Lumbální punkce, máte zkušenost?

gab7
3. črc 2014

Ráda bych vás poprosila o vaše zkušenosti s lumbální punkcí.Délka hospitalizace,bolestivost,nežádoucí účinky-komplikace.Děkuji vám za vaše příspěvky,zkušenosti.

gabri80
3. črc 2014

No mě dělali lumbalni punkci asi 3x, vzdy jsem si poležela asi 2-3 hod po zakroku v nemocnici a pak me pustili domu..manželovi ji taky delali asi 3x kdyz byl v nemocnici s meningitidou a pak jeste dosel z domova a taky ho asi po 2 hodinach pustili domu. Bolestivost - nic strasnyho, trosku to taha...ale da se to zvladnout 🙂 nesmis se pri tom pohnout. Nezadouci ucinky . ani jeden jsme zadne nemeli. Neboj se, doktori vedi co delaji, jen dodrzuj pokyny. Zvladnes to 🙂
@gab7

gabri80
3. črc 2014

@gab7 Je to podobny epiduralu, taky se to picha (odebira) z pateře... Takze jestli uz jsi rodila a mela jsi epidural tak je to hodne podobny, akorat me epidural pichali vleze na boku a lumbalni punkci jsem sedela na posteli a musela jsem se hodne vyhrbit..dat bradu skoro az ke kolenum..

verunka_korunka
3. črc 2014

@gab7 Ahoj, byla jsem na tom cca pred 4 lety. Kupovala jsem si tenci jehlu kterou nehradila pojistovna. Byla jsem v nemocnici jen dopoledne, pak jsem mohla domu. Jeden den vklidu a spis lezet. Druhy den jsem citila zada, takze jsem polehavala a veci ze zeme radeji zvedala z drepu 🙂 ale slo to a asi 4 dny po zakroku jsem sla svagrovi na svatbu a normalne delala vse vcetne tance. To uz bylo naprosto bez problemu.
Kdybych si tu jehlu nekoupila, pichli by to silnnejsi a musela bych zustat v nemocnici pres noc a den a poto klid tyden 🙂 ale treba uz to delaji jen tou lepsi jehlou 🙂
tak se toho neboj, bude to v pohode.
Nejhorsi bylo pro me vypit tolik vody a nechodit na zachod 😉

aarriel
3. črc 2014

Ahojky. Já byla na tom 3x. Poprvé v 17 letech, normální jehlou a píchala mi to doktorka na dětském. Bylo to ambulantně, moc bolestivé to nebylo a za 2 hodiny jsem šla domů, vedlejší příznaky žádné. Po druhé ve 20 letech, také normální jehlou, na neurologii, píchal primář obyč jehlou a taktéž v pohodě. Naposled na infekčním oddělení v Pardubicích a to bylo nejhorší, byla jsem v pohodě, protože jsem už věděla do čeho jdu, ale kupovala jsem si tu atraum. jehlu a už nikdy. Nejdřív na mě naběhl nějaký mlaďoučký doktor, to už jsem se začínala bát, píchnul mi to vedle, takže strašná bolest do nohy, pak s tím hnul, takže opět bolest do druhé nohy až jsem brečela. Pak přestal a že za čtvrt hoďky zkusíme znova a opět hrůza, omdlela jsem u toho a pak už jsem odmítala znova to zkoušet. Pak na mě naběhl primář a i když jsem se strachy už klepala, tak to dal na poprvý a v pohodě. Takže za mě, hlavně ať to píchá někdo zkušený a bude to dobrý 🙂

lv
3. črc 2014

je to jako nepříjemná injekce, tedy pro mě, bolest normální /a to nesnáším injekce, braní krve atd/, čekala jsem to mnohem horší.
No a následky - až pak jsem se dozvěděla, že se nemá nějakou dobu vstávat, alespoň ty 2h, lepší jistě třeba celé dopoledne. u mě to ovšem neudělali a 10min po zákroku jsem odešla pěšky domů, chodila, neležela. Prý ať na bolesti hlavy piju coca colu, /už nevím proč, jestli pomáhá ta kombinace cukr+kofein/. Malá měla 7m takže o polehávání nemohla být řeč a zažila jsem nejstrašnější bolesti hlavy v životě, tak už bolel jenom porod,nic jiného. Bolesti byly vždy, když jsem neležela vodorovně, takže téměř celodenní, nepolevilo to po ničem a trvalo to týden. Volala jsem lékařce a až pak mi řekla, že si mě tam měli na dopoledne nechat.

