Kazivost zubů po porodu. Je na tom někdo podobně?

karot
3. dub 2008

Zdravím všechny maminky a mám dotaz.
Asi od 18ti let mám totální výplně na všech stoličkách a celých 8 let po té,jsem se zuby neměla problémy.Všechny preventívní prohlídky se obešly bez vrtání a trhání zubů(pokud nebudu počítat zuby moudrosti-ještě mi zbývá na vytržení jeden),bez odstraňování zub.kamene. 😉
Během těhotenství jsem začala pozorovat,že se mi na vnitřních krčcích vrchních stoliček začínají objevovat černé skvrnky.Zubařka mi na to řekla,že to nic není a jední se o pigment.Jenže včera jsem zjistila,že už se o pigment nejedná,ale o kaz,který mi zpolykal půl zubu. 😅
Mám obavy z toho,že to bude pokračovat na další zubech a nakonec půjdou všechny ven a nahradí je můstky. 🤐
Je na tom někdo podobně?
😅

andelka
3. dub 2008

Není, aspoň u nás ne, protože my chodíme k zubařce, která dělá jen nadstandard, takže se u ní všechny problémy zarazí včas. Vpodstatě tam chodím jen na prevenci. Zubaři na pojišťovnu jsou děs, chodila jsem k jedné ještě nedávno, byla jsem tam max.5minut a někdy mi ani neoškrábala zubní kámen. Tahle nová mi hned udělala rentgeny, aby se přišlo i na sebemenší problém. Manžel taky chodil k jedné a ta mu to tak zadrbala, že ta nová se to už 2 měsíce snaží dát dopořádku tak, aby se další zuby nemusely ničit.
Takže radím, nelitovat peněz a obrátit se na odborníka, který dělá nadstandard. Pjišťovny totiž proplácejí jen to nejnutnější a doktoři pak nemají ani na pořádné moderní vybavení.

karot
autor
4. dub 2008

Hm,.................a ještě mi řekni,jak vypadá odborník?............. 😅
Moje zubařka má moderně vybavenou ordinaci.Když už mi vrtala zuby,plomba nikdy nevypadla(někomu vypadne sotva,co vyjde z ordinace ven),když mi trhala moudráky,měla jse to bez komplikací(jako zbytky zubů v okostnici a záněty). 😉
Mě jde spíš o to,jestli je ta kazivost způsobená těhotenstvím. 😕
Je tu někdo kdo má ve 30.letech zuby bez kazů?............. 😨

andelka
4. dub 2008

Tak to jo. Já jen, že i u mě i manžela se preventivky obešly dlouho bez odstraňování zubního kamene a vrtání. Teda do chvíle, kdy nám tahle zubařka udělala rentgen a našla kaz, který nebyl vidět, odvápnění zubů, které není vidět, ale vznikají z nich kazy a zánět dásní, který taky nebyl vidět a nebolel. 😒
Těhu nejsem, ale pokud vím, tak kazivost zubů prý s těhu nesouvisí, ale s prevencí. Zuby se mohou zhoršit proto, že když se zvrací, tak zuby přicházejí do styku několikrát denně s kyselým.
Ve 30 asi není nikdo bez kazů, ale já jsem bez kazů od 12 let, to mi dělali poslední plombu, ale víte jaká tehdy byla péče, že? Prohlídky se školou, bez rentgenů, takže se řešily až problémy, které nastaly, nikoli prevence. Aspoň u nás.

karot
autor
4. dub 2008

Tak s těmi prohlíkami to bylo stejné 😖 .Některé výplně mám předělávané,ale zuby jakžtakž držely. 😉
Holt to člověk musí brát jak to přichází. 😀

kacka.va
4. dub 2008

V těhotenství je to o tom, že se prý mění v puse prostředí a náchylnější, ale pokud je správná prevence, tak vše probíhá v pohodě.
Jinak co se týká kazivosti obecně, tak Dr. mi říkala, že většinou ti, co jsou hodně dlouho bez kazů, tak pak se jim to začne kazit všechno najednou a mají problémy.

andelka
4. dub 2008

Já si myslím, že prevence je základ. Kdysi se tvrdilo, a někdo tomu i věří, že problémy se zuby jsou dědičné. Podle mě nesjou. Dědičné jsou návyky. Vidím to u svého muže a jeho rodiny, kde problémy mají skoro všichni, ale jen můj muž přišel na to, že je nejvyšší čas začít se o zuby pořádně starat a nevadí mu, když musí za to platit. Hlavně když vidí výsledky a ví, že se to lepší.
Jinak já mám zoubky celkem dobré, taky jsem si snima v dětství užila. Měla jsem hodně zubů a malou pusu, takže se mamka rozhodla řešit to dřív než bude pozdě a mám o 4 zuby míň. Kamarádky, které mají stejný problém, si nechávají trhat zuby a dávat rovnátka až teď v 24 letech. Já jsem ráda, že se to zvládlo v dětství a teď mám pokoj.
Manžel mě pořád ponouká ať chodím na preventivky, než se začnem snažit, abych byla před těhu v pohodě. I on sám se snaží, postupně se dává dopořádku.
Já už půjdu k zubařce jen měnit staré výplně za nové, bílé.

