Očkování proti rakovině děl. čípku. Má to cenu ve 30?

dagina
12. únor 2008

Všechny moc zdravím, zrovna dneska jsem měla debatu s jedním známým o tomto tématu. Jeho manželka měla naštěstí nezhoubný nádor, ale přesto ji museli vzít celý d.čípek. Navíc jsem se dověděla, že přenašečem je muž, takže je dobré prý nechat očkovat i muže. Bylo mi i řečeno, že můžeme být "nakaženy" od předešlých partnerů, které jsme měli před několika lety 😒 . Mě jde hlavně o to, jestli má cenu se nachat očkovat např. ve 30 letech, když očkování doporučují pouze do 26 let. Jeho manželku, které je 36 let očkovali, ikdyž mi to není moc jasné, když vlastně čípek už nemá... 😒 . Víte prosím některá o tom víc??? Budu ráda za jakékoliv info, o očkování bych měla zájem, ale aby to mělo v mém věku nějaký význam 😖 . Díky

paolin
12. únor 2008

nedavno jsem se na toto tema bavila se svoji doktorkou. rekla mi, ze rakovinu delozniho cipku predchazi infekce HPV virem. pokud tato infekce pretrvava, muze vest k rakovine delozniho cipku. tato faze je dlouhodoba, takze pravidelne kontroly a screening by mely zmeny na cipku odhalit. samozrejme neni nic 100%, proto se vysetreni kombinuje s ockovanim. taky rikala, ze se muze ockovat v kazdem veku, ovsem nejvetsi vyznam to ma pro mlade divky, ktere jeste nezacly s pohlavnim stykem. virus se pohlavnim stykem prenasi. cele to nejak shrnula, ze rakovina delozniho cipku je jedna z naprosto zbytecnych nemoci, za ktere si muzou predevsim samy zeny 😒
nu, neco na tom asi bude.

johanda
12. únor 2008

přidávám se k Paolin, moje gyndařka není nějak zásadně proti, ale preventivky by to měly jistit - hlavně po 25 letech, jak se vyjádřila. Mladým holkám se doporučuje nechovat se promiskuitně a když tak z kondomem. 😉

kristi
12. únor 2008

ja jsem se taky bavila s doktorem, rikal,ze nidky neni pozde, ze se klidne mam nechat naockovat...je mi 27. Dceru samo necham, ale to je hudba budoucnosti

murynka
12. únor 2008

paolin-něco na tom opravdu je 😉 ,prý to mají převážně ženy,dívky,které měli více sexuálních partnerů
já osobně jsem nad tím neuvažovala,očkují do 26 let pak už si myslím že to nemá smysl,ale lepší je to probrat s gynekologem,podle mě se to vyplatí mladým děvčatům které neměli ještě pohlavní styk tot můj názor jestli už to někdo má očkování asi nepomůže

paolin
12. únor 2008

hm, trochu mi to pripada jako reklamni humbuk, jak vydelat na vakcine...tot muj pohled. 😔

johanda
12. únor 2008

Farmaceuti mají k vakcinaci proti HPV taky výhrady - hodně lidí z mé rodiny pracuje ve farmacii a nikdo z nich mi očkování nedoporučil

johanda
12. únor 2008

xsipm04 má přímo internetový zdroj 😉

kristi
12. únor 2008

z jakeho duvodu, Johando?

paolin
12. únor 2008

pry je 85% pripadu zjistenych v rozvojovych zemich...

dida_tn
12. únor 2008

Ahoj holky, tiež som sa o očkovanie zaujímala. Moja dr. mi povedala, že pokiaľ už máte HPV vírus, očkovanie je zbytočné. Preto sa odporúča mladším ročníkom, t.j. najmä kočkám, ktoré ešte nemali pohlavný styk. Dajú sa očkovať aj tie, čo už mali sex, ale predtým by bolo potrebné zistiť, či ten HPV vírus už náhodou nemajú. Nakaziť sa totiž môžu už pri prvom pohlavnom styku a kondóm údajne nepomôže.

Keď som sa pýtala, či sa môžem zaočkovať aj ja (mám už cez 30), podľa dr. nie je problém, ale pokiaľ žijem v stabilnom zväzku a nemám v úmysle mimomanželský sex a pod. ( 😉 ), je to zbytočné, keďže v súčasnosti HPV vírus nemám, t.j. všetci moji partneri vrátane súčasného ma HPV vírusom nenakazili.

