Mateřství a štítná žláza

barbika
16. kvě 2009

Ahojky, chtěla bych se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost se zvětšenou štítnou žlázou 5 měsíců po porodu. Dneska se mi na krku objevilo něco jako jelito-otok, tak se docela bojím, že to bude ta štítná žláza. Byla bych ráda, kdyby se ozvala nějaká maminka a poradila 😉 Děkuji

aleda
16. kvě 2009

Ahoj, nechci strašit. Jen popíšu jak to bylo u mě.
9měsíců po porodu jsem se jednou vzbudila se zablokovanou krční páteří a boulí na pravé straně krku. Jelikož jsem kojila tak jsem dostala strach co to je a utíkala na ORL. Ty mě poslali na ultrazvuk do nemocnice, kde byl zjištěn ,,nádor" na štítné žláze. Bohužel mi bylo řečeno, že budu muset na operaci a bude mi odebrána celá štítná žláza, takže jsem rychle přestala kojit, začala brát euthyrox a v dubnu 2008 šla na operaci. No a od té doby jsem na lécích, ale samozřejmě u tebe to může být vše úplně jinak. My máme problémy se štítnou žlázou v rodině. Moje mamka se s ní léčí už přes 20let, jen bere léky a chodí na kontroly. Takže se neboj, všechno dobře dopadne. Moc držím palečky a určitě bych si zašla k dr. Pro jistotu. I bez štítné žlázy se dá žít. 😉

barbika
autor
18. kvě 2009

Ahoj, děkuji za info. U nás v rodině žádné problémy nikdy nebyli. Já jsem vlastně první u koho se to objevilo. Dneska jsem byla u dr a zítra jdu na odběr krve. Tak jsem zvědavá.

aleda
18. kvě 2009

Tak pak dej určitě vědět jak to dopadlo. Držím palečky.

barbika
autor
19. kvě 2009

Děkuju!!

kaskya
29. kvě 2009

ako to dopadlo?
mali by ti nasadit lieky ak ju mas zvacsenu.
ja mam problem so stit. zlazou vyse troch rokov, momentalne mam znizenu funkciu. beriem lieky, musis brat ak mas s nou nieco. ak by si lieky nebrala, moze to mat dopad na tvoje babatko. tak cim skor nech ti daju na to nieco. pa a odpis.

barbika
autor
29. kvě 2009

kaskya: jsem objednaná na endokrynologii až na 18.6. 😠
při odběrech mi zjitili několikanásobně zvýšenou hodnotu TSH, ale můj obvodní doktor mi na to nic nedal, musím počkat na odborníka. Tak jsem zvědavá...

mukky
29. kvě 2009

barbika skus sa mrknut tu,aj ja mam problemy so stitnou ☹ ,a hlavne to priberanie ma stve 😠
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

ivka144
7. čer 2009

barbika - dufam, ze toho nenapisem privela... Kamoska kvoli dacomu chcela, ako to bolo u mna, tak som jej pisala dlllhy mail, tak ak chces, moze preposlat na IP.
Vskratke..., pol roka po porode som mala obrovsku hrcu na krku a obvodna mudr bola zdesena a poslala ma na endokr., testy vyyyrazne - obrovske uzly, pokrocila hypothyreoza - nedostatocna cinnost SZ. Doktor inu oznost ako operaciu nepripustal (darmo som mu hovorila, ze som este nedlho po porode, ci to nemoze byt aj tym).
Potom boli vselijake veci pomedzi, ale pointa je, ze som sa rozodla nebrat tie hormony a pol roka som nikde nebola a ked som sa u endokrinologa znova obavila, mala som vpodstate uplne ok hodnoty (miernucka hypotyreoza, ale len take, ze netreba lieky, len sledovat) a uzly sice su, ale omnoho mensie ako vtedy a vobec sa netvaril, ze to treba tak urgentne riesit. Teraz sa idem prehlasit k inemu mudr a na kontrolu, ze co dalej. Lieky neberiem.

Nie som mudr, ale moja osobna rada je, ze velakrat si premysli, ci pojdes na operaciu a iste by so nesla, ak to nie je akutne zivotohrozujuce, ak si menej ako rok po porode. Ano, da sa zit aj bez SZ, ale je to hormonalny system, ktory ma velky vplyv na cely organizmus. A dodala by som, ze aj s uzlo v krku sa da zit.
Aha a este daco..., bola som aj u homeopatky, aj toto sme riesili a ona ma vela pacientov, obzvlast zien s problemami SZ, ktore chodia na endokrinologiu, ovoria, ze lieky beru (pritom neberu) a stav sa im zlepsuje.

