Panická porucha a těhotenství

bramburka23
7. črc 2018

Ahoj holky, jsem 3 dny po vynechání menstruace, už 4 pozitivní těhot. testy. Bolí mě prsa, občas břicho jako při ms no a od začátku mám šílené sny. Protože mám panickou poruchu, nevím zda úzkost připisovat jí a nebo samotnému těhotenství. Najde se tu nějaká hodná duše s panikou a poradí mi? Děkuji, Bára

slunickoseznam.cz
7. črc 2018

Na panickou poruchu bereš léky?myslím že by to mohlo být těmi bouřlivými změnami na začátku těhotenstvi,mně občas přepadne úzkost večer než jdu spàt ale dám si na noc meduňkový čaj a usnu

bramburka23
autor
7. črc 2018

ano, beru cipralex v kapkách a to pouze 4 kapky denně. Naučila jsem se úzkosti a ataky ovládat, ale teď mě nějak zase přepadly obavy. Ale snad to přejde, asi ještě potřebuju čas na srovnání se s tímto stavem 🙂 Meduňkový čaj je úžasný, právě teď hledám i nějaký seznam bylinek, které teď můžu a naopak nesmím. Kdybys o něčem takovém věděla, děkuji za odkaz!

nikaak
7. črc 2018

Ahojky. Myslím, že se potřebuješ jen vyrovnat s novou situaci 🙂 já jsem užívala na panicke ataky Cipralex, vše ok, jen já kráva jsem po zjištění tehu léky vysadila. Nastaly dost hrozny chvilky. Jsem celé tehu bez léků, ale myslím si, že hned po narození o nich začnu dost uvažovat. :( musíme si říkat a pořád se uklidní ať tím, že je to všechno v hlavě.

slunickoseznam.cz
7. črc 2018

@nikaak já měla.snahu vysadit ale.nepovedlo se a tak beru zoloft 100 mg a měla jsem i strach zo vysadit že po porodu je to pak takově hektické a že.kdyby se mi to.rozjelo zase že se nebudu schopna postarat o mimi

slunickoseznam.cz
7. črc 2018

@bramburka23 já mám výborný čaj od teekane jmenuje se melisa lemon a je to medunka s citronem,a tak, se uklidnuji ze vsehno delam pro miminko

codal
7. črc 2018

@bramburka23 já s tím zkušenost nemám,jen bacha na tu meduňku, když jsem otěhotněla, umřel mi táta, ptala jsem se na gynde na meduňku, protože jsem byla úplně na dně a on mi řekl, že meduňka v těhotenství není moc vhodná.

nikaak
7. črc 2018

@slunickoseznam.cz mám trošku strach co bude po porodu, jestli se mi nějak nepoplasi hormony. Nejhorší je, že vím, pokud se vrátím k Cipralexu, tak první týden bude totální katastrofa. Omdlivala jsem, hrozný stavy. Snad to psychika nějak zvladne

bramburka23
autor
7. črc 2018

@nikaak taky se bojím stejného, i když léky beru. No musíme si to srovnat v hlavě a věřit že se nic takového nestane. Jinak už jsem se snažila vysadit ale dopadlo to blbě a po každém nasazení léků jsem měsíc trpěla jak kůň. Na mě to má opačný efekt - nejsem ospalá ani nemám problém vylézt ven natož z postele, ale jen co otevřu oči po probuzení tak se klepu, nemůžu v klidu stát ani sedět natož ležet a pořád musím něco dělat. Nejím, průjem, hubnu, nervy úplně v háji. Třes, nervozita, pocení, prostě jako feťák při absťáku 😀 No ale teď je mi už nějakou dobu dobře, ale zase všude čtu jak je těhotenství psychicky náročné a jak jsou nálady jako na houpačce a že jsou v tomto stavu časté úzkosti a deprese. No kdo by z toho nebyl vyděšený?! 🙂

letadylkokane
7. črc 2018

Ahoja, chtela jsem se zeptat, jak vlastne vypada takova panicka ataka ci uzkost. Co se vam u toho deje a nac myslite? Mivam totiz obcas zvlastni stavy, kdy zacnu prilis premyslet. Pak se dostanu k tematum spojenym s valkama, smrti, bolesti a nestestim. Veci, ktere se v historii staly, vztahuju na sve blizke, citim treba jako matka strasnou bolest, kdyz si ptedstavim, co se delo a co lide dokazali delat ostatnim. A to me rozplace. Pomuze mi vetsinou uvedomeni, ze minulost nezmenim, ale srejne me to trapi.
Hodne jsem cetla, i kvuli studiu se mi dostaly do rukou publikace, ktere nejsou zovna odpocinkovymi knizkami.
Muze tohle byt projev uzkosti, nebo mam jen citlivejsi mysl?
Krome place nemam zadne fyzicke projevy.