Každé očkovanie má svoje riziká, ale myslím, že pre mladé dievčatá to zmysel má.

dida_tn
12. únor 2008

Inak, MM je tiež farmaceut a práve ten ma dotlačil k dr. 😵

johanda
12. únor 2008

kristy - mám už 30, žiju 8 let s jedním partnerem, chodím pravidelně na preventivky. Navíc to prý chrání jen před nějakými 5 kmeny toho papilomaviru (z cca 30).

dadulam
3. bře 2008

Mám 15 letou ségru a tak se mami ptala na očkování. A doktorka jí to nedoporučila. Prý se do toho pletou i obvoďáci, kteří tomu vůbec nerozumí. A že to účinkuje asi 5 let a pak další očkování. Mluvila o tom někdy kolem listopadu 07 a na začátku roku má prý přijít nějaká nová vakcína. a na tu se prý teprve budou školit, tak se má mami znovu zeptat (ještě se zeptat nešla) A prý ta gyndařka byla na nějakém školení na to a přednášející to vychvaloval do nebes jak je to super. Tak se ho pak prý šla zeptat jestli už nechal naočkovat svojí dceru a tak jí řekl, jestli se nezblaznila. Prý to není vyzkoušený. Prostě jsou v tom hlavně peníze.
jo a ještě jedna maličkost pak řekla doktorka mý mami, že má přece ještě jednu dceru, ne? To myslela mě. A mami no, ale ta je na to přece stará. Tak řekla, že by nechala naočkovat nejdřív mě a pak možná někdy ségru. A to je mi 30. Jenže neví, že bysme teď chtěli spíš mimčo a při tom očkování se nesmí otěhotnět. Takže já bych se do toho asi tak nehrnula.

nobody
3. bře 2008

je to zaměřený v 90ti procentech na holčiny od 15ti nahoru
jsou dokonce i doplňky výživy omezující nádory měkkých tkání

těch vakcín je několik a samozřejmě typů papolomavirů mnohem víc

spíš bych to viděl jako mediální bublinu
jak tu nějaká mamča psala, ten screening je důležitý
a pro mladý hočiny očkování není špatný (teď otázka, jestli byste ji k tomu dotlačily) 🙂
nevyznám se, jaká je úspěšnost vakcín, nevím, netuším

consti
3. bře 2008

Já se očkovat nechala na doporučení svého gynekologa.V době očkování mi bylo 25. S čípkem mám problémy, očkování to nezachrání, ale doktor mi ho doporučil kvůli posílení imunity.
Jen vás prosím o neodsuzování těch, které mají HPV virus. Chytnout ho můžete každá a to můžete mít jen jednoho partnera celý život. Já měla sex.partnery dva a i tak jsem to chytla. 😒

consti
3. bře 2008

paolin, že si za to ženy můžou samy 😲 ? tak takovou gynekoložku bych fakt "chtěla mít" 😝 .

luucia
3. bře 2008

Moje kamarádka asi před půl rokem prodělala operaci pro rakovinu děložního čípku. Jak už tady někdo psal, přenašečem je muž a u 95% žen ta infekce nikdy nepřejde v rakovinu, ale u 5% bohužel ano. Dr ji řekla, že by ji očkování zachránilo. Na štěstí se na to přišlo včas, nemuseli ji vzít celou dělohu, ale jen čípek a ted se snaží o mimi. Bohužel rakovina děložního čípku je tak agresivní a rychlá, že ty preventivní prohlídky to nemusí zachytit včas. Ona byla na kontrole na jaře a na podzim jí to zjistili a to jen proto, že chtěla otěhotnět a tak se šla poradit s dr. Jinak očkování je možné u jakékoli věkové skupiny, ale nejúčinnější je holek, co ještě nezačaly pohlavně žít 😉 Po očkování se nedoporučuje půl roku otěhotnět 😉 já svoji dceru určitě očkovat nechám, ale do tý doby třeba vymyslí ještě něco lepšího 😉

consti
3. bře 2008

Luci po očkování se nedoporučuje půl roku otěhotnět?To jsem teda neslyšela.Mně doktor řekl, že jen nesmím otěhotnět během očkování, jsou tam odstupy asi 2 a pak 3 měsíce...

luucia
3. bře 2008

consti, já to blbě napsala, omlouvám se. nesmí se otěhotnět v době očkování, což je půl roku 😉

consti
3. bře 2008

ups už jsem se lekla 😀 😉 .