Drzim Ti palce, viem si predstavit, ze ozes byt dost vyplasena, ale ak Ti a daco povedia, neries horucou hlavou...

annus
9. čer 2009

Ahojte baby, aj ja mám problémy so SZ, ani neviem presne odkedy, lebo som si všimla len to, že po17 som pomali ale isto začala priberať. Potom v 22, keď som na prvý pokus otehotnela...potratila som v 9 týždni, lebo že vraj plod odumrel 😢
rok som chodila ku gynekologovy, lebo som nevedela otehotnieť, ani ovulaciu som nemala v poriadku...nakoniec 3 gynekolog, ku komu chodím aj dnes došiel na to, že mám problémy so SZ, a preto som potratila, a preto som neostala tehotná. Poslal ma k endkrinologovy na krv a povedal, že keď už budem brať lieky určite bez problémeov sa otehotniem.
Ked som išla pre výsledky som už bola tehotná 😀 😀 😀 začala som brať L-Thyroxin 50 každý deň, po mesiaci som už brala 100, potom 150 a pred pôrodom už 200...
Teraz po pôrode berem tiež 150 a zatiaľ, že vraj všetko oukej...

Barbika držím palce a podľa mňa Ivka má pravdu...ani ja by som nešla na operáciu. Celý život brať hormóny a ešte Boh vie čo by si mala ...ale to je iba názor. Samozrejme, ty sa rozhodneš, veď je to tvoje telo 😉

barbika
autor
9. čer 2009

Holky moc Vám děkuju za rady a příspěvky.

Určitě se mi nechce na operaci a budu se snažit dělat vše proto, abych tam nešla. Příští týden jdu k endorynologovi, tak uvidíme. Pak dám vědět, jak vše dopadlo.
Pořád si říkám, že to bude mít souvislost s těhotenstvím a hormonama po porodu atd..

annus
11. čer 2009

Barbika držím palce 😉

majsan
13. čer 2009

ja mam tiez stitnu zlazu ale ja zase velmi chudnem ☹

evi3
13. čer 2009

ahojte baby, tiež som nemohla otehotnieť kvoli zníženej funkcii štítnej žľazy, nemala som žiadne iné príznaky, ovulácia v poriadku, ani som nepribrala, nič, len výsledky z krvi, a na sone uzlík. Začala som brať Letrox 75 a po 3 mesiacoch sa hodnoty zrovnali a otehotnela som, v tehu sa dávkovanie zvýšilo na 100 a v podstate je to tak doteraz, ešte kojím, tak možno aj preto. Ale v zime som bola na kontrolnom sone a uzlík bol menší.
Bez štítnice sa síce dá žiť, dopĺňa sa hormón, ale žiaľ aj nevinný uzlík sa može zvrhnúť a začať tvoriť metastázy do iných orgánov. Nechcem strašiť, ale ak je tam uzlík na ľahkú váhu by som to nebrala. Ale ani sa netreba dopredu desiť. Myslím, že žiaden doktor nerobí zbytočnú operáciu, a každý sa to snaží vyliečiť neinvazívne. Barbika, o chvíľu budeš mať vyšetrenie a určite to dopadne dobre.

radka.m.
17. čer 2009

evi-úplně s tebou souhlasímdoktor by zbytečně operaci nedělal,má maminka skončila v únoru se štítnou žlázou v nemocnici a přesně,jak píšeš,pitomý malý uzlík se během chvíle zvrhne v rakovinu,takže pokud lékaři budou chtít operaci,tak moc dobře vědí proč a jak píše annus,že by nešla na operaci,tak myslím,že pokud by bylo třeba,tak by ještě byla ráda,že jí štítnici odoperovali i přesto,že bude celý život na hormonech,hormony jsou daleko menší zlo,než rakovina

ivka144
17. čer 2009

Ahojte, ja som tiez pisala, ze dvakrat si rozmysliet, ci ist na operaciu.
Ano, mozno je lepsie brat cely zivot hormony ako mat rakovinu. (Aj ked z pohladu alternativnej mediciny je este aj tu otazka...)
Ale mne napr. naordinoval tu operaciu sfleku a o pol roka uz nebolo treba? Stale mam uzly a ano, viem, ze to nie je sranda, len ich tam takto mat, ale sam doktor to teraz nepotreboval riesit.
Mne skor slo o to, ze po porode to je ozaj vsetko neiste. Keby som bola sla vtedy na operaciu, ako navrhoval doktor, nikdy by som neprisla na to, ze znicena cinnost SZ sa mi sama dala skoro do normalu.
Ale priznavam, ze zo mna hovori nielen tato skusenost, ale aj v principe nedovera k lekarom a medicine vobec...

