám. Ale říkám si, že je škoda, že takový přístup k zubní hygieně nebyl, když jsem byla malá. Ono to čištění není ani tak v pastě, ale spíš v technice. Docela dlouho mi trvalo, než jsem si na jiný styl čištění zvykla.

maca793
5. dub 2008

teraz si čistím aj medzi zubmi, našťastie sa mi prestali kaziť ale 2 mám zlomené a treba mi vybrať korene. myslím si, že v puberte som navštevovala nesprávneho zubára, ktorý keď mi dával blombu tak mi na zub navliekol nejakú korunku, striahol ju a tak vyplnil. myslím si, že mi tým polámal zubnú sklovinu a teraz na to doplácam. ☹

maca793
5. dub 2008

a to mal v ordinácii samé diplomy z celého sveta 😵

vanila
5. dub 2008

Ahojte! tak ja si tiez myslim ze to neni v genetike. svagrina zo svagrom maju zuby ako sitka a dcery ich maju velmi pekne a to mi furt svagrina vravi ze po kom ich take pekne maju lebo ich v rodine zuby pekne nik nema. Mne sa po porode vobec nezacali kazit zuby lebo som si dala zuby pred teho tenstvom poplombovat a mam pokoj. Mozno neskor lebo zeriem dost sladke tak uz ich citim ake su citlive.
mac793.... aj mne to robili na jeden zub stou korunkou ale zub mi pekne drzi uz aj sest rokov. dufam ze sa mi nerozpadne po case 😀 😀 😉

sestri
5. dub 2008

tá korunka pri dávaní plomby je tam preto aby sa plomba nezatlačila na ďasno.ona presne kopíruje zub a potom výplň pekne sadne.keby sa to nedávalo,tlačili by výplne na ďasná a tie by sa stále zapalovali.

maca793
5. dub 2008

sestri ja viem, že je to na dosadnutie výplne. ale predtým mi to nerobili. nikoho, čo poznám sa s tým nestretol.

tinusi
5. dub 2008

Materske mlieko obsahuje konstantne mnozstvo vapnika. Ak ho mamina neprijme dostatok - na rade su zuby 🙄 .
Inak, s tymi nasimi zubami to moze byt aj stara historia... zubny kaz sa prenasa slinami - a nase mamky a babky nam s takou oddanostou oblizovali v detstve cumliky (napr. ked spadol, tak ho miesto pod vodou, ocistili vo svojich ustach) a my mame teraz pokazene zuby... teraz sa neodporuca ani len bozkavat deti na usta koli tym slinam...

Ale zaujimalo by ma, aka strava este obsahuje vapnik. Pokial viem, pri dojceni nie je vhodne pit mlieko ani jest mliecne vyrobky - jedine nizkotucne alebo bezlaktozove. Cim si mam teda doplnat vapnik? ☹

karot
autor
6. dub 2008

Tinusi....................tak oni jsou i vitamínky pro těhule a kojící ženy.Já dokud jsem kojila,brala jsem Mamavit,který mi zbyl z doby těhu. 😉
Já si myslím,že je u mě problém v nedostatku vápníku.Sice se pořád láduju jogurtama a mlíkem,jenže to moje tělo ten vápník asi neumí správně zužitkovat. 😅

sestri
6. dub 2008

marca,možno si predtým nemala väčší kaz.dáva sa to iba vtedy keď kaz zasiahne aj stranu zuba nie iba plôšku.

jabber
6. dub 2008

karot - četla jsem, že aby se vápník vstřebal je potřeba mít ještě dostatek hořčíku a vitamínu D. Prodávají se šumivé tablety - tahle trojkombinace, už jsem si je koupila, tak snad se to časem projeví 😅 🙂

dididi30
6. dub 2008

by ste sa cudovali hoci je v mlieku vela vapniku pri nespravnom kombinovani sa vobec nemusi zuzitkovat ako sa ma.....treba davat poror .....napr take mussly s mliekom zabijaju to dobre co v musslach je...

kacka.va
6. dub 2008

tinusi: mně všichni odborníci tvrdí, že právě by se mělo jíst hodně jogurtů a tvarohů a podobných výrobků při kojení. a ty nízkotučné ne.