bramburka23
autor
7. črc 2018

@letadylkokane ahoj, neboj to podle mě nemá s panikou nic společného, zkrátka jsi normální obyčejný člověk s city 🙂 Málokdo když se hlouběji zavrtá do historie - válek, nemocí a chudoby tak ho to nechá chladným. Spíš v těch tématech zbytečně nezůstávej, je to minulost. No jinak kdybys měla panickou poruchu, tak by tě jednoho hezkého klidného dne přepadl z ničeho nic fyzický stav na umření ale na pohotovosti kterou by sis zaručeně zavolala - teda záchranku by ti tvrdili, že jsi naprosto zdravá. To je panická porucha. Šílené fyzické stavy, které tě ale na životě neohrožují a přitom jsou způsobené psychikou, což se v začátcích jen těžko připouští.

letadylkokane
7. črc 2018

@bramburka23 aha, moc dekuju za info... Je mi lito, ze ma nekdo takovyhle trapeni.

kristyn.g
7. črc 2018

@letadylkokane úzkost to může být ale panicka porucha se projevuje fyzicky

moly001
7. črc 2018

@letadylkokane Zdravím, to určitě příznaky panické ataky nemáte🙂. Pracuji na neurologii, je to velice častá diagnoza. V jakémkoliv věku, pohlaví...je pravda, že "náchylnější " jsou hubené holky (mají vyšší nervosvalovou dráždivost🙂 Popisují to jako šílené bušení srdce, pocit, strach zemřou. Udávají parestezie /brnění/ nejčastěj v oblasti úst, rukou i nohou. Jsou úzkostliví, plačtiví a hlavně hyperventilují. Tím jak hyperventilují často mají "zkroucené ruce" tzv.porodnickou ruku. Hodně pomáhá, když si vezmou pytlík a začnou dýchat do pytlíku....hořčík...Pokud se to někomu opakuje častěji, určitě je dobrá volna hořčík a léky ze skupiny SSRI

nikaak
7. črc 2018

@moly001 přesně takhle jsem to měla. Pocit na omdleni, hyperventilace, dokonce jsem i párkrát omdlela. Mě se to rozjelo po nemoci, kdy jsem opravdu omdlela a od té doby se mi to vracelo. Většinou když jsem byla sama doma s dcerou :/

letadylkokane
7. črc 2018

Holky, dekuju za info.

irena1111
8. črc 2018

@bramburka23 S panickou poruchou se léčím déle jak 20 let, beru léky a mám dvě děti. Pokud chceš cokoli vědět klidně napiš IP

mataharyy
9. črc 2018

U mě se panika projevila z ničeho nic jako vnitřní nervozita, třes, pláč, úzkost a následně neschopnost se nadechnout... "Super" zážitek a od té doby se mi to vrací, poslední dobou hlavně když jsem mezi cizími lidmi a mám z toho trochu obavu, protože bych ráda změnu práce, ale těžko u pohovoru přijdu, když se jim tam takto složím...

mataharyy
9. črc 2018

@irena1111 dvacet let, to mi moc optimismu nedodává... 😎

slunickoseznam.cz
10. črc 2018

Já mám panickou poruchu 10 let,ale beru léky a jsem v pohodě a naučila jsem se zvládat i panické ataky

irena1111
10. črc 2018

@mataharyy tak nějak jsem se smířila s tím, že už se toho asi nikdy nezbavím ale s léky a správným přístupem se i s panickou poruchou dá žít plnohodnotný život. Ona panická úzkostná porucha se dá jen málokdy vyléčit úplně. Spíš nemoc přejde do útlumu a po čase se zase objeví takže čím dřív se člověk smíří s faktem že tuto poruchu má, rím líp se mu s tím funguje