radka.m.
17. čer 2009

ivka-a proč nezajdeš k jinému doktorovi,když tomu svému moc nevěříš? 😲 já bych si zařídila veškerá vyšetření jinde,abych měla názor více doktorů,když se ti ten nezamlouvá,no a o alternativní léčbě bych raději ani nepsala,hlavně,co se týká rakoviny,ono kdyby se něco zanedbalo,tak pak už se stěží dá něco dělat ☹

ivka144
18. čer 2009

No uz idem inde, ale neviem, ako u vas, caka sa tu strasne dlho..., jeden doktor ma ani nechces zobrat, ze ma plno ludi, hruza. Alternativna medicina je asi vec nazoru a casto az svetonazoru, taze nema zmysel sa o tom asi bavit..., zbytocne hadky a natahovacky... Ale viem o ludoch, co sa im klinicke prejavy zlepsuju (testy) a neberu horony, ale chodia na homeo a ku endokrinolgovi len na testy...

barbika
autor
19. čer 2009

Ahojky holky, tak jsem byla včera na ty enodokrinologii a dr mi zjistil, že mi štítná žláza skoro vůbec nefunguje. Takže jsem dostala Letrox a za 2 1/2 měsíce jdu na kontrolu. Nejlepší bylo, že říkal, že kromě toho jelita na krku nemám žádné jiné příznaky. Prý nezapadám vůbec do žádných tabulek 🙂 Říkal, že to vypadá na rozbouřené hormony po porodu a mělo by se to zpravit. Tak uvidíme. Teď budu poctivě zobat prášky a doufat, že se to vrátí do normálu.
Jinak žádné uzliny nenašel, tak jsem za to ráda.

kasyma
2. pro 2010

Ahoj,holky máte někdo opačný problém po porodu se SZ,ale tim že hubnete? Já jsem takovej drobek,ale když jsem začínala těhu tak s váhou 49 kg a před porodem jsem měla krásných 61 kg. No a potom to šlo dolu když se to zaseklo na 50 kg tak jsem si říkala paráda zůstanu na svojí váze. No jo jenže váha šla postupně dolu a teď mám 44 kg což mě úplně deprimuje,kalhoty ze mě padaj nemám žádnej zadek připadám si jak anorektička,žebra si zpočítám a o vylezlých kyčlích ani nemluvím jsem z toho úplně zoufalá. Možná mi někdo může říct,že to může být lítáním kolem malé a nepravidelné stravy,ale já pravidelně nejedla nikdy je fakt,že teď se člověk odbejvá víc,ale takhle hubnout? Prosím o radu pokud jste s tim měl někdo takovýhle problém. Jak mám postupovat mám zajít za svým obvoďákem,ten mi veme krev a z toho by měl zjistit příčinu mího hubnutí? Předem dík za vaše info 🙂

latunka
2. pro 2010

@kasyma já byla vzdycky kvůli SZ hubenour,az anorektik - nikdo mi nevěril,ze normálně jim, pořád jsem akorát poslouchala řeči,ze by mi neškodilo pár kilo přibrat,coz byl pro mě neřešitelny úkol 😀 😀 Ted po porodu jsem měla hormony totálně zblázněné a to jsem celou dobu byla pod dohledem endokrinolozky,takze klidně u tebe to hubnutí můze byt tim 😉 Udělej to přesně jak řikáš - zajdi za obvodní aby ti nabrala krev na SZ a ona uz tě pak případně nasměruje na endokrinologii 😉

kasyma
2. pro 2010

@latunka děkuju za tvůj názor. No přesně každej kdo mě vidí tak se hned ptá jíš ty vůbec něco a podobně taky mi to neni příjemný jojo co nejdřív se pokusim svuj problém vyřešit a zajdu k Dr. je fakt,že já jsem v období puberty chodila na endokrinologii a užívala Euthyrox nevim teda jakou sílu a myslim Jodid se to jmenovalo no a potom to asi už bylo dobrý tak pak jsem to už nebrala. Právě to bylo to první co mě napadlo jestli se ta SZ po tom porodu neozala člověk má ty hormony rozhozený 🙂 taky se mi stává,že se najim a během chíle mi přijde,že mám zas hlad a to jsem dřív nemívala...fakt nevim 😔