kacka.va
4. dub 2008

andelko: já bych to neměnila, pokud ti nějaká nevypadne.

jjp
4. dub 2008

čistit, čistit, čistit, pokud možno po každém jídle a důkladně čistit. 🙂

johanda
4. dub 2008

karot - k těm zubům bez kazů ve 30- můj manžel je zářný příklad krásných zubů. Docela závidím, jelikož já mám se zuby furt něco a to čistím a čistím a na praventivky chodím. Doufám, že děcka zdědí chrup po něm.

andelka
4. dub 2008

kacka.va: tak to je přesně to, na co nechci čekat. Ono nejde jen o vypadnutí, ale i o ten materiál, taky o vzhled, dávno už jsou černé a když se poškodí, může se pod nimi tvořit zánět a na to fakt čekat nebudu.

vavka33
4. dub 2008

Karot,tak ja mam ten isty problem,po dvoch tehotenstvach sa mi zuby tak pokazili,ze za chvilu budem mat menej zubov ako moja 14mes.dcera.Nepomaha ani neustale cistenie ani nic,proste sa mi zub odlomi,vypadne mi plomba a pod.Tiez skoncim so "statnymi"zubami a to coskoro

andrysek2
4. dub 2008

ahojik holky ja se pridam mam tri deticky a problemy se zubama jsem tak jak domaa a bavili jsme se s moji zubarkou ze na vine je neco ustni hygiena neco dedicnost moje mamka mela taky brzo zkazeny zuby uz ve triceti letechh 😖 😖

kacka.va
4. dub 2008

andelko: no např. moje zubařka říká, že ty klasické jsou kvalitnější, takže bílé mi dává jen na přední zuby na kterých by to bylo vidět.

sestri
4. dub 2008

ahojte,nedá mi nevstúpiť do debaty.som sestrička u zubára a pokiaľ viem v tehotenstve sa kazivosť zubov zvyšuje.dieťa odoberá matke vápnik,ale má to spojitosť aj s dedičnosťou.máme dosť tehotných ,ale u každej je to iné.väčšinou majú problémy so zápalom ďasien.
pokiaľ ide o biele plomby do zadných zubov je naozaj lepší amalgám alebo špeciálny cement.biele plomby v zadu nevydržia až taký tlak a častejšie ich potom treba meniť.

marti7
4. dub 2008

V těhu ani ne ale po porodu se mi kazivost fakt zvýšila a dost 😒

andelka
4. dub 2008

kacka.va: no já bych právě chtěla vyměnit ty dvě co mám na spodních zubech, bo je to vidět a fakt už nejsou pěkné.
sestri: a mohla bych se zeptat, proč odebírá vápník zrovna ze zubů, když to jde i z kostí, tam je vápníku víc, ne? Nebo čím to je? A nevíš kolik by se mělo toho vápníku jíst, aby se tomu předešlo? Já si osobně myslím, že mám vápníku dost, ale třeba ne.

sestri
4. dub 2008

ak kojíš,nie je to nič nezvyčajné.treba pridať vitamíny pre matky.

karot
autor
4. dub 2008

Já chodím na prevenci 2krát ročně a čistím si zuby min. 2krát denně.Manžel byl u zubaře naposledy před 10ti lety a zuby si čistí jen,když jde do práce nebo k doktorovi.Když má dovolenou,tak vůbec.Jemu vydrží kartáček půl roku a mě půl měsíce. 😅 On má krásně bílé zuby a bez kazů.Já je mám nažloutlé a vyplombované. 😅
Tak teda nevím,kde dělám chybu. 😀

zuzanocka
4. dub 2008

sestri,
neda mi neopytat sa: to u akeho zubara robis? ja teda nie som odbornik, ale viem, ze dnes uz su take materialy na vyplne, ktore obrazne povedane "preziju" cloveka...
a zeby dieta odoberalo vapnik? skor by som to prisudila tomu, ze tehotna zena viac je, roznorodejsiu stravu, nie po kazdom jedle si umyje zuby... takze ja by som videla chybu tam...
a neuznavam vetu "mam zle zuby po mame/otcovi"... plati jedna zasada: CISTY ZUB SA NEPOKAZI!

dvojka
4. dub 2008

zuzanecka-ale já si myslim,že dědičnost do jisté míry hraje roli...Můj tatka trpěl paradentozou,mě se mala kazily zuby a to jsem si je čistila.
Ptala jsem se doktorky na spojitost s dědičností a ona mi řekla,že tam je a taky mi doporučila větší zubní hygienu...