leila13
7. dub 2008

zubný kaz súvisí s dedičnosťou asi tek v 1%. Dedičnosť je ten najmenší problém. Zubný kaz totiž vzniká pôsobením kyselín, ktoré rozleptávajú sklovinu až vznikne diera. Kyselina sa v ústach vytvára z cukrov, ktoré prijímajú mikroorganizmy a následne "cikajú" na zuby kyseliny. Baktérie máme v ústach od narodenia - od prvého nádychu. Baktérie sa prenášajú na dieťatko pri bozkávaní na ústa, pri olizovaní lyžičky alebo cumlíka. Takže sa geneticky neprenáša choroba. 😅 Prenášajú sa baktérie, ktoré ochorenie spôsobujú.
Vo väčšine prípadov (ak sa nejedná o veľmi agresívne ochorenie), stačí dokonalá pravidelná osobná a profesionálna ústna hygiena.
A čo sa týka fámy, že bábätko odoberá vápnik zo zubov a preto sa kazia, je už dávno pasé. Zuby sa počas tehotenstva kazia z viacerých dôvodov. Hlavným je časté zvracanie, časté prijímanie potravy, napínanie na zvracanie pri čistení zubov... V týchto prípadoch je veľmi podstatná hygiena a aj fluoridácia. preto je dobré po každom zvracaní povyplachovať ústa čistou vodou, alebo ústnou vodou s fluoridom. Nikdy nečistiť zuby po zvracaní!!! Vtedy je totiž sklovina narušená kyselinami a šúchaním kefkou by sme ju ešte viac poškodili.
A podobné je to aj zo zápalom ďasien. V tehotenstve sa stav zápalu zhorší z dôvodu hormonálnych zmien ale hlavne z hygienických zmien. 🙂

Najlepšie je poradiť sa s dentálnou hygieničkou.
Prajem zdravé zúbky a ďasná 😀

bzucinka
25. lis 2008

Ahojte, vytiahli mi zub ... vrrr ☹ Mala ma 2mesiace a ja ju iba kojim. Dostala som injekciu (o tej mi bolo povedane, ze je lokalna a neskodi malickej, viac jej vraj skodil ten zapal v mojom zube). Ale co mozem zobrat na tlmenie bolesti? Brali ste niekto nieco? Napr. novalgin, ibuprofen,alebo cosi podobne? ....

blau
25. lis 2008

Ahoj bzucinka ak ta to naozaj boli, mozu sa ruzove tabletky teda ibalgin, ibuprofen....tak mi bolo povedane aj ked som mala migrenu. Drzim palce zajtra to bude lepsie len davaj pozor aby sa ti tam nedostala potrava to by sa potom mohlo zapalit...Mam skusenost 😒

bzucinka
26. lis 2008

Ahoj Blau! Dakujem za reakciu. 😉 Pytala som sa pediatricky a ona mi poradila to iste,ze ak boli tak "maleho ruzoveho kamarata". 😀 Len mi je divne ,ze v porodnici nam davali novalgin po porode a pri nom sa vraj 48 hodin nema kojit 😖 O zapale okostnice viem svoje ... nanestastie ☹

blau
26. lis 2008

bzucinka a naco vam davali v porodnici novalgin? no neva, ked boli pomoz si ruzovou tabletkou..Prajem rychle zahojenie 😉

mikita4
11. pro 2011

Ahojte, mne sa zuby začali kaziť v druhom tehotenstve potom to chvílu prestalo, ale potom zase keď som schudla 50kg za rok tak sa mi totálne pokazili odchádza mi sklovina , vo vnútri je to makké potom sa mi zub zlomi až do ďasna, už mám jeden porcelánoví a na dvoch mám železné násady ktoré čakajú na noví zub teraz mi predné odchádzajú a cítim uvolnené takže čochvíla sa zlomia aj tie som z toho smutná 😔 vyzerá to zle zubár povedal že keby on vedel z čoho to je tak je v guinesovej knihe akože smiešne je to pre neho ale pre mňa do plaču 😢 a chodím si dať braťkrv raz za rok aj potom čo som schudla všetko je ok všetky mineráli aj vápnika je dosť takže neviem musím si dať všetky predné aspoň tých je 6 urobi´t je to dosť fnančne náročné ale čo už nemožem byť predsa bez zubov ... mám niekto taký problém z Vás?

meganren
Odpověď byla odstraněná
Zobraz