Menstruační kalíšek a látkové vložky - máte zkušennosti?

astra11
4. srp 2018

Ahoj všem,
máte prosím někdo zkušennosti s užíváním mentruačního kalíšku nebo látkových šitých vložek?
Konkrétně by mě zajímalo, jestli z kalíšku nevytéká tekutina, jak se nosí pocitově a jestli jste z toho neměly nějaké zdravotní problémy.
To samé u látkových vložek - jestli neprosakují a nezapáchají???
Moc díky, Astra

hafika
12. srp 2018

@rousse Tak já se taky neomezuji, prostě ani normálně nějaké extra dlouhé cesty nebo výlety nepodnikam. Mám ráda, když si s dětmi můžeme po obědě odpočinout doma 🙂

hafika
12. srp 2018

@zelenaesmolda Ne, stačí vyvařit před a nakonec.

beruska1889
12. srp 2018

Kalíšek používám od roku 2009 a jsem nadšená, už bych ho za nic nevyměnila... Je to s ním naprostá pohoda, vůbec o něm nevím a kolikrát i zapomenu že mám ms 😀 protekl mi jen párkrát na začátku, když jsem ho špatně zavedla, jinak vůbec ani v noci... Vylévat mi ho stačí jen ráno a večer ve sprše, takže nemusím řešit výměnu někde mimo, ale i to se dá, párkrát jsem to zkoušela v práci... Ale i tak nikdy není úplně plný, vydrží vážně hodně a dokonce se mi zkrátila ms z původních asi 6 dnů na 3-4... Kalíšek doporučuju, teď jsem si kupovala nový a úplně jsem zírala jak se od té doby rozrostla nabídka...

hafika
12. srp 2018

@beruska1889 To jak často je nutné měnit je u každého jiné. Záleží na síle MS a zda je možné použít větší velikosti kalíšku. Když máte smůlu na silnou menstruaci a malý kalíšek, tak vyprazdňujete častěji a kalíšek může i protéct. Často vytahuji kalíšek plný až po okraj. Měnit dvakrát denně mohu až na konci MS.

beruska1889
12. srp 2018

@astra11 jo a jak tady holky doporučovaly stránky kalisek.cz tak ty jsou úplně super, je tam snad úplně všechno co člověk hledá nebo co ho zajímá plus i srovnání značek kalíšků od velikostí po pevnost materiálu... Moc hezky vytvořené a dost to pomůže s výběrem...nebo když člověk neví, může napsat přímo paní majitelce obchodu a ta vždycky rychle a ochotně odpoví... A taky prý je na Facebooku speciální skupina kališnice, kde si ženy radí, sdílí své zkušenosti popřípadě prodávají kalíšky, které jim nesedly... 😉

beruska1889
12. srp 2018

@hafika ano, to já vím... Však jsem taky psala jak to mám já... Moje zkušenost...

hafika
12. srp 2018

@beruska1889 Pardon, četla jsem ve spěchu a vyznělo mi to trochu jinak.

beruska1889
12. srp 2018

@hafika nic se neděje, v pohodě 😉 hlavně, že jsme se pochopily... 🙂

sviva
12. srp 2018

Používám kalíšek už nějakou dobu a jsem spokojená jako nikdy. Předtím jsem jela klasiku vložky-tampony. Samozřejmě má své rezervy - jako všechno ostatní, musí se s tím na začátku člověk naučit zacházet a samozřejmě nevydrží věčně (podle síly menzes měním víceméně ve stejné intenzitě jako tampony normal). Za trochu trpělivosti při učení se s ním manipulovat hned několik odměn:
1. Žádný zápach
2. Uvnitř není cítit
3. Nevysušuje sliznici jako tampon
4. Nezapařuje jako vložka
5. Žádné počítání domácího skladu a zásobování kabelky
6. Finanční hledisko
7. Nulový odpad
8. Osobně to hodnotím jako zdravější variantu
9. Po "zaškolení" je to pro mě pohodlné i z pohledu manipulace