martinakl
3. črc 2014

Já byla jednou a taky mě píchala nějaká mladá doktorka. Nemohla se trefit, tak to bylo dost nepříjemný, ale hlavně potom to bylo peklo. Celý den mě tak bolely záda a hlava, že jsem netušila, že je to vůbec možný.. v nemocnici mi to nevěřili, poslali domu, ležela jsem tam v bolestech, prášky nezabíraly.. naštěstí druhý den to bylo o dost lepší.

gab7
autor
4. črc 2014

@gabri80 neměla jsem epidurál,právě z toho důvodu,kam píchají...
díky za tvou zkušenost🙂

chrochro
4. črc 2014

@gab7 Ja jsem na tom byla asi pred 7 lety, bolest jsem pri odberu necitila, spis jen velky tlak. Mela jsem zustat 24 hodin v nemocnici, jen lezet bez polstare, nezvedat hlavu - jist i pit jen v leze, i chodit na zachod. Po tech 24 hodinach jsem zkousela vstat, ale mela jsem strasne bolesti a motani hlavy, tak jsem si musela hned lehnout. Nakonec jsem byla v nemocnici tyden, pak jsem jim rekla, ze uz je to lepsi, protoze jsem chtela domu. Doma jsem lezela jeste 2 tydny a nemohla skoro zvednout hlavu. Myslim, ze mi toho odebrali vic, tak trvalo dyl, nez se mi ta tekutina znovu vytvorila. Nebo jsem to proste jen snasela hur nez ostatni.

gab7
autor
4. črc 2014

@gabri80
@verunka_korunka
@aarriel
@lv
@martinakl
@chrochro
Všem vám děkuji za vaše zkušenosti🙂

nikollita
4. črc 2014

Já jsem absolvovala asi před 10 lety. Samotný odběr byl v pohodě, akorát že mě potom dostihla komplikace - postpunkční syndrom. Takže jsem si tam poležela 3 týdny a pak ještě 14 dní doma.

chrochro
4. črc 2014

@nikollita aha, takze ja jsem asi taky mela postpunkcni syndrom. Diky za info, ani jsem nevedela, ze to existuje 😅

nikollita
4. črc 2014

@chrochro podle toho co jsem četla, tak ano 😖 Nemohla jsem vůbec udržet hlavu, navíc mě úplně nesnesitelně bolela. A ještě několik týdnů potom děsné motanice 😠

lv
4. črc 2014

@nikollita
@chrochro aha, tak díky vám vim, jak se ten stav jmenuje, bolest to byla fakt na chcipnuti.

nikollita
4. črc 2014

@lv no tak to byl postpunkční syndrom 😉 Já jsem ho měla s největší pravděpodobností proto, že jsem v kritickou dobu (kdy jsem měla ležet), šla na wc (místo na podložní mísu) 😉

lv
4. črc 2014

@nikollita no já jsem vesele litala x hodin, pěšky kus domu, vycházka s minimem, domácnost, nikdo mi to neřekl, kdybych to věděla, ani se nehnu. Rodiče si vzali malou na hlídání asi za 4dny, když už jsem fakt silela bolesti. Takže tak.

nikollita
4. črc 2014

@lv Tak to jsi dobrá, já bych nedala ani minutu

jika10
4. črc 2014

Lumbálku mi dělali před skoro 7 lety. Dělali mi jí normálně na posteli, ohnula jsem se přes polštář do předklonu a ještě mě držela sestra, protože se nesmíš pohnout. Odběr nebyl nějak extra bolestivý, dalo se to vydržet. Potom jsem musela ležet půl hodiny na břiše a pak v kuse 6 hodin na zádech bez polštáře. Jediné co jsem mohla, tak za asistence sestry na záchod a pak hned do postele. Po lumbálce se doporučuje hodně, hodně, hodně pít. Já vypila za těch pár hodin asi 8 litrů čaje, vody (měla jsem hadičku do pusy), láhve mi střídala buď sestra nebo spolubydlící na pokoji. Taky mi dr doporučila dát si po lumbálce něco s kofeinem, tak jsem si dalaledovou colu. Neměla jsem žádné bolesti ani motání hlavy

ined77
20. srp 2014

Dobrý večer maminky,

do naší Wiki knihovničky byl přidán nový článek Postpunkční bolest hlavy https://www.modrykonik.cz/postpunkcni-bolest-hl.... Budu moc ráda, pokud ty z Vás, které tyto bolesti zažily, najdou chviličku a podělí se o své zkušenosti i s ostatními maminkami, které budou jistě vděčné za Vaše osobní zážitky s touto problematikou.
Předem Vám velice děkuji za Váš čas a také za to, že pomáháte Wiki knihovničku tvořit a rozšiřovat o další cenné informace.