mataharyy
10. črc 2018

@irena1111 já původně myslela že to byla jednorázová "akce" z únavy, bylo toho v tu dobu dost, jenže teď se to vrátilo bez zjevné příčiny. A naposledy jsem to měla před pár týdny, když jsem byla u doktorky. Hloupé je že mi je vlastně fajn, dokud neopustím okolí domu, pak to je více či méně na ... Když jdu s někým tak je to lepší, ale jak jdu sama jsem v háji... A vůbec nevím co s tím, teď jsem na neschopence, ale na ni těžko budu věčně a navíc si připadám jak blbec protože většinu času mi přece nic není 😑

lolam10
10. črc 2018

Beru cipralex nekolik let vcetne dvou tehotenstvi a kojeni.myslim ze leku se nezbavim do konce zivota ale nevadi mi to hlavne nechci aby se vratilo to co bylo(uzkosti a panika) a jestli mi k tomu pomuze kazdy den si vzit prasek tak proc ne...nekdo bere cely zivot antikoncepci nekdo antidepresiva to je hold zivot☺jinak zvaz terapii to taky strasne pomaha☺

slunickoseznam.cz
10. črc 2018

@mataharyy taky to tk mám a nejhorší je zahrabat se doma pk je to čím dálm horší

mataharyy
10. črc 2018

@slunickoseznam.cz jo to je mi jasný, jen nevím co a jak, vím že v práci ve které teď jsem je to horší, chtěla jsem dát výpověď ze zdravotních důvodů, jenže teď jsem zjistila že jsem těhotná, tak se bojím odejít a nechci být devět měsíců na PN, to se pak určitě zblaznim sama ze sebe 😀

mataharyy
10. črc 2018

@lolam10 já se lékům vyhnout chtěla, ale už je mi jasný že minimálně po nějakou dobu to bez nich asi nepůjde, ale teď se mi nechce nic brát,.když jsem těhotná. Dostala jsem pro akutní stav Oxazepam, ale...

irena1111
10. črc 2018

@mataharyy no on je právě ten problém v tom, že spousta lidí si řekne, že se to občas stane každému a člověk si nechce připustit, že to může být vážnější problém. A panická porucha je zrádná v tom, že se projevuje atakami, které někdy trvají pár minut, někdy hodinu, někdy půl dne, někdy přijdou z ničeho nic, někdy po nějakém stresu, prostě se to nedá očekávat a důležité je to přijmout jako fakt a naučit se s tím pracovat a pak se s tím dá celkem v pohodě žít.

mataharyy
12. črc 2018

@irena1111 a ty chodíš na nějaké terapie, případně v čem spočívají? Já chodím k psychiatrovi, právě kvůli záchvatům. Posílala mě u k psychologovi, ale tam jsem nakonec nešla, protože jsem si blbka říkala, že je to už v pohodě a zase jsem skončila u psychiatra, ale ráda bych právě našla někoho kdo mě minimálně vysvětlí jak zvládat ty záchvaty, které jak píšeš, chodí jak chtějí. Jediné co jsem zatím zvládla je utéct do klidu, na vzduch a snažím se to rozdýchat, někdy více a někdy méně úspěšně...

irena1111
12. črc 2018

@mataharyy chodila jsem na psychoterapii skoro rok jednou týdně na hodinu a hodně mi to pomohlo. Pochopila jsem proč se u mě ty záchvaty rozjely a proč mě tahle nemoc vůbec potkala a díky tomu jsem to přijala jako součást svého života. Aktuálně už na terapie nechodím, jen jednou za 3-4- měsíce chodím na kontroly k psychiatrovi a pro léky. Tím, že už s touto poruchou žiju tolik let tak už to beru jako mou součást a jen se snažím s tím pracovat tak jak mě naučili právě na té terapii

mataharyy
25. črc 2018

Tak právě jedu od doktora a ač jsem doufala že to nebude nutné, tak jsem dostala Asentru 50 (2 x denně), protože se začínám budit vlivem ataky (což jsem netušila že je možné...). Jenže jsem si krava blbá přečetla příbalový leták...
Jak jste to řešili v těhotenství, já se do své práce vrátit nemůžu, ale být do mateřské na neschopence je taky na houby, když mi nic není, "jen" mi cvaklo v makovici 😑

slunickoseznam.cz
25. črc 2018

@mataharyy je lepší abys byla v pohodě s leky než zažívala ataky a co se týče práce,proc se nemůžeš vrátit do práce?jinak ja bych zustala doma užij si těhotenství soustŕeď se na sebe a miminko choď na procházky