Sedl mi hned první LadyCup (někdo ten správný může hledat, je to indivindi anatomii). První cyklus byl totální boj, musela jsem se naučit, jak správně zavinout, vložit, rozvinout, vyndat, ošetřit atd.... není to hned, je to jiné, nové, ale trocha trpělivosti za to stojí. Obavy z manipulace praxí vymyzely a dneska s kalíškem trávím 100% menzesu. V práci a na veřejných volím invalidy, nebo láhev s vodou, pro jednou se nestane nic ani když se jen vylije a zavede zpět. V cyklu omývám, po vyvařím. První noc cyklu musím jednou vstát a vyprázdnit (jako u tamponu). Paradoxně jsem se obávala, že to nedám, protože mi to bude připadat nechutné. Nechutnost se nekoná. Do trapné situace mě to zatím nepřivedlo. Protekl dvakrát a to když jsem se ráno postavila po první noci cyklu bez servisu.
Za mě tedy dokonalost neslíbím, pořád je nejpohodlnější nemenstruovat, ale hodnotím jako nejpohodlnější a nejzdravější variantu, kterou jsem zatím zkusila, ráda doporučím.

xkalisto
12. srp 2018

@zelenaesmolda Většinou na 60 třeba s ručníkama. Ale i na 40 třeba s tmavým prádlem je to v poho. Fakt jediný co se s tím musí udělat je to dát dopředu na chvilu odmočit. Schválně jsem si koupila takový které mají červený nebo černý povrch takže ani koukat na to pořádně nemusím, ono jak to je dělaný tak to ani nevypadá nějak zásadně jinak než jiný skvrny. 😃

Je to prostě jak látkový plínky.

astra11
autor
12. srp 2018

@lucifffalek : Já právě na kalisek.cz koukala a je tam strašně zakalíškováno 🙂... Takže výběr je těžký když s tím člověk nemá vůbec žádnou zkušennost praktickou. Zaujaly mě ty plastické kytičky na Luv Ur Body, které by měly přispívat právě k tomu aby ten kalíšek dobře seděl na stěnách...Ale kdo ví jak to je ......

beruska1889
12. srp 2018

@astra11 pokud je správně zvolená velikost, tak by měl sedět správně úplně jakýkoliv kalíšek... 🙂

elikup
12. srp 2018

Kalichuju 6 let a proteklo to před dětmi jen, když jsem se to učila . Po dětech bych to nenazvala protečení, ale ušpinění, proto nosim ke kalíšku ještě látkovou slip vložku. Použitou přeperu studenou vodou a žluč mýdlem, odložim do kelímku od jogurtu, kde během 2-3 dnů skončí asi 6 takto předepraných hadérek a pak to hodim k prádlu do pračky.
Nikdy jsem se u své ms nesetkala se zápachem.

rousse
12. srp 2018

@astra11 když je správná velikost, tak je jedno, jestli má kytičky nebo nemá, vytvoří se podtlak a drží správně.... já vybírala podle země původu (podvědomě jsem se vyhýbala Číně) a podle velikosti. Chce to prostě vyzkoušet - mě sedl hned první, co jsem zkusila. Jinak pro začátečnici určitě doporučuju nějaký kalíšek se stopkou nebo kuličkou nebo očkem

elikup
12. srp 2018

Mně taky sedl ten první a furt ho mám. Tehdy na trhu bylo tak 5 značek a vybrala jsem si českou a barvu s veikostí a je to kámoš už 6 let.

beruska1889
12. srp 2018

Taky mi sedl hned ten první, dokonce byl tehdy jen mooncup, takže jsem si moc vymýšlet nemohla...vzala jsem si rovnou ten větší, i když správně jsem měla mít ten menší a i tak v pohodě, do dneška funguje krásně... Jen jsem chtěla zkusit něco nového a barevného, tak jsem si teď koupila Lady cup a taky super... 🙂 a ještě mám objednaný žlutý Lunette 😀

@astra11 určitě bych pro začátek doporučila takový, který má na spodku drážky... Lady cup je nemá, jen takové malé výstupky a hůř se mi vyndavá, protože docela dost klouže...ale s tím jsem počítala, říkala jsem si, že to přežiju, když mám s kalíšky tak dlouhou praxi 😀 ale občas mě to trochu štve, že to nejde hned napoprvé a v pohodě, jak jsem zvyklá od toho původního... 😉

elikup
12. srp 2018

@beruska1889 taky mám LadyCup, od roku 2012. Pokukuju po černém. Ale pak si to nějak rozmyslim, že ten starej prostě funguje. Nebudu marnivá. Zato jsem si nakoupila, protože neumím šít, ty látkové slipky a ty mi dělají radost svou pestrostí.

bachovy_esence_poradna
12. srp 2018

@astra11 kalíšek je velmi pohodlný, víceméně o něm člověk neví (pokud je dobře nasazený, na praxi stačí jeden dva cykly)... pokud není menses silná, tak by protékal určitě neměl....

