Kdy a proč se Vám zhoršil stav/kvalita Vašich zubů?

madre1
31. pro 2014

Zajímalo by mě,kdy Vám objevili 1.kaz,kdy Vám začali zuby nahrazovat korunkami/můstky apd.
Děkuji za odpovědi 😉

anty
31. pro 2014

jejda to by mě taky zajímalo, pochvala zakladatelce skvělá otázka 🙂

chris_n
31. pro 2014

na základce 🙂 první kazy. Korunky a můstky nemám, na to je snad dost času

hanuullka
31. pro 2014

do 14 let tak dva kazy, pak jsem si vyrazila přední zuby na ledovce, takže mám korunky a od té doby mám velkou kazivost zubů ☹ je mi 27 let a mám zhruba 16 korunek + všechny moudráky venku, děs běs, mám to zděděné po tatínkovi

bunny123
31. pro 2014

Korunku mám jednu, od 26 let, dodnes nechápu jak se to stalo, na preventivky chodím co půl roku. Zub mi prostě odumřel (asi nějaký skrytý kaz), v létě v teple se tam udělal zánět a už šel ven. Jinak plomby mám z dob základky, kdy jsem si zuby nechtěla čistit pořádně. Momentálně mám velmi drahého zubaře a to je nejlepší prevence kazivosti 😀 Starám se o chrup opravdu pečlivě. Nicméně věřím, že je to i hodně o genetice a někdo může dělat kdoví co a zuby se kazí.

bobisek90
31. pro 2014

první kaz ještě na základce 🙂 Jinak k doktorce chodím co půl roku, vždy mi chválí zuby, ikdyž mám plomby 🙂 1x za rok mi sundá trochu zubního kamene a pohoda. Musím zaklepat.

Mamce se zuby zhoršil v těhu. V 19 když mě čekala se jí rozjela paradentóza a už tehdy jí chtěli všechny zuby vyrvat. Naštěstí natrefila na skvělou dr. a ta jí zuby zachránila o 20 let. Teď už sice má horní celé umělé, a dole půlku umělých, ale nikdy by to neřekl.

Sestra, má 17 let a se zuby má docela problém. Asi po mamce. Má hodně zubního kamene a neustálý zánět dásní. Musí chodit na hygienu. Sice plomb má asi méně nežli já, ale kvůli zánětům hrozí paradentóza.

Myslím, že hodně záleží na genetickém základu a pak až to, jak se kdo o zuby stará. 🙂

nynus
31. pro 2014

plomby od dob zakladky mam snad na vsech a jinak kazdy pul ro kaspon 3 kazy des nooo spatne cistim zuby a hodne mezi zubni prostory kazy ☹ dost otekaji dasne a krvaci mi neustale zuby ☹ takze posledni tri roky fakt hruza a bude mi 26 . a jinak mam akorat dodelany rezak pulku + hodne zubniho kamene

irenee
31. pro 2014

Korunku mám jednu, od 16 (vyrazila jsem si zub při sportu). První kaz jsem měla v těhotenství ve 20 letech. Po porodu pak najednou 5 kazů. Po druhým porodu 2 kazy, jinak žádný. Akorát se mi dělá zubní kámen.

soleilll
31. pro 2014

1. kaz na mléčné stoličce někdy ve 3 letech, kdy jsem prý schroupala pytlík bonparů na posezení. Dalších pár kazů a plomb přibylo na základce, hlavně když jsem měsíce tutlala jeden krček a přišla tak o půl zubu, na kterém mám od té doby korunku - to všechno ale kvůli zubaři, co byl fušér a navíc se k němu všichni báli. Nejhůř jsem si zuby pohnojila na střední, kdy jsem ranní čištění nahradila žvýkačkou (bez cukru pochopitelně 🙂 ), díky tomu se mi odvápnily snad všechny krčky a léta jsem to pak dávla do kupy. Naštěstí teď už mám zubaře, ke kterému se nebojím a je odborník - to dělá opravdu hodně. (Každopádně těhotenství na kvalitu mých i tak špatných zubů nemělo vůbec žádný negativní vliv, to spíš až následná péče o malé dítě, kdy opravdu zapomínám na pravidelné čištění.)

alcar
31. pro 2014

Mam zuby na h.... Krive, hodne mezizubnich kazu, i pres cisteni mezizubnimi kartacky. Prvni kazy na zakladce, zaplombovane uz mam tak dve tretiny chrupu. A korunky 3. Pod jednou se mi ted udelala pistel, tak doufam, ze se ji podari zachranit, jinak budu mit i jeden implantat. 😝 😠 ☹

jitavrtule
31. pro 2014

První kaz nejspíš někdy na základce.
Nejhůř zuby odnesly pubertu a z jednoho jediného důvodu - špatná hygiena, odfláknuté čištění kartáčkem, nepoužívání mezizubních kartáčků a niti.
Zuby mám hodně u sebe a stoličky pěkně hrbolaté, takže tam to byla v kombinaci s pubertálním prasáctvím bohužel živná půda.
Nicméně chodím pravidelně k zubaři, takže všechny kazy byly naštěstí zavčas opravené, většinou ještě v malém rozsahu.
Za posledních deset let jsem měla kazy myslím 3, snažím se fakt pečlivě čistit.
Je mi třicet, zuby mám všechny, včetně osmiček.