Krásný a pohodový večer.
Denisa

@jika10 @nikollita @lv @chrochro @gab7 @martinakl @aarriel @verunka_korunka @gabri80 ... a další 🙂 .

pajapaja2
27. říj 2014

Ahoj všichni, je to 11 dní,co jsem podstoupila poprvé lumbálku a doufám,že naposledy. Nechci nikoho vystrašit,pouze varovat!!! Vydržte a nepospíchejte domu. Zákrok vůbec nebolel,normální iňjour,poté ihned ulehnout na lůžko vodorovně a na břicho. Po půlhodině jsem se mohla opatrně přetočit na záda a tak se různě otáčet 8 hodin bez zvednutí hlavy. Prý jak na grilu🙂 Bylo mi řečeno hodně pít. Bohužel jsem přeslechla,že se nemusím bát,na záchod se mi prý nebude chtít. Když budou první výsledky o.k.,mohu si odskočit na wc. Jinak vydržet 24h ležet. Výsledky dopadly dobře a já šla po 8hodině bez obav na toaletu. Vše bylo v pořádku.V noci po návštěvě wc ,začali nesnesitelné bolesti hlavy,které přestali,co jsem si opět lehla do postele. Ráno mě měli propustit domů. Do vizity jsem se chtěla rychle osprchovat. Bolesti opět nastali asi po 5min stání. Tentokrát ještě horší. Do postele jsem už nedošla. Klesla jsem k zemi. Víc si nepamatuji,jen vím,že snad porod nebyl tak hrozný. Domů jsem se dostala až na druhý den a to jen,že jsem myslela,že to brzy přejde. 11dní a chodit nemůžu stále,už se to dá vydržet,ale jsem funkční tak hodinku a pak 2-3h v posteli,aby ty bolesti trochu přestali. Upozornuji,že mi žádný lék nepomohl,tak už nic ani neberu. Doufám,že to brzo přejde. Chudák moje rodina,snad budu moct zas brzy fungovat jako máma od třech dětí.

romca13
27. říj 2014

tak já byla na lumbálce 2x, jednou v roce 2005 a to jsem měla podobnou zkušenost jako @chrochro , též jsem němohla 24 vstávt, jen ležet na zádech, pak jsem měla silné závratě, strašnou bolest hlavy, hlavně za ušima, šílený trlak do hlavy a hrozně mi zaléhaly uši a hučelo v hlavě,,, tak to trvalo ještě minimálně týden, pak mě propustili, ale ještě aspoň měsíc jsem ty problémy měla stále, jen maličko slabší,,,,,, na druhé lumbálce jsem byla v roce 2006 a tam jsem mohla už po 2 hodinách vstát, dělali mi to nějakou lepší jehlou a tenkrát to bylo mnohem lepší,,,,,,,, po těchto zkušenostech jsem právě nechtěla při porodu epidurál, bo jsem se obávala, že mi nastanou podobné problémy, jako při první lumbálce,,,bohužel mi byl epidurál doporučen pro urychlení porodu,tak jsem kývla,,, a ,,, dokud jsem ležela, tak ok,,ale jakmile jsem vstala, tak stejné problémyjako po první lumbálce, šílené závratě, bolesti hlavy, zle od žaludku, několik dní jsem nemohla dojít ani na WC, nosili mi mísu, do sprchy mě musel manžel nosit a malého jsem po celou dobu v porodonici vůbec neměla, bo bych se o něj nedokázala postarat, mohlajsem jen ležet :( takže to jsou moje zkušenosti s lumbálkou,,, a vlastně i s epiduralem

jozina86
10. bře 2015

Jsem taky po postpunkčním syndromu. A chtěla jsem se zeptat maminek,co to zažili taky,jestli je třeba později pobolívala hlava nebo jste měla strnutí šíje?

martaveg
10. bře 2015

@jozina86 Bolesti hlavy nemuzu posoudit protoze jsem v te dobe lezela na neurologii se zavratemi, kazdopadne dost osklive a bolestive modriny jsem mela podel patere skoro mesic (napichavali me na petkrat nez se to povedlo) a par tydnu mi cukaly nervy v noze, stejne nervy jsem ale citila uz pri odberu

jozina86
11. bře 2015

Pichala mi to asi na 10x,dvakrat mi skubala noha a nepovedlo se to a sla jsem pod celkovou. Podstoupila jsem krevni zatku a bez uspechu. Musela jsem tam byt 10 dni. Uz jsou to 4mesice a obcas vecer citim,struti,bolest hlavy a jak kdyz mi na par vterin vypne mozek

pet2011
22. bře 2019

Jsem 14 dnů po, punkce se nedařila, dělali ji na 3x a od té doby mám problém chodit. Dokonce týden po jsem měla stav, že jsem měla problém zvedat nohy. Záda pořád bolí, mám problém se ohnout a ta chůze je děs.