Nyní mám v puse na všech stoličkách plomby a dva zuby mi chybí...Zuby se mi doslova lámou a hned poté vyklaj...Špatná zubní sklovina.....

zuzanocka
4. dub 2008

dvojka,
ved to, ze:
"Ptala jsem se doktorky na spojitost s dědičností a ona mi řekla,že tam je a taky mi doporučila větší zubní hygienu..." - cisty zub sa nepokazi... ak je niekto "nachylnejsi" na kazy, musi si zuby cistit castoooo 😉

vcera mi vytrhli ZDRAVU sedmicku a nalezato rastucu osmicku... vrazdila by som! 🤐 🤐

dvojka
4. dub 2008

no já mám zatim všechny osmičky,ale zato se mi když jsme jedla rozpůlily dva zuby najednou a prostzě musely ven,už se snima nedalo nic dělat...

A to nabylo v těhotenství...Ale v tehotenství mě zuby ohromně bolely a krvácely dásně,ale nekazily se,ale ta bolest byla šílená

sestri
4. dub 2008

zuzanocka,
to o čistých zuboch je 100% pravda,ale má to niečo spoločné aj s dedičnosťou.chodia k nám celé generácie a môžem ti povedať,že to vidno.
pri kojení všetko čo ide dieťaťu v mlieku potom chýba matke a ak si to pravidelne nedopĺňa niekde sa to vždy odrazí,napríklad na zuboch
pokiaľ ide o o materiály,sú naozaj špičkové ale biele keramické plomby nie sú vhodné na veľké plomby do zadných zubov.je na to špeciálny cement,ktorý je tiež biely a viac prispôsobený tlaku zadných zubov.nikto nemusí mať v ústach amalgám,všetko sa dá riešiť.

zuzanocka
4. dub 2008

sestri,
ok, beriem, ty si od fachu 😉

sestri
4. dub 2008

som pri tom len 10 rokov a za odborníčku sa zrovna nepokladám,to som len pochytila v praxi.
jedno ti uznávam,keď niekto nechodí na prehliadky a o zuby sa nestará nemôže sa vyhovárať na nič.máme už aj 10 ročné deti,ktorým musíme trhať stále zuby a to je niekedy ak na mňa veľa.

zuzkaprofant
4. dub 2008

je to v dedicnosti podla mna aj v hygiene, ja aj keby som zubnu kefku polamala na zubaloch nikdy nebudem mat ziarivo biele zuby, pritom si zuby umyvala dost casto mam kvalitne pasty , zubne nite, a ine veci 😉
niekto k zubarovi nechodi ako je desatrocie a ma krasne zuby 😀
ja som teraz bola u zubara a dal mi nazadny zub specialnu bielu blombu (umelohmotnu) a drzi zatial super 😀

jabber
4. dub 2008

andelka - podle mě se vápník odebírá nejdřív ze zubů, protože jsou nejmíň potřeba 😅 ,prostě je to tak zařízené, že bez kostí žít nemůžeš, ale bez zubů jo... 😖 . Já teď, co kojím, tak jsem si všimla, že mám horní jedničky o něco menší než jsem měla. Jen by mě zajímalo, jestli až dokojím se mi zase zvětší na původní velikost 😀

sestri - a kolik vápníku by teda kojící matka měla denně přijmout, nevíš? A v jaké podobě? Četla jsem, že z jídla se daleko líp vstřebává než z tablet........a co fluor?

sestri
4. dub 2008

zuzanocka,
tej sedmičky je škoda,nám sa zatiaľ osmičky darí vyberať aj bez toho aby sme trhali sedmičky.ešteže máme dobrého chiruga.a to bývajú riadne ležaté a vôbec nie sú častokrát vyrastené.

zuzka,
málokto má krásne snehobiele zuby,len sa nedaj nahovoriť na bielenie,je to síce dobrý biznis,ale nech si hovorí každý čo chce je to ako pri odfarbovaní vlasov,peroxid ich ničí.

lenerka
4. dub 2008

Ahoj

tak já byla 2x u zubařky ,když jsem byla těhotná
a po porodu jsem tam hnedka naklusala a našla mi 3kazy!Asi to bylo z mlsání.
Ale musím zaťukat zuby mám zatím dobrý,ale chci změnit zubaře tak uvidíme co mi řekne na zuby on!
první kaz až ve 20 a to je docele dobrý ne?No uvidíme jak dopadne chrup po druhým dítěti!!! 😒

jabber
4. dub 2008

No mě říkala naše pediatrička, že i při veškeré péči o zuby většinou platí 'co 1 dítě, to 1 zub' 😅