A naopak si myslím, že genetické předpoklady jsou hojně užívaná výmluva. Jo, můžete mít zuby v pusy blbě srovnané, mít třeba blbé pH slin, trpět víc na záněty nebo mít horší kvalitu skloviny a já nevím co všechno, ale to pořád nemění nic na tom, že pokud opravdu důkladně čistíte (a že to v případě horší zubní výbavy dá víc práce samozřejmě nepopírám), tak se vám prostě nebudou mít z čeho kazit.

poznámka pod čarou - ano, jsem z zubařské rodiny a tudíž celoživotně deformovaná 😉

kamino
31. pro 2014

Prvni kaz v 15,ted ve 38 mam celkem 8 plomb. A to jsem si jako dite zuby cistila minimalne,prvni kartacek jsem mela asi v 5 letech..pamatuju si,ze na tabore jsem ho snad ani nevytahla a to jsme driv jezdili na 3 tydny.. Nechapu.. Ted bych timhle stylem prisla o vsechny zuby behem pul roku 😉
Nastesti tehotenstvi a kojeni 2 roky zanechalo na mych zubech jen jeden kaz a to v miste,kde jiz vrtano bylo. Posledni dobou mivam citlivejsi krcky,ale Elmex mi pomaha dokonale.

blanka.k
31. pro 2014

První "problém" - kaz v 31ti - po porodu (a to jsem to s čištěním zubů fakt spíš flákala od malička). K tomu oslabené sklovina, teď co rok, to nový kaz :( A to mi mudr. tvrdila, že nevadí,že nejím ml.výrobky v těhu... teď najednou říká, že si to dítě v těhu a při kojení vzalo z mých "zásob" (kojila jsem 19měs., ze začátku i 15x denně, ke konci "jen"3x za noc) 😅 Po porodu chodím pravidelně, mudr.mě posílá i na RTG, takže zatím to jsou spíš takové "minikazy". V době těhu mi hodně krvácely dásně, teď se dost zlepšilo, krvácí jen občas trochu .

mysicka_lb
31. pro 2014

První kaz ve 25ti letech. Zubní kaz je infekční onemocnění a můj tehdejší partner měl v té době zánět zubu, tak jsem to od něj prostě chytla. Druhý kaz asi ve 27mi letech (to nevím proč, ale malinkatý), třetí kaz už žádný. Je mi 32 let. Těhotenství (ve 30ti letech) se na kvalitě mého chrupu nijak nepodepsalo. Životosprávu mám hroznou, dědičné dispozice taky.... Čistím si teda zuby hodně pečlivě, ale jako malá jsem tomu taky moc nedala....

diamanta
31. pro 2014

Kazy na stoličkách ještě na zš jak chodíval pravidelně zubař na celé třídy. Potom mi jen zubařka opravovala ty plomby časem, nové myslím nebyly, no a v 31 jsem se rozhodla pro rovnátka a to na obě patra a nechala jsem si vyrvat 4 moudráky a jeden třenový (naproti mu nevyrost parťák) aby bylo v puse místo. Přes to, jak blbě se zuby čistí s rovnátky a přes to, že jsem byla těhotná, jsem po letech rovnátka sundala, bez kazu, a bez kazu jsem prodělala ještě jedno těhotenství...tak snad to dlouho vydrží, i když mne pokaždé říkají, že mám lehký zánět dásní.

adypro
1. led 2015

První kaz na základce. Další dva až teď nedávno během kojení, jeden mám spravený a druhý byl na osmičce, tak šla ven. Tak snad to nebude dál pokračovat.

klaire22
1. led 2015

Já měla pár kazů ještě na základce, ale tuším, že jsem ještě měla mléčné zuby. Tuším, že od druhé třídy jsem neměla jednu jedinou plombu. V současnosti mi zubařka odstraní jen zubní kámen (po porodu se mi dělá trošku víc, tak musím chodit tak 2x roka, jinak jsem chodila max. 1x, někdy ani to ne a vždy mi pak zuby jen vyčistí. Díky bohu, zuby mám skvělé, nemohu si stěžovat, ale raději to zaklepu 🙂