Opakované záněty močových cest. Máte zkušenost?

nikishkaaaa
18. led 2022

Dobrý den, dcerka téměř 6 měsíců 12.12. Pozitivní moč na krev a bílkovinu a CRP 62. Nasazeny ATB Ospamox po 8 hodinách. Lék zabral, ale po doléčení 25.12. pro změnu covid pozitivní. A nyní od včerejška opět nález v moči + CRP 20. Nasazeny opět ATB, tentokrát Sumetrolim. Malou myji po každé stolici v umyvadle, je dobře oblečená, myslím že dost pije (cca 900-1000ml UM/denně). Už neví., co dělat ☹ maličká si toho užila za krátký život tolik, na svět přišla o 6 týdnů dřív, koncem pánevním s 2x omotaným pupečníkem a teď během měsíce 3x nemocná a 2x ATB. Máte někdo podobnou zkušenost a co vám zabralo, aby se to již neopakovalo :( děkuji

zmrzlinka
18. led 2022

@nikishkaaaa určitě se objednej na dětskou nefrologii.Je potřeba holčičku vyšetřit.Pediatr Vás nikam neposlal?

nikishkaaaa
autor
18. led 2022

@zmrzlinka zatím jen pošle zítra sterilní moč na kultivaci 🤷‍♀️

zmrzlinka
18. led 2022

@nikishkaaaa tak měl by malou poslat aspoň na sono ledvin.Druhej zánět u takhle malýho dítěte by měl řešit dětský nefrolog.To je běžná praxe.

nikishkaaaa
autor
18. led 2022

@zmrzlinka zeptám se na kontrole. Děkuji za doporučení.

zmrzlinka
18. led 2022

Držím palce.A bere malá nějaké probiotika?

malenka3
18. led 2022

Vyšetřit na nefrologii, už byste měli mít žádanku. Může mít reflux, to se z kultivace moči nezjistí. Já se s tím narodila.

nikishkaaaa
autor
18. led 2022

@zmrzlinka ano, od narozeni

nikishkaaaa
autor
18. led 2022

@malenka3 já vím, že se to z kultivace nepozná. A jak se řeší ten reflux?

malenka3
18. led 2022

@nikishkaaaa reflux se pozná speciálním vyšetřením s kontrastní látkou. Prvotní je ale sono ledvin. Řeší se to podle typu nálezu, u mě to bylo tak, že jsem brala trvalé ATB do 2 let (na reflux mimo akutní epizodu se berou nižší dávky ATB), jako dítě trpěla na opakované záněty močových cest. Srovnalo se to až v pubertě. Každopádně s malou to mám za sebou už dvakrát a už po té první epizodě mi řekli, že při druhé budou vzhledem k mé anamnéze indikovat další vyšetření. Máme zatím za sebou jen sono, kde se nic neukázalo a čekám na další epizodu. Snažím se s tím bojovat tak, že při prvním náznaku průjmu (po kterém se nám to stalo) nasazuju Uroval akut, kde je d-manoza. Takže jsme už třičtvrtě roku bez recidivy. Ale nemám tucha, zda to můžou tak malé děti.

zmrzlinka
18. led 2022

@malenka3 můžou to mít i miminka a proto se divím,že miminko ještě nebylo na nefrologii....

zmrzlinka
18. led 2022

@nikishkaaaa tak to je dobře.Jinak kultivace by se měla dělat před každým nasazením ATB na zánět či už močáku nebo močových cest.Hlavne u takhle malého dítěte.

malenka3
18. led 2022

@zmrzlinka kultivace může trvat až tři dny, u tak malého dítěte nemůže doktor čekat s ATB tak dlouho, takže často musí stačit jenom výsledky biochemie.

zmrzlinka
18. led 2022

@malenka3 to jo.Ale nabírat pokaždé,ať ví co tam bylo.A ne nabrat až při opakovaných potížích.

malenka3
18. led 2022

@zmrzlinka tak to beru jako samozřejmost. U nás to tak vždycky bylo