katwind
3. bře 2008

Ahoj holky, přidám se do diskuze🙂
Já mám za sebou 2 dávky, na začátku června mě čeká poslední. Otěhotnět nesmím (=neměla bych) během toho očkování, pak můžu klidně hned druhý den pokoušet štěstí (slovo doktora)🙂
Přesvědčil mě také doktor, kterému věřím a který mi vždy poradil dobře. Má dvě dcery a obě nechal očkovat (jedna v mém věku - 25, jedna mladší). A musím polemizovat s názorem, že pokud už vir mám, je očkování zbytečné - mně lékař říkal, že i kdybych nějaký vir už měla (nemám), tak nikdy nevím, který z virů pro mě bude ten nebezpečný, třeba smrtelný. Že je možné mít tři viry, který mi nic neudělají a ten 4. mě pak může zabít (mluvím trochu v nadsázce). Takže očkovat ano, a to klidně ženy starší, ženy žijícím pohlavním životem, ženy mající už nějaký vir. Vždycky to riziko onemocnění snížíte.

chaarleene
3. bře 2008

dneska jsem byla u gynekologa a řekl mi, že se mám rozhodně nechat očkovat - je mi 26... že prý očkuje i svou dceru, které je 29, že to je dobré a má to smysl...

blka
4. bře 2008

Ahoj holky, tak já nevím, co si o tom mám myslet. Když to začínalo, tak jsem si samozřejmě řekla, že se na to poptám doktora. Tak ten mi jen řekl co to je a tak a že to není 100% stejně jako očkování proti chřipce. Ale tady jsou 2 protichůdné tábory, 1 říká, jak je to dobré a nápomocné pro zdraví, a 2., že je to k ničemu. Tak já fakt nevím.
Kdybych věděla, že to bude přínosné pro mé zdraví, tak do toho jdu i za tolik peněz. Ale pokud by opravdu měly stačit jen pravidelně stěry z čípku, tak mi to přijde zbytečné.

blka
4. bře 2008

Teď jsem mrkla i na ten odkaz, co je výš. Fakt nevím, co si o tom myslet, ale když i farmaceutici to nedoporučují a že účinnost byla sledována pouze 4 roky 😖
Asi bych souhlasila s Nobody, že je to mediální bublina a vidina peněz. Ale samozřejme neodsuzuju vás, co jste se nechali očkovat. Obzvlášť, když třeba Consti to pomůže s jejími problémy 🙂

malok
4. bře 2008

Holky já jsem byla na odborných přednáškách týkající se rakoviny děl. čípku. Sama sem s ním měla problémy, tak jsem se o možnost očkování zajímala. A nakonec jsem se rozhodla že se očkovat nechám. Teď je v mém okolí člověk, který na rakovinu umírá. A když je tady možnost se bránit, tak proč ji nevyužít? 😉

katwind
4. bře 2008

blka - jj, jsou an to dva názory a nikoho nesoudím, nikomu nic nenutím. mně ale doktor řekl, že pomoct to může i nemusí, ublížit nemůže. Moje kamarádka s čípkem má furt problémy, ne přímo rakovinu, ale takový ten předkarcinom (omlouvám se, nevím, jak se tomu říká, taková ta živná půda pro vytvoření nádoru) a jí (jiný doktor) řekl, že škoda, že se to očkování nedělalo už mnohem dříve...že by jí pomohlo.
Mně doktor řekl, že nejhorší, co se může stát, že přijdu o ty peníze, že jinak mi to nemůže uškodit. Kdyby vir přišel, může mi to však pomoct.
O testování té látky nepochybuji, vždyť víte, jak moc a jak dlouho se testují různé látky, než se dostanou normálně k lidem?

blka
5. bře 2008

Katwind: já také nikoho neodszujuji. Jen bych si ráda vytvořila názor a správné rozhodnutí pro to, jestli se mám nebo nemám očkovat. Ráda bych tomu také předešla, ale dát za očkování 10 000,- Kč, když to zachytí pravidelné stěry, tak nevím.
No, ono to je asi těžké. Každý se rozhodne podle svého. Ještě se tě chci zeptat, může se očkovat i po tom, co už máš mimi? Vím, že jsi (asi ty) psala, že se počas očkování nesmí otěhotnět. Ale jestli se může očkovat i poté, co už mimi máš. Já teda ještě nemám, ale uvažuji, že bychom se už začaly snažit. Tak se ptám jen tak pro informaci 🙂

Tak holky diskutujte, diskutujte, ať se dozvím ještě víc a můžu se rozhodnout 🙂 .

iza
5. bře 2008

no holky já mám kamarádku, které je 30 a měla nezhoubný nádor...rozhodně se nechová a nikdy nechovala promiskuitně..znám jí od 14ti(za tu dobu měla asi 3dlouhodobé partnery...tzn...může se to stát každé z nás a já bych se tedy rána nechala očkovat..jen mi to nikdo nenabídnul 😅 ...myslíte, že teda ve 30ti není pozdě na očkování?

luucia
5. bře 2008

Holky, já myslím, že se doporučuje očkovat do 26 let, ale nevím proč 😒 jestli je pak nižší účinnost nebo co. 😕