zdravotně: riziko zánětů a výtoků snižuje (je vyrobený ze speciálního materiálu)... nevhodný by mohl být při endometrióze (stejně jako tampóny), ale slabší endometrioza není vyloženě kontraindikace

kalíšky jsou dobré i pokud trápí nějaké obtíže na kůži okolo nebo např. hemeroidy - prostředí není tak vlhké a daří se mnohem lépe udržovat v čistotě (oproti vložkám)

zavádění je dobré dělat napoprvé ve sprše, je to jednodušší (ale ne nutné)... při vyndávání je dobré bud mít kalíšek co má dole drážky jak tu bylo zmíněno a nebo na ten konec dát kousek toaletního papíru, aby to neklouzalo...
při výměně se kalíšek oplachuje pod vodou... pokud ta možnost není jako např. na veřejné wc tak 1. kalíšek se nemění tak často jako se mění vložky, tedy možná může výměna počkat (odhadnete po první menses, u střední menses stačí vyměnit první den 3x)...
2. vypláchne se vodou z láhve na pití (kterou s sebou většina lidí stejně nosí kvůli pravidelnému pitnému režimu)
3. kalíšek lze otřít toaletním papírem a vymyje se třeba až na konci dne... po cyklu nebo i před cyklem se vyvaří - je tedy sterilní (narozdíl od vložek nebo tampónů)

kalíšek vydrží několik let... je velmi praktický když s ním člověk umí zacházet např. na cestách, v horách, na kole (nic se neposouvá a netlačí), při plavání (těsní) apod.

zápach: žádný...
protékání: není jakmile se člověk naučí správně zavést a odhadnout sílu menses (kdy zhruba vylít)..... první den dva menses je možné si přidat látkovou nebo papírovou slipovou vložku, na začátku užívání pro pocit klidu třeba první den i klasickou vložku než si člověk zvykne (může to být trošku zvláštní protože člověk kalíšek prakticky necítí ale pokud je dobře nasazený, tak je člověk chráněný před protečením a navíc kůže dýchá)

kalíšek se dá používat taky preventivně i mimo menses - např. jako ochrana do bazénů kde je užívaný chlór, velmi vhodné pro někoho kdo je citlivý nebo má opakované záněty a disbalanci

z mojí zkušenosti s klientkami při řešení zdravotních obtíží: často slýchávám, že mají menses radši od té doby co nemusí řešit určitý diskomfort kvůli užívání vložek nebo zavádění (suchých) tampónů... někdy i zapomenou, že menstruaci mají a jsou celkově v té době psychicky víc v pohodě

beruska1889
12. srp 2018

@elikup tak ten černý mi přijde takový smutný/pesimistický... Ale pokud se Ti líbí, proč ne 😉 po takové době si určitě zasloužíš nový model pro radost 😉 jsem zvědavá jaký bude ten Lunette... Vypadá taky suprově... A látkové slipovky jsem si teď pořídila nově taky a spokojenost... Jsou hezké a moc příjemné 🙂

elikup
12. srp 2018

@beruska1889 jo, je divnej, nějak mne přitahuje, ale je asi důvod, proč ho ještě nemám. Asi mne omráčila ta black & white edice. Bílej bych si nekoupila, zašel by brzy.

beruska1889
12. srp 2018

@elikup přesně tak, do bílého bych taky nešla... Můj první byl průhledný mooncup a i když jsem ho čistila, sterilizovala po čase se na něm objevily hnědé fleky, které nepůsobily moc vábně... Proto jsem taky chtěla nový, barevný, ale zkusila jsem ho nechat přes noc v lázni s tím jejich Gia práškem a ráno jsem ho vůbec nemohla poznat, všechny fleky zmizely a vypadal jako nový... Nečekala jsem, že to bude tak parádně fungovat... 👍😁

elikup
12. srp 2018

@beruska1889 prášek jsem nikdy nezkusila, díky za tip. Mám Sladkou jahodu, je stále poměrně růžovej, ale prostě 6letej. Proto se mi nezdá bílej ani průhlednej. Černej mít fleky nebude, haha.

