Perorální dermatitida, máte zkušenost?

belize
31. bře 2013

Dobrý den všem,
již dva měsíce trpím perorální dermatitidou. Nyní jsem zřejmě v té nejhorší fázi...pupínky v celé spodní polovině obličeje. Poměrně dosti bolestivé...pálí, svědí, píchají...
V pátek jsem od lékařky dostala ATB Entizol a ATB mastičku Bactroban. Doufám, že to zabere co nejdříve, jinak během pár dní nebudu moci vystřit nos z bytu. ☹
Nemáte s PD někdo zkušenosti? Co nejlépe pomáhá?
Děkuji všem za radu a názor!
Hezký den!

lv
31. bře 2013

to je svinská věc..mě pomohlo naprosto vynechat vodu, obličej jsem si omávala jarischovým roztokem z lékárny a taky fluoridovanou pastu, koupola jsem si bez flouru /v lékárně, myslím Sensodyne růžová to byla/ s tím Entizolem to půjde dobře, zabírá rychle, já to měla těhotná, tak jsem ho nemohla.

belize
autor
31. bře 2013

@lv díky moc za radu....ten roztok mám taky, ale musím říct, že mě to při tom omývání docela pálí...ale to asi musí 🙂 ... a vidíš to o pastě bez fluoru mi mudr ani nic neřekla....ale hned v úterý běžím a kupuju! 😀
A ještě se zeptám...je nějaké omezení v jídle? Já přestala jíst taková ta pálivá, kyselá, kořeněná jídla. Ale můžu třeba kafe? To asi taky dráždí, ne?

lv
31. bře 2013

no mě doktorka taky o té pastě a o tom, že by na obličej neměla přijít voda neříkala, zoufalá jsem to našla na netu. Blbý bylo, že jsem se do toho líčila, dost to kryla, protože jsem jaksi na přepážce v pojišťovně nechtěla mít olezlý obličej a dostat dolů make-up bylo hrozný. Stravu nevím, neomezila jsem nic.

belize
autor
31. bře 2013

lv: No mně doktorka řekla, že klidně můžu make-up použít. Což mě potěšilo, protože pracuju v bance. Sice ne na přepážce, ale i tak jsem občas v kontaktu s klienty. Tak jsem to doma dnes zkoušela a jak píšeš, dostat to dolů byl děs. Takže asi budu chodit jako malomocná 🙂, protože jsem si ten obličej spíše podráždila.
A od té doby co jsi se toho zbavila, tak už se ti to nevrátilo? MUDr říkala, že se to velmi rádo vrací. ☹

lavita
31. bře 2013

ahoj, já jsem ji měla několikrát, mám atopický ekzém. moje zkušenost je: co nejmíň omývat vodou, a když tak jakoby tělové teploty, žádný teplotní šoky, pak vynechat pastu s fluorem- používám od té doby pastu promise, a můžu doporučit. taky pozor na červený víno a pokud máš doma vousatýho chlapa, vždycky říká doktorka. moje doktorka mi taky vždy napsala tzv. dělanou mast, byla hnědá a byla v ní síra. tím jak byla hnědá tak zároveň docela dobře kryla. hlavu vzhůru, zmizí to 🙂

belize
autor
1. dub 2013

@lavita děkuji za příspěvek....já mám zatím ten Bactroban, ale doktorka mi dělala stěr a podle výsledku pak prý upraví léčbu, bude-li potřeba. Tak mi třeba pak taky napíše něco umíchaného v lékárně...uvidím.

Každopádně vám oběma holky děkuji!!!! 😀

paaajuska
1. dub 2013

Ahojky, v těhotenství jsem měla taky...;) Byl to děs:D
Stejně jako holky, nepoužívat pastu s fluorem, to bych řekla snad pomohlo🙂) A taky jsem omývala jednou denně obličej chladným černým čajem a to bylo vždycky hrozně příjemný a dost mi to zklidnilo.
A nedotýkat se toho během dne, to vím, že byl nadlidský úkol:D
Líčila jsem se co nejmíň, abych to zbytečně nedráždila...
Tak držím palce, ať tě to brzo přejde 😉

belize
autor
1. dub 2013

@paaajuska No s tím saháním na obličej je to masakr....normálně jsem to nikdy nedělala, ale ted to je jako bych tam měla nějakej magnet. 🙂 A co se týká lítání k zrcadlu...když jsem doma, tak jsem tam každou chvíli a "kontroluju".....zatím tedy žádná změna. 😎 Připadám si tak trochu na Chocholouška. O psychice asi psát nemusím...momentálně na bodu mrazu. Ale to znáte asi všechny. 😒
Děkuju moc za příspěvek!

demo
9. dub 2013

@belize moj syn to mal, vtedy skolkar a bolo to naozaj hrozne. pochodili sme viacero dermatologov, vsetci odporucali vselijake maste, kremy a vysledok bol ze sa to stale zhorsovalo. Nakoniec sme sa prepracovali k staremu koziarovi, ktory bol poriadne nasraty a chcel vediet mena dermatologov, ktori to doteraz riesili. Nakoniec pomohol. Napisem ti ako, len uz si to presne nepametam. Na uvod zakazal akekolvek maste. Perioralna dermat. sa tyka hlavne zien, ktore sa o seba vela staraju, je to nadbytok kozmetiky. Cize ziadne maste, ale vecer a rano obklady z borovej vody - tu trval na tom, ze to ma byt borova voda cerstvo namiesana v lekarni, nie tie co tam predavaju bez receptu, lebo obsahuju konzervanty. Cize pol hod obklady, umyvat sa iba borovou vodou takisto. islo o to, vysusit to. Bolo to neprijemne pre maleho chlapca, neviem si predstavit, ako by som to zvladla ja ako zena ktora sa potrebuje malovat ☹. Tato faza trvala niekolko tyzdnov, dost dlho. No a potom predpisal nejaku slabsiu kortikoidovu mast, nieco ako LOKOID, uz si to bohuzial nepametam presne. To az potom, ked bola pokozka takmer uplne olupana. Toto ju ozdravilo a bol pokoj navzdy. Cize v skratke vysusit, olupat a zbavit sa chorej koze, potom preliecit. Zda sa mi, ze este nieco na to dal, nespominam si bohuzial. Ako prva pomoc, kym nie je doma borova voda (mali sme doma velke litrove flase, v skolke mu ochotne ucitelky tiez po kazdom jedle tymto tvar oplachli) postaci slaby zeleny caj. Neviem, ci som ti pomohla.

demo
9. dub 2013

@belize a ako sa pise v prvom prispevku, ziadne fluor. pasty nepouzivat. Kupovali sme Weledu.

belize
autor
9. dub 2013

@demo děkuji za tvůj příspěvek...jsem ráda za každou radu. 🙂 Dnes je to 11. den kdy beru antibiotika. Antibiotikovou mast jsem musela přestat používat...strašně mě pálila a jen celou pokožku dráždila ještě víc. Takže opravdu jen omývám ráno Jarishem a večer dělám obkládek z odvaru z černého čaje. Ten mi připadá nejlepší. 😉 Teď jsem ve fázi, že je to tak o 50 procent lepší než na začátku, tak doufám, že se toho za chvíli zbavím úplně. I když jsem byla upozorněna, že je to zdlouhavá procedura. Včera jsem byla na kontrole...antibiotika na dalších 10 dní a doktorka mi předepsala pastu s ichtamolem a zinkem...na udělání v lékárně. Tu mám nanášet na noc. Přes den nic jiného...maximálně ambiderm na mírné promaštění v případě, že si budu připadat moc vyschle. 😀 Jinak nevím jak je to s tím nadbytkem kosmetiky, ale já si na ní moc nepotrpím. Ale už leta používám stejné krémy a jeden druh make-upu ( a to jsem ho ani nepoužívala každý den )...tak se na mě ten můj obličej asi už naštval, že chtěl změnu. 😝
A s tou kortikoidovou mastí jsi mě překvapila....na to specielně se mě doktorka ptala...jestli jsem si tam sama něco neaplikovala..neco s kortikoidama. Že to by na to vůbec nemělo přijít...že to jedině pak vyvolá horší reakci a celkový průběh léčby. Ale tvému synovi evidentně pomohla...tak ti nevím. 😖 Ale pan doktor byl zřejmě profík a věděl co dělá a co pomůže. A důležitý je, že to zabralo.
Hezký den a děkuji!

demo
9. dub 2013

@belize s tymi kortikoidmi to sedi, tiez hned vedel, ze sme predtym mazali takymito hormonalnymi mastami. to ho vlastne nastvalo najviac. preto ma aj prekvapilo, ze po case s tym prisiel sam, ale povedala som si, ze asi vie co robi. Zrejme to vedel nejako lepsie nacasovat...bohvie. Ano a tiez nam na noc dal zarabanu ichtamolovu mast a v pripade extremnej vysusenosti ze mozeme mazat excipialom - ale co najmenej. A este k tej kozmetike, ono asi tych pricin bude viac, u nas to sedelo, mazali sme a mazali. Hovoril ze je to choroba tridsiatniciek, ktore panikaria ze starnu a prehanaju to s kozmetikou. No je to stary pan a taketo excentricke nazory asi patria k veku 🙂. Mas ale lepsiu koznu ako vsetky tie nase predchadzajuce, takze ti to aj rychlejsie prejde, papa

belize
autor
9. dub 2013

@demo tak třeba má ten tvůj doktor pravdu s tím věkem a stárnutím a hysterií třicátnic 🙂 je fakt, že věkově jsem už trochu za touto hranicí, ale znám spoustu holek tohohle věku, které na sebe patlají něco horem dolem jen aby jim nepřibyla jediná vráska 😀 Ovšem ani jedna z nich s pletí problém nemá. A já, ač jsem vždycky razila heslo čím méně, tím lépe - co se make-upu a různých patlátek týká - tak teď vypadám jak poďobanej puberťák. 😀 No což, aspoň si tak můžu připadat mladší. 😉 papa