beruska1889
12. srp 2018

@elikup za málo 😉 já si vzala k objednávce na zkoušku jen ten vzorek v pytlíku a i po prvním použití mi ho spousta zbyla, tak jsem ráda, že jsem si nevzala plné, velké balení, nevím co bych s tím dělala... 😂😂😂 Já mám teď tu divokou třešeň a ta je červená dost, takže myslím že vydrží pěkná dlouho, navíc když ho budu střídat s tím žlutým Lunette, pokud mi bude vyhovovat... 😉 jo černý bude asi pořád stejný, no já bych si tehdy ten průhledný taky nevzala, jenže když jiný nebyl... A já to tak moc chtěla zkusit... 👍😂😂

sarkoc
12. srp 2018

A mohu se přidat s dotazem? Máte některá zkušenost s menstruační houbou? Až to přijde po těhu, ráda bych přešla na nějakou ekologičtější variantu, přestože tampóny mi vůbec nevadí, co se týče pocitu atd, a co jsem zatím teoreticky načetla, tak ta houba se mi jeví jako pro mě nejlepší...neznám ale nikoho, kdo by ji používal, takže nemám žádnou recenzi...případně děkuji 🙂

zelenaesmolda
12. srp 2018

@xkalisto tak na 40 bych to neprala,je to plne bakterii,90 v pracce nebo vyvarit,na 90 peru i rucniky

beruska1889
12. srp 2018

@sarkoc zkušenost s houbou nemám, ale taky jsem nad ní uvažovala... Prý je hodně příjemná, ale odradilo mě to, že je s její údržbou víc práce, nevydrží tak dlouho jako kalíšek (myslím životnost) a pak taky by mi asi vadilo to, že když ji při vyndávání trochu člověk zmáčkne, aby ji vytáhl, tak při silném krvácení trochu ukápne a máš špinavé ruce, což mi všechno s kalíškem odpadá... Ale jako zdravá varianta určitě taky fajn... 😉 několik zkušeností je i na těch stránkách kalíšek.cz v sekci s houbami, tam kdyžtak mrkni tam 🙂

pavlinakm
12. srp 2018

Ja si porizovala kalisek Lilcup za 200,-kdysi. Bala jsem se vetsi investice a ze by mi pak nesedel. Sice chvili trvalo nez jsem se naucila s nim manipulivat a spravne jej zavest. Ale uz bych nemenila nikdy. Mam po cely den pocit čistoty. Menstruaci nemam az tak silnou. Vetsinou mi staci vymena rano a pak vecer, tedy 2x za den. Neprosakuje, jen prvni dva dny nosim intimku kdybych vice zakrvacela a kalicek obtekl. Ale musim rict, ze vetainou citim kdyz je plny.. tak nejak jakoby me tlacil, jinak o nem cely den nevim. Dokonce mi sedela stejna velikost kalisku pred tehotenstvim a po. Da se rict, ze ma investice do menstr.pomzcek za poslednich 5let byla 200,- kc. 👍
S latkovyma vlozkama zkusenost nemam. Srovnat nemohu.

herminka
12. srp 2018

Já jsem si koupila první kalíšek před 11 lety, používám ho čistého času 9 let a stále jsem moc spokojená. Jen poměrně silně krvácím, takže první dvě noci musím mít jako pojistku vložku (nemám morál dát si třeba v půlce noci budík a kalich vylít) a první dva dny vylévám max. po 4 hodinách, ale i tak je to pro mě prostě nejlepší pomůcka. Jako první jsem měla Mooncup (tehdy ani nebylo nic jiného k dostání) a po porodu jsem pořídila Yuuki ve větší velikosti. Je poměrně tvrdý, ale mně to vyhovuje, snadno se po zavedení rozvine.

Po prvním porodu jsem měla MS ještě silnější než teď a jediné, co zvládalo noc, byly velké noční látkové (bambusové) vložky. Na dotyk byly moc příjemné, ale celkem mě štvalo jejich předepírání a na den bych je nepoužívala, při chůzi se strašně posouvaly. Prala jsem je tehdy s plenkami pro dítě na 60 °C, na nižší teplotu bych je neprala.

herminka
12. srp 2018

A zapomněla jsem na odkaz na článek, který se ke mně zrovna dneska dostal. Přiznávám se, že se mi ho nechtělo číst celý, ale jeví se hodně obsáhle:
https://www.econea.cz/blog/menstruacni-kalisek-...

aklin
12. srp 2018

Používám látkově vložky a jsem s nimi velmi spokojená, pokožka dýchá, nic mě neškrábe. Je příjemné mít spodek v opravdové bavlně. Látkové vložky neprosakují, nezapáchají, jsou pohodlné, používají se jako jednorázové vložky. Kalíšek nemám, ale chci si ho koupit kvůli sportovním aktivitám.